Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Slaba kondicija zaradi poškodbe nosu

Slaba kondicija zaradi poškodbe nosu

Spoštovani!

Pred več kot 15 leti sem imel zlomljen nos. Takrat mi ga je po dvoboju amatersko naravnal trener. Večjih težav nisem imel nikoli. Dejstvo, da od takrat, dnevno 4-10 krat čistim nos z robcem se mi pač ne zdi večja težava. Sem se navadil.

Vse moje življenje se vrti okrog športa, opažam pa, da, ko se primerjam z ostalimi (ki v življenju niso bili nikoli tako aktivni kot jaz), precej zaostajam kar se tiče kondicije. Šport mi zelo zelo zelo veliko pomeni.

Zadnje čase razmišljam o operaciji nosu, kar so mi nekaj let nazaj tudi svetovali na pregledu, ker imam nekoliko zamaknjen nosni pretin (ali karkoli že je tam notri). Slišal sem zgodbo ene gospe, ki je povedala, da je po operaciji nosu končno zadihala in kot je rekla, končno zadihala s celimi pljuči.

Sedaj pa vprašanje… ali je možno, da zaradi težav z nosom ne izkoriščam potenciala svojih pljuč tako kot bi jih sicer?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Simon

Spoštovani,

poprava anatomskih nepravilnosti v nosu predvsem izboljša dihanjem v mirovanju (sedenju) in spanju. Med telesnim naporom je zagotovo dihanje skozi nos takoj premalo in tudi izkoristek pljučne kapacitete ni odvisen od prehodnosti nosu.

Kondicija je mišična in kardiovaskularna – torej zmožnosti mišic in srca. Morda kondicijo lahko izboljšate s prilagoditvijo (zmanjšanjem) telesne teže in ustreznim kardiovaskularnim treningom.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close