Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Odvajanje od plenic…nočna mora!

Odvajanje od plenic…nočna mora!

Naš fant bo kmalu star 3 leta in je še vedno v plenicah. Vem, da to ni nek big deal, ampak meni gre počasi že pošteno na živce.
Ne vemo več, kako naj ga še zmotiviramo. Poskusili smo že s podkupovanjem, lepljenjem nalepkic, zlepa, zgrda, itd. Nič ne zaleže. Ko mu samo omeniš kahlico, začne kričat, da ne bo šel na kahlico in da hoooooooooooče pleničko!!! Kakšen dan se mi ljubi ubadat z ispadi, kdaj pa kdaj pa enostavno nimam časa za pregovarjanja in konča v plenički.
Tudi, ko je nima (npr. popoldan mu jo za nekaj časa odvzamem), ne reče, da gre lulat. Enostavno se polula in potem reče: mami, lulal sem. Počisti!
Tudi pri varuški (ima več otrok), enostavno noče na kahlico, tudi če vidi druge otroke. Če pa gre, pa tam sedi pol ure in ne naredi nič!
Če ima kdo še kakšen nasvet, kako se lotiti odvajanja od plenic, bom ful hvaležna. Vem, da moram vstrajat, ampak očitno pri nas brez trikov ne bo šlo!

Kaj pa če nehaš z brisanjem in mu pač enostavno daš plenico gor. In se delaš kot da je to normalno in mu nehaš težit. Jaz mislim, da bi znal čez nekaj časa (kmalu) sam rečt, da je noče. Zdaj se boš matarala 3 mesece ali dlje in pobrisala lavorje in lavorje lulanja, nehal bo pa točno takrat, ko bo sam hotel in niti dneva prej. Plenico gor pa počakaj na ta dan. Verjemi, da ne bo dolgo trajalo. Če ne drugače mu bodo otroci povedali, da je že velik.

Sicer pa, če mu kahlica ne diši naj pa gre na stranišče.

reče: mami, lulal sem. Počisti!

da meni mulec ukaže naj počistim za njim dobi najprej eno okoli kepe potem se šele naprej pogovarjamo. ampak tako kot vzgajaš, tako potem tudi imaš pošlihtanega otroka ne.

Resnično ti svetujem, da ga pustite pri miru. Pač še en želi od svojih plenic. To je enaka razvada kot duda, steklenička itd. Smo dali to čez, potem pa se je čez noč odločil, da bo brez plenic. In je bil. Točno od tistega dne dalje. Niti enkrat se ni polulal-ne v vrtcu, ne doma. Sva z možem skoraj po tleh padla. :)))
Smo šli potem še pri enem od otrok isto čez…ko sem jaz vztrajala, da naj bo v gatkah, ni bilo šans. Ko se je sam odločil, se je odločil in pika.

Mogoče mu takrat, ko se gre kopat ali tuširat malo zamoti, da nagec hodi po stanovanju. Potem pa ga hecaj, da v banjo, tuš se ne lula in daj proba it na stranišče. Včasih jih kaj takega spodbudi, da vsaj poskusijo. Sicer pa zdaj, ko se bliža vroč vikend, ga lahko pustiš zunaj letati v gatkah. Lepo razložiš, da bo imel rdečo ritko, če bo imel na sončku gor plenico. Zdaj je že toliko velik, da razume. Drugo pa je, če bo to hotel. 🙂 Pri nas smo jih vedno nahecali, da so letali naokoli nagci (to je pomenilo brez plenice…npr. v kopalkah, gatkah…).

Predvsem pa ne noret…ker tako se doseže samo kontra učinek. Iz izkušenj….vem, kaj preživljaš. Meni se je pri prvem mešalo…
Pa potem, ko je bil brez, na začetku ni nikoli več hotel pleničke…pa smo šli kam z avtom…kakšno uro vožnje…si predstavljaš…on pa brez pleničke. :))) Ampak je res zdržal…vedno!

Občasno imamo mlade mačke.
ŽE takoj vedo, kaj je pesek in kako se uporablja. Ni nikoli nobenih težav.
Če se mačka “razvadi” in začne lulat po stanovanu ji v lulanje namočimo nos.
Nikoli več se nobena ni polulala več kot 1x kje drugje.

Tvojemu tamalemu je v plenicah prelepo.
Nekaj si boš morala omisliti, da mu ne bodo več všeč.

