Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek denar kot darilo – rd

denar kot darilo – rd

Vem, da je že kar nekaj let v praksi ob poroki podariti tudi denar .

Kaj pa za rd?
Dobila sem vabilo od znanke, katera praznuje okroglo obletnico. In spodaj pripis, da namesto darila želi denar, da si omogoči potovanje.
Zdaj pa se sprašujem – sem jaz za luno ker se počutim kot dobrodelna organizacija , imam občutek da sem vabljena le zaradi denarja …??? ( darilo bi ji z veseljem prinesla, tudi denar bi primaknila če bi vedela da ga rabi – pa ga ne).
Ali je tak način rd praznovanj v ‘modi’ ? Se prakticira? Če da, potem to sprejmem.

Razsvetlite me, prosim, ker res ne vem kaj naj si mislim.

Mah, jaz nisem za take fore. Sploh ne bi sla. Pocasi bo prislo do tega, da bo za vsako darilo vsak hotel denar. Meni je to mimo. Vsak se sam odloci, kaj bo dal za darilo, tudi za porocno.

Bi šla in nesla darilo, denarja vsekakor ne. Ne vem, v kolikšnih zneskuh kupujete darila, mi smo iz nižjih slojev in pkupujemo večinoma uporabna darila za 10-15 €, če je obletnica okrogla pač več. Če pa daš denar 15 €, je nekako….smešno, deluje premalo.

nova
Uredništvo priporoča

Ja, pri nas se to kar prakticira, sploh pri okroglih obletnicah.

Sicer ne ravno tako direktno, ponavadi eden izmed povabljenih vpraša slavljenca, kaj si želi in potem ostali prispevamo ali denar za darilo oz. bone. Smo pa taka družba, da se bolj ali manj vsi med seboj poznamo, pa se kar hitro dogovorimo.

Jaz dam raje denar, pa da ga slavljenec porabi za kar se je pač namenil, kot pa, da nosim darila, za katera ne vem, če sem zadela in so potem slavljencu bolj v breme kot v veselje.

Zadnjič je še moja hči prinesla eno tako posrečeno vabilo od sošolke, kjer je napisala, da naj ji namesto darila raje prinese 10 €, ker zbira za Nintendo. Pa smo jin dali 15 in je bila ful vesela.

A si zdaj vabljena na rd ali na nabirko?

Sorry, meni tudi ni všeč in bi zavrnila povabilo v tem smislu: pozdravljeni, vašega rd se ne moremo udeležiti, ker ne poslujemo z gotovino.

Denar je kot darilo precej v modi. V družini mojega moža naj bi tako ali tako na vsako slavje, kamor spadajo tudi rojstni dnevi, krsti in podobno, prinesel 25 evrov na osebo. Meni je to tako mimo, da bi najrajši nehala hoditi. Družina je namreč ogromna in vsako leto vsaj dva nekaj praznujeta. To pomeni, da za vsakega slavljenca, ker smo pač štirje, porabimo 100 evrov. Preveč!

Hvala vsem za odgovore.

Kot vidim, se prakticira v smislu da družba zbere denar – to mi je všeč, na ta način nisi izpostavljen koliko si dal v kuverto. Vendar jaz sem povabljena kot posameznik, in ostalih niti ne poznam , niti nimamo stikov- oz polovico njih le na videz.

Všeč mi je predlog zavrnitve v smislu ‘ne poslujemo z gotovino’, ampak priznam, da nimam j….jc.

No, najprej je malo hecno, da te na praznovanje vabi znanka – jaz vabim le dobre prijatelje in ožje sorodnike.
In ker sta očitno le znanki, je še bolj hecno to, da pričakuje tvoj denarni prispevek.
Nič, če se ti ne gre (pa ne le zaradi nabirke), ostani doma, sicer pa daj v kuverto 15 EUR, lepo aranžiraj in se ne obremenjuj več.

Huje kot poroke! Še otroke ti omolzejo! A si narobe razlagate in bi vi kot družina morali prinesti 25 eur na slavljenca?

Res je – znanka. Zato pa se še toliko bolj počutim kot molzna krava.
Vabila sem bila iskreno vesela, ob zadnjem stavku se mi je pa čeljust povesila in tega neprijetnega občutka se nikakor ne morem znebiti.

