Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek invalidska pokojnina

invalidska pokojnina

Pozdravljeni,
imam nekaj vprašanj glede invalidske pokojnine.Vem,da se bo našel vsaj eden,ki mi bo lahko to razložil.
Na kratko:
2008 sem odprla s.p.,delovne dobe 10 let,leta 2009 sem hudo zbolela za rakom in poslednično zaprla s.p.
Danes sem imela komisijo in so mi rekli,da glede na to,da sem bila s.p.mi ne pripada invalidska pokojnina ,ker “nisem plačevala pravih prispevkov!?” HALOOO?!
Doktor seveda krivi državo,jaz pa vse po vrsti!
Pa vi? Kaj pravite na to?Mi pripada,ali ne?
Hvala

Zveni mi res čudno – daj pojdi s temle raje do kakšnega pravnika oz. odvetnika, ki je specialist za delovno pravo.
Najbrž si vseeno plačevala, čeprav za min. plačo.

Vem namreč da pri identični situaciji – le da je bilo d.o.o. – je zadeva šla skozi. Res pa je pokojnina na čistem min… mislim da ni niti 450 E…

Stara si pa ???
Skupne del. dobe imaš ???
Stopnja priznane invalidnosti je ????
Pravi prispevki ??? predvidevam , da so ti povedali kakšne prispevke bi morala plačevati, čeprav priznam, da nisem slišal za druge kot, pokojninsko in invalidsko zavarovanje !!!!!

Stara sem 30 let,delovne dobe 10 let,res da sem plačevala bolj nizko zavarovanje,ampak ni važno,koliko bi bilo pokojnine,VAŽNO DA JE! Gre se mi za to,da sem postala omejena na desno roko in ne smem opravljati bivšega poklica.
Stopnja priznane invalidnosti je samo:”status invalida”.

O, majke mi. Tako mlada, pa že delovno nesposobna.

Vso srečo.

Pri tridesetih z omejitvami glede desne roke, boš pa menda ja naredila prekvalifikacijo, šla študirat, ne pa razmišljala o invalidski penziji. Tudi če bi jo dobila, bi bilo to enih 200 evrov ali pa še to ne. pred seboj imaš še 50 let življenja.

Napišite bolj podrobno na kaj se sklicujeje ZPIZ v odločbi. Moj mož ima tudi takšen primer, s tem da ima 35 let del. dobe in 54 let starost. Je zadeva na Delovnem sodišču.

Ja upam da boš v taki državi kot si šla v nedeljo na volitve in podprla jankoviča…in potem lahko pričakuješ še kakšne dodatne davke, ker si invalid.
Sicer pa je v sloveniji itak še najmanj 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mentalnih invalidov, ki bojo spet podprli pokvarjeno levico…svaka čast!

Invalidnosti so glede delovne zmožnosti prve, druge ali pa tretje stopnje. Prve stopnja pomeni dela nezmožna in je ponavadi upokojitev. 2 stopnja je dela zmožna za polovični delovni čas. Vsaka diagnoza rak še ne pomeni avtomatske upokojitve. Sama sem bila tudi operirana zaradi raka, sem imela tudi 3 leta neznosne bolečine in me niso upokojili, ampak sem bila v bolniškem staležu. Bolečine so se umirile, ko so me ponovno operirali in odstranili vzrok za bolečino. Sem pa do polne upokojitve delala polovični delovni čas, ker sem imela priznano invalidnost 2 stopnje.Sem pa morala izpolniti tako starost kot leta delovne dobe.

Ni mi jasno zakaj si s.p. Zaprla ko si zbolela, saj bi dobivala nadomestilo in bi prispevke plačala samo prvi mesec. Če si bila na komisiji, ti piše ali ti je invalidnost sploh priznana. Če meniš, da komisija ni upoštevala tvojega zdravstvenega stanja se pa pritoži. Kako si bila pa zavarovana, ko si zaprla s.p.. Lahko se ti stanje izboljša, saj si še zelo mlada.

Tudi moja sodelavka je stara 30 let. Lansko leto je imela prometno nesrečo. Bila v bolniški, fizioterapije…. od zdravniške komisije je imela odločbo za omejitev pri delu, dvig leve roke nad brado, ne delo s stroji in generalk…. Zdravljenje še ni bilo zaključeno. Šef ji ni upošteval odločbe, ji odredil delo s 300 kg težkim strojem. Zaradi mobinga ni odklonila dela, izpahnila si je ponovno levo ramo. Sodeč po videzu njene rame in goltanju tramala, bo kmalu na istem mestu kot ena besna.

Ima 12 let delovne dobe in niti dneva bolniške do nesreče.


Ma jebala te politika, res ste prfuknjen do amena, le kdo je mentalni bolnik, tisti ki misli s svojo glavo, ali ti , ki si očitni bolnik !!!!

Jaz sem imela s.p. in sem zbolela, zaprla s.p. in me je moj zdravnik poslal na inv.kom., kjer so mi dodelili III. kategorijo. Ker pa mi je bila država šef (glede na to, da sem imela s.p.), sem pričela dobivat nadomestilo iz pokoj.zavarovanja in tako je zdaj že 10 let. Če bi bila pa zaposlena v firmi, bi mi pa morala firma priskrbet delo, ki bi ustrezala mojim zdrav.omejitvam. Sem pa čez nekaj let zbolela še za rakom, tako da te dobro razumem kako ti je. Je pa res, da sem jaz imela 25 let delovne dobe, ko sem bila na inv.komisiji.