Spomnim se, da je moj mlajši brat moral kakec, ki ga ni hotel spustiti v školjko ampak je padel na tla zraven, pobrati in dati v školjko, zraven je bilo en kup joka in stoka ampak nikoli več ni bilo debate ali bo šel na wc ali bo se pokakal zraven.

Naš je bil tudi več kot 3 leta. Zraven tega, da je enako kot tvoj lulal vsepovsod in smo morali brisati, je imel tudi eno takšno staro dekico celo zažuljeno in nažvekano (ninico) in se nikakor ni hotel ločit od tega.

Nekega dne mi je prekipelo saj sem morala brisati lulanje že tretjič tisti dan in sem pobrala ninico in pobrisala lulanje z njo. (se zavedam, da zelo nesramno in mi je po eni strani še danes žal zaradi tega). Rešli smo se lulanja in ninice.

To ste pa moderne mame. Se vam ne da odvajat. Pri treh letih je že znak za alarm. Tista, ki pravi da ga pustite, je pač enaka lenoba kot ti.

V skupini moje punče pri treh letih nihče več ni bil v plenicah. Pri dveh letih pa je skrajni čas, da otrok lula na wc.

In ja, je big deal. Ko vidim 3 letnika v plenicah, se mi kar zasmili. Zgleda grozno.

Lahko mi rečeš karkoli, ampak imam čisto vest. )
Koliko pregovarjanja in slabe volje bi bilo med mano in otrokom. Tako pa sva namesto tega brala knjigice, se igrala z žebljički, kuhala…

Še nobeden ni v plenicah ostal, pa tudi joške vsak otrok enkrat opustu. 🙂

Tiste, ki pa že pri šestih mesecih posedate otroke na kahlice, pa vsa čast in slava vam. Naš glavni projekt v tistem obdobju otroka pač ni bil “konec plenic” ampak “uživajmo življenje in se imejmo radi”. 🙂

Lep dan vsem.

Absolutno ignoriraj. Pusti pri miru za kak mesec, dva, da se vse skupaj pozabi. On tebe zdaj, ker tako “težiš” s tem izsiljuje in išče pozornost.
Potem pa, ker star in zrel je dovolj, daj na tla poleg stranišča kahlo in mu reci: tukaj je kahla in stranišče. Ko te bo lulat ali kakat, si sleci hlače in plenico ter se polulaj. tako sem 3x naredila jaz in vedno je uspelo takoj, prvi dan. Nobenih mokrih polulanih hlač ali tal. Otrok je razumel, dejanje, odgovornost zanji prepustiš njemu in to je to.
da bi pa natikala vsako uro otroka na kahlo .. ne, hvala. Sem tud probala in čisto vsakič se je polulal v kahlo, vsakič, pa potem čez 20 minut še v hlače. Tud spraševanje, a te lula, ni obrodilo sadov. To pa takoj.

Zdaj poleti imaš idealen čas za odvajanje. Pusti ga ga mokrih hlačkah pa pika. Saj mu bo neprijetno postalo, pa bo nehal lulat vse naokrog.
Kakšno podkupovanje neki… Kdo je starš? Ti ali on? Upam da vama čimprej uspe. Lp

Hudič je, ko normalne fiziološke potrebe prerastejo v sredstvo za izsiljevanje. Ponavadi se to sicer zgodi s spanjem ali pa hrano, ampak tudi tole z izločanjem ni redko.

Sprijazni se, mali na ta način izsiljuje pozornost in jo tudi dobi. Nagrajevanje in fintiranje za stvari, ki so naravne, nikoli ne odobri sadov.

Na voljo imaš dvoje, ali mu daš gor plenico in pustiš zadevo pri miru, ali pa mu plenico odvzameš in ravno tako pustiš zadevo pri miru. V drugem primeru zahtevaj od otroka, da se sam umije, preobleče in pospravi za sabo. Mirno in odločno. Ne jezi se nanj, ne očitaj mu, ne nabijaj slabe vesti, samo zahtevaj, da se umije, preobleče in pospravi. Sem prepričana, da mu bo kmalu začelo presedati.

Ne vem no, menda mora biti otrok za odvajanje od plenic zrel, al kako že?! In tvoj očitno ni. Pri naši deklici v vrtčevski skupini, kjer so 2 do 3 letniki, je od 14 otrok le 5 otrok brez pleničke. Vzgojiteljica nam je svetovala, naj iz pleničk ne delamo drame. Zakaj bi imel otrok travme zaradi lulanja, ki ga fizično pač ni sposoben kontrolirati. Če smo zato vsi skupaj leni, tudi v redu. Po mojem mnenju smo samo praktični.

