Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Težka naglušnost in mnogo vprašanj

Težka naglušnost in mnogo vprašanj

Od 20-ega leta naprej mi peša sluh. Bil sem izpostavljen hrupu in sem slišal manjši pok v ušesih oz. glavi (ne spomnim se dobro oz. nisem znal določiti). Na začetku nisem imel težav, sedaj pa jih je ogromno. Kljub temu, da zadnjih 6-7 let zelo zelo pazim, vsak leto izgubim 5-10 dB. Pazim tako, da se izogibam vsemu kar je preglasno oz. si zaščitim sluh z ušesnimi čepki. Diskoteke, lokali in podobno so že zdavnaj odpadli. Ne glede na to se stanje poslabšuje in imam vsakih nekaj mesecev več težav.

ZDRAVLJENJE
Bil sem že na mnogih pregledih v ORL ambulantah ter APMD testiranjih. Po vseh teh letih še vedno nimam točne diagnoze ter navodil, kaj lahko počnem in kaj ne, kar je zelo stresno in izčrpajoče. Vse skupaj je le eno testiranje in spremljanje trenutnega stanja. Bral sem različne tuje forume, kjer imajo bolniki bolj konkretne razlage naglušnosti. Ali se v Sloveniji opravljajo bolj natančne preiskave? Jasno mi je, da se izgubljenega sluha ne da povrniti, a tako hitro pa tudi ne bi smelo napredovati.

SLUŠNI APARAT
Trenutno je moja izguba po Fowlerju vsaj 80%, kar mi predstavlja ogromne težave vsepovsod. Problem je, ker so nizki toni odlični (do 500 Hz), srednji zelo slabi (do 1000 Hz), visokih pa sploh ni. Slušni aparat izboljša vse frekvence dokaj enakomerno, zato so nizki zvoki preglasni. Npr. pri 500 Hz slišim zvok 0 dB, pri 1000 Hz pa zvok 90 dB.

ZAPOSLITEV
Kakšne ugodnosti oz. pravice imam pri tem stanju, dokler je moja okvara manjša od 95% po Fowlerju? Kakšne ugodnosti ima delodajalec? Samo stavek, da ne smem delati v hrupnih prostorih ne pomeni veliko. Vsak ima za hrupen prostor npr. diskoteko, a vsi vemo, da je že stalna izpostavljenost hrupu v tovarni velik problem.

Za kakršna koli mnenja bom zelo hvaležen.

Spoštovani,

niste napisali, koliko ste stari. Ali je sluh na obeh ušesih simetričen? Ali gre za senzorinevralno (zaznavno) okvaro?

Če res na leto pade sluh za 5-10 dB, gre morda za kakšno dedno okvaro.

Ker je pri 1000 Hz prag vašega sluha 90 dB, je to v območju gluhosti. Pomembna govorna frekvenca je tudi 2000 Hz, kjer je sluho verjetno še slabši. Pri gluhosti vam slušni aparat praktično ne more več toliko pomagati, da bi normalno razumeli govor in komunicirali. Če gre za senzorinevralno gluhost, ste kandidat za vstavitev polžkovega vsadka. NAročite se na pregled in dovolite si svetovati v Avdiološki ambulanti na Kliniki za ORL in CFK Ljubljana.

Za omejitve in pravice na delovnem mestu je pristojna Medicina dela.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Hvala za odgovor! Se bom naročil na pregled in se pozanimal tudi na Medicini dela, je pa res, da točnih odgovorov zaenkrat niti ne dobivam.

Star sem 30 let, sluh pa je precej praktično enak na obeh ušesih (priponka spodaj). S padcem 10 db vsako leto sem malo pretiraval. Se pa poslabša vsako leto za 2 – 5 db. Šlo naj bi za senzorinevralno okvaro, a kaj več od testiranja še nisem bil deležen. Bral sem tudi o otosklerozi, kjer je sicer tipičen znak padec nizkih tonov, a vseeno za to še nisem bil pregledan.

Trenutno sem dosegel stanje 90,3 % po Fowlerju. Kakor mi je jasno, šele 95 % telesna okvara prinese 70 % invalidnost in ugodnosti delodajalcu. Na kaj pa lahko računam s svojimi 90 %?

* z zeleno linijo je označeno stanje 4 leta poprej za desno uho (levo je praktično enako)[attachment=0]IMG_20170315_232513a.jpg[/attachment]

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

vaš ADG kaže gluhost – priporočam, da se dogovorite za vstavitev polžkovega vsadka na eni strani, na drugi pa še naprej uporabljate slušni aparat. Tudi z vstavljenim PV vam bo invalidnost še pripadala.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close