Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Ponavljajoča se vnetja ušes pri triletniku

Ponavljajoča se vnetja ušes pri triletniku

Spoštovani,
ker me skrbi zaradi pogostih vnetij, bi vas prosila za mnenje…
Naš triletnik ima že od 6. meseca dalje ponavljajoča vnetja srednjega ušesa. Lansko vrtčevsko leto je bil zaradi njih 9x zdravljen z antibiotiki, v tem letu dosedaj 2x (v marcu in aprilu, obakrat desno uho). Vnetja niso vedno na eni strani, se izmenjujejo. Že v prvem letu je bil cepljen s Prevenarjem, vsake pol leta prejme terapijo z Broncho-munalom, od marca dalje pa prejema še pršilo Mommox (1 vpih). Antibiotikov ne prenaša najbolje, saj včasih odreagira koprivnico (ali pa gre za izpuščaj ob virozi? Alergološki testi ne dokažejo alergij.)
Bi vi svetovali operacijo žrelnice in mandljev glede na zadnji izvid zadnje kontrole (otrok je bil ponovno malo nahoden)?
OMS: sluhovoda prehodna, bobniča siva, cela, desni nekoliko bolj moten, levi prosojen. Nosna sluznica rožnata, nosni votlini čisti. Žrelo rožnato. Tonzili hipertrofični.
Timpanogram C obojestransko
TOAE: levo izzivna pri 4000 in 5000 Hz, desno ni izzivna
DP: levo od 1000 do 6000 Hz, desno izzivna pri 1000 Hz
Mnenje: glede na zmanjšanje pogostosti vnetij ušes in izboljšanje prezračenosti srednjega ušesa se zaenkrat za operativni poseg ne odločim. Nadaljuje naj z rednim čiščenjem nosu s FR, Nasonex po potrebi.
Kako je s sluhom, glede na slab timpanogram? Zaenkrat ne opažamo slabšega sluha, otrok pa govori precej glasno. Glede na pogoste prehlade pričakujemo precej redno uporabo Operila in Mommoxa. Lahko Mommox kot kortikosteroid pusti kakšne posledice ob daljši uporabi?
Iskrena hvala za vaše mnenje,
zaskrbljena mama

Spoštovani,

se strinjam z zapisanim mnenjem, da zaradi zmanjšanja števila vnetij ušes zaenkrat ni potrebna operacija. Niste pa napisali, ali otrok smrči in diha z odprtimi usti (znaki povečane žrelnice) – v tem primeru bi bila operacija potrebna.

Kako je s luhom, ne morem vedeti, saj ni bil narejen ADG. TOAE in DP ne uspeta, če uho ni popolnoma prezračeno (če je v srednjem ušesu nekaj tekočine).

Mommox je varno zdravilo za otroke tudi ob celoletni redni uporabi.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovana ga. Soklič,

najlepša hvala za vaše mnenje.
Otrok smrči le občasno, načeloma pa ne. Diha skozi nos, če le ni zamašen 🙂
Torej lahko slab timpanogram pripišemo tekočini v srednjem ušesu in nadaljujemo s terapijo z Mommoxom ter upamo, da bodo sčasoma vnetja izzvenela…
Iskrena hvala! Lepo poletje vam želimo!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Se bom kar priključila tej temi.
Naša 15 mesečna punčka ima pogostvo vnetje ušes, v zadnjih mescih je bila kar 3x na Amoksiklavu (3,5ml na 12 ur) vmes celo po 3 tedne, ker se vnetje ni popravilo. Potem kak teden dva vse ok in nato spet antibiotik zaradi vnetih uhic. Nazadnje ko ji je njena pediatrinja predpisala amoksiklav se ji je vnetje ušes še poslabšalo, predvideva da ji antibiotik ne pomaga več in pristale sva na Zynnatu (5ml na 12 ur), ki ji je po 3 dneh odpravil vnetje. Danes (spet po niti ne 2 tednih) ima ponovno vneto desno uho, spet ji je bil predpisan Zynnat (5ml na 12 ur) in ventolin zaradi bronhitisa.
Ni mi več nič jasno, se mi zdi da bolj ko jo pazimo slabše je. Smo nabavili čepke za uhice ko umivamo glavo, da ne steče kaj not, ko je prehlajena ji takoj začnem čistit nosek z fiziološko in operilom (ki ga ne dajem več kot 5 dni – po priporočilu pediatra), pa kljub temu se vnetja ponavljajo in to vedno bolj pogosto.
Za kakeršen koli nasvet bi Vam bila zelo hvaležna, kaj se še da storit da se prepreči vnetja?
Hvala

Spoštovani,

še zdaleč ni kriva voda, ki pride v ušesa. Krivi so virusni infekti, ki jih otrok dobi v vrtcu, na igriščih, v čakalnici, dvigalu, nakupovalnih središčih itd. Pri majhnih otrocih se pogosteje pridružijo bakterije. Ponavadi se pogostnost vnetij ušes zmanjšuje s starostjo – bistveno manj jih je po 4. letu.

Storite lahko naslednje:
– cepljenje proti pnevmokoku
– v vašem primeru lahko tudi profilaktično prejemanje antibiotika cca 2 meseca 1 odmerek dnevno (amoksicilin). Tako profilakso lahko otrok prejema tudi večkrat – npr. spet pozimi.

Če se stanje ne umiri, po 3. letu pride v poštev operativno zdravljenje – odstranitev žrelnice, prerez bobničev, vstavitev timp. cevk.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close