Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ločevanje odpadkov – kaj menite

ločevanje odpadkov – kaj menite

Toliko hude krvi glede ločevanja odpadkov. Kdo ima korist od tega, kdo ne, zakaj moram jaz? Vedno je tako, da se vse gleda samo z vidika denarja.

Jaz predlagam, da se vsi artikli, ki so pakirani v embalaži, ki jo lahko recikliramo (plastenke, vrečke, karton) dražji za določen znesek, ki ga mora vsak kupec plačati.
Država pa zgradi centre za zbiranje odpadkov. In potem vsak posameznik, ki doma ločuje odpadke, zapelje odpadke tja, kjer mu vrnejo denar. Kdor ne ločuje, zmeče vse med ostale odpadke, ampak je s tem ob denar. Po drugi strani se vse smeti poberejo, saj se vedno najde kdo, ki jih bo pobiral in nosil tja, da si kaj zasluži. Podoben primer kot na Hrvaškem, kjer nikjer ne vidiš nobene odpadne plastenke, odkupijo pa večino plastenk nazaj.
Pa še to – ta denar se ne bi štel k dohodku, kot je to sedaj, če npr. prodaš papir.
Menim, da bi nas vse motiviralo k ločevanju ali pa prisililo k nakupovanju izdelkov v npr. vračjivi embalaži in podobno. Sedaj nam je vseeno, kako je pakirano, koliko embalaže je poleg, če pa bi jo v trgovini drago plačevali, bi drugače gledali na te izdelke.

Pri zdajšnjem stanju jih veliko razmišlja: zakaj moram jaz ločevati, to bi morali smetarji namesto mene ali pa: jaz ločujem, oni zvozijo vse na isti kup. V navedenm primeru teh pomislekov ne bi imeli. In še ločeni odpadki bi bili res ločeni in ne pomešani tako kot danes v marsikaterem zabojniku za ločeno zbiranje.
Torej, če hočemo rešit problem z odpadki z vidika Zemlje, se mi to zdi dober primer. Če pa gledamo samo z vidika, kdo ima od tega korist, je pa tako kot je sedaj.

Pa še: denarne kazni za neločevanje se ne obnesejo. Obnese se samo nagrajevanje – plačilo, ko prineseš odpadke nazaj.

Vem pa, da bi bilo veliko ljudi proti temu načinu, saj ni “komot”. Najlepše je poceni kupit goro odpadkov potem pa jih elegantno vreči med smeti.

Kakšno je vaše mnenje? Zanimajo me argumenti za in proti.

Tolk bedaste ideje pa še ne.

Prosim, utemelji zakaj.

nova
Uredništvo priporoča

Bedasta je bedaku.
V resnici je zelo dobra.

Bodi brez skrbi, denarne kazni se zelo obnesejo.

Žalostno, da se nam brez neke finančne spodbude ne ljubi niti odpadkov ločevati.

Ne verjamem, da bi tak način kaj spodbudil tiste, ki se jim pač odpadkov “ne da” ločevati, saj kakega velikega zaslužka tu ni. Zdaj imamo vsaj ekološke otoke, kamor lahko vržeš odpadke za reciklažo, po tvojem predlogu pa bi jih morali vsi voziti na neka zbirališča – še več embalaže, stekla in papirja bi bilo v navadnih smeteh. ali za grmi.

Potrebno je ljudem vceptiti v glavo, kako je potrebno ravnati s smetmi.Pri nas doma odpadke striktno ločujemo in veseli me, da sta najbolj vestna otroka, ker ju tako učijo tudi v šoli. torej obstaja možnost, da bo naslednja generacija že pridno reciklirala velik del odpadkov, ki jih bo ustvarila. Samo še sstrši moramo dati malo boljši zgled in več podpore šoli, pa bo.

joooj ne s takim predlogom o podražitveh =)

načeloma se strinjam s tabo samo malo me moti del o centru za zbiranje odpadkov…namreč po vsej vrjetnosti bi postavili ene 3-4 take centre (predvidevam – koper, ljubljana, kranj, mb,mogoče novo mesto) kar pa se mi ne zdi fer do tistih, ki so bolj oddaljeni od teh ”centrov” namreč bodo za prevoz do ke in nazaj plačali več kot pa jim bo pa povrnjeno. se pravi nebodo ločevali še vedno bodo pa plačevali višek na artikle! no go =)

pri nas ločujemo že kar nekaj časa. najprej smo imeli na vrtu postavljen kompost, pa je malo preveč smrdelo (živim v ljubljani), pa smo to za nekaj časa ukinili, odkar so tarjavi smetnjaki, imamo doma kantico za organske odpadke( mami kupuje tudi bio vrečke).
ko so zagrozili z kaznimi za ločevanje embalaž in papirja – hja smo pa še to začel ločevat. najprej sta ble dve kartonski škatli, sedaj pa dve luškani kanti ena za papir in ena za embalažo. ko se napolni pač nekdo odnese v smeti (malo me motijo zaprti zabojniki za papir, ker morm pol res enga za drugim metat notr :/)

skratka kjer je volja tam je pot pravjo.

z malo truda se da veliko naredit.

lp

Ja ok, ampak kaj pa tisti, ki nimamo avta? A naj na bus nosim smeti? Ali pa taksi najamem?
Pa dražji artikli… Naj raje proizvajalci malo bolj po pameti pakirajo, zakaj bi jaz plačevala več?!

