Forum.Over.Net

Računovodstvo

Odgovarjajo: Sabina Zalar

Mnogi se ukvarjate s finančnimi in davčnimi problemi, olajšavami, prispevki ter izpolnjevanjem različnih obrazcev. V kolikor se vam kje zatakne, vprašajte na tem forumu.

Sabina Zalar

SabinaZalar

dopust na podlagi delovne dobe

Default avatar

žanina

Prosim če mi lahko poveste, kako se šteje dodatek na delovno dobo oz. pokojninsko pri sp-glavna dejavnost trgovina. A zaposlenemu pri s.p. res pripadata od 1-5 let delovne dobe dodatna 2 dni letnega dopusta. In po peteih letih še +2 dni?? Čisto sem zmedena, ker pri nas tega nismo upoštevali oz. šele po 5 letih 2 dni??
Mi lahko kdo razloži z zakonsko podlago?

Hvala vsem že vnaprej!
Default avatar

DominikaT

Če delate po kolektivni pogodbi za trgovino je (kopiram kolektivno pogodbo):
Trajanje letnega dopusta

(1) Delavec ima v posameznem koledarskem letu pravico do osnovnega letnega dopusta, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, kar pomeni:
– 16 delovnih dni, če dela 4 dni na teden,
– 20 delovnih dni, če dela 5 dni na teden,
– 24 delovnih dni, če dela 6 dni na teden.
(2) Poleg osnovnega letnega dopusta iz prvega odstavka tega člena ima pravico do dodatnih dni letnega dopusta:
– starejši delavec – 3 dni,
– delavec invalid – 3 dni,
– delavec z najmanj 60% telesne okvare – 3 dni,
– delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo – 3 dni,
– delavec, mlajši od 18 let – 7 dni,
– nočni delavec – 1 dan.
(3) Poleg osnovnega letnega dopusta iz prvega odstavka tega člena ima delavec pravico tudi do dodatnih dni letnega dopusta za skupno delovno dobo:
– od 1 do 5 let – 1 dan,
– od 5 do 10 let – 2 dni,
– od 10 do 15 let – 4 dni,
– od 15 do 20 let – 5 dni,
– nad 20 let – 6 dni.

Po kolektivni je tako, če pa uporabljate katero drugo podlago, je pa link zgoraj.
lp
Default avatar

žanina

Hvala za odgovor. Bi vas lahko prosila za link do te kolektivne pogodbe za trgovino. Kar jaz imam namreč sprintano od 17.7.2007 in v njej piše od5-10 let 2 dni.

Hvala
Default avatar

žanina

Hvala , zgleda da bo res držalo. Čeprav mi še vedno ni jasno zakaj imam jaz sprintano kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine slovenije od združenja delodajalcev slovenije odv 17.7.2007, kjer piše od 5-10 let 2 dni.
No, za nas zaposlene je itak bolj ugodno to kar ste mi poslali in se ne bom nič pritoževala.

Hvala vam še enkrat za pomoč in vaš trud.

Lep dan!
Default avatar

DominikaT

Me veseli, da sva rešili težavo.

Lep dan tudi vam.
D
Default avatar

Helga

Podzravljeni,

Jaz imam 21 dni dopusta in sicer 20 na zahtevnost dela ??? (tako prikazano) in 1 dan na delovno dobo. Kako imam lahko 20 dni na zahtevnost dela ???

Hvala za odgovor !
Default avatar

neja-meta

pozdravljeni,v kratkem imam zapuščinsko razpravo za pokojnim očetom,pa me zanima,če mi pripada prost dan v službi ali moram dati svoj dopust,hvala,neja
Default avatar

Barca

neja-meta je napisal/a:
pozdravljeni,v kratkem imam zapuščinsko razpravo za pokojnim očetom,pa me zanima,če mi pripada prost dan v službi ali moram dati svoj dopust,hvala,neja
Redni dopust.

Izredni dopust ste dobili ob smrti očeta (trajanje 1-3 dni, odvisno od Panožne kolektivne pogodbe).
Default avatar

tomse01

zivjo! mene pa zanima kako stvar poteka pri agencijah za posredovanje delovne sile( adecco) in sicer imam 12 let delovne dobe in sm zaposlen v frmaciji preko agencije! dobil se odmero za letni dopust in sicer 20 dni in enega na otroka?se pravi 21 dni! kje je pa moja delovna doba ? ali agencije ne upostevajo le te?
hvala za odgovor
l.p sandi
Default avatar

Vojka

Po Zakonu o delovnih razmerjih vam pripada (citiram):

(1) Delavec ima pravico do letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega delavca.

(2) Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60% telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.

(3) Delavec ima pravico do enega dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.

