Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj so nepremičnine v Gorici pol cenejše kot v Novi Gorici?

Zakaj so nepremičnine v Gorici pol cenejše kot v Novi Gorici?

Najprej pogledam za Novo Gorico. Okej, stara stanovanja še nekako, čeprav prav poceni niso, malo cenejša kot v Ljubljani. Nova in skoraj nova (ki prazna par let čakajo kupca) pa da dol padeš, 70 kvadratov 150.000, kot da gre za evropsko prestolnico. Samo par metrov čez mejo in center stare Gorice dobiš 110 kvadratov za 100.000 evrov, 125 kvadratov za 115.000 evrov in podobno. V čem je fora? Vedno se piše lokacija, lokacija, lokacija. Ampak lokacija je tukaj praktično ista, 500 metrov gor dol.

http://www.immobiliare.it/41595387-Vendita-Appartamento-via-Fatebenefratelli-Gorizia.html

Na primer.

V Italiji so načeloma nepremičnine res cenejše vendar je življenje toliko dražje, da se računica ne izide. Zato se po celotni meji dogaja, da na italijanski strani cene padajo in na naši rastejo. Veliko slovencev in italijanov tako živi v Sloveniji, ker je življenje cenejše in delajo v Italiji kjer so plače boljše.

Ker je za Italijane Gorica konec sveta, tako geografsko kot z vidika priložnosti za delo. Slovenci, ki iz Nove Gorice dobesedno pljunemo do Lendave, pa še vedno trpimo za občutkom večvrednosti, ki so nam ga nabutali prej, v okviru Balkana in potem, v okviru propagande ‘balkanske Švice’. Temu dodaj še slovenski pohlep, pa ti bo vse jasno.

Imava sorodnike in prijatelje v Novi Gorici, oni pa prijatelje v Gorici. In pravijo, da so stroški tipa položnice za stanovanje v stari Gorici pol cenejši. Zdaj pa ne vem. Nekaj razmišljava, da bi mogoče v prihodnosti šla živet v Novo Gorico, samo ko jaz to vidim, če ja, potem kar v Gorico, za staro. Pa delala v Sloveniji, seveda.

http://www.immobiliare.it/44973684-Vendita-Appartamento-via-dei-Faiti-Gorizia.html

Ali na primer. Pustimo grdo opremo, to tako vržeš ven.

Imava sorodnike in prijatelje v Novi Gorici, oni pa prijatelje v Gorici. In pravijo, da so stroški tipa položnice za stanovanje v stari Gorici pol cenejši. Zdaj pa ne vem. Nekaj razmišljava, da bi mogoče v prihodnosti šla živet v Novo Gorico, samo ko jaz to vidim, če ja, potem kar v Gorico, za staro. Pa delala v Sloveniji, seveda.[/quote]

Raje še koga vprašaj, da se ne zafrknete. Elektrika, voda, plin in vse ostalo je v Italiji bistveno dražje kot v Sloveniji. Razen, če ima Gorica kakšne svoje ponudnike, ki so poceni ampak močno dvomim. Za Trst ti lahko povem, da je razlika tolikšna, da se nikakor ne izide.

Šavrinka, že dolgo ne velja več tale o dražjih stroških bivanja v Italiji. Iz prve roke. Gorica je pa sploh v deželni upravi, ki nudi celo vrsto ugodnosti za mlade družine, prišleke itd.

Imava sorodnike in prijatelje v Novi Gorici, oni pa prijatelje v Gorici. In pravijo, da so stroški tipa položnice za stanovanje v stari Gorici pol cenejši. Zdaj pa ne vem. Nekaj razmišljava, da bi mogoče v prihodnosti šla živet v Novo Gorico, samo ko jaz to vidim, če ja, potem kar v Gorico, za staro. Pa delala v Sloveniji, seveda.[/quote]

Raje še koga vprašaj, da se ne zafrknete. Elektrika, voda, plin in vse ostalo je v Italiji bistveno dražje kot v Sloveniji. Razen, če ima Gorica kakšne svoje ponudnike, ki so poceni ampak močno dvomim. Za Trst ti lahko povem, da je razlika tolikšna, da se nikakor ne izide.[/quote]

Ne, saj ni da se jutri selimo. Razmišljava. Pa če ja, čez nekaj let. Bova vse preverila zelo podrobno.

Samo razlika v cenah je res neverjetna.

http://www.immobiliare.it/44211694-Vendita-Appartamento-buono-stato-terzo-piano-Gorizia.html

Za ta denar dobim v blokovskem naselju tipa Gradnikove brigade 80 kvadratov. Tukaj 187.