Točno tako, bravo !

Zdej prihaja obdobje, ko je res idealno za odvajanje. Pri treh letih je dovolj star, da si sam preobleče mokre hlačke. Moj nasvet: ko se polula, mu dajte nove hlačke in krpico naj pobriše in se odmaknite. Če je toplo, se prehladil ne bo. Ampak morate vztrajat, ker lahko da se pol ure iz principa ne bo hotel niti slečt. Za zabo naj pobriše, prej ni igre naprej. Ohranite mirne živce in miren. Gor ena piše o zrelosti, da otrok mora biti zrel in pripravljen na to. Ampak če mamici ukaže, naj pobriše, meni diši po ,,kdo bo koga”. Mislim, da če otrok ni dozorel temu, polulanih hlačk sploh ne bo opazil, niti izrazil želje po preoblačenju, ampak se bo enostavno igral naprej. On pa očitno to opazi. Mislim, da velja nekajkrat vztrajati in videti njegov odziv. Tako da vam želim mirne živce 🙂

Verjemi mi, otrok še ni zrel! Pa lahko nekdo lapa, kar hoče, tako pač je! Jaz sem z mojim hodila od poncija do pilata. Pa v razvojno, k psihologinji itd. Strategije sto in eno poskusila, NIČ!!!! Dokler otrok ni bil sam pripravljen, nismo dosegli popolnoam nič! Tri otroke sem čist komot iz plenic spravila, pri četrtem sem pa mislila, da sem jaz že blesava. Bil je že več kot štiri leta star, ko je nehal s plenico. In potem je bil mir.Prej pa ne. Mojega še motilo ni, če je bi lpolulan ali pokakan. Če se je pokakal v gatke, je pač zgubljal po celem dvorišču, ali pa po celo uro gor sedel. Čemu ej teklo po nogicah, brigalo ga je!

Tako se kar lepo skuliraj in počakaj. Jaz bi ga vsake kvatre vprašala, če gre na školjko, kahlo. Se tudi o tem pogovarjala, da pač hodimo na školjko itd. Ampak forsirala pa res ne bi. NE vidim ne smisla ne učinka v tem.

Še tole. Otroka s tem, ko ima malce pleničko, malce je pa brez, samo zmedete. Ker je očitno, ko se TEBI da, vztrajaš, ko se ti pa ne da, mu pa daš plenico, da imaš mir. Odloči se, z ali brez, samo ne tega pol stalno neki spreminjat, odvisno od TVOJE volje. Ker otrok to točno čuti in točno ve, da če bo težil, boš popustila. In ima krasno sredstvo za izsiljevanje.

To nima veze z nezrelostjo kot jo opisuje Mirjam. Tvoj otrok je še kako zrel, samo j… te v glavo.

Na supervaruški je enkrat bil en fantek, ki je čist isto počel. In se je supernanny odločla, da je dovolj zrel in da sam starše zajebava (so bili sveto prepričani da se mali boji stranišča ko je tako kričal). So mu dali gatke za izbrat, plenice so dali stran (so mu rekli da grejo k dojenčkom, da on jih ne rabi ker je velik fant). In je fantek tud držal po cel dan, ni šel kakat, kričal od bolečin…ampak so vztrajali, potem so ga dali sedet na wc, ati mu je pa pripovedoval neko zgodbico…čist mirno, mali je nehal kričat in se polulal. Potem so počasi ukinili še to zgodbico, ker je wc pač za lulat in kakat, ne za zgodbice. Po 3 dneh je otrok lulal in kakal v wc, tud zvečer. Nehajte otroke zavijat v vato in jim pustite da odrastejo! Zdrav 3 letnik nima nobenega razloga da je še v plenicah! Pa zdaj poleti je idealna priložnost. Če se polula, ga pa kar malo pusti v mokrih hlačah, mu ziher ne bo fajn. Počistita skupaj. Plenice preprosto odnesite ven, ni jih več. Vztrajajte, saj bo šlo.