Pri nas se daje 25 evrov na osebo. S tem naj bi slavljenec pokril stroške slavja. Zato pa pravim, da me ima, da sploh ne bi prišla. Od slavja ponavadi nimam nič. Bend igra tako glasno, da se sploh ne moreš pogovarjati, hrane toliko, da ti leze ven skozi ušesa, “žural” naj bi do jutranjih ur, jaz in otroci pa že ob enajstih zehamo, da bi si vsak hip lahko izpahnili čeljust. Brezzveze.

Pri nas se daje 25 evrov na osebo. S tem naj bi slavljenec pokril stroške slavja. Zato pa pravim, da me ima, da sploh ne bi prišla. Od slavja ponavadi nimam nič. Bend igra tako glasno, da se sploh ne moreš pogovarjati, hrane toliko, da ti leze ven skozi ušesa, “žural” naj bi do jutranjih ur, jaz in otroci pa že ob enajstih zehamo, da bi si vsak hip lahko izpahnili čeljust. Brezzveze.[/quote]

No, tole je pa res brezveze, jaz se tega tudi ne bi šla.

????? Pa dobiš hrano a la carte? Imaš pravico do izbire glasbe? OMG…
Na taka “praznovanja” se ne hodi. Sorry :((((

Men bi blo pa to super.
Ni se ti treba razbijat glave, kaj kupit za darilo, pa mogoče celo zapravit denar za kakšno darilo, ki bi obležalo kje v kakšnem kotu … Kupiš eno lepo voščilnico, daš notri denar in ob voščilu dopišeš, da ji želiš super potovanje.
Vidim, da vam je očitno problem to, koliko dat pa da ne boste dali manj kot kdo drug in podobne štose. Jaz bi dala toliko, kot pač zmore moj proračun in moji prijatelji to itak vedo.
H kar nekim znancem pa na rojstne dneve itak ne hodim.

Kaj? To je pa res noro.

Ne, pri nas smo darila ukinili, razen za okrogle obletnice. No, pa seveda otrok tudi ne moreš prikrajšat, ampak se zmenimo in damo skupaj denar za kaj večjega.

Sto evrov za vsako žurko? Noro. Za naš proračun bi bil to čisto predrag špas in bi se vljudno zahvalili. Jaz glede tega nimam zadržkov. Sori, časi so taki plus nimamo toliko. Evo, nimamo, a je to mogoče sramota?

Pri nas se daje 25 evrov na osebo. S tem naj bi slavljenec pokril stroške slavja. Zato pa pravim, da me ima, da sploh ne bi prišla. Od slavja ponavadi nimam nič. Bend igra tako glasno, da se sploh ne moreš pogovarjati, hrane toliko, da ti leze ven skozi ušesa, “žural” naj bi do jutranjih ur, jaz in otroci pa že ob enajstih zehamo, da bi si vsak hip lahko izpahnili čeljust. Brezzveze.[/quote]

Imam normalne prijatelje in sorodnike, ki vejo, da sem vesela zgolj njihove družbe in pridejo k meni samo z vrečami dobre volje 🙂
Jaz res ne maram daril, jih pa z velikim veseljem pogostim in uživam v njihovi družbi.
In potlej izvem, da ljudje vabijo zato, da si pokrijejo stroške žurke.
Pa saj niso normalni, res ne….

Vidim, da ste škrti. Seveda raje prinesete darilo, ki ga lahko kupite za 15 eur, kot da bi dali darilo kot se spodobi.

Kolikokrat v življenju pa človek praznuje 50 let? In a je tako težko enemu bratu prinesti darilo kot se spodobi, ali pa najboljši prijateljici?

Moj mož je praznoval abrahama in mu je njegova sestra (spet) prinesla ENO FLAŠO vina. Pri tem, da je njen mož direktor velike firme, ona pa dela na Loteriji, kjer ima snažilka 2 jurja plače. Sem že ugotovila, da so največje škrtice tisti, ki imajo denar.

Torej je bistvo praznovanj darilo?
Oh, ja.
Jaz to pojmujem drugače.
Mogoče sem malo čudna.
Ampak vsi se imamo radi in se ne pogovarjamo o tem, kaj je (ali ni) kdo komu kdaj prinesel.
Meni bi šlo na živce, če bi mi ljudje nosili nekaj, kar ne potrebujem ali ni po mojem okusu.
Tako prinesejo le svojo družbo in vsi smo zadovoljni.

To ne drži za mojega brata. Vedno dobim res lepo in uporabno darilo za rojstni dan,
čeprav sama ne morem kaj velikega kupiti, podarim kakšen svoj izdelek.

Najprej hvala vsem za vaša mnenja in izkušnje.

