Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek hiatalna ali želodčna hernija-kila

hiatalna ali želodčna hernija-kila

Bila sem na gastroskopiji zaradi večletnih težav in sedaj tole. Za zjokat! Kako živite s tem? Dobila sem pa nexium in tametil tablete.

Pravilna prehrana, pravilna prehrana in še enkrat pravilna prehrana!
Tablete uporabljal samo začasno, dokler se ne navadiš na pravilen način prehranjevanja. Uživaj bazično hrano, konzumiraj več manjših oborokov dnevno, če se le da, tudi mono obroke. Torej ne nabaši želodca z govejo juho, krompirjem, mesom in solato. Sčasoma itak ugotoviš, katera hrana te draži.
Ko enkrat padeš not, je čisto znosno. Tudi kakšno pivo in kavo zmoreš 🙂

Tudi meni so lani odkrili hiatalno hernijo. Čisto naključno. Jemljem pantoprazol ter živim povsem normalno življenje. Tole zadevščino ima ogromno ljudi (veliko jih niti ne ve, da jo imajo). Ni slabo, če se držiš diete. Določene stvari (kava, mastne ter močno začinjene jedi, sladkarije…) povzročajo povečano izločanje kisline, zato se jih je bolje izogibati. Zelenjavo je priporočljivo uživati kuhano ter dušeno. Če si že želiš pojesti solato, jo pojej za kosilo in ne za večerjo. Izogibaj se alkohola ter kislega sadja. Jej nevtralno sadje (jabolka, banane, hruške). Niso fajn agrumi. Pa srečno.

nova
Uredništvo priporoča

Kakšni so pa simptomi za hernijo?

Nekako tri leta nazaj mi je bilo po obrokih težko. Počasi sem začela bruhati, največkrat po večerji. Sčasoma bruhaš po vsakem obroku, nič ne obržiš v sebi in hujšaš. Pa ugotovili so mi žolčne kamne in tole hernijo. Čaka me operacija, ki se je ne bojim na srečo, ampak tole me je pa vrglo. Pričakovala sem le kamne, pa operacijo in da je pol konec. Ja, pa še kaj. Najhuje je, ko ne morem normalno jesti, do sitega. Večerjam pa tako že dolgo ne. Aja, šla sem pa k zdravniku, ker sem se zbujala s kislino v požiralniku. Nekaj sekund tudi zadihati nisem mogla in ne požreti sline. Meni je to nekaj strašnega, saj imaš občutek, da boš umrl. Hernija pomeni, da imam želodec v prsni votlini in ne v trebušni. Šit, no!

Saj vem, da se ti zdi, da je to nekaj groznega pa ni, verjemi. Sama ob pantoprazolu ter dieti, ki sploh ni grozna, živim povsem normalno. Samo pomisli, da ima tole veliko ljudi in to ni nič takega. Vse se bo uredilo. Tudi žolčnih kamnov (če ni hude simptomatike) danes ne operirajo kar tako. Po odstranitvi žolčnika namreč nastanejo nove težave, ki so včasih še hujše.

Si se ti tudi zbujala z dušenjem?

Ne, nikoli. Morda je to psihično?

Prvic kile so si razlicne-tako,da so tudi tezave drugacne,drugic ob kili je skoraj vedno prisoten GERB…..simptomi gerba tezko dihanje,tiscanje za prsnico,cmok v grlu,slabosti….jej cim bolj vlakninasto hrano tudi do 50 gramov na dan vlaknin in se za konec tablebete vam bodo naredile vec skode,kot dobrega,preberi si stranske ucinke TAMETILA….to nabijanje bazicno nabijanje je pa larifari!!! meni osebno pomaga olivno olje-kvalitetno,kase(prosena,ajdova,kvinoja,amarant),krompir,voda vsaj 3litre na dan….probaj imeti 3 obroke OH-jev na dan,da ne bi prislo do drasticne izgube kilaze.Za konec probaj si dobit napotnico za PH-metrijo poziralnika in 24-urno metrijo poziralnika to je nuja!!!

