Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dedovanje vnuka

Dedovanje vnuka

Primer:

Če ima ženska 3 otroke in 5 vnukov in vse zapusti enemu vnuku z oporoko, kaj lahko drugi zahtevajo iz tega naslova?
Hvala.

Trije otroci lahko zahtevajo nujni delež (v kolikor ne pride npr. do razdedinjenja). Nujni delež znaša polovico zapuščine, ki bi jim šla po zakonitem dedovanju, tj. vsakemu 1/6.

V tej situaciji dobijo ti trije otroci torej polovico zapuščine (če nujni delež seveda uveljavljajo), vnuk pa po oporoki še drugo polovico.

Hvala.

Pa še eno vprašanje.

Če babica, še za časa življenja, prepiše vse na enega vnuka, kakšen je postopek, na kakšen način se to naredi in kaj se potem zgodi po smrti babice, lahko ostali še vedno uveljavljajo nujni delež?

Če babica še za časa življenja vse prenese na vnuka, to ni več predmet dedovanja.
In vnuk iz iz pridobitve (lastnine? denarja?) ne bo dolžan izplačevati nujnih deležev.

Če pa to naredi z oporoko, bo vnuk dolžan izplačati nujni delež.

Ne preveč prijaznih pogledov in besed pa bo tale vnuk verjetno deležen od bratrancev/sestričen, stricev in tet.
Vsak sicer lahko dela s svojim premoženjem, kot mu ustreza, a če bi recimo moja sestra podedovala vse po babici, jaz in brat bi pa ostala brez vsega, bi se vprašala, kaj vraga je bilo babici, s čim ji je sestra pihala na dušo, kaj sem naredila, da me je spustila itd.

kaj ene vse pišete in nimate pojma!!!

darila se vrača le če je nekdo iz prvega dednega reda že za časa življenja dobil kaj in nato to zahtevajo nazaj, seveda tisti, ki bi dedovali, prvi dedni red, to je zakonec, otroci…

VNUK NI PRVI DEDNI RED in zato se daril ne vrača!!!!

Torej, če babica za časa življenja vse podari svojemu vnuku, bodisi z darilno pogodbo ali kako drugo pogodbo, po njeni smrti njeni dediči, recimo njen sin ali hči ne dobita nič, tudi nujnega deleža ne, kajti vse je dobil vnuk, ki ni prvi dedni red in zato se daril ne vrača!!!

Pri teh zadevah ti bo vsak drugi napisal, da se vedno lahko zahteva nujni delež, ampak to so pomankljiva znanja…ja, se zahteva, če dobi nekaj nekdo iz prvega dednega red, če dobi to nekdo, ki ni prvi dedni res, se daril ne vrača, simpl ko pasulj!!!

Oglej si primere na sodišču, javni so in veliko je rešenih v takih primerih, lepo piše, da vnuku ostaja vse, ostalim pa nič! Srečno

Moja tašča je naredila tako in hišo je dobil najslabši vnuk, lenuh in danes tudi pijanec. Na njeno odločitev je vplivala tudi hči, mati tega vnuka.

Lahko razveljavijo. Če babica napiše darilno pogodbo, lahko zahtevajo, da se darilo vrne v dedno maso in dobijo nujni delež.
Če babica in vnuk skleneta kupoprodajno pogodbo, mora biti viden tok denarja.
Babica in vnuk lahko skleneta pogodbo o preužitku, to je malo trši oreh za ostale. Ampak vnuk mora potem za babico res skrbet.
Najbolje bo, da gre babi k kakšnemu notarju, in ji bo natančno svetoval kaj in kako.

NI RES!!!, Zakaj pišeš nekaj, kar ni res!

Tukaj gre za primer, ko bo vnuk dobil darilo in vnuk ni prvi dedni red in zato ni dolžan nič vračat!!! To je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, Seveda se vedno lahko kaj zaplete le kje v Sloveniji pa se pri dediščinha ne, ko so vsi na kupu kot mrhovinarji… in se ti otroci odločijo tožit, oporekat, ampak zakon je jasen in bodo sodbo izgubili!!!

Si pravnik, da si upaš takole pisat? Če si, se motiš, poglej si primere iz sodišč!!

NI RES!!!, Zakaj pišeš nekaj, kar ni res!

Tukaj gre za primer, ko bo vnuk dobil darilo in vnuk ni prvi dedni red in zato ni dolžan nič vračat!!! To je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, Seveda se vedno lahko kaj zaplete le kje v Sloveniji pa se pri dediščinha ne, ko so vsi na kupu kot mrhovinarji… in se ti otroci odločijo tožit, oporekat, ampak zakon je jasen in bodo sodbo izgubili!!!

Si pravnik, da si upaš takole pisat? Če si, se motiš, poglej si primere iz sodišč!![/quote]
to je res, pod pogojem, da darilo ni bilo dano v enem letu pred smrtjo…
pa da od vnuka starš ne umre pred babico/dedkom in vnuka s tem naredi za dediča prvega dednega reda….