Prejšnji mesec je še veljala. Sem pa napisala, da vem za Trst in da mogoče ima Gorica kakšne drugačne ponudnike.
Ugodnosti za mlade družine nekdo, ki se priseli ne dobi. Za prišleke ja ampak samo pod pogojem, da gre za popolno selitev. Torej vključno s stalnim prebivališčem itn. Navadno, če si zaposlen pri nas to ni zanimivo.

Raje še koga vprašaj, da se ne zafrknete. Elektrika, voda, plin in vse ostalo je v Italiji bistveno dražje kot v Sloveniji. Razen, če ima Gorica kakšne svoje ponudnike, ki so poceni ampak močno dvomim. Za Trst ti lahko povem, da je razlika tolikšna, da se nikakor ne izide.[/quote]

Ne, saj ni da se jutri selimo. Razmišljava. Pa če ja, čez nekaj let. Bova vse preverila zelo podrobno.

Samo razlika v cenah je res neverjetna.

http://www.immobiliare.it/44211694-Vendita-Appartamento-buono-stato-terzo-piano-Gorizia.html

Za ta denar dobim v blokovskem naselju tipa Gradnikove brigade 80 kvadratov. Tukaj 187.[/quote]

Glej, edina razlika med staro in novo Gorico je v družbeno-ekonomskem okolju oziroma sistemu.
Italija je bila zadnjih 70 let demokratična dokaj prostotržna kapitalistična družba, pri nas pa smo zadnjih 70 let gonili zgodbo o socializmu in velepomebnosti države, da ureja vse pore našega življena. Tako tudi “tržne” cene nepremičnin.
Že v naprej vem, da ti ta odgovor ne bo všeč in boš še naprej iskala odgovor tam, kjer ga ni, toda ko si boš snela plašnice boš na koncu le uzrla resnico.
Skratka edina razlika, ki vpliva na cene nepremičnin je okolje – kapitalizem vs. socializem (komunizem).

Za bolj podrobno razlago pa se mi zdi, da je škoda besed.

Prejšnji mesec je še veljala. Sem pa napisala, da vem za Trst in da mogoče ima Gorica kakšne drugačne ponudnike.
Ugodnosti za mlade družine nekdo, ki se priseli ne dobi. Za prišleke ja ampak samo pod pogojem, da gre za popolno selitev. Torej vključno s stalnim prebivališčem itn. Navadno, če si zaposlen pri nas to ni zanimivo.[/quote]

Ampak elektrike in gretja mi ne morejo zaračunati več zato, ker delam v Sloveniji? Račun je, kakršen je. Pa v končni fazi, če stanovanje kupim za 80.000 evrov ceneje, imam kar nekaj manevrskega prostora. Oziroma denarja na strani za plačevanje računov.

Prejšnji mesec je še veljala. Sem pa napisala, da vem za Trst in da mogoče ima Gorica kakšne drugačne ponudnike.
Ugodnosti za mlade družine nekdo, ki se priseli ne dobi. Za prišleke ja ampak samo pod pogojem, da gre za popolno selitev. Torej vključno s stalnim prebivališčem itn. Navadno, če si zaposlen pri nas to ni zanimivo.[/quote]

Ampak elektrike in gretja mi ne morejo zaračunati več zato, ker delam v Sloveniji? Račun je, kakršen je. Pa v končni fazi, če stanovanje kupim za 80.000 evrov ceneje, imam kar nekaj manevrskega prostora. Oziroma denarja na strani za plačevanje računov.[/quote]

🙂 To ne. Ne moreš pa dobiti določenih ugodnosti o kateri piše avtorica nad mano.

Verjemi pa, da enakovredno stanovanje ni toliko cenejše. Nepremičninski trg deluje povsod.
Včasih pogledam kakšno stanovanje čez mejo v našem koncu. Krasno, veliko, slike prelepe. Ko vidiš naslov ti je pa jasno zakaj.

Nočem te odvrniti od nakupa. Seveda imaš lahko srečo in najdeš kaj bolj ugodnega čez mejo. Rada bi le povedala, da glej širše in ne samo na ceno za nakup stanovanja.

Stanovanja na res lepih lokacija ali pa recimo hiše so pa še vedno čez mejo dražje kot pri nas. To tudi nekaj pove.

Dokler je skozi zakonsko regulativo in druge posredne učinke tako izmaličen kot je pri nas, je vsakršno posploševanje preko meje najmanj neokusno.
Da trg deluje vedno in povsod. Toda učinki so drugačni v državi, kjer je relativno manj vtikanja države v vsak cegu, kot pa tam kjer za vsak dr**ek rabiš sto papirjev.

