Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Res dobra češpljeva – slivova marmelada

Res dobra češpljeva – slivova marmelada

Prvil jo bom delala, pa me zanima, izkušene kuharice, koliko sladkorja dam na 1 kg izkoščičenih sliv? Ali date zraven še kaj drugega, da je marmelada res dobra? Rum, cimet, limonino lupinico,…?

Je dovolj 20 dag sladkorja na 1 kg sliv? Koliko časa pa kuhate marmelado iz cca 8 kg sadja?
Ali maso (sladkor+ zmlete slive) pred kuhanjem pustite čez noč kaj stati? Menda se s tem skrajša čas kuhanja…

Rada bi naredila slastno slivovo marmelado zato imam toliko vprašanj, ker ne bi rada da se mi sfiži. Se mi zdi da ni boljše, od res dobre slivove marmelada.

Ima katera od vas kakšen recept oz. nasvet, da mi bo res ratala in obstala?

Meni je najboljša marmelada brez vsakršnih dodatkov in začimb ala cimet, rum ali karkoli podobnega. Da ima okus samo po sadju.
Marmelade vedno kuham z želirnim sladkorjem “wienerzucker” (najcenejšega ima Hofer).
Zmešam razkoščičeno sadje s sladkorjem (cca 3/4kg sladkorja na kg sadja) in pustim malo stat, da se sladkor raztopi, potem zavrem in kuham enih 10 minut kot je navodilo na sladkorju.
Nalijem v kozarce, zaprem, pokrijem s kako debelejšo brisačo, da se ohladi (zakaj to počnem, nimam pojma, ampak tako sta delali babica in mama) in zložim v shrambo.
Tako delam marmelade že leta in iz vseh sort sadja, zmeraj uspejo in nikoli se še nobena ni pokvarila.

Ajoj babnce, najlažje je zmleti slive in želirni cuker not stresti, potem bi pa rade, RES DOBRO slivovo marmelada in še to po možnosti v 10ih minutah. :))))

nova
Uredništvo priporoča

Tko kot opisano, le sladkorja občutno preveč. 3/4 kg = 75 dag sladkorja na 1 kg sadja… sladko bo, tudi trajnost je zagotovljena in nepokvarljivost, le zdrava ni preveč. Če se jo uporablja le v manjši meri kot dodatek pa pravzaprav tudi ni problema.
Slivovo marmelado se dela (ena redkih) lahko popolnoma brez sladkorja, a vseeno če želiš sigurno obstojnost dodaš lahko 10 -15 dag na 1 kg očiščenega sadja (sliv) bo čisto dovolj. Sadje naj bo zrelo in dobro očiščeno. Če sadje posladkaš in počakaš par ur pred kuhajem se bo marmelada fino naredila.
Marmelada bo dovolj kuhana, ko daš kapljico marmelade na krožnik in se ne razlije ampak ohrani obliko (preizkušen recept babic). Jaz marmelade ne pasiram (tudi lupin ne maramo) temveč jo sredi kuhanja s paličnim dobro zmiksam.


Se strinjam

Jaz dam na 3 kg sliv 1 kg navadnega sladkorja oz mogoce se kaksno zlico manj. Ce si potem zelela se malo manj sladko pa dodas po zelji se malo limoninega soka. Nam je taka marmelada superca.
Dam sladkor v slive in ko slive spustijo sok in je ze vse fajn zmehcano jo zmiksam s palicnim mesalnikom, se malo pokuham in uravnam sladkost z limono, ce je potrebno, potem jo ze v kozarce natocim.
Kozarce potem za kaksnih 10 minut obrnem na glavo, da zares tesnijo in ga potem ne mores vec odpret 😉 Meni je fina in moji jedci jo hvalijo. Ne packam pa predolgo, je kar hitro narejena.

Poglej na www. Kulinarika slivov dzem v pečici!

A samo to znaš povedati?

Slive najprej operem, izkoščičim in nato dobro pokuham. Nato s paličnim mešalnikom kuhane slive zmehčam, dodam sladkor in kuham še dolgo časa, toliko, da naredi marmelada mrenico (dam na en manjši krožnik) in pregledam. Še vročo kuhano marmelado dam v vroče čiste kozarce in zaprem. Sladkor dam po občutku, če so slive zelo zrele potrebujejo manj sladkorja, kot če niso še dovolj zrele. Če daš preveč sladkorja, bo marmelada trda in jo bo težko mazati, če ga daš premalo, bo marmelada kisla in se lahko pokvari. Najboljše, da poskusiš. Sicer pa saj so ti že prejšnje komentatorke napisale, koliko sladkorja dajo one. Naj ti dobro uspe!

