Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija sinuzitis, stanje po njem & napotitev na CT

sinuzitis, stanje po njem & napotitev na CT

Spoštovani,

vljudno prosim za vaše mnenje. Težave bom poizkušala opisati, kar se da razumljivo in kronološko:
– stara sem 37 let,
– že od kar pomnim (vsaj 10 let) imam težave s t.i. “post nasal drip”, izcedek je gnojen in je obilnejši zjutraj; na glasu mi je slišati “zamašen nos”,
– imam težave z vratno hrbtenico; RTG zvid izpred 8ih let govori o bolečinah zaradi slabe drže (laično povedano, izvida nimam pri sebi),
– imam dlje časa trajajoče blage bolečine, ki se selijo po obrazu in jim nisem posvečala pozornosti,
– šumenje v ušesih (občasno).

– pred dvema mesecema se zbolela za prehladom z obilnim izcedkom iz nosa (prvi konkretni prehlad po mnogo letih),
– prehlad so spremljala dokaj znosne bolečine v sinusih,
– po dveh tednih prehlada mi je oteklo desno lice,
– izgubila sem okus,
– opazila sem povečano bezgavko (priležna bezgavka v regiji 3 desno) velikosti 0,5-1cm
– dobila sem Amoksiklav, oteklina je uplahovala do konca jemanja antibiotika,
– ker je vmes kljub AB oteklina ponovno rahlo narastla, me je osebna zdravnica napotila na stomatološko,
– na stomatološki so ugotovili, da ne gre za odontogeni vzrok maksilarnega sinuzitisa in me napotili na ORL,
– izvid z ORLja: Endonazalno je sluznica rožnata, v ostiomeatalnem kompleksu desno vidim nekaj prozorno bele sluzi, anredim manjšo aspiracijo, kjer dobim zgolj vzorček sluzi, ki ni več gnojna, drugod v nosu ne vidim posebnosti. Ustna votlina je zdrava. Orofarinks nekoliko nadražen s poudarjenimi limfatičnimi folikli. Sinusitis maxill. ax. lat. dex.

– v roku dveh dni po obisku ORLja so se težave umirile, vendar:
– vse do danes je ostala bezgavka nespremenjena,
– pojavil se je nov simptom: občasno trzanje/mravljinčenje desne spodnje veke, redko tudi trzanje kje drugod na obrazu (ustnica, leva veka) – vse to hkrati z jemanjem Flixonasa
– imam občutek, da je trzanje povezano s premikom glave; lahko pa, da me občutek vara,
– zopet imam gnojen “post nasal drip”,
– ostajajo bolečine, ki se selijo iz leve na desno in obratno (okoli oči, nad zobmi, cela polovica obraza),
– ostaja bolečina v vratu in rami na isti strani (hrbtenica?),
– ostaja šumenje v ušesih,
– Operil ublaži bolečino obraza,
– Flixonase mi je povzročil močno vnetje grla in sem z njim prenehala,
– nad zobom (trojka levo zgoraj) sem po prenehanju jemanja antibiotika opazila dve beli piki; ena je po cca dveh tednih izginila, druga ostaja že 4 tedne
– zob je neplombiran in zdrav; osebna zobozdravnica je prav tako mnenja, da zobje niso vzrok težav (nobenih globokih zalivk, nikoli nobenih čiščenj korenin ali kanalov).

Zaradi vsega naštetega sem ponovno odšla k osebni zdravnici, ki mi je napisala napotnico za CT obnosnih votlin s kontrastom. Zanima me, ali je ob danih težavah in dosedanjih ugotovitvah dana preiskava edina, ki pride v poštev oz. ali se jo da enakovredno zamenjati z MR. Ko sem zdravnico o tem vprašala, ni bila prepričana. Običajna preiskava naj bi bil CT. V kolikor je možno preiskavo nadomestiti z MR (samoplačniško, če ne gre drugače), bi se raje odločila za MR. Bi bil v tem primeru MR z ali brez kontrasta?

Vljudno prosim za vaše cenjeno mnenje.

Lep pozdrav,
Neli

Spoštovani,

CT je prava preiskava, ker dobro prikaže sinuse in sluznico v nosu. KS je potreben le, če je prisoten tumor, kar je pri vas zelo malo verjetno.
MRI je bolj za možgane in mehke strukture na vratu.

Vse te vaše bolečine so najbolj verjetno oblika glavobola (trigeminusna obrazna bolečina) in mišične bolečine zaradi prenapetosti vratnih mišic. Zelo malo verjetno je vzrok v nosu ali sinusih.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spostovani,
Hvala za odgovor. Dovolila bi si se eno vprasanje. Ce predpostavimo, da imam tako ali tako vnetje sinusov, potem CT naceloma ne bo pokazal nic neznanega. Ali bi morebitno tumor v obnosnih votlinah ali zobno cisto (ortopan je sicer bp) enako dobro pokazala CT? Moj obcutek je, da vse skupaj izvira iz vratne hrbtenice, zato bi si dala narediti MR glave. Vedno uporabijo kontrast, ali se odlocajo na sredini?
Lp, Neli

nova
Uredništvo priporoča

Da, CT bi pokazal tudi tumor v obnosnih votlinah.
O kontrastnem sredstvu se odloči nevroradiolog.
Če imate težave z vratno hrbtenico in prenapetostjo vratnih mišic, MRi glave ne bo pokazal ničesar.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

ali torej radiolog, četudi na napotnici piše “s kontrastom”, naknadno določi ali ga bo uporabil ali ne?

Kako pa je z MR sinusov – je to uporabna preiskava v smislu, da zazna (maligne) tumorje? Slednje je namreč edino, kar me v dani situaciji skrbi.

Hvala in LP,
Neli

Ali lahko, prosim, še vprašam, ali je običajno/pričakovano, da se kljub nepatološkemu dogajanju v sinusih ob vnetju sinusov z gnojnim izmečkom iz obeh strani pojavi le enostranska oteklina?

Bi oteklino lahko pripisala eteričnemu olju čajevca? Čajevec sem inhalirala, 3 dni pa tudi mazala na obraz. Prvi dan ni bilo posebnosti, drugi dan so se pojavile rahle krožne pordele spremembe na koži, tretji dan so te spremembe otekle. Za tem 2 dni nisem mazala in po dveh dneh je otekla polovica obraza (na tisti strani, ki je bolj bolela in sem izdatno mazala; drugo stran sem res minimalno in ne vsakič). Trajalo je 1 teden, da so z obraza izginile vse lise.

Hvala in lep pozdrav,
Neli

Če piše s KS, se lahko nevroradiolog tudi odloči, da ga ne bo uporabil, če je že osnovna slika povsem normalna. Če so na sliki vidne določene spremembe, ki jih je potrebno opredeliti (npr hudo vnetje, absces, tumor, žilna sprememba, povečana bezgavka), se aplicira še kontrast.
Pri preiskavi je tako, da jo vodi tisti, ki je zanjo usposobljen in ima znanje ter izkušnje – ne pa bolnik ali njegov družinski zdravnik.

MRI dobro pokaže mehkotkivne spremembe, slabo pa kosti.

Vsako vnetje je patološko, k vnetju spada tudi oteklina. Tudi poškodbe zaradi drgnjenja in draženje eteričnih olj spadajo k vnetju.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close