Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali vas zanima, od kod je zelenjava v trgovinah?

Ali vas zanima, od kod je zelenjava v trgovinah?

Ali preverite poreklo? Ali vas to sploh ne zanima?

Včeraj sem v Mercatorju kupovala zelenjavo. Poreklo: Španija. Grčija. Anglija. Čile.
Ok, za banane že razumem. Ampak paprika iz Španije? Paradižnik iz Nizozemske? Kumare iz Grčije? Krompir iz Egipta??? Ja jebela, no, potem sem prodajalko vprašala, ja krompir, gospa, saj imate tudi slovenskega, krompir pa že, a ne, da ga imate? Ga nimajo. Tako da sem izbirala med francoskim in egipčanskim. In maroškim.

Edino, kar je bilo iz Slovenije, je bila mlada čebula!

Na tržnicah pa vse slovensko, a blazno drago.

Za znoret!

Pri nas je vse slovensko, pridelano 3metre od hiše.

Kar se tiče zelenjave v trgovinah je vse plastično, nobenega okusa, kaj šele da bi dišalo, tako da jaz prisegam na doma pridelano. Da ne govorimo koliko med samim transportom izgubi – če sploh ima kaj v sebi.

Na tržnici pa jaz tudi nisem ravno 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da je vse domače, poznam primere, ko so prodajali na tržnici zelenajvo kupljeno v trgovini.

Pa še to, če verjameš prodajalcem na tržnci :)))))

Prejšnji teden so jih inšpektorji na veliko kaznovali, ker so prodajali kao SLO pridelek, ki je bil v resnci uvožen. Gre za za LJ tržnice.

Je pa tako, da v marketu jaz zelenjave in sadja ne kupujem! Izjema so banane in citrusi.

Večino kupujem pri lokacih, pri kmetih in na tržnici, ker imam poznanega prodajalca.

Je pa kriza, priznam, ker se moraš igrat detektiva!

Jaz sem az to,da se uvoz hrane omeji in se začen delat na večji samooskrbi. Samo to nas bo rešilo!!!!

No, jaz HB skoraj vso zelenjavo pridelam doma in je bio bio bio, ali pa eko eko eko, (če mi toča ne uniči pred dozorenjem). In ko je na vrtu zelenjave na višku, nimam kam z njo in bi jo rade volje prodala (sem v nezavidljivi finančni situaciji), pa ne vem, komu naj jo ponudim, pa nisem iz LJ ali okolice. In me je groza, ko moram cele koše solate, rediča, kumar, bučk (teh je vedno preveč, kljub konzerviranju)….dati sosedovim kravam ali kuram (no, ima vsaj eden nekaj od tega)

Ima tudi vedno preveč korenja, čebule, rdeče pese, brokolija,a brstičnega ohrovta, paradižnika (ok, predelam v mezgo)…..
Edino graha je vedno premalo, ga otroci svežega zmažejo, še predno ga uspem pobrati.

Glede zelenjave v trgovinah pa, nimam besed. In se čudimo, da slovenski kmet jamra, da mu ni za preživeti. država bi morala urediti, da se najprej na police da domača pridelava, razumem da banane pač ne rastejo tu, ampak naša slo zelenjava pa bi lahko bila. Seveda po zmernih cenah. pa naj raje nabijejo ceno alkoholu, tobaku in sladkarijam, pa kitajskim cotam

Dokler kmetje raje na kompost mečejo, kot da bi prodajali po normalnih oz. sprejemljivih cenah, potem jim v bistvu še ne gre prav slabo.


Malo iz nagajivosti bom špiknil. So tudi semena slovenska?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx boljše živet v lahki diktaturi kot v težki demokraciji xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx več na blogu, http://www.fj-produkt.com/


Upam, da veš, koliko dela, potenja (tudi denarja, npr. za sadike ali semenki krompir, ipd) je potrebno, da ročno obdelaš njivo s tolikovrstnimi zelenjavami. Da ne govorim, da živimo v območju, kjer ni vodovoda, samo deževnica, in da nikakor ne moremo zalivati, kot nam paše. Če pa že, moram gasilcem plačati enormne zneske, da mi v oddaljeno vukojebino pripeljejo nekajkubično cisterno vode.

no, jaz sem povedala, da je nimam kam prodat. Živim v izrazitem kmečkem okolju, kjer imajo vsi doma vrtove in njive. Kolikor uspem, razdelim med znance in prijatelje, ki tega nimajo. Sem eno leto komaj dobila odkupovalca (gostinca), sva se zmenila za zelo nizko ceno, nižjko kot v disjkontih. Pa je možakar odpovedal, ker je bilo z domačo zelenjavo preveč dela (čiščenje, zelja, morebitni polžki v solati ipd), tega namreč v kupljeni solati ne najdemo. In njmeu je bilo bistvo, da dobi poceni in da vrže v vodo in servira gostu. Njemu v temu primeru kvaliteta ni pomembna. Ga razumem.