Kot sem že omenila, vabila sem se razveselila, tudi darilo bi dobila – zagotovo nekaj takega , česar bi se razveselila … in tudi ne le za 20 eur .

Zdaj ko berem, se mi pa poraja vprašanje – se pravi, cca 20 eur na osebo da si pokrijem stroške pogostitve, + denar za potovanje ???
Ker smo vabljeni vsi – 2 odrasla in 2 otroka, znese torej 50eur ( otroke sem štela polovično) za to kar nam bodo dali za pojesti, plus vsaj 50 eur za potovanje = 100 eur?????
In to za znanko?

Poraja se mi vprašanje, če nisem vabljena le zato, da bo končni znesek večji?
Se opravičujem, vendar meni osebno je tole res žalostno.

Meni je tudi to mimo, adijo pamet. Itak da si vabljena zaradi tega, kaj pa misliš, da si ona želi samo tvoje družbe? Zakaj misliš da se delajo ohceti z 100 in več svati? Saj z vsakim od njih niti besede nimaš časa spregovorit.
Ena zgoraj pravi da se 50. let praznuje samo enkrat. Res je…tako kot 37 in 62.

V naši družbi že nekaj časa ožji prijatelji praznujemo tako, da da vsak 10 EUR in se potem da denar slavljencu. Ta denar se ponavadi porabi tako ali tako za praznovanje. Ravno so bili okrogli rojstni dnevi, kjer smo sicer malo pretiravali, ampak sedaj je to k sreči mimo:) Recimo, da nimamo ravno minimalnih plač, ampak se pa nikakor ne gremo luksuza. V drugi družbi so prispevki še nižji. Pač bistveno je, da se zberemo in družimo in seveda, da slavljenec nekaj tudi dobi. Zaenkrat smo še brez otrok, če bi jih imeli, nikakor ne bi štela, da moram prispevati še zanje, ali pridejo na zabavo ali ne.

Kar se tiče tiste flaše vina od “a je tako težko” – gre za vajin problem, ker ne sprejmeta darila. Povabljenca sta prišla in prinesla darilo, vidva se pa nekaj zmrdujeta nad njim. Kdo je zdaj čuden?! Mogoče je pa tista flaša stala 100 EUR, a potem bo pa darilo kar bistveno bolje?!

Kaj naj si mislim – odločitev je tvoja. Če se ne počutiš iskreno vabljena in si v dilemi glede darila, pač ne pojdi. Če misliš iti in dati darilo, je pa najbrž vseeno, ali prispevaš denar ali fizično darilo. Če je izražena želja za gotovino, pač daj denar, ne obremenjuj se pa z višino.

Meni gredo vsa draga darila pošteno že na živce. Pa vi sploh veste koliko je 100€?
Jaz na večja slavja ne grem več, na zadnje smo bili na poroki in smo hoteli dati za 5 oseb skupaj 100€, nakar so vsi rekli da bodo dali 50€ na osebo torej za vse 250€ + še nekaj za zraven da ne daš samo kuverte. Za vse skupaj smo dali okoli 300€, kar se nam je zdelo absolutno preveč. Večjih porok tako ne maramo in smo se več ali manj dolgočasili, pojedli večerjo (juha, krompir, pečenka, zelenjava, hruhovi cmoki, bilo je še sadje in pecivo) in nekaj popili, bil je neki domači bend z narodno glasbo…nam ni do tega, potem pa še torta in neke igre ki niso smešne…mah, smo šli zadnjič.
Dali smo tako veliko samo zato da ne bomo črne ovce, ampak sedaj ko pomislim se imam za ovco, ker živimo zelo skromno, potem pa dajemo za taka slavja tako velika darila. Ponavadi niti slavljenci ne pridejo do vas oz. nekaj na hitro, samo da daš darilo in komaj čakaš da greš lahko domov. Na večja slavja mi ne bomo hodili več, za kakšne rojstne dneve pa več kot 30€ ne damo, ker nimamo. Sama pa tudi ne želim prejemati dragih daril, ker če kaj večjega potrebujem si kupim sama, ljudi pa povabim zaradi družbe in ne zaradi daril.

Ja, bila sem že na takem rojstnem dnevu. Takrat se mi je zdelo čisto prav, slavljenec je namreč praznoval okroglo obletnico in ker si je želel nekam potovati, je nastavil skrinjico in prosil, da ne kupujemo daril, ampak primaknemo nekaj za potovanje. V bistvu ni niti nihče vedel, koliko si dal noter. V tem primeru je bilo vsekakor bolje kot kaka neposrečena darila.

New Report

Close