Savrinka, ravno v tem je keč, da trg pri nas ne deluje. Če imaš ti firmo, ki je bankrot, ima ogromno upnikov, tudi delavcev (in državo, ker firma delavcem ni plačevala prispevkov), ta firma pa ima tri bloke in v njih 50 neprodanih stanovanj in stanovanja vsa ta leta ostajajo neprodajana, ker bognedaj ji prodati malo ceneje, potem nekaj ne deluje. Celovški dvor je najlepši primer. In v Novi Gorici imaš tudi to. Zdrava pamet pove, da v normalnem trgu stanovanje, če ostaja prazno pet let, novo stanovanje, izgublja ceno, oni pa še kar nekaj čakajo in ceno držijo na 160.000 evrov za 75 kvadratov, kar je za Novo Gorico absurd. Pa kakor lokacija naj bi bila super. Zakaj pa? S pogledom na javni bazen. Mogoče res super lokacija za kakšnega voajerja ali pedofila, ampak drugače pa res ne vem, kaj je tako super na tem, da na balkonu poslušaš vreščanje z bazena.

Pišeš o firmah. Stanovanja v Gorici prodajajo firme ali posamezniki. Situacija je zelo podobna ampak primerjaj fizične osebe in pravne osebe ločeno.

Tudi v Sloveniji imaš posameznike, ki stanovanje morajo prodati in spustijo ceno zato, da ga prodajo. Dokler se nekaj proda za 160 tisoč ti pa seveda ne bodo spustili cene na 120tisoč. Trg deluje saj se stanovanja prodajajo in kupujejo.
Mi imamo prazno hiško recimo in je ne prodamo, ker so cene toliko padle, da se nam to ne splača. Jo pač držimo prazno. Ampak to ne pomeni, da trg ne deluje ampak da mi nimamo (še) potrebe po prodaji.

Jaz sem čez živela in prišla nazaj. Točno zato, ker se ne izide. Imam pa nekaj kolegov, ki so se selili na Hrvaško stran po isti logiki. Stanovanja precej cenejša, tudi stroški so nižji in se jim to seveda izide.

Zakaj se ti pa tako splača imeti prazno hiško? Zakaj se to splača? Mogoče gre za emocionalno navezanost, ampak v tem ni racionalne računice. Prazna hiša propada. Zagotovo propadajoča ne bo z leti več vredna. Če jo sproti obnavljaš, imaš pa spet samo stroške, ki mimogrede presežejo vrednost kake morebitne bodoče rasti cen na trgu…

Zelo enostavno, očitno ni povpraševanja.

Ne, saj ni da se jutri selimo. Razmišljava. Pa če ja, čez nekaj let. Bova vse preverila zelo podrobno.

Samo razlika v cenah je res neverjetna.

http://www.immobiliare.it/44211694-Vendita-Appartamento-buono-stato-terzo-piano-Gorizia.html

Za ta denar dobim v blokovskem naselju tipa Gradnikove brigade 80 kvadratov. Tukaj 187.[/quote]

Glej, edina razlika med staro in novo Gorico je v družbeno-ekonomskem okolju oziroma sistemu.
Italija je bila zadnjih 70 let demokratična dokaj prostotržna kapitalistična družba, pri nas pa smo zadnjih 70 let gonili zgodbo o socializmu in velepomebnosti države, da ureja vse pore našega življena. Tako tudi “tržne” cene nepremičnin.
Že v naprej vem, da ti ta odgovor ne bo všeč in boš še naprej iskala odgovor tam, kjer ga ni, toda ko si boš snela plašnice boš na koncu le uzrla resnico.
Skratka edina razlika, ki vpliva na cene nepremičnin je okolje – kapitalizem vs. socializem (komunizem).

Za bolj podrobno razlago pa se mi zdi, da je škoda besed.[/quote]

Ja v Italiji se cedita med in mleko in je vzor urejene države. Zato ljudje bežijo iz nje.

Sem napisala, da se mi splača jo imeti? Ne splača se mi jo prodati za manj kot sem jo kupila in v njo investirala. Če je ne bi imela, v nakup nepremičnine ne bi nikoli šla, ker je najem tako neurejen in najemodajalec tako nezaščiten, da se to ne izide.

Imam pa otroke in raje kot nekaj prodati tujcu pod ceno bom držala za njih. Za otroke pa vemo, da se itak ne splačajo :)))

Ja v Italiji se cedita med in mleko in je vzor urejene države. Zato ljudje bežijo iz nje.[/quote]

Ja v Sloveniji se imamo pa tako fajn, da mladi iz cele Evrope k nam drvijo. Je že vrsta na UE za tujce od Ljubljane do Stockholma ….

Šavrinka, Italija resda ni idealna država, toda v zadnjih 70 letih je bilo pa vsaj življenje v severnem delu države neprimerno drugače kot pa v Naši ljubi Sloveniji. Očitno pa je, da nimaš tolerance do drugačnih mnenj (čeprav podprtih z argumenti) in zato tako infantilno kontraargumentiraš z raznimi “med in mleko” ter podobnimi populizmi.