NI RES!!!, Zakaj pišeš nekaj, kar ni res!

Tukaj gre za primer, ko bo vnuk dobil darilo in vnuk ni prvi dedni red in zato ni dolžan nič vračat!!! To je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, Seveda se vedno lahko kaj zaplete le kje v Sloveniji pa se pri dediščinha ne, ko so vsi na kupu kot mrhovinarji… in se ti otroci odločijo tožit, oporekat, ampak zakon je jasen in bodo sodbo izgubili!!!

Si pravnik, da si upaš takole pisat? Če si, se motiš, poglej si primere iz sodišč!![/quote]
Nisem pravnik. Prav imaš to o darilni pogodbi. Ali mogoče veš, kakšen je davek babica-vnuk, pri darilni pogodbi?

Predhodnih odgovorov niti nisem bral, ker je na tem forumu ogromno pravnih neumnosti.

Takole je:

Babica se lahko s potomci in njihovimi potomci (kar je tudi vnuk) dogovori za izročitev in razdelitev premoženja za življenja. Pomembno je, da se vsi potomci s tem strinjajo. Če se ne strinjajo, velja to razdeljeno premoženje za darila, ki se v primeru uveljavljanja nujnega deleža ob dedovanju lahko oziroma morajo v ustreznem delu vračati v zapuščino.

Pomembno je tudi, da se tak dogovor lahko nanaša samo na premoženje, ki obstaja v tistem trenutku. Premoženje, ki morda nastane kasneje, se deduje po splošnih pravilih in ga predhoden dogovor ne zadeva, saj so v našem pravu prepovedane dedne pogodbe, tj. kakršno koli “vnaprejšnje dedovanje”.

Pa lep pozdrav in nasvet – poslušajte pravnike in ne veleumnih MON.

Če si res pravnik in če res meniš, da je vse kot pišeš zgoraj, torej, da v primeru, da babica z darilno pogodbo še v času življenja podari vse vnuku in je od tega več kot leto dni, pred njeno smrtjo IN ČE V TAKEM PRIMERU MENIŠ, DA PO NJENI SMRTI, OD VNUKA LAHKO ZAHTEVAJO VRNITEV DARILA, SE ZELO MOTIŠ IN JE ŠKODA DA TULE UČIŠ KRIVO VERO ALI SE DELAŠ PRAVNIKA, KER TO ENOSTAVNO NI RES! v TAKEM PRIMERU VNUK NI PRVI DEDNI RED IN DARILA SE V TAKIH PRIMERIH NE VRAČA, RAZEN, DA BI MATI TEGA VNUKA UMRLA IN S TEM VNUK POSTANE PRVI DEDNI RED! KAJ TI ŠE NI JASNO???

Tudi tebi predlagam, da si ogledaš kak podoben primer s sodišča, preberi jih, saj so javni in v prihodnje ne boš pisal neresnice ali nas imel za kaj že, veleumne mone. Hvala lepa za tazga pravnika, ki nima pojma ali čas viset tule na monu in se delat pravnika!

Za tisto, ki je spraševala koliko je za plačat davka, pred nekaj leti je bilo okoli nekaj procentov glede na vrednost darila…vse se uredi pri notarju!

No, pa ne vem nič oz. sama zmeda, ker ne vem, kaj je prav in res in kaj ne.

Naj vprašam, na kratko, če mi zna kdo odgovoriti, da bo bolj razumljivo.

Na kakšen način, še za časa svojega življenja, lahko babica zapusti svoje premoženje vnuku, da ne bo nujnih deležev in ostalih bremen na vnuku?

Hvala še enkrat.

Tle gor je tolk enih pravnikov in kvazi pravnikov in še takih, ki se na pravo kao spoznajo, da boš dobila enih deset različnih variant odgovorov.
Tole itak niso vprašanja za forume ala starševski čvek. Poišči vsaj kak pravniški forum (menda tudi so), še najbolj ziher je pa it do kakšnega odvetnika na en razgovor. Tako drago spet ne more bit, če ti da par nasveetov, ki se pa kasneje lahko izkažejo za zelo dragocene…

Kaj ne razumeš, da tule pravega odgovora ne boš dobila?
Pojdi do odvetnika, ki se ukvarja z dednim pravom, plačaj tistih nekaj EUR, da ti bo dal pravi nasvet. Ker očitno je variant in zank kar nekaj.

Poglej, jaz ne pišem nekaj na pamet! Iz lastnih izkušenj ti povem, kar sem zapisala, torej je tako, kot sem zapisala…Seveda pa bo hudič, če boš dobila takega odvetnika, ki nima pojma, kajti res se lahko zakomplicira, če bodo šli dediči-prvi dedni red,naprej v tožbo, ampak načeloma pa je kot sem napisala, darila se ne vračajo, ker vnuk ni prvi dedni red, razen, če mu starš, ki bi dedoval po prvem dednem redu umre pred njim…! Torej četudi bi bila tožba, se pač vleče vse skupaj, nastane sranje, cela žlahta se bo držala na vas…ampak dediči bodo tožbo izgubili!

