Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nekemična zasvojenost – kje pomoč?

Nekemična zasvojenost – kje pomoč?

Zakaj ni foruma za nekemične zasvojenosti na MON? Zasvojena sem namreč z internetom in računalniškimi igrami, pa ne vem, na koga naj se obrnem.

Pojdi pred ogledalo in se parkrat na dan oklofutaj oz. kadar pomisliš na internet in igre ponovi vajo…, pa še lepo zagorela boš….

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Ker to niso zasvojenosti, ampak navdušenja. Kako te lahko zasvoji nekaj, kar ni kemikalija? Tisto, kar ni kemikalija, te lahko samo navduši, da uporabljaš še pa še. Sčasoma se pa tega naveličaš in greš na kaj drugega. Res pa je, da lahko navdušenje traja tudi zelo, zelo dolgo časa in je lahko tudi zelo močno. Navdušenja se pa menda ne zdravi, ali ni tako? Še nisem slišala, da bi bilo navdušenje bolezensko stanje… Jaz sem pa navdušena nad seksom – zelo uživam v njem – seksam zjutraj in zvečer!

nova
Uredništvo priporoča

Kaj mi bo pa to pomagalo? Da me bo vse obraz bolel ali kaj? Toliko se pa že spoštujem, da ne bom stegnila roke nadse. Ali ti samega sebe klofutaš? Sram te bodi!

zasvoji te kemikalija, ki se ob dejavnosti proizvaja v možganih. takšne zasvojenosti se ravno tako zdravi, kot recimo zasvojenost z mamili ali alkoholom, ker so lahko ravno tako škodljive. in ne, ne naveličaš se je.
recimo zasvojenost z igrami na srečo.

obrni se na kakšnega psihoterapevta.

http://www.viva.si/Zasvojenost/3665/Zasvojenost-z-igrami-na-sre{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Do
tole je nekaj podobnega.

O, pa ja. Tudi to je odvisnost in to huda.

Zasvojenost z računalniškimi igrami in internetom

Glavna funkcija računalniških iger je funkcija razvedrila. Ker predstavljajo relativno privlačno, kvalitetno in poceni razvedrilo so zelo priljubljen način zabave. Glavna težava je, da je meja med tem, ko jih igramo zgolj za zabavo in sprostitev ter stanjem, ko smo od njih odvisni zelo tanka, tako da se navadno niti ne zavedamo, da smo jo prestopili.

Odvisnost bi se naj največkrat pojavila pri otrocih, ki so bili v najzgodnejših otroških letih, večino časa prepuščeni samim sebi, ki niso imeli “zdravih” staršev, ki bi se z njimi igrali, jih vzpodbujali pri ustvarjalnih igrah in jim omejevali, nadzirali igro. In prav omenjene dejavnosti so najboljši način preventive, preprečevanja pojava zasvojenosti. Ko se odvisnost že pojavi in razvije, je proces zdravljenja veliko bolj zapleten. Najučinkovitejša strokovna (psihološka) metoda je kognitivna metoda (terapija), ki pomaga zasvojencu, da se seznani z njegovim problemom in najti izvor od koder izvira njegova zasvojenost. Pri tej metodi se prav tako nauči obnašanja, ki bi preprečilo morebiten ponovni pojav zasvojenosti. Prav kognitivna metoda je najučinkovitejša, saj ima znanstveno podlago, fizično omejevanje računalnika pri otrocih pa je metoda, ki le v redkih primerih dolgoročno odpravi zasvojenost in je zato največkrat zgrešena in neprimerna.

S povečanjem dostopnosti internetne tehnologije so postale pogostejše tudi vedenjske motnje povezane z uporabo interneta. Izraz odvisnost od interneta je leta 1995 prvič uporabil psihiater Goldberg, vendar v smislu zasmehovanja težav ljudi, ki so ekscesivno uporabljali internet (Dlubis-Mertens, 2001). Strokovni odziv na ta članek je bil presenetlijvo resen; od takrat se razvija raziskovanje odvisnosti od interneta, ki pa je še v povojih. V Evropi zaradi relativne novosti tega problema še nimamo zanesljivih podatkov. Po ugotovitvah prebijejo internetni odvisniki povprečno ob računalniku 34 ur tedensko. Kot najbolj dovzetni za odvisnot od interneta so mladostniki (odvisnih naj bi bilo 8,2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} fantov in 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} deklet starih do 18 let, ki uporabljajo internet). Več odvisnih je med pripadniki nižjih socialnih slojev, pri osebah brez stalnega partnerja ter pri brezposelnih osebah.

Neosebna komunikacija omogoča razvoj odnosov, ločen od anksioznosti pri osebnih stikih. Zaradi možnosti prevzemanja različnih identitet daje internet možnost testiranja različnih odnosov in stilov identitete, kar lahko razumemo kot soočanje z razvojnimi nalogami. Nadomeščanje realnih odnosov z internetnimi odnosi lahko pogojuje zmanjšano socialno sposobnost. Večina postane odvisna zaradi čustvenih in ne intelektualnih vzrokov. Predvidevamo lahko, da bo z izpopolnjevanjem internetne tehnologije (predvsem hitrosti) in z vse pogostejšim brezplačnim oziroma cenejšim dostopom od interneta delež odvisnih uporabnikov v prihodnjej narasel. Pri tem sta pomembna še dejavnika vse bolj enostavne uporabe računalniške tehnologije in povečanega socialnega pritiska za uporabo interneta. Pri razumevanju odvisnosti od interneta moramo upoštevati štiri dimenzije tega pojava:

1. Intenzivnost uporabe interneta; natančen čas uporabe interneta posamezniki težko določijo, bodisi zaradi motenega zaznavanja časa, medtem ko so na internetu, bodisi zaradi zanikanja pretirane uporabe, ki se je zavedajo. Nekatere študije kažejo, da se pojavijo pomembne socialne, poklicne oziroma šolske in morebitne finančne težave, če uporaba interneta presega 20 do 25 ur tedensko (dobre tri ure dnevno). Neodvisni uporabniki uporabljajo internet povprečno 2,5 do 5 ur tedensko. Odvisni od interneta so “online” tudi 40 ur ali več tedensko. Z daljšanjem časa od prve uporabe raste tudi število ur uporabe interneta.

2. Vsebina uporabe; med odvisnimi in zdravimi uporabniki interneta obstajajo bistvene razlike v tipu vsebine, ki jih zanima na internetu. Odvisni od interneta večino časa posvetijo socialnim aktivnostim (klepetalnice, forumi) ali igranju iger preko spleta. Neodvisni posamezniki večino časa na internetu porabijo za iskanje informacij in za komuniciranje s pomočjo elektronske pošte. Ključna razlika med odvisnimi in neodvisnimi uporabniki interneta je v tem, da odvisni uporabljajo internet za iskanje novih odnosov, medtem ko neodvisni internet uporabijo za vzdrževanje že obstoječih realnih odnosov.

3. Posledične težave na drugih področjih življenja; odvisni od interneta imajo težave na vsaj enem od petih področij, ki ga na račun internetnih aktivnosti odvisnik zapostavi (socialno, poklicno, izobraževalno, finančno in zdravstveno področje).

4. Komorbidnost; raziskave kažejo, da je odvisnot od interneta pogosto povezana z depresivnostjo, moteno kontrolo impulzov in nizkim samospoštovanjem.

Računalniške igre postajajo vse bolj priljubljene in število njihovih uporabnikov se širi tako glede na spol kot na starost. S hitrim razvojem grafike so računalniške igre v zadnjih letih pridobile privlačen videz, ki je vse bližje izgledu realnega življenja. V preteklosti je veljalo, da igraš igro sam ter da je igralčev nasprotnik zgolj programirana umetna inteligenca. Z razvoje hitirh internetnih povezav pa se je odprla možnost igranja preko spleta z živimi nasprotniki kar omogoči igram tisti element zasvoljivosti, saj pri igranju preko spleta naš nasprotnik ni več skriptiran program, temveč človek, ki nam je enakovreden, ima svoje ideje, nas poskuša predvideti ter presenetiti …

Psihološki simptomi zasvojenosti

– pretiran občutek ugodja med igranjem
– nezmožnost prenehanja igranja
– nepotešena želja po igranju
– zanemarjanje družine in prijateljev
– občutek depresije ali nervoze ob neigranjuž
– zanemarjanje vsakdanjih obveznosti

Fiziološki simptomi zasvojenosti

– oženje vidnega polja
– suhe oči
– migrenski glavoboli
– bolečine v križu
– nepravilna prehrana
– moten spanec
– pomanjkljiva higiena

Kaj mi bo pa to pomagalo? Da me bo vse obraz bolel ali kaj? Toliko se pa že spoštujem, da ne bom stegnila roke nadse. Ali ti samega sebe klofutaš? Sram te bodi![/quote]

Jaz se ne kloftam, občasno se obrijem, namažem s kremo in guči after šejvom, to je pa tudi vse kar počnem…

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

In kdo mi lahko pomaga? Ali je psihoterapijo in zdravljenje res treba drago plačevati iz lastnega žepa?

S tem se pa ne strinjam. Moji starši so bili zelo ljubeči z menoj, nikoli nisem bila prepuščena sama sebi, imela sem super starše, ki so se z menoj igrali in me spodbujali pri ustvarjalnih igrah. Res ne vem, kje se jim je zalomilo. Omejevanje pri igri – mogoče, ko je bilo treba iti jest, spat, na sprehod, itd.
Pa sem kljub temu zasvojena!

Ena izmed rešitev je tudi ta, da nehaš plačevati položnice za internet…, pa bo problem manj..

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

NO, da dokažem, da gre samo za navdušenje in da to ni nikakršna zasvojenost. Svoj čas sem bila zelo navdušena nad delanjem raznih kalkulacij v excelu. Delala bi jih kar naprej in naprej. Več let je bilo tako. Potem sem se pa tega, ko nekaj časa nisem imela časa zanje, kar naveličala in mi zdaj ni več do njih. Preveč časa traja, da kaj konkretnega naredim, zato tega ne počnem več.

Pregrizni kable.

No, krasno ste mi pomagali. Vsa hvala za vašo pomoč! Če to ni zasvojenost, potem ne rabim zdravljenja in bo torej minilo samo od sebe! Hvala!

Pozdravljena,
Jaz ti pa verjamem, da imaš resen problem, ker je tega vedno več, samo se ne govori o tem.

Tole spodaj je edini zdravstveni dom v Sloveniji, ki se ukvarja tudi z zdravljenjem odvisnosti oziroma omamljanja brez kemikalij, obrni se na njih:

http://www.zd-go.si/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=462

http://www.zd-go.si/index.php?option=com_content&task=view&id=194

New Report

Close