Pozanimaj se kako je s tem, mislim pa, da dokler se ne prekvalificiraš oz. dokler ne boš zmožna za delo, bi morala imeti pravico do nadomestila.

Vso srečo ti želim in pojdi od vrat do vrat, ker ti mora uspeti.

Hvala vsem za odgovore. Še enkrat povem,da ni problem v tem,da ne bi želela delat.Sem že dve leti doma in se mi počasi meša.:-) Sprejela bi bilokatero delo,a sem omejena.Saj grem delat prekvalifikacije,a to mi ne bo dalo kruha na mizo.Saj veste sami,kako je težko živet dandanes.
Gre se za to,da dobim vsaj nekaj denarja od države,če sem ji pa že devala denar,a ne?
Ne vidim poante v tem,zakaj sem jaz (kot s.p.) drugačna od tistih,ki so zaposleni.
Poznam primer,ko je ženska isto zbolela za rakom na dojki,a je imela manjšo in lažjo operacijo,kot jaz.Ni imela kemoterapij in bioloških terapij,kot jaz.- PA JE DANES 2 URI V PENZIJI.
To mi ni jasno!

Plačujte pokojninsko zav. za ŠIRŠI OBSEG (228 €) in ne za ožji (54 €), ker potem ne dobiš nič. Mnogo jih je tu “falilo”.

Če je bila s.p., je tisti čas plačevala polne prispevke!

http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/zpiz+internet/zpiz/prvastran/uveljavljanjepravic/splosno/invalidskapokojnina

Če te prav razumem, imaš 10 let skupne delovne dobe.
Na ZPIZ strani piše

POGOJI ZA PRIDOBITEV PRAVICE
A.Obstoj invalidnosti
Pravico do invalidske pokojnine pridobi zavarovanec, pri katerem je nastala:
– invalidnost I. kategorije;
– invalidnost II. kategorije, če brez poklicne rehabilitacije ni zmožen za drugo ustrezno delo, le-ta pa mu ni zagotovljena, ker je star nad 50 let;
– invalidnost II. ali III. kategorije, ki mu ni zagotovljena ustrezna zaposlitev oziroma prerazporeditev, ker je moški že dopolnil 63 let oziroma ženska 61 starosti.

B.Drugi pogoji
V primeru nastanka invalidnosti zaradi posledic bolezni ali poškodbe izven dela, pa pridobi zavarovanec pravico do invalidske pokojnine le, če ima določen status oziroma če je dopolnil predpisano pokojninsko dobo.

Če je invalidnost nastala po dopolnjenem 21. letu starosti, pa zavarovanec pridobi pravico do invalidske pokojnine, če z dopolnjeno pokojninsko dobo praviloma pokriva najmanj eno tretjino obdobja od dopolnjenega 20. leta starosti do nastanka invalidnosti.

Čas od dopolnitve predpisane starosti do dneva nastanka invalidnosti se strokovno imenuje delovna leta.

Delovna leta se izjemoma računajo drugače pri tistem zavarovancu, ki je postal invalid po dopolnjenem 21. letu starost, vendar pa pred dopolnjenim 30. letom starosti.
Ta zavarovanec lahko pridobi pravico do invalidske pokojnine, če z dopolnjeno pokojninsko dobo pokriva eno četrtino obdobja od dopolnjenega 20. leta starosti pa do dneva nastanka invalidnosti!

Zavarovancu z višjo strokovno izobrazbo se pogoj ene tretjine oziroma ene četrtine računa od dopolnjenega 23. leta starosti, zavarovancu z visoko strokovno ali univerzitetno izobrazbo pa od dopolnjenega 26. leta starosti.

Če se je zavarovancu čas študija, čas služenja vojaškega roka, opravljanja nadomestne civilne službe ali usposabljanja za rezervni sestav policije ali čas, v katerem je bil prijavljen pri zavodu za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve ali brezposelna oseba štel v zavarovalno dobo, to vpliva na način računanja delovnih let zavarovanca z višje šolsko oziroma visoko ali univerzitetno izobrazbo!

V tem primeru se delovna leta računajo od tiste starosti zavarovanca, kakršno se dobi, če se od starosti 23 oziroma 26 let odšteje v mesecih dopolnjena zavarovalna doba v prej naštetih obdobjih.

Če prav razumem to, kar imajo zapisano na svoji strani, niso problem tvoji prispevki, ampak čas prispevkov. Škoda res, da si zaprla s.p. – ves čas, kar si bila na zdravljenju, bi ti pripadala refundirana bolniška in bi delovna doba tekla.

Upam, da si zdaj OK!

smem vprašat, koliko znaša nadomestilo…

Ustavno sodišče je 3. odstavek 66. člena ZPIZ-1 že leta 2010 (objava v ur. listu 03. 04. 2010)
ugotovilo, da je ta člen neskladen z Ustavo. V tem členu samozaposleni nimajo istih pravic kot zaposleni v delovnem razmerju. V odločbi je Ustavno sodišče naložilo zakonodajalcu (državnemu zboru), da mora neskladje odpraviti v roku 6 mesecev. MInistrstvo za delo, družino in socialne zadeve in državni zbor, torej naši vrli poslanci do danes tega še niso spravili skozi.

Zadeva sicer naj bi bila upoštevana v ZPIZ-2, ki pa je padel na referendumu. In tako se vsi, tisti, ki vemo za ta člen sedaj za svoje pravice tožarimo na Delovnem in Vrhovnom sodišču.

Ena, ki je v istem zosu, ne po svoji krivdi.

New Report

Close