Seveda pa v vsakem primeru potrebuješ strokovnjaka, torej notarja, da se z njim dogovorite kakšno obliko boste sklenili, bo to darilna pogodba, bo to pogodba o preužitku-to je mogoče še najboljše, ker je pravno za vse pravnike, tudi tiste, ki nimajo pojma jasno, da s tem po smrti nihče nič ne dobi, razen tisti, ki je imel sklenjeno to pogodbo…seveda pa se tudi ta pogodba lahko razveljavi v primerih, ko bi vnuk zganjal nasilje nad dedkom in podobno… pri dedovanju so vedno lahko pi…darije, zato dobro premislite v kaj se spuščate in pojdi vse urejat k notarju ali odvetniku! Pa seveda glej h kakšnemu, da bo vedel kaj svetuje, dela!!! kajti dons je očitno lahk že vsak vse…glej kake ti pišejo kle na forumu. Srečno!

Torej pojdi do notarja in vse ti bo jasno!

Uredu. Meni je vseeno, komu verjameš.

Lahko verjameš meni po 10 letih dodiplomskega in podiplomskega študija prava in 10 letih dela na sodišču, al pa eni moni, ki je KAO prebrala par odločb in si jih zdej po svoje interpretira.

Kr poslušte mone, na koncu bom pa mogu spet js na sodniji rešvat vaše neumnosti in razsojat. Hvala, da mi dajete kruh s svojo neumnostjo! 🙂

O, jebemtiš, kakšne kolobocije……en pravi tako, drgi tako, saj ni čudno da avtorju/ci teme ni nič jasno. Še meni ni. 🙂

Ko oči zaspijo Se angeli zbudijo (Jan P.)

Kljub temu, da je ta tema že nekaj časa “mrtva”, me je zmotilo to, kar piše “Pravnik”, ki naj bi delal na sodišču 10 let, odgovori ki jih je podal pa so povsem v nasprotju z zakonom.

Vnuk (v kolikor je njegov starš še živ) ne spada v 1. dedni razred in se zato darilo dano njemu ne všteva v dediščino, takega darila pa ni dolžan vračati.

Glede na to, da je pravnik navedel, da naj bi 10 let študirali ter 10 let delal na sodišču, ni čudno, da je naš pravosodni sistem tak kot je, če na sodišču delajo osebe brez osnov pravnega znanja…

Z darilno oz. kupoprodajno pogodbo, ki je manj obdavčena kot darilna.

Pa pri notarju naj se vse ureja.

Menim, da svoje premoženje daš komur želiš. Če te eni ignorirajo, zakaj ne bi dal tistemu, ki te ima rad in te spoštuje. Žalostno je, da vsi pomislijo na dediščino, ne pade pa jim na pamet, da bi ostarelega obiskali, z njim poklepetali, mu pomagali, ga kam peljali…..

Z darilno oz. kupoprodajno pogodbo, ki je manj obdavčena kot darilna.

Pa pri notarju naj se vse ureja.
[/quote]

No, po štirih letih najpametnejši odgovor…… ne.

prav ima tole je res in ne tisto:

kopiram važni del odg, vnuku, kateremu je dedek podaril stanovanje 4 leta pred smrtjo

Iz vprašanja je razbrati, da vaša mati še živi. Če starši preživijo zapustnika, vnuki niso njegovi zakoniti dediči, ne oziraje se na to, da so njegovi potomci. Z zakonitimi dediči so mišljeni le tisti, ki so po zakonu upravičeni dedovati, v danem primeru pa vnuki niso upravičeni dedovati, ker so pred njimi poklicani k dedovanju njihovi starši, ki se edini lahko štejejo za zakonite dediče. Vnuki se v tem primeru po mnenju sodne prakse štejejo med “druge osebe” iz petega odstavka 28. člena zakona o dedovanju, ki niso zakoniti dediči v smislu določila petega odstavka 28. člena zakona o dedovanju. Darila tem osebam, dana v času pred zadnjim letom zapustnikovega življenja, se zato ne vračajo in ne vračunavajo v vrednost zapuščine. Zato zapustnikovi otroci, ki so poklicani k dedovanju, nimajo pravice zahtevati vrnitve daril, danih njegovim vnukom več kot leto dni pred smrtjo.

Če je torej ugotovljeno, da je zapustnik z darilno pogodbo pred štirimi leti del premoženja prenesel na vas kot svojega vnuka in umrl lani, vaša mati pa ga je preživela, potem se pri izračunu nujnega deleža ne more upoštevati vrednost tega darila v smislu petega odstavka 28. člena ZD niti se ne more zahtevati, da se to darilo vrne zaradi dopolnitve nujnega deleža.

New Report

Close