Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bolniška – morda veš ti Barca?

Bolniška – morda veš ti Barca?

Če imaš sp in ne narediš obveznega zdravniškega pregleda, ti ne pripada bolniška – tista nad 30 dni, ki jo plača država. Je res?
Sprašujem hipotetično, da ne bo očitkov.

Samo malo – tisi nosilec dejavnosti in nimaš nikogar zaposlenega (poleg seveda sebe)? Kaj imaš napisano v oceni tveganja?

Ti lepim link na temo http://med.over.net/forum5/read.php?151,8020356,8020440#msg-8020440, preberi moje komentarje tam

Po moje, sicer laično: vendar nekdo, ki ne naredi obv. zdrav. pregleda NE sme delati.

Torej, če si s.p. in za dejavnost, ki jo imaš registrirano ne izpolnjuješ pogojev (zdr. pregled) pač ne smeš delat. Če se ti namreč kaj zgodi in nimaš zdr. pregleda, lahko ZZZS zahteva povrnitev
refundiranih stroškov za bolniško.

Po moje, sicer laično: vendar nekdo, ki ne naredi obv. zdrav. pregleda NE sme delati.

Torej, če si s.p. in za dejavnost, ki jo imaš registrirano ne izpolnjuješ pogojev (zdr. pregled) pač ne smeš delat. Če se ti namreč kaj zgodi in nimaš zdr. pregleda, lahko ZZZS zahteva povrnitev
refundiranih stroškov za bolniško.[/quote]

Poglej moj link – če si samozaposlen (torej imaš s.p. in drugih ne zaposluješ), zdravniški pregledi niso več obvezni in to že skoraj eno leto velja več o tem piše v Zakono o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), objavljenem junija lani.

Se pravi da za samozaposlene, ki nimajo nobenega zaposlenega ni obvezen zdravniški pregled in varnost pri delu. Oceno tveganja si pa spišejo sami.

Če sp, brez zaposlenih opravlja obrt kot npr. parketarstvo, keramičarstvo prav tako vse zgoraj navedeno ni obvezno, mora pa biti član Gospodarske zbornice.

Se pravi, da je tista o bolniški nad 30 dni, ki je država ne plača, če nimaš zdravniškega iz trte zvita.

Sem prav razumela?

Hvala v naprej.

Članstvo v združenju in obveznosti, vezane na varnost (zdrav.pregledi, izjave, ocene…) nimajo nobene povezave in niso odvisne ene od drugih. Prav tako ne npr. DURS.

Članstvo v GZS je že precej let prostovoljno, je pa ta trenutek še obvezno članstvo v OZS.

In ja, na tistem linku sem prav kopirala iz strani OZS, kaj je poenostavljeno in ni več potrebno za samozaposlene in pravno podlago za to ter tudi link na Uradni list, kjer je bil zakon objavljen.

prebrala sem prilepljeni link od Barce …
Z novim zakonom resnično samozaposlene osebe ne potrebujejo izjave o varnosti z oceno tveganja ( Barca – tukaj imaš napako govoriš o dveh različnih stvareh o oceni tveganja in o izjavi o varnosti vendar je to en in isti dokument izjava o varnosti je le izjava odgovorne osebe, da bo spoštoval oceno tveganja , zagotavljal sredstva za izvajanje ukrepov, organizacijo dela,.. in nikakor dvoje različno ) v kolkor ugotovijo, da tveganje ne obstaja.
Če pride do poškodbe pri delu potem ne moremo več govoriti, da tveganj pri delu ni in enako velja za zavedeno bolezensko stanje, ki je posledica opravljanja dela.
V takem primeru se sprašujem, kako bo odreagirala zavarovalnica in kakšne bodo posledice – seveda tega danes ne vemo, ker trenutno ZZZS obdeluje poškodbe pri delu, ki so se zgodile 2008.
Od teh zahtevkov je večina resnično morala vrniti plačano bolniško, ker če ima vse papirje na omenjeno temo urejen, nekaj zagotov nima – interne raziskave o nezgodi. In ja zelo rpiročno, če zmanjka denarja, da loviš na take in drugačne. In od tu verjetno avtorici informacija za katero se želi pozanimati.
Zato ponavljam, zakon res piše…mislim, da so členi od malo čez 50 naprej… kakšna bo praksa, ne vemo.
Nkeaj pa z zagotovstjo trdim – če pride do poškodbe pri delu ne moremo več govorit o tem, da tveganje ne obstaja.