Upam, da veš, koliko dela, potenja (tudi denarja, npr. za sadike ali semenki krompir, ipd) je potrebno, da ročno obdelaš njivo s tolikovrstnimi zelenjavami. Da ne govorim, da živimo v območju, kjer ni vodovoda, samo deževnica, in da nikakor ne moremo zalivati, kot nam paše. Če pa že, moram gasilcem plačati enormne zneske, da mi v oddaljeno vukojebino pripeljejo nekajkubično cisterno vode.

no, jaz sem povedala, da je nimam kam prodat. Živim v izrazitem kmečkem okolju, kjer imajo vsi doma vrtove in njive. Kolikor uspem, razdelim med znance in prijatelje, ki tega nimajo. Sem eno leto komaj dobila odkupovalca (gostinca), sva se zmenila za zelo nizko ceno, nižjko kot v disjkontih. Pa je možakar odpovedal, ker je bilo z domačo zelenjavo preveč dela (čiščenje, zelja, morebitni polžki v solati ipd), tega namreč v kupljeni solati ne najdemo. In njmeu je bilo bistvo, da dobi poceni in da vrže v vodo in servira gostu. Njemu v temu primeru kvaliteta ni pomembna. Ga razumem.[/quote]

Od kod pa si? Rade volje ‘prevzamem’ kak šop peteršilja ali brokolija, ki bi bi bil sicer vržen stran.

Evo jaz kupim! pusti mejl, pa se zmeniva.

Slovenija ima 8 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} samooskrbo z vrtninami (sem seveda niso všteti domači vrtički). 8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} !!! Se pravi, da je pravi mali čudež, če na policah trgovin najdemo slovenske vrtnine.

Z zelenjavo je veliko dela, manjši kmetje ne pridejo do subvencij, te so rezervirane za velike, ki gojijo pšenico in koruzo, po možnosti za bio plinarne.

Dokler tega ne bomo zrihtali na državnem nivoju, bo tako kot je.

Ne se slepit, da je na tržnici slovensko. Še integrirane kmetije (kar je itak svetski nateg) lahko svojo ponudbo dopolnjujejo z pridelki iz uvoza, kaj šele vsi ostali.


Upam, da veš, koliko dela, potenja (tudi denarja, npr. za sadike ali semenki krompir, ipd) je potrebno, da ročno obdelaš njivo s tolikovrstnimi zelenjavami. Da ne govorim, da živimo v območju, kjer ni vodovoda, samo deževnica, in da nikakor ne moremo zalivati, kot nam paše. Če pa že, moram gasilcem plačati enormne zneske, da mi v oddaljeno vukojebino pripeljejo nekajkubično cisterno vode.

no, jaz sem povedala, da je nimam kam prodat. Živim v izrazitem kmečkem okolju, kjer imajo vsi doma vrtove in njive. Kolikor uspem, razdelim med znance in prijatelje, ki tega nimajo. Sem eno leto komaj dobila odkupovalca (gostinca), sva se zmenila za zelo nizko ceno, nižjko kot v disjkontih. Pa je možakar odpovedal, ker je bilo z domačo zelenjavo preveč dela (čiščenje, zelja, morebitni polžki v solati ipd), tega namreč v kupljeni solati ne najdemo. In njmeu je bilo bistvo, da dobi poceni in da vrže v vodo in servira gostu. Njemu v temu primeru kvaliteta ni pomembna. Ga razumem.[/quote]

Meni je popolnoma jasno, da kmet vloži ogromno dela in da ima s samo pridelavo tudi stroške. Ni mi pa jasno, da pridelek rajši stran vrže oz. ga uniči, kot da bi ga komu prodal za sprejemljivo ceno. In ja, zakaj ne za nižjo, kot plačujemo v diskontih? Saj v diskontu/trgovini tudi kmet ne bi dobil plačila v znesku kot ga plačamo kupci. Imajo svoje marže, veš?


Upam, da veš, koliko dela, potenja (tudi denarja, npr. za sadike ali semenki krompir, ipd) je potrebno, da ročno obdelaš njivo s tolikovrstnimi zelenjavami. Da ne govorim, da živimo v območju, kjer ni vodovoda, samo deževnica, in da nikakor ne moremo zalivati, kot nam paše. Če pa že, moram gasilcem plačati enormne zneske, da mi v oddaljeno vukojebino pripeljejo nekajkubično cisterno vode.

no, jaz sem povedala, da je nimam kam prodat. Živim v izrazitem kmečkem okolju, kjer imajo vsi doma vrtove in njive. Kolikor uspem, razdelim med znance in prijatelje, ki tega nimajo. Sem eno leto komaj dobila odkupovalca (gostinca), sva se zmenila za zelo nizko ceno, nižjko kot v disjkontih. Pa je možakar odpovedal, ker je bilo z domačo zelenjavo preveč dela (čiščenje, zelja, morebitni polžki v solati ipd), tega namreč v kupljeni solati ne najdemo. In njmeu je bilo bistvo, da dobi poceni in da vrže v vodo in servira gostu. Njemu v temu primeru kvaliteta ni pomembna. Ga razumem.[/quote]

Meni je popolnoma jasno, da kmet vloži ogromno dela in da ima s samo pridelavo tudi stroške. Ni mi pa jasno, da pridelek rajši stran vrže oz. ga uniči, kot da bi ga komu prodal za sprejemljivo ceno. In ja, zakaj ne za nižjo, kot plačujemo v diskontih? Saj v diskontu/trgovini tudi kmet ne bi dobil plačila v znesku kot ga plačamo kupci. Imajo svoje marže, veš?[/quote]

Ekonomska logika. Če bo začel prodajat po ceni, ki je njemu v škodo, višje ne bo prodal več nikoli. Tako da je večji izkupiček zanj, če večino proda po normalni ceni in višek vrže stran, kot da bi za višek znižal ceno in naslednje leto po višji ceni ne bi več prodal ničesar.

