Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek koliko dela je s konji?

koliko dela je s konji?

Z možem bi si nabavila konja, za jahat…pa me zanima, koliko je kaj dela z njim?
Namreč včasih odpotujeva za par dni…se da naštimat krmo in vode za par dni, ali moraš biti prisoten vsak dan?
Ne moreva pa računat na pomoč tretje osebe:(

Dela je še pa še.

V tvojem primeru najet 1-2osebi, ki bodo vaju nadomeščale ko vaju ne bo, oz ko ne bosta imela časa. primeri: Potrebujejo ogromno hrane (recimo seno.(opsušena trava)..a ga boš kupla, ti pripravila, prevoz…., potrebujejo jahanje-razgibavanje… so okrog vas primerne lokacije (travniki,…)), kidanje, ….

kaj pa če bi se raje v kak tak klub včlanika, pa bi ga ob priliki jahala

pa še jahalno opremo sem ti pozabil omeniti… ni poceni

nova
Uredništvo priporoča

Dela je ogromno! In ja, vsak dan moraš biti prisoten. Konj potrebuje vsak dan svežo krmo.

2 uri vsak dan je tisti minimum, kadar res ni časa! Raje ga najemi, kadar želiš jahat.

2 uri za enega konja? Kaj pa delate z njim?

NAKUP KONJA IN SKRB ZANJ

Pred nakupom je treba skrbno premisliti, kaj pomeni imeti konja in zakaj si ga želite. Konj bo z vami tudi 20 let ali več. Ste prepričani, da ste se pripravljeni teh 20 let prilagajati in odpovedovati na njegov račun? Da boste vsa leta sposobni skrbeti zanj, tako kot si zasluži? Da boste vsa ta leta finančno sposobni zagotavljati tako podporo?

Če vam večeri pred televizorjem, druženje s prijatelji in jutranje spanje pomenijo več kot preživljanje časa v hlevu in v naravi s konjem, še enkrat dobro premislite. Če se v dežju in mrazu raje zadržujete v hiši, če vam gredo na živce vonj po hlevu, gnoj in mrčes, kot so muhe in obadi, konj ni žival za vas.

Imejte v mislih, da boste morali konju dnevno namenjati kar nekaj časa. In to ne samo prvih nekaj mesecev in samo ob lepem vremenu. Konj vas čaka, tudi ko je dež, sneg in mraz, in to tudi še čez 5, 10, 15 let. Obiskovanje konja samo enkrat tedensko ali še redkeje je neodgovorno in nepošteno do njega.

Če kupujete konja za otroke, se zavedajte, da je velika verjetnost, da se otroci čez nekaj let zanj ne bodo več zanimali. Premislite in otroke morda raje vpišite v jahalno šolo ali jih pošljite na počitnice na kmetijo. Če bodo, tudi ko odrastejo, še vedno zaljubljeni v konje, začnite takrat razmišljati o nakupu.

Ko se odločite za nakup, izbirajte konja z glavo in ne s srcem. Za začetnike so večinoma primerni starejši, mirni in stabilni konji. Iščite konja od starosti 10 let naprej, z vami pa naj bo nekdo, ki se spozna na konje in mu zaupate.

Če konja kupujete za otroke, naj ga pred nakupom zajahajo, po možnosti večkrat. Pozanimajte se o njegovi zgodovini, zakaj je na prodaj, pred nakupom naj ga pregleda vaš veterinar.

Žrebeta in mladi konji se začetnikom odsvetujejo, saj je za vzgojo potrebnega veliko znanja. Mladi konji so večinoma veliko bolj nemirni, energični in dovzetni za okolico, zato so tudi manj stabilni. Če ste se vseeno odločili za nakup mladega konja, prosite za pomoč koga z izkušnjami in z občutkom za konje. V mladosti se mora konj naučiti sodelovati s človekom in ga poslušati (tega ne dosežemo s silo!). Kar se bo naučil kot mlad konj, bo znal celo življenje, naj bodo te stvari pozitivne ali negativne za vas.

