Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek JT: Težave z žolčem in žolčnimi kamni

JT: Težave z žolčem in žolčnimi kamni

Težave z žolčem in žolčnimi kamni se lahko pojavijo nenadoma.
Pojavijo se v različnih oblikah….

Zakaj se pojavijo žolčni kamni?
Kako to, da nekaterim zagodejo z bolečinami, drugi jih nosijo v žolčniku desetletja ne da bi za to vedeli?
Zakaj se ponovijo, če so nam že odstranili kamne?


O teh vprašanjih in pomoči z zdravilom Rowachol od 10.00 naprej.

Sogovorniki so Robert Terčelj in ekipa Farmedice, ki podpira uporabo zdravil rastlinskega izvora, fitoterapijo.

Vabljeni k pogovoru.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdravljeni,
mene bi zanimalo, kateri so sploh znani simptomi žolčnih kamnov in kdaj lahko sumimo na te težave?

v kolikih primerih je pri žolčnih potrebna operacija? in kakšen je to poseg po obsežnosti?

jaz pod rebri na desni strani čutim včasih neko špikanje, glas ljudstva je, da zna biti kakšen kamen ali pesek. Sedaj jemljem kapsule s pegastim badljem, pa ne zaznam kaj dosti izboljšanja. Kakšen dan me pošpika (čerpav pazih pri prehrani), potem imam par dni mir. K zdravniku ne vem, če naj grem…da ne bom izpadel hipohonder… Kaj menite, kaj bi mi še lahko pomagalo?

Ti jaz odgovorim. Operacija po navadi traja dobro uro, naredijo jo laparoskopsko, kar zate vidno pomeni tri luknjice, en šiv v popku, en spodaj desno in še en, dva zgoraj desno. Mene so šest ur po operaciji že dvignili na noge. Boli, pa ne preveč grozno, prve dva, tri dni. Jaz sem šla četrti dan že domov. Po enem tednu sem že normalno funkcionirala. Sem se pa zaradi kile malo bolj pazila še en mesec.

Pozdravljeni,

tipični simptomi žolčnih težav so:

– tiščanje oz. bolečina v desnem podrebrnem delu, ki vztraja nekaj časa (če več kot 6 ur, ne pojenja, postaja celo močenjša, je to že znak za takojšnje ukrepanje). Lahko seva npr. nazaj pod lopatico ali pa jo čutimo nekaj centimetrov nad popkom
– ob tem se rada pojavi slabost, po mastnem oz. težkem obroku nas sili na bruhanje
– lahko se pojavi zgaga, ki ima žolčni, ne želodčni vzrok
– med znaki vidimo npr. spremembe v blatu (ne prebavljamo dobro maščob), blato je lahko svetlo ali pa pri vnetjih žolčnika včasih zelene barve
– če so vnetja izrazita, lahko pride do povečanja telesne temperature
– večji zastoji izločanja žolča (ne izločamo dobro žolčnega barvila bilirubina) se pokažejo tudi v porumenelosti, najprej jo v vidimo v očeh

skratka – kar nekaj različnih simptomov in znakov, ki jih včasih niti ne bi povezali z žolčem oz. žolčnimi kamni. Zdravniški pregled nam to lahko potrdi ali pa ovrže sum na žolčne težave.

lep pozdrav,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Ali je bolečina pri teh težavah podobna kot tista na spodnji strani trebuha, ko greš športat in te začne boleti (kar naj bi bilo zaradi ujetega neizdihanega zraka). To me zadnje čase večkrat boli, pa že malo sumim na kaj drugega, ali je možno??

Ti jaz odgovorim. Operacija po navadi traja dobro uro, naredijo jo laparoskopsko, kar zate vidno pomeni tri luknjice, en šiv v popku, en spodaj desno in še en, dva zgoraj desno. Mene so šest ur po operaciji že dvignili na noge. Boli, pa ne preveč grozno, prve dva, tri dni. Jaz sem šla četrti dan že domov. Po enem tednu sem že normalno funkcionirala. Sem se pa zaradi kile malo bolj pazila še en mesec.[/quote]

Kaj ima to kakšno vezo s kilo?

