Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stanovanje v novogradnji ali starejšem bloku?

Stanovanje v novogradnji ali starejšem bloku?

Kje bi vi v stanju kakršnega imamo pri nas na nepremičninskem trgu raje kupili stanovanje?
Za novogradnje pravijo, da so slabo in na hitro , šlampasto narejene z betonsko okolico brez zelenja imajo pa dobro zvočno zaščito in parkirišča v garaži. Stara stanovanja pa imajo slabo zvočno zaščito in premalo parkirišč imajo pa lepšo okolico in so načeloma v lepšem okolju (bolj zeleno, boljša infrastruktura)

Sam sem izbral staro. Je še en plus – ker je že vse zazidano je precej malo verjetno, da ti čez par let pred oknom zrase nov blok.
In več mi pomeni prostorna zelena okolica in igrišča, kot zasebni parking v garaži in/ali lift.

Imam enako mnenje, kot Rok.

nova
Uredništvo priporoča

Uh, res odvisno. Živela tako v novogradnjah kot v prastarih stanovanjih. Kaj pa vem, skoraj prevlada novogradnja. Ravno včeraj sem gledala, da bi mi ipak lahko postavili hišo skoraj direktno pred oknom, jaz sem pa stanovanje kupila ravno zaradi lepega razgleda. Lahko samo upam, da se ne bo gradilo (zasebna parcela s hišo, vendar je parcela kar velika).
Pa lastniški parking se meni zdi skoraj obvezen, sploh če imaš majhne otroke.

Pri nakupu stanovanja moraš biti poleg stvari, ki si jih že izpostavila, pozorna tudi na redne mesečne stroške, ki jih boš plačevala. V starejših blokih s slabo izolacijo so pozimi predvsem stroški ogrevanja lahko precej visoki.
Če kupiš stanovanje v bloku, kjer se pripravljajo na izdelavo toplotne izolacije, denarja pa v Rezervnem skladu na računu prodajalca stanovanja ni, potem tu prištej še celoten strošek, ki ti bo pripadal iz tega naslova.
Če kupuješ novo stanovanje, investitor pa je na robu propada ali že v stečaju moraš vedeti, da boš sama krila vse morebitne vidne in skrite napake, ki se bodo pojavile v naslednjih letih. Običajna garancija in desetletna garancija na skrite napake seveda v tem primeru odpadejo. Ker investitorja “ni več”.

Toliko v razmislek. Da boš vedela, da ni vse samo v tankih stenah in betonski okolici. Zmagovita kombinacija v starejših blokih je neproblematična struktura prebivalstva.
Kako pa to ugotoviš ? Hmmm, po opazovanju urejenosti dvorišča, čistoči hodnikov, splošni urejenosti in…..da te vsi, ki jih srečaš na hodniku pozdravijo z dober dan.

Lep pozdrav,
Mag dom,
Gorazd

Se strinjam danes je treba resnično paziti ko kupujemo staro ali pa novo na obeh straneh so pasti , kjer je treba biti previden čeprav še zmeraj se nagibamo bolj novogradnjam recimo takim že utečenim.Stara stanovanja imajo načeloma več stroškov (obnova, rezevni sklad itd..)
Pa sosedi ja o tem bi se dalo razpravljati.
Hvala za koristne informacije gosp. Gorazd.

Ja, tole glede urejenosti ljudi drži tudi za naš stari blok. Glede obnove sem pa trefila nekje na pol – nekaj je bilo zbranega, nekaj še zbiramo, bo pa kmalu vse bistveno obnovljeno.

Meni je tudi lastniški parking, ali še bolje garaža, odkar imam otroke, daleč najpomebnejši atribut, kar se tiče ‘okolice’. Igrišč in zelenic je vsepovsod polno, tudi če ne direkt pred blokom, pa vsaj v roku par minut hoje. Glede lege stanovanja pa meni ustreza višina – višje kot je stanovanje, raje ga imam, hehe. To seveda vključuje dvigalo. Kar se same starosti tiče, hja, ni ga boljšega občutka kot se vseliti v novo stanovanje ali hišo. Je pa v končni fazi skoraj vedno najbolj pomembna lokacija. Jaz osebno sem vedno gledala tako, da sem najela stanovanje, ki je bilo čim bližje moje službe. Staro/novo gor ali dol.

Sigurno staro stanovanje, vsa nova so zanič. Vse se sliši, parket katarstrofa, kopalnice tudi…je večja površina a totalno nefunkcionalno, velike dnevne sobe in kuhinje, sobe so majhne…veliki balkoni, ja imaš garažo, ampak meni to ne odtehta bivalnega prostora.

Novogradnja
+ zvočna zaščita
+ lepša stavba
+ ni stroškov rezervnega sklada
+ urejenost okolice
+ garaža ali parkirišče
+ dvigalo

– slaba gradnja
– mikrolokacija
– visoka cena
– vlaga (zaradi preihitre gradnje)

Starejši blok
+ načeloma brez večjih konstrukcijskih težav
+ nižja cena

– slaba zvočna izolacija
– grda, neurejena stavba
– neurejeni (balkoni iz romskih naselij z raznimi nadstreški,rezbarijami in podobno navlako v barvah celotnega spektra….)
– stroški rezervnega sklada
– težko se je dogovoriti za nujno potrebne investicije
– parkirno mesto
– stalni stroški z obnovami
– težave z razdelitvijo stroškov ogrevanja

Glede strukture prebivalstva pa moraš imet srečo…tako v novem kot v starem. V starih je problem, da gre v veliki meri za upokojence z nizkimi dohodki brez kreditne sposobnosti, ki niso pripravljeni financirati investicij (rezervni sklad tudi večkratnik ponavadi ni zadosti…)

Jaz bi se odločil za nekaj vmes, za stavbo, ki nima težav z vlago, ima parkirno mesto in dvigalo, pri kateri so se že pokazale napake, ki je zasedena….najbolje v starosti 5 maks. 10 let

LP

No ja nimajo vse novogradnje dobro zvočno izolaciaj kakor tudi stara stanovanja nimajo vsa tankih sten.
Problem so armiranobetonski bloki iz 70ih in 80ih brez izolacije med stanovanji je 20 do 25 cm betona in to je to.V nekaterih novogradnjah imaš pa 10 cm armiranega betona ostalo pa siporeks al pa knauf tko da…..
Recimo stari bloki iz cegla niso problematični glede zvoka pa še velik zelene okolice imajo – je njihov izgled ko pa dobijo novo fasado pa zgledajo čisto solidno še lepše od marsikatere novogradnje.

Tudi vse novogradnje niso slabo grajene in vlažne in tako naprej.

Meni je ta debata malo podobna tistim o avtih, kjer ‘poznavalci’ pravijo, da od leta 2000 naprej ni bilo več dobro narejenega avta. Vsi novi so slabi in crkujejo.

New Report

Close