še nekaj sem pozabila: vsi ukrepi varstva pri delu so prevideni v krovnem aktu delovne organizacije torej v izjavi o varnosti z oceno tveganja. Med ukrepi sta tudi zdravstveni pregled in periodično usposabljanje. Če se torej opredeliš, da tveganje ne obstaja, potem nimaš ukrepov.

To temo smo imeli ravni na seminarju in sem včeraj kar povprašala na ministrstvo. V kolikor delavno mesto ima nizko tveganje (npr pisarna), potem si lahko samozaposleni (če je sam zaposlen, noben na pogodbi, noben študent in noben družinski član), lahko naredi oceno tveganja in jo ne odda v pregled zdravniku na medicini dela.
Oceno tveganja tudi pod določenimi pogoji lahko naredi sam, samo če je tveganje jo mora dati v pregled na medicino dela in tam določijo zdravniški pregled.

Glede povračila bolniške, so nas pa iz obrtne opozorili, da v zadnjem času prihajajo kontrole iz strani zzzs in ne da ne plačajo bolniške v breme zavoda, pošljejo račun tudi za zdravljenje in vse kar je zdravljenje vključevalo. 🙁 Država skrbi zase :(( Račun pošljejo, če ugotovijo, da nisi imel ocene tveganja, varstvo pri delu, zdravniškega (pač kar moraš imeti) in tudi če imaš v oceni tveganja na primer napisano kako poteka varno delo in tega nisi upošteval.

. Pravna podlaga: http://www.uradni-list.si/_pdf/2011/Ur/u2011043.pdf

pravzaprav je tako, da si vsak, ki zna lahko oceno tveganja izdela sam. Dokler do ničesar ne pride lahko tudi strokovnjaki v dokumetnu opisujejo pravljico metka in janko. Ko do nečesa pride in posledično do izplačila sredstev ali iz zavarovalnice ali na podlagi civilne tožbe od pravne osebe, potem je zelo pomembno, da je tveganje zaradi katerega se je poškodba zgodila tudi opredeljeno. Če ni – ne glede na to da je oceno pripravljala strokovna oseba z dovoljenji za delo – pride do zapletov.

Nizko tveganje ne pomeni, da tveganja ni. Kaj če pride do kostno mišičnega obolenja po 15 letih dela v računovodstvu? kaj če pride do padca zaradi spotika ob prostoležeči kabel, odprt predal,..? Vem ja, banalnosti. Na prvi pogled in vse do takrat, ko pride do odškodninskih zahtevkov.

Zato pravim dvorezen meč, dvoumna zakonodaja, puščanje posameznikov ob lastni presoji brez konkretnih opozoril, navodil stroke,… še lahko naštevam. In res bo samo praksa pokazala kako s tem.

Upa, da se razumeva – bistvo odprtja tega vprašanja s strani avtorice pa je sicer v tem – država nima in lovi povsod in na vse kar se da.

Dvorezni meč, se popolnoma strinjam z vsem.
Tudi zame je merilo to, da država nima in lovi kjer se da.
Samo ravno zato, ker nisem vedela kdo presodi ali je tveganje ali ga ni, sem včeraj klicala na Ministrstvo in gospod (priimek imam shranjen), mi je zagotovil, da v mojem primeru je tveganje nizko (da pa moram oceniti varno delo in ga navesti- npr pospravljeni kabli, ce oznake naprav in podobno).

Sama imam raje narejen zdravniški pregled in pregledano na medicini dela, ker se mi zdi, da so ta trenutek hudo nejasne stvari glede zahtevkov ZZZS in tudi ZPIZ lahko pošlje zahtevek za refundacijo.
Tako da še enkrat, se popolnoma strinjam in razumem napisano 🙂

New Report

Close