Če kamni povzročajo težave, potem je pogosto operacijo izborna terapija. Vkoliko so tihi, torej ne povzročajo simptomov, jih pustimo pri miru. Poseg se danes v večini primerov opravlja laparoskopsko, z zelo majhnimi rezi, operacija je – če lahko temu tako rečemo – skorajda rutinska in okrevanje praviloma zelo hitro. Življenje brez žolčnika je praviloma brez resnejših zapletov, vendar maščob ne bomo več tako učinkovito prebavljali. To moramo upoštevati in če bomo, potem posebnih težav ne bo.

Ker smo danes pri Rowacholu naj omenim, da ko se pojavijo žolčne težave, te lahko omilite in pogosto tudi odpravite z uporabo tega zdravila. Poveča izločanje žolča, žolčnik lažje izprazni žolč, pomaga pri raztapljanju (manjši, v študijah do 10mm kamnov) žolnih kamnov, zmanjša izločanje holesterola v žolč – in kar je v akutnih težavah pomembno – umirja krče oz. žolčne kolike.

lp,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Ti jaz odgovorim. Operacija po navadi traja dobro uro, naredijo jo laparoskopsko, kar zate vidno pomeni tri luknjice, en šiv v popku, en spodaj desno in še en, dva zgoraj desno. Mene so šest ur po operaciji že dvignili na noge. Boli, pa ne preveč grozno, prve dva, tri dni. Jaz sem šla četrti dan že domov. Po enem tednu sem že normalno funkcionirala. Sem se pa zaradi kile malo bolj pazila še en mesec.[/quote]

Kaj ima to kakšno vezo s kilo?[/quote]

Nisem medicinka, ampak takšna so bila navodila. Kolikor laično vem, se lahko po tem, ko ti kaj ven vzamejo iz trebuha, naredi kila. Res nisem medicinka, takšna navodila sem dobila tako pisno kot ustno.

Če kamni povzročajo težave, potem je pogosto operacijo izborna terapija. Vkoliko so tihi, torej ne povzročajo simptomov, jih pustimo pri miru. Poseg se danes v večini primerov opravlja laparoskopsko, z zelo majhnimi rezi, operacija je – če lahko temu tako rečemo – skorajda rutinska in okrevanje praviloma zelo hitro. Življenje brez žolčnika je praviloma brez resnejših zapletov, vendar maščob ne bomo več tako učinkovito prebavljali. To moramo upoštevati in če bomo, potem posebnih težav ne bo.

Ker smo danes pri Rowacholu naj omenim, da ko se pojavijo žolčne težave, te lahko omilite in pogosto tudi odpravite z uporabo tega zdravila. Poveča izločanje žolča, žolčnik lažje izprazni žolč, pomaga pri raztapljanju (manjši, v študijah do 10mm kamnov) žolnih kamnov, zmanjša izločanje holesterola v žolč – in kar je v akutnih težavah pomembno – umirja krče oz. žolčne kolike.

lp,
R.Terčelj[/quote]

Kaj pa potem to pomeni za človeka po operaciji – da mora biti na kaki posebni dieti? Brez maščobe? Jaz bi recimo brez maščobe zelo težko preživela, ker je moja prehrana sestavljena pretežno iz maščob, dobrih seveda.

Ti še na tole odgovorim. Jaz sem en mesec po operaciji komot pojedla dunajca in pomfrit, pa mi ni bilo nič. Ne da bi človek prav veliko konzumiral takšno hrano zaradi drugih stvari. Imam pa od operacije dalje hude težave, če pojem surovo ali pečeno zelenjavo, ne vso, večino. Me tako zvije, da mi je za umret. Medtem ko z maščobami nimam čisto nobenih težav.

Ni strahu, da bi izpadli hipohonder – če vas špika, vas špika – in dobro je vedeti za kaj. Zato tudi imamo opozorilne mehanizme v telesu. Predlagam, da narediti ultrazvok, ki zna pokazati prisotnost kamnov.

Pegasti badelj je preizkušena rastlina za jetra, pri nas ga v obliki zdravila še nimamo na voljo, temveč so na voljo prehranska dopolnila. Pri žolčnih težavah je manj izrazito uporabljan.

Opazujte, kdaj vas bolj špika. Če je to naslednji dan, ko ste pojedli nekoliko masten obrok, je to lahko posledica žolčnih težav.

