Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek izbirčni otroci socialno šibkih družin

izbirčni otroci socialno šibkih družin

Nekoč je veljalo, da reven človek ne more biti zbirčen, ampak danes je pa čisto obratno. spodaj tudi ena o tem piše.

delam v šoli in vidim marsikaj. Otroci z zastonj kosili in malicami, ki jim plača vse CSD prek občine, dan na dan samo malo pomešajo po krožniku, dve vilici pojedo in vse nazaj vrnejo. Potem pa nas po TV filajo s tem, kako so revčki lačni in kako nimajo doma nič. Ampak v šoli, ko bi lahko še dodatek pojedli, pojejo samo par žlic, vilic in stran v smeti vse ostalo. Zadnjič sem gledala, je eden odnesel nazaj cel goveji zrezek, večino krompirja, celo juho, solate pa niti vzel ni. Sem vprašala, zakaj ni vzel mesa, pa je rekel, da mu ni dobro in tudi krompir je zanič. Moj sin je vse pojedel BTW, in je bilo baje zelo okusno. In tako kar nekaj teh otrok, ki imajo vse zastonj. Da ne govorim o tem, da ko zbolijo, zvedela od ene mame, niti ne sporočijo, da jih ne bo, da naredijo kuharice pač manj. Ne, itak jih ne briga, saj ne plačajo oni. Dejansko so ostali otroci veliko manj izbirčni kot ti naši iz socialno šibkih.

Oblačila in oprema pa tipi topi. In eden od njih, sošolec mojega sina, je prvi imel mobilni tel. , tak najnovejši, pred vsemi njegovimi sošolci. Drugi tak primer (eno leto starejši od mojega) je dobil motor, tisti, ki vozi 25km na uro, pri 11 letih. Spet prvi v razredu. Glavni frajer na šoli, vsa oblačila znamka, motor, mobi…. Kosilo in malica pa zastonj, pa seveda del. zvezki.

ne mi s tistim, da sem fouž, ker nisem. Samo res me zanima, kako je to mogoče.

Upam, resno, da kmalu pristaneš v tej skupini. V kateri vse poznaš, sam malo po šoli pogledaš in že veš – kdo je kdo. Glede na intelekt mislim da ne bo dolgo ko boš v tej skupini. Pa bomo potem videli. Če pa želiš, pa lahko že od 1.10 daš odpoved in greš med socialno šibke, kjer je vse zastonj in so otroci izbirčni. Če to piše polnoletna oseba, mati, delavka – te je lahko v dno duše SRAM !

O tem mi pravi tudi prijateljica, ki je kuharica v šoli. Zakaj ne gredo enkrat posnet v šolo, koliko hrane se zmeče proč pri enem obroku.

Pa verjamem, da je v Sloveniji kdo, ki je dejansko lačen, zlasti kdo od starejše generacije.

Dobro tole s krompirjem in mesom je res malo ekstremno, drugače pa, kolikor jaz vem, je v šolah dokaj zdrav jedilnik, zelenjava pa to, katere ti otroci niso navajeni, njim je kruh na kruh in pasulj na pasulj vsakdanja hrana, ki so je navajeni.

Mi smo doma recimo ejdli ogromno mesa in krompirja in jaz nisem bila navajena na zelenjavo, mi je bila prav zanič, ko sem jo začela jesti. Zdaj, ko sem se navadila, je pojem več kot ostalega.

In vso hrano zmečejo stran zaradi izbirčnih socialno šibkih ? Imamo srečo da so vaši nesocialno šibki otroci takooooooo lačni – da vse pojedo. Vsaj od mon.

Kaj pa cviliš? Si ena od teh, o katerih pišem?

zakaj bi me bilo sram?Ker vidim, kaj se dogaja? Mene bi bilo sram, če bi moj otrok dobival kosilo zastonj, pa bi vsega v smeti zabrisal. Ja, takrat bi me pa bilo krepko sram.Pa če bi mi šola morala dati zastonj delovne zvezke, drugega otroka bi imela zastonj v vrtcu, sin bi se pa preseraval z najnovejšim telefonom in novim motorjem po šoli. Ja, takrat bi me pa bilo krepko sram. Ampak teh pa ni.