Evo jaz kupim! pusti mejl, pa se zmeniva.[/quote]

sem iz Tolminskega konca (to je več kot 100 km iz LJ). Glede na to, da je nadmorska višina kar precejšnja, je zelenjava komajda pokukala iz zemlje, tako da je trenutno še ni za prodajo. Ko pa bo, bom tukaj objavila, če bo kaj interesa zanjao.
A ja, pa jaz nimam kakšne poti v Lj. ali v druge večje kraje, tako da….težko verjamem, da pridemo skupaj?

[/quote]

Ja, prav, potem pa naj stran mečejo. Samo potem ni treba jamrat, ker se to očitno pač splača. Ne razumem pa, zakaj potem toliko dela in stroškov – po dobri ekonomski logiki potem pač manj delaš, manj pridelaš, pa tusto prodaš vse – po višjih cenah.

za adiva41 in kmetka –

Če sta zainteresirani za prodajo zelenjave in sadja, se priporočam oz. se najvaim za na prej, ko bo!

Kupujem po sistemu, kar je, tisto vzamem, samo, da je doma pridelano, brez uporabe škodlivih škropiv.

Lahko prevzamem na relaciji CE-LJ, lahko se tudi pripeljem do vas, no odvicno iz kje sta.

Sta zainteresirani? Ali pa kdo drug?

Mogoče namig za forum – MON zelenjavno-sadna tržinica ali pa kar MON tržnica

Zelo dobra ideja.

Na tržnicah vse slovensko?????????????? Pa kaj je vam. Tam mogoče prodajojo Slovenci ampak neslovenske pridelke.

Kera budala pa bo prodajala merkatorju ali šparu zelenjavo za ceno, ki je nižja od stroškov pridelave? Raje nas segnije na gnoju, ker za gnoj dobiš več kot za sadje ali zelenjavo. Kdor želi kvaliteto, jo plača. Ostali naj kupujejo v nakupovalnih centrih industrijsko hrano.

tist, k hoče met kolkor tolk zelenjavo si jo pridela sam ali pa kupi pri kmetu, ostalo se pa itak ve zakaj, od kje in kdaj je kakšna zelenjava in sadje na policah v trgovini…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Sem ravno hotela predlagati nekaj takega! Super!

Saj pise gor.

Pri nas je vse slovensko, pridelano 3metre od hiše.

Kar se tiče zelenjave v trgovinah je vse plastično, nobenega okusa, kaj šele da bi dišalo, tako da jaz prisegam na doma pridelano. Da ne govorimo koliko med samim transportom izgubi – če sploh ima kaj v sebi.

Na tržnici pa jaz tudi nisem ravno 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da je vse domače, poznam primere, ko so prodajali na tržnici zelenajvo kupljeno v trgovini.[/quote

vse v redu in prav. Kako pa naj v osmem nadstropju, brez balkona, pridelam okusno zelenjavo. Da meščani smo polni privlilegijev. juhu za nas.

sem ravnokar kupila kilo češenj od nekoga, ki vsako sezono pripelje vse, od češenj, marelic, breskev in jeseni kaki, mislim , da je človek iz Vrtojbe.Prodaja od hiše do hiše (okolica Ljubljane). 6 eur/kg.
Po moje se mu splača, pravi, da doma vsi kmetujejo, on pa vozi okrog, ko sadje dozori.
Predlog za oni dve, ki kmetujeta, pa nimata komu prodati.
Jaz oimam sicer svoj vrt(iček), ampak predlog za Mon tržnico je super.

Ja, če kupujem kaj v trgovini, pogledam od kje je.
Mi je sicer jasno, da pomaranč ne morem dobiti iz Bele krajine, prav tako ne prekmurskih banan, ne kupim na nizozemskih paradižnikov ali pa zdaj mladega krompirja. Tudi tega kupujem takrat, ko je sezona in to od kmeta iz naše vasi.

Večino zelenjave sicer pridelamo doma na vrtu (skoraj 400 m2 velik), za njim je še nekaj drevja in grmičevja.. je pa res, da pride obdobje, ko domače solate ni več oz.je še ni 🙁

Slovenske zelenjave v trgovinah skoraj ni. Jaz zadnje čase kupujem od sodelavcev, ki imajo zelenjavo in sadje doma. Sem pa zadnji teden v Tušu iskala paradižnik Lušt in ga je skoraj povsod zmanjkalo – to je tudi eden redkih slovenskih izdelkov, ki je na policah z zelenjavo.

New Report

Close