Če se boste odločili za zdravilo Rowachol (v obliki kapsul vsebuje iz naravnih snovi pridobljene aktivne učinkovine + olivno olje farmacevtske kakovosto), ga jemljite mesec dni vzdržema. Ker so pred nami prazniki, svetuje pričetek 2-3 dni pred prazničnim obedom – ko pride potica v prebavila, postavimo žolčnik res na preizkušnjo :). Začnite z 3 x 1 kapsulo na dan, po 3-5 dneh preidite na 3×2 kapsuli, zadnjih 5 dni ponovno zmanjšajte na 3 x 1 kapsulo. Če se vam težave ponovijo, lahko terapijo ponovite. Pogosto koristi tudi tistim, ki imajo npr. žolčne kamne in žolčnik že odstranjen.

lep pozdrav,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Je podobna, vendar pravilom bolj vztraja, kot ta pri športanju. Lahko je topa, lahko je zbadajoča, izraziteje boli, če se npr. ujame kamen v povezovalnem žolčevodu med žolčnikom in glavnim žolčevodom. Ob tem pravilom čutimo v napredovanih fazah žolčnih težav tudi druge simptome – slabost, ki jo čutimo v ustih, ko že pomislimo na kakšno mastno hrano.

lp,R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Ti jaz odgovorim. Operacija po navadi traja dobro uro, naredijo jo laparoskopsko, kar zate vidno pomeni tri luknjice, en šiv v popku, en spodaj desno in še en, dva zgoraj desno. Mene so šest ur po operaciji že dvignili na noge. Boli, pa ne preveč grozno, prve dva, tri dni. Jaz sem šla četrti dan že domov. Po enem tednu sem že normalno funkcionirala. Sem se pa zaradi kile malo bolj pazila še en mesec.[/quote]

Kaj ima to kakšno vezo s kilo?[/quote]

Žolčne težave so samostojma entiteta, niso povezane s kilo, lahko pa se seveda pojavijo sočasno.

lp,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Včasih se mi zdi, da me boli želodec, ampak bolj na desni strani…. Kako ločiš, kaj so eno in drugo.
In še eno vprašanje – kako deluje to zdravilo. To prav zdravi ali samo lajša simptome in se moraš poslužiti še česa drugega.
Najlepša hvala za odg.

Moj oče je imel žolčne kamne – ali so dedni in je možno, da jih dobim tudi jaz?

Zakaj žolčni kamni sploh nastanejo in zakaj se jim sploh tako reče – saj niso v resnici to kamni???

Če kamni povzročajo težave, potem je pogosto operacijo izborna terapija. Vkoliko so tihi, torej ne povzročajo simptomov, jih pustimo pri miru. Poseg se danes v večini primerov opravlja laparoskopsko, z zelo majhnimi rezi, operacija je – če lahko temu tako rečemo – skorajda rutinska in okrevanje praviloma zelo hitro. Življenje brez žolčnika je praviloma brez resnejših zapletov, vendar maščob ne bomo več tako učinkovito prebavljali. To moramo upoštevati in če bomo, potem posebnih težav ne bo.

Ker smo danes pri Rowacholu naj omenim, da ko se pojavijo žolčne težave, te lahko omilite in pogosto tudi odpravite z uporabo tega zdravila. Poveča izločanje žolča, žolčnik lažje izprazni žolč, pomaga pri raztapljanju (manjši, v študijah do 10mm kamnov) žolnih kamnov, zmanjša izločanje holesterola v žolč – in kar je v akutnih težavah pomembno – umirja krče oz. žolčne kolike.

lp,
R.Terčelj[/quote]

Kaj pa potem to pomeni za človeka po operaciji – da mora biti na kaki posebni dieti? Brez maščobe? Jaz bi recimo brez maščobe zelo težko preživela, ker je moja prehrana sestavljena pretežno iz maščob, dobrih seveda.[/quote]

Nikarte brez maščob, sicer celice ne bodo mogle preživeti :). Pomeni, da jih uporabljate po pameti, ne jeste npr. cvrte harne ipd.. Zdrave maščobe morate vključiti v jedilnik, se pa izogibate hrani, ki je tako težje prebavljiva, kot tudi bolj obremeni jetrno-žolčni sistem. Ker je pred nami Velika noč, se na mizi znajo pojaviti pirhi in potica. Tu npr. že velja previdnost.