Tisto kar avtorico zanima je, kako bo s svojimi prišparanimi evri in kreditom najbolje rešila svoj stanovanjski problem. Očitno je nekaj hudo narobe z našim nepremičninskim trgom, da je na 500m toliko razlike!

Ja v Italiji se cedita med in mleko in je vzor urejene države. Zato ljudje bežijo iz nje.[/quote]

Ja v Sloveniji se imamo pa tako fajn, da mladi iz cele Evrope k nam drvijo. Je že vrsta na UE za tujce od Ljubljane do Stockholma ….

Šavrinka, Italija resda ni idealna država, toda v zadnjih 70 letih je bilo pa vsaj življenje v severnem delu države neprimerno drugače kot pa v Naši ljubi Sloveniji. Očitno pa je, da nimaš tolerance do drugačnih mnenj (čeprav podprtih z argumenti) in zato tako infantilno kontraargumentiraš z raznimi “med in mleko” ter podobnimi populizmi.

Tisto kar avtorico zanima je, kako bo s svojimi prišparanimi evri in kreditom najbolje rešila svoj stanovanjski problem. Očitno je nekaj hudo narobe z našim nepremičninskim trgom, da je na 500m toliko razlike![/quote]

Si živela v Italiji ta leta, da lahko to trdiš? Jaz sem in danes živim v Sloveniji. Jih poznam še kar nekaj, ki so spet ”doma”.
Nikjer ne trdim, da je pri nas ok. Lahko pa zatrdim, da iz tega razloga se v Italijo ne seliš, ker je tam pravzaprav še slabše kot pri nas.

Šavrinka! Govora je o nakupu nepremičnine “500 metrov čez črto” in ne o preselitvi tja z vsemi posledicami. Povdarek pa je na vzrokih za tako velike razlike v cenah.

Samo to in nič drugega!

če bi bila na vašem mestu, ne bi niti razmišljala o selitvi v Gorico/ Novo Gorico. Ne samo za Italijo, tudi za Slovenijo je NG konec sveta. Medtem, ko tako nonstop opisujejo Prekmurje kot pozabljen konec, bi lahko tudi naš konec. ker služb ni in pika. In je sama žalost, še vedno zavita v celofan turizma itd.
In ja, cene stanovanj so pri nas odbite., absolutno prenapihnjene. Očitno se splača živeti v Gorici- vsaj jaz poznam mlade, ki delajo pri nas, stanovanje pa so kupili v Italiji.
Kar pa se tiče stroškov-še dobro se spomnim, kakšen šok je bil živeti v najemu v NG: je bilo ogrevanje tako drago,da sva plačala ravno toliko kot v LJ. Pa ni primerjave, koliko manj sva kurila v NG. Jap, dobro je vedeti, da je NG občina zelo pogoltna, ko gre za raznorazne dajatve. Sploh, če se spravite zidat, boste vidli, kako vas bo udarila s komunalnim prispevkom. pa čeprav živite na koncu občine, kjer je vodovod še sad udarniškega dela vaših staršev, kanalizacije pa sploh ni, internet so sladke sanje, itd.

Šavrinka! Govora je o nakupu nepremičnine “500 metrov čez črto” in ne o preselitvi tja z vsemi posledicami. Povdarek pa je na vzrokih za tako velike razlike v cenah.

Samo to in nič drugega![/quote]

Točno tako zato ne mešaj zraven politike, kapitalizma in socializma. Pri nakupu stanovanja čez mejo in ohranitvijo vsega ostalega se nismo znebili ničesar slabega iz naše državice. Še vedno plačujemo tukaj davke, še vedno imamo nizko plačo, še vedno nas bo država zadolževala itn.
Ker bomo pa položnice plačevali tuji državi je pomemben tudi ta podatek. Zato ni pomembna zgolj nekolika nižja cene nepremičnine ampak tudi vse ostalo. In pri tem je potrebno upoštevati, da kot tujec ne bomo deležni nobene olajšave, ki jo sicer dobi italijanski državljan.

Če se tja selimo v celoti pa mislim, da je cena stanovanja še najmanj pomembna. In za ta del sem napisala, da Italija nikakor ni država kjer bi se cedila med in mleko.

Iz moje strani je to vse, ker o politiki ne debatiram in na tem forumu tudi ni dovoljena. Če ne gre za neko res ugodno posamezno priliko se selitev čez mejo finančno ne splača. Lahko se nam splača zaradi česar drugega ampak nikakor ne finančno. Izide se pa obratno. Stanovanje v Sloveniji in služba v Italiji. To je kombinacija, ki iz finančnega vidika ima pozitivno računico.

New Report

Close