pred nekaj meseci so mi operirali hernio, prej sem cca.20let živela normalno s to dg.jemala vsa mogoča zdravila in ko končno niso več zalegla so mi naredili ph-metrijo in manometrijo. zdaj sem super, čeprav je bilo kako leto pred posegom kar hudn. pogum

Jaz sem imela tezave s hiatalno hernijo. Na gastroskopiji mi je sicer niso odkrili, ampak imela sem simptome cmok v grlu, hripavost, tiscanje v zelodcu. Šla sem na nastavitev zelodcne hernije in so simptomi popolnoma izginili. Po 6 mesecih se mi je cmok v grlu ponovno pojavil, zato vsako jutro delam vajo tako, da popijem 2.5 dcl vode, stopim na prste in mocno pristanem na peti, 30x. To mi pomaga.

Pozdravljeni,

Pisem ker imam tudi sama hude tezave z gerb, cmok v grlu, zgoco zgago, dvigovanje zelodcne vsebine in mi tablete ne pomagajo. Zato sem potencialni kandidat za operacijo. Cakam se na preiskave. Me zanima kako je bilo s tistimi ki ste to antirefluksno operacijo opravili in ali je bilo po njej dobro. Hvala za odgovore in izkusnje. Lp

Pozdravljeni. Mene zanima, kak in kje se bili na tej nastavitvi zelodcne kile? Hvala

Pozdravljeni, tudi jaz ima srednje veliko hiatalno hernijo. Moje težave so, da me je samo močno peklo grlo, tako da sploh nisem vedela, da je to od želodca. Po zdravilih(ZPČ) me je to prenehalo, sedaj pa me pečejo usta, predvsem nebo v ustih. Po vseh pregledih je ovrženo vse drugo in 99,9{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je, da me to peče zaradi kisline. Zdravila ne pomagajo. Peče me obupno. Čakam na manometrijo požiralnika in ph metrijo, nato bo, po mnenju gastroenterologa, verjetno edina rešitev operacija. Zanima me, kakšno je stanje pri vas, sedaj ko je že nekaj časa od operacije?

Pozdravljeni,

Jaz imam popolnoma enake tezave majhno drsno kilo in refluks tablete ne primejo. Stara sem 27 let. Pocutim se grozno ne vem vec kaj naj naredim. Kako ste vi resli vaso tezavo, boste sli na operacijo? Lp

Pozdravljeni,

Jaz sem kilo operirala 9 let nazaj in sem se počutila 100 % boljše. Sedaj pa čakam na gastroskopijo, ker so se mi očitno ponovile iste zadeve😢. Operacija ni nič strašnega. Isti dan operirana, drug dan domov. Sem pa morala 3 mesece zelo paziti kaj sem jedla in nisem smela dvigovati več kot 3 kg.

Držim pesti da se vam stvari uredijo.

Lp

Meni so pred dvema letoma tudi odkrili to hernijo. Mal sem spremenila prehrano – nič bele moke, sladkor na minimum in podobno. Letos sem imela kontrolno gastroskopijo – in hernije ni več! Tako da počakaj, morda ni tako črno, kot se zdi zdaj.

Pozdravljeni. Jaz se borim že 4 leta z to kilo in gerbom sam več ne vem kaj naj naredim. Ob jemanju zdravil mi ne pomaga nič kaj dosti. Naj bolje se sprašujem zakaj dobivam napade tresenje, omotica kot da bi omedlel, mrzenje ali vročina, gerb, dušenje ne znam več razložit kakšno slabo počutje nastopi med hrano in emozulom kot da bi umrl. Ali je imel kdo kdaj iste težave??? Ali me reši se samo operacija?? Hvala za odgovore

Ali je možno vse to da mi kila stiska na vagusni živec??? Ker me pa vsak dan boli v prsih in med lopaticami.