Na spodnji povezavi boste našli več informacij, kot tudi nekaj nasvetov za prehrano:
http://www.farmedica.si/si/dodatki/zolcni-kamni.html

lep pozdrav,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Kaj pa potem to pomeni za človeka po operaciji – da mora biti na kaki posebni dieti? Brez maščobe? Jaz bi recimo brez maščobe zelo težko preživela, ker je moja prehrana sestavljena pretežno iz maščob, dobrih seveda.[/quote]

Nikarte brez maščob, sicer celice ne bodo mogle preživeti :). Pomeni, da jih uporabljate po pameti, ne jeste npr. cvrte harne ipd.. Zdrave maščobe morate vključiti v jedilnik, se pa izogibate hrani, ki je tako težje prebavljiva, kot tudi bolj obremeni jetrno-žolčni sistem. Ker je pred nami Velika noč, se na mizi znajo pojaviti pirhi in potica. Tu npr. že velja previdnost.

Na spodnji povezavi boste našli več informacij, kot tudi nekaj nasvetov za prehrano:
http://www.farmedica.si/si/dodatki/zolcni-kamni.html

lep pozdrav,
R.Terčelj[/quote]

Za potico ok, ampak a jajca so mastna? Kolikor je sedaj znano smo bili pred časom v zmoti – da naj bi jajca imela holesterol, itd. Jajca so pomoje prav zdrava v pravi meri, predvsem zaradi beljakovin.

Pozdravljeni,

sami boste težko dobro ločili med enimi in drugimi težavami, saj npr. večina pri zgagi pomisli na želodec, lahko pa gre za žolčni vzrok. Žolčne kolike, boleči krči (desni podrebrni del, bolečina nad popkom), so sicer dovolj izrazite, da jih prepoznamo, vendar dober ultrazvok in pregled pri zdravniku bo tu prava pot. Zanimivo: večino žolčnih kamnov odkrijejo slučajno, med opravljanjem UZ trebušne votline. Zakaj? Ker je 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} teh t.i. nemih kamnov, ne povzročajo krčev in bolečin, vsekakor pa povzročajo slabše delovanje žolčnika in s tem slabšo prebavo maščob. Slednje čutimo kot napihnjenost, napenjanje, vidimo bolj mastno blato ipd.

Rowachol zdravi žolčni težave in zmanjša njihovo intenzivnost, pogostnost. Če smo npr. nagnjeni k žolčnim težavam, se bodo te vedno znova vračale – tega žal nobeno zdravilo ne more odpraviti. Ko se pojavljajo ali pa vemo, da se nam po kakšni “fešti” znajo pojaviti, uporabljamo to zdravilo že pred tem in nato nekaj dni vztrajamo.

lp,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Pozdravljeni,

dednost mi ni znana – lahko pa živimo in se odzivamo podobno kot npr. naš oče. Če je naš starš bolj nagnjen k burnim, jezljivim reakcijam in tudi sami opažamo podobno (stresno) vedenje, to lahko sproža mehanizme nastajanja žolčnih kristalov. Mehanizme ne poznamo docela, vendar vemo, da stres povzroča povečanje prisotnosti snovi v organizmu, ki skozi daljši čas vzpodbujajo vnetne odzive in lahko tudi vnetje žolčnika, s tem pa slabše delovanje, praznjenje žolča, kar lahko vodi k nabiranju prvih kristalov in rasti kamnov ipd.

lep pozdrav,
R.Terčelj

Robert Terčelj Naročite se na brezplačne Voglove nasvete za zdravo življenje na http://www.avogel.si

Lep pozdrav!
Mi lahko malo več poveste o tem: mama ima na izvidu napisano, da ima vranico malo povečano in konkremente v žolčniku.
Kako nevarno je to in kdaj je potrebna operacija? Kako se lahko zadeva oblaži s kakšnimi naravnimi pripomočki, morda dieto (saj pozdraviti jo kar tako ne more, kajne?)
Hvala za odgovor.

Je morda možno, da imam žolčne kamne, pa za to sploh ne vem? Mislim, ali lahko ne povzročajo nikakršnih težav? Potem to verjetno ni v nobenem pogledu nevarno, ali pač.

Mene pa zanima ali so po odstranitvi žolčnika kaj bolj obremenjena jetra in kako, če sploh, na jetra vpliva po odstranitvi žolčnika npr. mastna hrana in alkohol, stres ter na splošno nezdravo življenje. Ali so jetra zaradi manjkajočega žolčnika bolj “na udaru”? Ali je v tem primeru, torej po odstranitvi žolčnika, priporočljivo jemati omenjeno zdravilo? Hvala.

New Report

Close