Preverite, kaj vam piše v pogodbi o zaposlitvi ali kolektivni pogodbi, kjer se lahko določi daljše trajanje dopusta.
Default avatar

tomse01

torej ,ce razumem lahko agencije pocnejo ,kar hocejo! v pogodbi mi pise ,da bi moral dobit na delovno dobo! ampak ocitno se tle ve ,kdo pije in kdo placa!
hvala za vas trud ....
Default avatar

Vojka

Če vam tako piše v pogodbi, potem ste opravičeni tudi do dopusta, ki se določi glede na vašo delovno dobo.
Default avatar

Dragica C.

Spoštovani!

Zanima me, koliko letnega dopusta mi pripada. Zaposlena sem v odvetniški pisarni. V letu 2010 sem dopolnila 32 let delovne dobe, v istem letu pa sem dopolnila tudi 50 let starosti in imela enega otroka do 14 let starosti.

Slišala sem, da pripadajo delavcu po dopolnjenih 50-ih letih starosti dodatni dnevi letnega dopusta. Jaz imam že 10 let 30 dni letnega dopusta. Ali imam po vseh teh kriterijih možnost do povečanja števila dni letnega dopusta. Katera kolektivna pogodba sploh pri meni pride v poštev?

Hvala za odgovor.

Dragica
Default avatar

Vojka

V pogodbi preverite katera je vaša kolektivna pogodba, kjer je opredeljen tudi letni dopust.
Po ZDR-ju vam pripada (citiram 159. člen):
159. člen
(trajanje letnega dopusta)

(1) Delavec ima pravico do letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega
delavca.

(2) Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60% telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.

(3) Delavec ima pravico do enega dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.

201. člen ZDR-ja opredeljuje starejšega delavca (citiram):

201. člen
(opredelitev)

Delavci, starejši od 55 let, uživajo posebno varstvo (v nadaljnjem besedilu: starejši delavec).
Default avatar

Alenka_K

Pozdravljeni,

zaposlena sem v Mercator d.d., imam 30 let delovne dobe in starost nad 50 let - zanima me ali mi na podlagi tega res pripada nekaj dni dodatnega dopusta?

Hvala lepa vnaprej za odgovor in lep pozdrav

Alenka
Default avatar

Vojka

Pri dopustu moramo upoštevati ZDR in kolektivno pogodbo. Po ZDR-ju vam pripada (citiram):

159. člen
(trajanje letnega dopusta)

(1) Delavec ima pravico do letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega
delavca.

160. člen
(določanje trajanja letnega dopusta)

(1) Daljše trajanje letnega dopusta, kot je določeno v prejšnjem členu, se lahko določi s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.

(2) Delodajalec je dolžan delavce najkasneje do 31. marca pisno obvestiti o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.

(3) Prazniki in dela prosti dnevi, odsotnost zaradi bolezni ali poškodbe ter drugi primeri opravičene odsotnosti z dela se ne vštevajo v dneve letnega dopusta.

(4) Letni dopust se določa in izrablja v delovnih dnevih.

(5) Kot dan letnega dopusta se šteje vsak delovni dan, ki je po razporeditvi delovnega časa pri delodajalcu za posameznega delavca določen kot delovni dan.

Poglejte v pogodbo o zaposlitvi katera je vaša kolektivna pogodba in preverite kaj vam pripada.
Default avatar

Helena203

Minimalni dopust je omejen z zakonom, maksimalni pa ne. Vsak delodajalec lahko določi delavcem dopusta kolikor ga hoče, le da ta ni nižji od minimalnega, ki delavcu pripada, navzgor dopust ni omejen!!!

Starejši delavec je delavec po 55. letu starosti, ki lahko npr. dobi 3 dni več dopusta. (včasih je res bilo 50let sedaj pa to ni več tako).
Default avatar

marinka b.

Pozdravljeni!

Meni ni nič jasno z temi dopusti,mislim glede naše firme,smo tekstilna panoga,imam 16 let in nekaj mes.delovne dobe,dva šolobvezna otroka in imam 24dni dopusta,letos mi enega vzamejo ker bo hčera stara 15 let,so pa ženske ki delajo pri nas,starejše nad pedeset let,imajo čez 30let del.dobe in imajo 23dni dopusta,a je to vse ok ali nekaj ni vredu,oz.nam nekaj prikrivajo,
že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav!
Default avatar

primožL

živjo! sem Primož in imam 12 let delavne dobe,zdaj pa sem dobil odločbo o letnem dopustu in sicer 20 dni na minimalni dopust 1 dan na pogoje dela in 1dan na zahtevnost dela,zanima pa me če na delavno dobo mi ne pripada nič dni dopusta? hvala za pomoč