Ujahavanje se začne pri 4. letu starosti(lahko malo prej, vsekakor pa ne pred 3. letom!), vendar na to vsekakor opravi nekdo, ki ima izkušnje. Že prej pa lahko konja s tal naučite veliko stvari, ki bodo prišle prav kasneje pod sedlom.

Toplo priporočamo, da se vpišete (oziroma vaše otroke) v jahalno šolo ali poiščite dobrega inštruktorja, ki vas bo učil na in o vašem konju.

Vir : http://dzzz.si/sl/nakup-konja-in-skrb-zanj.html

Moj predlog bi bil da se najprej dobro spoznata s konjeništvom, nato vzameta konja v najem in polno skrbita zanj, šele nato pa razmišljata o nakupu svoje živali, ki jo lahko nastanita tudi nekje v oskrbi, torej najemta prostor v hlevu, ni nujno da zgradita svoj hlev in imata konje na lastnih pašnikih.

Tako se bosta postopoma naučila rokovanja z živaljo, o konjevih potrebah, oskrbi, boleznih in zdravljenju, primerni oskrbi, kakšnega konja želita, sta sposobna obvladati itd. Konjeništvo je tudi hudo drag šport, že zato se je pametno spustiti v vse skupaj po korakih.

za konja je priporocljivo da ni sam
ali je primerna druzba himalajska ali kaksna druga koza
hvala za odg.

Konj je čredna žival, priporočeno je da živi še vsaj z enim konjem.
Druge živali so bolj tako – tako nadomestilo črede.

Če ne moreta imeti vsaj dveh, potem je edino smiselno, da konja
nastanita nekje drugje v čredi z večimi konji.

Res je, kar pravijo predhodniki, konj ne more biti sam, ker je čredna žival in če je osamljen lahko postane karakterno problematičen.

Načeloma ga lahko pustiš tudi kak dan ali dva brez tega, da ga greš pogledat, ampak samo, če je konj na pašniku in ima stalen vir vode (npr. potok). Če je v hlevu pa gotovo ne.

S konjem je kar veliko dela. Vsak dan ga je treba ščistit, se z njim družit, ga pregledat (fizično), poskrbeti za hlev, poskrbeti za hrano (vsak dan) in vodo…

Tudi jaz predlagam, da raje gresta v klub in ga najameta. Bosta ceneje prišla skozi, pa še brez skrbi bosta.

Konji so tudi precej občutljivi. Lahko pride do kolike zaradi preveč pojedene trave, na primer, in ti konj pogine, če se mu nemudoma ne nudi pomoči.

Tako da jaz konja nikakor ne bi imela tako, da ga vsaj dvakrat na dan nekdo ne pogleda in preveri, kako je, če ima vodo in hrano.

Sam pa definitivno nima kaj početi cele dneve, bo razvil cel kup neželenih obnašanj.

Če razmišljate o svojem konju, potem vsaj dva in to tako, da bosta lahko v izpustu (se pravi nista nikoli zaprta v boksu, ampak imata odprt “lauf” hlev z dostopom na travnik.

Če boste imeli samo enega, potem pa obvezno nastanitev nekje, kjer imajo več konjev in kjer konji niso cele dneve v hlevu. Ker ni hec delati s konjem, ki cele dneve stoji v boksu.

V vsakem primeru pa priporočam, da se najprej dovolj izobrazita o konjih, o jahanju itd., da bosta sploh lahko delala s konjem.

Kakšen mlajši, ki še niti ujahan ni, tako ne pride v poštev glede na to da še nimate potrebnega znanja.

Kakšno jahanje vas pa zanima? Terensko? Ker v principu bi moral imeti za kaj takega opravljen vsaj izpit ravni “jahač 2”. Že zaradi vaše varnosti.

Jaz bi rekla, da vsekakor NE kupita konja. Najprej pojdi v kakšen klub, da boš sploh vedela, kaj lastništvo/skrbništvo konja prinese s sabo. In za začetek si vsekakor dobro preberi, kar ti je prilepila otina.