Ja, bi bilo kar prav, da bi se kdaj to preverjalo na licu mesta.
Tudi jaz imam med prijatelji šolnike, pa povedo podobno.

Torej trdis, da so vsi otroci, ki imajo brezplacno malico in kosilo izbircni.

Torej se kuharice, ki povedo zgodbo otrok,ki imajo koncno en topel obrok na dan, in so neskoncno hvalezni, izmisljene?

Torej so zgodbe, da prihajajo otroci kljub bolezni na kosilo, ker je to edini obrok, ki jim ga starsi lahko privoscijo?

In med tistimi, ki jim starsi v kompletu placujemo kosilo, ni nikogar, ki bi bil izbircen?.

Moja ima zelo sirok repertuar hrane, ki jo obozuje. Pa je vkljucno z mnogii sosolkami in sosolci razocarana nad hrano. Izbiro, kolicino in kvaliteto.

Če bi bili samo socialno šibki, ampak je v slo vedno več duševno, razumsko šibkih. Evo dokazov tu vsak dan. To je problem.

Ko bi tole o zdravem jedilniku vsaj drzalo. Mi prav pogresamo juhe in zelenjavo. Ker je ni. In vsak dan je kruh in ali pecivo iz bele moke za eno od malic. Pa sadni jogurti, pa frutabele in nectarji.

Tisti revni otroci, za katere jaz vem, pasulja še povohajo ne. Saj pasulja niti ni za kosilo. je pa kak ričet ali kaka druga enolončnica. Večina tega pač ne bi jedla, jedo tisti, kjer imajo kaj takega doma kdaj za kosilo, recimo da nek srednji sloj, kjer se mamam zdi pomembno, da doma kaj skuhajo.

glej, pišem, glede na to, da se govori vsepovsod, koliko je lačnih otrok po šolah iz soc. šibkih družin. Pravim, da ti, ki jih jaz videvam, in ja, smo majhna skupnost in se poznamo med seboj, so morda lačni zaradi tega, ker so izbirčni. To je bila poanta posta.

Tudi mene moti, da se ne preverja realnega stanja družine, upošteva se le kaj je na papirju. In, ker ima nekdo na papirju dovolj, lahko na obroke krepa vsak mesec pa se bo moral znajti, nekdo, ki si je spretno ustvaril situacijo pa uživa prednosti “socialne države” in še dohodek, ki se ga pač ne vidi.

Če imajo polno rit vsega so lahko izbirčni, če so revni, pa ne? Razumet moraš tudi, da je nekatera “normalna” hrana za nekatere otroke tako eksotična kot pečeni ščurki zate. Bi jih jedla, ker ponekod je to poslastica? Je res težko razumeti, da nekateri otroci jedo vsak dan makarone in fižol, vse kar je izven je čudno.

Cviliš očitno ti. Jaz odgovarjam. Ne, nisem v tej skupini. Ampak tudi v tvoji bližini ne želim biti. Če ne veš zakaj bi te bilo sram, še toliko slabše. Lahko predlagaš da dajo soc. ogroženim v šoli morda kako opazno oznako, da se bo ja vedelo kdo so…… /poznano ?!/ Da bodo lahko še drugi bolj natančno gledali v krožnike , na roke, na noge, v…… ogabno.

tisti iz socialno šibkih družin doma sploh ne kuhajo, ampak imajo obrok kao v šoli. Poznam kar nekaj takih familij, službeno. ob sobotah in nedeljah skuhajo.

in za nikogar ni eksotika meso in krompir, no.

kolikor sem avtorico razumela, gre za zastonj kosila ki gredo skoraj vsa v nič. če je tvoj otrok, za katerega plačaš kosilo, izbirčen, bo kosilo vseeno plačano iz tvojega žepa. Kosilo, ki ga vrže stran tak otrok, pa plačujemo vsi mi. In ne, nočem plačevati kosil za tuje otroke, če ga zabrišejo v smeti. tudi za svojega ga ne bi hotela in bi se fajn pomenila, če bi mi učiteljica povedala, da nič ne poje. Za tujega pa ne, hvala.

Otroci soc. ogroženih lačni – ker so izbirčni ! Ker bodo doma jedli čokoline, sadne jogurte, pečenke , ipd. Poanta tega je : da niste več normalne s takimi izjavami !

