Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek darilna pogodba, prepis, dedovanje

darilna pogodba, prepis, dedovanje

Imam otroka iz prvega zakona in želim urediti tako, da bo po meni dedoval stanovanje in vikend, vendar da moj sedanji mož ne bo mogel zahtevati niti nujni delež, kar naj bi v primeru darovanja lahko zahteval. Kako naj to uredim?

– darilna pogodba – ni dvaka, je nujni delež
– fiktivna prodajna pogodba – visok davek, ni nujnega deleža
– prepis pri notarju – davek? nujni delež?
– še kakšna možnost?

potrudi se, da boš sedanjega moža preživela (če ni ravno 15 let mlajši, ti statistika dobro kaže),
takoj se loči,
pokaži mu, kaj si napisala (se bo morda on)
z možem se dogovorita, da se odpove nujnemu deležu

Če se mož s tem strinja , sploh ni problema. Napiše se izročilna pogodba, kjer se on ( mož ) odreče dedovanju.

Tukaj gor so bile že pravnice, ki trdijo, da je mogoče partnerja izključiti iz dedovanja, ampak kolikor je meni znano, se tega ne da, razen v primeru kupoprodajne pogodbe.
Obstaja še izročilna pogodba pa še neka varianta, da otroku prepišeš premoženje v zameno za to, da skrbi zate – ampak tudi takšno pogodbo se da spodbijat, če se v resnici ne izvaja.

Mogoče boš pa doživela novi družinski zakonik, v katerem je predvidena tudi predporočna pogodba in urejanje takšnih zadev. Trenutno ti pa res bolj švoh kaže in rabiš ornk posvet pri odvetniku, kako vse skupaj izpeljat.

Se mi pa poraja en pomislek. Recimo, da ti zboliš in bo tvoj partner požrtvovalno skrbel zate, medtem ko te otrok ne bo niti povohal … Ti pa si partnerja izključila iz dedovanja in vse napisala otroku.

Smo glihkar podpisali izročilno. Samo nkaj moraš vedet, da razpolagaš samo s svojim premoženjem , torej, če imata z možem hišo, lahko mutiš s svojo polovico hiše. Napišeš izročilno, mož se mora v asvojem imenu in v imenu svojih potencialnih dedičev odpovedat dedovanju – seveda tvoje polovice hiše. Drugače pa k odvetniku ali notarju, boš tam izvedela vse.


zakaj misliš, da je mož lastnik polovice hiše?
očitno je bila cela hiša že v njeni lasti, preden sta se poročila, nista je zgradila ali kupila skupaj.

kar se pa tega problema tiče…. ločita se, pa mož ne bo mogel ničesar zahtevat po tvoji smrti. očitno ga nimaš najbolj v čislih, kajne?

Vsak se odloči po svoji vesti., za to ne napadajte gospe, če se je odločila tako kot se je.
Svetujte, če veste in se ne obremenjujte ali ima partnerja v čislih ali ne.


zakaj misliš, da je mož lastnik polovice hiše?
očitno je bila cela hiša že v njeni lasti, preden sta se poročila, nista je zgradila ali kupila skupaj.

kar se pa tega problema tiče…. ločita se, pa mož ne bo mogel ničesar zahtevat po tvoji smrti. očitno ga nimaš najbolj v čislih, kajne?[/quote]

zakaj pa ti misliš, da ni lastnik polovice hiše ? A vemo, da se ni poročila z njim pred 22 leti in je on vlagal v ”njeno” hišo , ker pa ni pisana na njega, pa pač ni nič njegovega ? Sem že povedala, stvari so bolj kompleksne, naj gre pač k odvetniku. Tudi, če se loči , lahko on zahteva svoje vložke v njeno hišo, zdaj a ga izplača al mu prepiše del hiše, je pa stvar dogovora.

Joj, kakšna razprava.

Da pojasnim: imam otroka iz prvega zakona, s prvim mozem sva ustvarila stanovanje, vikend sem podedovala. Sem mnenja, da to pripada mojemu otroku. Drugi moz se zdaj s tem strinja, kaj bo pa v reali, nikoli ne ves, zato se zelim zasigurati.

Z drugim mozem sva kupila hisko v kateri ziviva, sva lastnika vsak pol in ta se bo ze dedovala po pravici, tako da moz ne bo nic oskodovan.

Zakaj vse takoj pomislite na negativno?

No, potem pa sploh ni problema, pejta skupaj do notarja, tam se zmenite vse na licu mesta.


kje je potem problem? narediš oporoko, stanovanje in vikend nameniš sinu, svojo polovico hiše+avto možu. polovica hiše+avto verjetno presega nujni delež, ki bi mu pripadal od celotnega premoženja, tako, da itak ni kaj izpodbijat.

volk sit, koza cela.


kje je potem problem? narediš oporoko, stanovanje in vikend nameniš sinu, svojo polovico hiše+avto možu. polovica hiše+avto verjetno presega nujni delež, ki bi mu pripadal od celotnega premoženja, tako, da itak ni kaj izpodbijat.

volk sit, koza cela.[/quote]

Premoženje, ki sem ga prinesla v nov zakon naj bi šlo v celoti otroku, mož se s tem strinja, ampak kaj bo v reali, ne morem vedet. Če on to zdaj podpiše, lahko to spodbija.
Premoženje, ki je zdajšnje skupno, naj se deli pošteno, torej moja polovica gre pol otroku, pol možu.

Ja ljubica, to pa potem ni pošteno. Pošteno je, če vse svoje premoženje deliš med oba zapustnika, ne pa da bo mož dobil samo majhen delček tvoje zapuščine.

Ampak, kot že rečeno zgoraj, če polovica tvojega dela sedanje hiše ni manj vredna od četrtine vsega tvojega premoženja, potem to predstavlja možev nujni delež in lahko to rešiš z oporoko. Pošteno do moža pa po mojem mnenju to ni.

1/2.

Premoženje, ki sem ga ustvarila s pokojnim možem in očetom mojega otroka, mislim da ne pripada mojemu sedanjemu možu. On z ustvarjanjem tega ni imel nič.

Premoženje, ki sem ga ustvarila s sedanjim možem, pa je pol moje, pol njegovo. Mojo polovico naj si delita mož in moj otrok, vsak pol. Kaj je tu nepošteno?

New Report

Close