A samo to znaš povedati?[/quote]

dovolj je.

za tiste, ki radi kaj dobrega pojedo…

Kaj pa je “wienerzucker” ? Kaj vsebuje?,je brez umetnih snovi? Je to naravno?
Tisti,ki ga imate in uporabljate,poglejte kaj piše na embalaži,lepo prosim,če ni pretežko.

http://www.wiener-zucker.at/index.php?id=337

Pa še en kup dobrih receptov se najde tle. Če zna človek mal internet uporabljat…

cukr, sredstvo za želiranje (pektin), hidrogenirana rastlinska maščoba, citronska kislina

No tale wienerzucker je eno umetno sranje.
Dobra domača marmelada se skuha samo brez umetnega sranja.Drugače ni dobra,je taka kot kupljena.

Hvala lepa vsem da ste si vzele čas da ste mi napisale recepte in predvsem nasvete. Slive so že izkoščičene in pocukrane, jutri pa kuham 🙂

Speci jo v pečici. Nam je takšna najboljša. Pa ne le nam.

Razkoščičiš češplje, malo premečkaš (odvisno, kako velike koščke imate radi), posuješ s sladkorjem. Čisto po okusu, nis vse slive enako sladke!
Daš v pekač in pečeš na 200 stopinj kakšno uro. Vmes večkrat premešaš in ko je primerne gostote (pazi, mora biti bolj tekoča, kot si jo želiš v kozarcih, ker se ohlajena strdi), jo nadevaš v kozarce. Zapreš, oviješ v dekico in pustiš do naslednjega dne.

Prste za polizat!

jaz jo kuham ravno zdajle. Ura je 19.15 in jo bom kuhala mogoče dve uri, nato bom nadaljevala jutri.
Sladkala jo bom bolj malo, toliko, da se ne pokvari, ostalih dodatkov pa nič. Mogoče malo limone, da se pokaže prava barva. Jo ne pasiram, ker imamo radi, da se pri vgrizu čutijo grudice oz. kože slive, ki so, ko so kuhane, zvite v svaljke. Ne obračam je na glavo, saj je potem pokrov zapackan, pokrijem jo z odejo in počasi hladim. Super je in obstojna.
V kolikor dodajamo konzervanse, ni več domača marmelada. Takšno, pa lahko kupimo v trgovinah, ki je obdelana z vsemi packarijami.
Čao in srečno pri kuhanju!

Meni je tudi všeč, če se čutijo olupki od sliv.

Z zacinjena s cimetom. Dodaj v 1 kozarec, cisto da vidis, ce ti bo vsec.

Slivova marmelada je najboljša iz tako imenovanih jesenskih sliv, ki dosežejo polno zrelost septembra.

1. ☺

Slive za marmelado so redkokje se dovolj zrele. Slive morajo biti mehke in ko jih odpres znotraj rjave ( ne crvive). Take slive ne potrebujejo niti pikice sladkorja. Slive oprerem in razkoscicim in stresem v velik lonec in kuham toliko casa dokler se ne naredi ” cesta”. To pomeni ko potegnem s kuhalnico po dnu lonca ostane crta . Marmelado kuhas skoraj cel dan. Tak pekmez ne potrebuje nic drugega kot slive.

Nisem prebrala vseh ko mentarjev, a kar sem jih, je vse eno in isto… Klasicna marmelada, nic posebnega.

Nikdar ne keham 8kg sadja naenkrat!
Vedno po 2-3kg skupaj. Je veliko lepse, ko delas z manjsimi kolicinami.
Ce so slive res dobro zrele, dam nekje 1/4-1/3 sladkorja na tezo sadja.
Ce potrebujem zgostitev, dodam pektin, nikdar zelirni sladkor.
Slive zrezem na cetrtine, da so manjsi koscki, zmesam s sladkorjem, razprostrem po pekacu, nalozim za dva prsta do roba. Dam v pecico na 180,da zavre, potem premesam in zmanjsam temperaturo na120-150, toliko da se cisto pocasi pece, ne sme spricat in brbotat.
Ko je se malo vode, dam cimet, limonico ali pomaranco IN crno cokolado, 20g na kilo sliv, dobro premesam, da se cokolada stopi in pustim v pecici, da se dobro zgosti.

Enako z marelicami.
Ostalo sadje pa kuham, sladkorja tudi malo, pektin, jagodicevje delam tudi z belo cokolado in je top.

New Report

Close