Zivjo. Rada bi ti odovorila, in zastavila (na) nekaj vprasanj. Govorim pa ti tole cisto dobronamelno, iz lastnih izkusenj. Takole je… Konj mora imeti 1. Kot 1. Obvezno druzbo drugega konja. Sicer lahko razvije vedenjskee motnje, kot so brcenje, grizene… 2. Konj sam ne more biti vec dni. Hrano, ki jo ima, pa je takrat sit, najveckrat potepta, lahko napajalnik kaj zasteka ipd. Ipd. Da ne govorim o ciscenju konj, pa tudi njegovega boksa. 3. Na dan za konja porabimo prb. 2 uri, je pa odvisno od barve konja. Kaksna urca za jahanje, potem 20 minut za ciscenje pred jahanjem, in 20 minut za iscenje po jahanju. ce je konj moker od tusiranja, kar je poleti vsakodnevno, alipa prepoten pa se sprehajanje, ce nimas sprehajalne naprave. Potem pa se ciscenje boxa, priblizno 10 minut na dan, pa se 2 uri 1x tedensko za bolj temeljito, menjavo stelje… 1x letno pa se barvanje boxa. Potem je tukaj se pasa, ni pa primeren za paso cisto vsak travnik. Ce je prevec poln strupenih rastlin, lahko povzroci konju precejsne probleme, ker konj ne more bruhati. Ne bom ti govorila, o ujahovanju konj, lonziranju, ipd.ipd. To si vse preberi na netu, pa u knjigah. Prav tako meim, da ves, da mora vsaj 1 od vaju imeti res konkretne izkusnje z konji, preden se odlocita za lasnistvo. Konj se namrec hitro “pokvari”, ce ga jahaca ne jahata oravilno,pa je lahko najboljsi…Kaksen tecaj jahanja tudi ne bi skodil, niti izpit (jahac 2, za terensko jahanje). Izkusnje pa so tudi neprecenjive, kajne? Zelim ti vso srecoo, pa pravo odlocitev.

Hej, mene pa zanima, če ima konj dosti prostora 8,70×3,10m…vem ,da je to mogoče mal premal, mogoče pa je to ok….hwala za odgovore <3 <3

Mi bomo kupili konja.
Za hrano in ostalo je že vse poskerbljeno.
doma imam hlev kjer imamo samo ovce in prašiče tako da konju ne bi bilo dollgčas.
Zanima me kaj imaš od konja?
Ali je res da konji pomirjajo ljudi?
Kaj rabiš na začetku(osnovne stvari)

Prosim naj mi kdo odgovori.

Glede na napisano od tega konja ne boš imela nič razen kmalu visokih veterinarskih stroškov. Če ne boste tudi tega v svoji nevednosti spregledali in bo šel samo še v sežigalnico.

živjo
visoka sem 165 cm, in zanima me kakšno višino konja naj izberem. tako da bom lahko prišla normalno na konja, in da konj ne bo zelo majhen.
hvala za odgovor

aja pozabila sem povedat,da bom konja imela za terensko jahanje

A samo to težavo imaš kar se jahanja in konjev tiče?

Pa ljudje no, dejte si malo kaj prebrat. Konj ni to ”zdej mam pa 14 dni dopusta”, gre mal drugače. Pa stroški so tudi visoki, bi bil konj najbrž nesrečen v vaših rokah. Ne moreš ga kar pustit. Pa spoznat se moreš na konje in se zavedat stroškov.

Če boste še za konja boste ugotovili ko preberete to stran, na kateri je celo naveden vaš primer: https://ekonji.si/nakup-konja-ni-kot-nakup-kolesa/

Pa srečno.

A kaj imaš od konja? Veliko stroškov, a dobrega prijatelja 🙂

Odgovor na objavo uporabnika
zalaanarazpet, 21.09.2022 ob 15:32

A kaj imaš od konja? Veliko stroškov, a dobrega prijatelja 🙂

 

si znorelo po 5 letih? kaj odpiraš stare teme?

New Report

Close