Ne, centri bi morali biti dostopni vsem, brez nepotrebne predolge vožnje.

Se strinjam glede osveščenosti – to je najpomembnejše. Ampak nikoli ne bodo ozaveščeni vsi. Poglej kakšno je stanje že tu na forumu glede ločevanja.
Še glede otrok – koliko so stari ti otroci, ki tako prido ločujejo? Vrtec in nižji razredi OŠ. Ko so malo starejši, jih pridno ločuje samo še peščica, čeprav vsi vejo kako je prav. In verjemi, poznam stanje na tem področju.

Zakaj pa ne bi proizvajalci malo priredili svoj način prodaje? Kaj bi bilo narobe recimo s šamponomatom, praškomatom in podobnimi avtomati. Enkrat kupiš plastenko ali kamorkoli želiš spravljati proizvod in naslednjič si natočiš, nasuješ v isto embalažo. No, vsaj za nekajkratno uporabo bi bilo. In s tem veliko manj plastike. Prav gotovo bi se dalo tudi za druge izdelke pogruntati kaj podobnega.

Ja, če bi embalaža podražila artikel, bi se tudi proizvajalci malo zamislili, v kaj bodo pakirali. Sedaj jim je pa vseeno, glavno, da lepo izgleda in ni pomembno, kakšen odpadek je.

Se strinjam. Tudi v to bi prisililo proizvajalce, če bi bila embalaža draga.

Ja, če bi embalaža podražila artikel, bi se tudi proizvajalci malo zamislili, v kaj bodo pakirali. Sedaj jim je pa vseeno, glavno, da lepo izgleda in ni pomembno, kakšen odpadek je.[/quote]
a bejž no…

a zdaj pa je proizvodnja embalaže zastonj, ali kaj?
embalaža je tisto, kar prodaja artikel, brez skrbi, proizvajalci zmečejo na kupe denarja za to, da ugotovijo, kakšna mora bit… to ni ravno zadnji strošek pri proizvodu.

Na Hrvaškem imajo kavcijo in vedno, ko kupiš kakšno stvar v plastenki, plačaš kavcijo in ko plastenko neseš nazaj v trgovino, dobiš kavcijo povrnjeno. Zato na Hrvaškem ni nobene plastenke odvržene. To bi lahko uvedli pri nas in je čisto super stvar in ne bedarija.

Zdiš se mi ful idealistična in pa ful naivna, če misliš, da je point ločevanja odpadkov dejansko v skrbi za okolje. Ločuje se za to, ker so smeti dober biznis, vse to prodajajo naprej. Mi dejansko s svojim delom ustvarjamo dobiček za nikogar drugega kot spet za trgovce. Baje se naše smeti izvažajo celo v tujino. Nam pa perejo možgane, kako kul smo, ker smo ‘ekološko osveščeni’. Bull shit.

Vse to recikliranje je pljunek v morje. Menda ja ne misliš, da je problem okolja v tem, ker so gospodinjstva površna pri takih zadevah, ker mame krompirjeve olupke pa plastenke skupaj stran mečejo? Če bi hoteli resnično kak učinek na okolje doseči, bi morali giganti nehat proizvajat cel kup zadev in to v enormnih, nepredstavljivih količinah. Cele industrije bi morale propasti. Pa bi se MORDA malo poznalo. Potem bi bilo treba konkretno zmanjšati prevoze, zlasti letalske. To pa je ob tem načinu življenja, ki ga imamo, nemogoče.

Glavni ukrep, ki ga pa ta planet potrebuje, je pa itak DRASTIČNO zmanjšanje populacije, kar je itak utopija, ker folk onkraj osnovnih bioloških nagonov itak ne vidi. Večina folka niti ne ve, zakaj obstaja, oz misli, da je point lifa, da ješ, spiš, se malo zabavaš, razmnožiš in umreš. Take populacije niti ni ne vem kako vredno reševat.

Tole s smetmi je samo biznis, nič drugega. S pamfleti in propagando seveda folku tako napumpajo glavo, da folk dejansko misli, da kako dober in skuliran je, ko ima tri kante za smeti doma. Jih imam jaz tudi, seveda, ker se pač moram uklonit čredi, kaj pa čem. Samo si ne domišljam, da kako hudo prispevam za splošni blagor, ker pač nisem naivna. To je itak stari trik propagand – folk prepričaj, da bo sam delal to, kar interesi želijo, ker se pač zaigra na človeški ego, ki se hoče glede samega sebe ful dobro počutit in imet ‘čisto vest’. Zaigraj na te strune in bodo vsi plesali, kot ti žvižgaš. Samo to še ne pomeni, da so dejansko kaj vrednega storili.