Meni so jo diagnosticirali 15 let nazaj. Nekje toliko časa sem tudi jemala vse mogoče tablete. Nexium, Ortanol, Nillar, še pa še. Seveda imajo vse tudi paleto stranskih učinkov.

Po operaciji se lahko ponovi, želodec ponvno zdrsne na napačno mestu. Ob zdrsu se lahko zgodi še pnevmotoraks, tudi včasih ob operaciji. To je predrtje pljuč. Raje pazim na prehrano kot da bi se šla takih operacij. Zdravniki pravijo, da je možnost, a da slabosti pretehtajo prednosti.

Začela sem zelo pazit pri prehani, kave sploh ne pijem več, vzglavje dvignjeno. Tablet ne jemljem že dobrega pol leta več. Pride slab dan, ob nenadni  spremembi vremena tudi slab teden, ampak vredno se je trudit.

Kam ste šli na nastavitev hernije??

Sin, star 13 let ima hiatalno hernijo.  Ugotovljeno pri 7 letu, do zdaj ni delala večjih težav, bolj blage in sin je s tem živel. Zdaj (ca. pol leta)  pa bolečine, slabosti, vrtoglavice, včasih bruhanje, posledično nespečnost, motjna zbranosti, nezmožnost učenja….zdravnik dal nolpazo in povedal da naj se nauči s tem živeti. Meni je to nedopusten odgovor otroku na pragu življenja. Kako naj najstnika, ki pri 13 letih tehta 37 kg in zaostaja za sošolci tudi po višini (kljub nadpovprečno visokim staršem) držim na prej omenjenih dietah? Nabavili bomo dvignjeno ležišče. Vaje bo delal. Še kak nasvet kako bi mu lahko pomagali? Zdravnik je povedal, da bo šel na operacijo le če bo imel izredno hude težave-krvavitve pa ne vem kaj še vse. Skratka to, da cele noči ne spi, se ne more ukvarjati s športom, ne more jesti in ima bistveno oteženo mladost ni razlog za operacijo. Ima morda kdo kake izkušnje iz tujine? Samoplačniško?

Vsakega novega nasveta bomo veseli.

 

Imam to diagnozo že deset let. Jemljem Emuzol in jem normalno vso hrano.   Ne kompliciram, čeprav imam tudi kronični gastritis.

Odgovor na objavo uporabnika
SIN, 02.02.2022 ob 11:59

Sin, star 13 let ima hiatalno hernijo.  Ugotovljeno pri 7 letu, do zdaj ni delala večjih težav, bolj blage in sin je s tem živel. Zdaj (ca. pol leta)  pa bolečine, slabosti, vrtoglavice, včasih bruhanje, posledično nespečnost, motjna zbranosti, nezmožnost učenja….zdravnik dal nolpazo in povedal da naj se nauči s tem živeti. Meni je to nedopusten odgovor otroku na pragu življenja. Kako naj najstnika, ki pri 13 letih tehta 37 kg in zaostaja za sošolci tudi po višini (kljub nadpovprečno visokim staršem) držim na prej omenjenih dietah? Nabavili bomo dvignjeno ležišče. Vaje bo delal. Še kak nasvet kako bi mu lahko pomagali? Zdravnik je povedal, da bo šel na operacijo le če bo imel izredno hude težave-krvavitve pa ne vem kaj še vse. Skratka to, da cele noči ne spi, se ne more ukvarjati s športom, ne more jesti in ima bistveno oteženo mladost ni razlog za operacijo. Ima morda kdo kake izkušnje iz tujine? Samoplačniško?

Vsakega novega nasveta bomo veseli.

 

Jaz bi šla najprej po drugo mnenje. Ker hiatalna hernija ni kriva za vse to. Zagotovo ne. Hernija ti povzroči spahovanje, zgago, bolečino v žlički in napihnjenost po obilnejšem obroku ali nezdravi hrani.

Operacija pa je res samo ob krvavitvah in če je kila zelo velika (tri četrtine želodca zgoraj).

New Report

Close