Najbrž ne gre za socialno šibke, ampak prevarante, ki so si z zvijačnostjo pridobili status in ugodnosti.

povem, kar vidim. Ne izmišljujem si. Tako pač je, in ker hodim po otroka po kosilu večkrat ga čakam, da poje, potem ga peljem v varstvo ali domov in grem nazaj v službo, vidim, kako je. In ne pretiravam ter si ne izmišljujem. Se ne dogaja enkrat ali dvakrat, pač pa ves čas. kaj jedo doma, ne vem, ampak glede na to, da v šoli skoraj nič ne pojedo, najbrž morajo kaj, ne?

lahko mi rečete, da sem nesramna, nisem normalna ali kaj vem kaj, ampak dejstvo ostane tako, kot sem ga povedala.

kaj pa vem, pri večini dela en starš, ampak bolj fizična dela, drugi je brezposelen. Pri nekaterih sta oba nezaposlena. Če pa delajo na črno, pa ne vem. Socialo dobivajo, tisti, s katerimi sem se pogovarjala, pa otroške dodatke, otroci imajo vse zastonj, tudi šolo v naravi.

Ponavadi so to sončki staršev sp-ejevcev, ki prikazujejo pozitivne nule, navidezno razvezanih staršev itd., ne pa resnično revni! Ker revni ne izpolnjujejo pogojev za bonitete. Dvomim, da bi bil reven otrok razvajen. Najbolj žalostno je to, da revni ne dobijo ugodnosti, ki so jim dejansko namenjene, tisti, ki goljufajo in imajo dosti denarja, pa jih dobijo.

ti otroci niso izbirčni, problem pri teh otrocih je, da take hrane ne poznajo, ker jim verjetno doma kuhajo samo pomfri, nagece in podobno sprocesirano hrano. če otroku ne privzgojiš okusa za različno hrano, potem take hrane ne bo jedel in pika. nikoli niste gledali jamiejevih oddaj o hrani v šoli? pri nas je popolnoma isto. se grem stavit, da so vse te socialne familije večinoma na fast foodu, njihovi otroci pa zdrave hrane sploh navajeni niso.

Moja otroka sta doma bolj izbirčna kot v šoli. Čeprav marsikakšne jedi, ki jo kuhajo v šoli, sploh nista poznala, sta vedno, kolikor vem- glede na informacije, ki jih dobim- vedno vse pojedla.

V času socializma se spomnim, je bila značilna fraza “kaj me briga, saj ni naše”. Ko so otroci lezli po sosedovih češnjah in drugih drevesih, so tako pogosto komentirali, kadar se je npr. zlomila veja ali so padali sadeži po tleh. Kadar se je nekaj pokvarilo, zlomilo, so rekli enako. In enako je danes z npr. kosili otrok. Poglejte pakete, ki jih dobijo na RK. saj ste videli fotografije hrane, ki so jih zmetali po tleh, v smeti. Jaz sem za vse, kar imam, vedno delala in v življenju nisem vrgla ničesar uporabnega v smeti. Ker znam ceniti tisto, kar imam. Ker sem za to morala delati. Tisti, ki dobijo stvari podarjene, pa tega ne znajo, pa najsi bodo otroci ali pa odrasli. Saj še jaz opazim, da mi nekaj podarjenega ne pomeni toliko kot tisto, kar sem stežka kupila.

Avtorica, zelo dvomim, da delaš na šoli, če pa že, si ena tistih, ki je falila poklic. Si ena tistih, ki jim konkretno manjka socialnega čuta, empatije, sočutja.

Groza!! Moj drugošolec ima tako učiteljico, robota od učiteljice. Ampak, njeni so pa itak vsi in vse naj naj.

Ne bi bila rada vaša soseda. Skoz bi mogla imeti zaprta okna. Bla, bla, pa ta, pa sem vidla, ampak res no, mi je povedala……tolk je izbirčen, naš pa vse poje…pa a ste videl…. joj mi pa delamo, pa….. gmajna ! Po prsih se tolče na monu, da bi pa tam kjer lahko kaj naredi rekla – opa, to pa ni dobro ! Riti iz pozadine !

New Report

Close