Konkretno je tvoj predlog za zbiralne centre meni mimo, ker se mi s smetmi ne da več kot toliko ubadat, meč v različne kante in to je največ, kar mislim delat, iz že zgoraj omenjenih razlogov pa ne potrebujem nobenih misij in misijonov, ne okoljevarstvenih ne kakih drugih, ker služijo samo temu, da si folk lepša lastni imidž in zdi sam sebi kul. Ozaveščenje človeka je vse kje drugje, s takimi misijami se pa samo odvrača pozornost od resničnih problemov.

če jih lahko prodajo naprej, super. stokrat bolje, da končajo na neki deponiji, odložene na en kup. ker za te kupe bo slej ali prej zmanjkalo prostora. dvomim pa, da so tako dobro plačane, da bi se komunalcem splačalo iz splošnih odpadkov prebirat uporabne in jih sortirat.

Čist razumem, da gre vse skup za en velik biznis. In kdo so največji onesnaževalci. Ampak tudi ljudi je ogromno. In če vsak naredi vsaj nekaj za ohranitev narave, se skupnimi močmi naredi veliko. Daj poglej, koliko smeti tedensko se nabere doma. Ok, recimo da ni veliko, ampak pomnoži to x toliko in toliko let x toliko in toliko ljudi na Zemlji. Dobiš ogromne vsote. Najlažje je reči, naj oni veliki nehajo onesnaževati. A na Zemlji se vse onesnaževanje samo sešteva, če bomo mi, vi oni manj onesnaževali, se bo tudi poznalo, pa čeprav samo za pikico.

Glede na to, da ločujem, pričakujem nižjo položnico konc meseca.
Ne pa da moram še dodatne vrečke kupovatt, pa nove kante nabavljat.

Določeno embalažo lahko že zdaj zbiraš in pelješ v odkup. Komur se ljubi hecat še s tem.

Bedasta je bedaku.
V resnici je zelo dobra.[/quote]

draga monovka, mi uvozniki, izdelovalci že plačujemo besne denarje za uničevanje odpadne embala že (OE) in odpadne elektronske opreme ( OEEO ). To počneta za nas SLOPAK in INTERSEROH, konkretno je strošek naše firme za navedeno na letni bazi okrog 45.000,00 eur.
S E V E D A mi ta strošek vkalkuliramo v prodajno ceno izdelka in ga na koncu vsaj delno plačate tudi končni potrošniki.

če jih lahko prodajo naprej, super. stokrat bolje, da končajo na neki deponiji, odložene na en kup. ker za te kupe bo slej ali prej zmanjkalo prostora. dvomim pa, da so tako dobro plačane, da bi se komunalcem splačalo iz splošnih odpadkov prebirat uporabne in jih sortirat.[/quote]

Se strinjam! Ne delam si utvar, da bomo z ločevanjem odpadkov rešili svet, a z reciklažo lahko dosežemo, da bo te plastike precej manj.

Na, ta je pa dobra.
Zdaj naj bi doma hranili odpadno embalažo in jo na vsake kvatre (ko bi gora odpadkov zrasla preko mej sprejemljivega) vozili v neke centre?
Pa saj ste počeni, res.
Na kaj pa vozijo avtomobili, s katerimi bi narod vozil odpadke – ja, drži, v glavnem jih poganjajo bencinski motorji.
Torej – potrošnja fosilnih goriv je očitno tako zanemarljiva, da je vredno voziti jogurtove lončke v zbirni center??

Ma te stvari mi res dajo misliti…
in če me lahko kdo razsvetli? : kako se v tistih humanitarnih akcijah splača zbirati neskončne vreče zamaškov oz. pokrovčkov – tega res ne razumem zato, ker je potrebne toliko logistike in prevozov in prostora….mi kdo zna enostavno pojasniti ta fenomen?

Papir je skoraj zastonj, več zapraviš, če ga moraš odpeljat do dinosa. Saj še steklenic v trgovinah ne odkupujejo več, edino v primeru, če zamenjaš prazno embalažo za polno.

Samo eno poduprašanje- zakaj že so bila ustanovljena komunalna podjetja in laj naj bi delala?? Zvito so nas “ekološko” prosvetlila, da folk besno ločuje surovine, in še dodatno kopuje neke posebne vreče, oni pa surovine lepo odpeljejo v prodajo in kasirajo da se kar bliska. Potem “ekološko” prosvetljeni šlačamo še položnice komunalnemu podjetju in jim tako vsak mesec delamo dvojni, trojni dobiček za malo njihovega dela-na primer odpeljat surovine v prodajo in še za napor-pokasirati denar od surovin..

New Report

Close