3 letnik v plenicah???!!! OMG, no comment!

tako imate-ti si pa pobrala znanje vsega sveta ,a ne.dej poglej malo statistike in boš vidla kako in kaj.
sploh ni res da je pri 3 že skrajni čas za bit brez plenice.
fantki imajo čas do šole- medicinsko gledano kasneje začnejo dobivat signale za lulat in kakat kot deklice.zaradi takega pametovanja v vrtcu mojega otroka,ki je šele po 3.5leta bil brez plenic(sploh za kakanje)-si moj sin še sedaj pri 5 letih ne upa kakat v vrtcu.in to samo zato,ker so ga silile na kahlo!!!!a to ti je vzgojno?
smo meli take probleme zaradi zadrževanja kakeca,da je bla groza-trdi kakec.
potem smo počasi-kupili mini školko-ne kahlo-uredili stvari.ampak je trajalo.
pa mi dolgo ni potegnilo,zakaj sin tako vrešči ,če ga skušam posedet na kahlo,ker vem da ga mi nismo silil.
tudi psihologinja je rekla,da se pri 3 še nikamor ne mudi.ko bo bo.eni prej,eni kasneje.s siljenjem boste storili samo nasprotno.

:)))))))) ja, verjetn ima cajt do šole, ja. Prima, enkratno. Zakaj ne kar do pubertete, al pa do poroke, ko mu lohk še mami menja plenice. Če še ni zrel, mislm. Bedarija na kubik. 20, 30 let nazaj, so bli vsi dveletniki brez plenic. Brez izjeme. Ja, so ble navadne pralne plenice, pa so mame vedle, kako in kaj. Današnje plenice pa so potuha lenim mamam, ki se jim ne da odvajat in se vadijo na zrelost in morebitne traume in frustracije otrok. Zame je edino trauma, če vidim, da ima triletnik plenice. Katastrofa, lenčine lene. Moj otrok je bil pri letu in pol brez plenic, brez traume in brez nezgod. Brez problema.
Ve se pa pač izgovarjajte na vse kar vam prav pride. Ampak ta fora, da majo fantki čas do šole je pa za popizdit blasava. Si potem kar mislim, kolk pametna morš bit, če tako bedarijo napišeš na net. Sram te bod, ne delaj koze iz sebe.

Sorči bejba,ampak res pojma nimaš.:-))) Tko, da se smeješ lastni inteligenci, ne pa nam lenčicam. 😉

Ti pa kar piiiii….. o tem, kako imamo blesave izjave. Življenje ni po regelcih. Tko, da… Morda ti bo dobro dela kaka meditacija, da boš preživela pogled na triletnika v plenicah? 😉

Naš tamau bo kmalu star 4 leta, pa je šele dober mesec brez plenic (za razliko od starejšega sina, ki je bil podnevi suh pri 2,5 letih).

Dejatvo je, da dokler se sam ne odloči, ne moreš NIČ. Prej se boš sprijaznila, boljše bo za tvoje živce. Naš tudi ni hotel, smo ga poskušali na vse sorte finte, pa doma in v vrtcu – nič. Včasih sem imela občutek, da se prav norčuje iz nas, ker je točno vedel, kdaj ga lulat ali kakat. Potem smo ga pustili čisto pri miru, edino vsake toliko smo ga vprašali, kaj je zdaj s plenico, če jo kaj misli dati dol.
In potem nekega dne reče: mami, jaz bom pa oblekel gatke. 🙂 Čez noč. In ne boš verjela, samo 1x mu je ušlo v hlače, ker je prepozno prišel do stranišča, drugače pa brez nesreč.

otroci so odsev staršev, tako da……moj 15 mesečnik je že dva tedna suh brez plenic dan in noč.
in niti enkrat mu še ni ušlo, vedno pove lulat in kakat….

Ko bo dovolj zrel za to, bo to tudi naredil, brez prerekanja, brez prigovarjanja, enostavno bo to naredil, sedaj očitno še ni čas za to, lahko da se bo to zgodili že jutri, morda čez en teden ali pa čez en mesec. Tudi moj fantek je bil na tem področju malo pozen (glede na mnenja nekaterih tukaj gor). Zaradi tega sem se veliko presekirala, sedaj vem da je bil vsak izgubljen živec brez veze, ker je sedaj vse vredu.

Nisem še srečala nobenega prvošolčka, ki bi nosil plenice, pa naj je njegova mama tako inteligentna kot so nekatere tukaj gor, ki omenjajo neke alarme (ne vem al za zračni napad al kaj drugega) ali pa OMG-de.

Ne se sekirat, vse bo vredu.

Aleluja pa vsem vam, ki ste rodile otroke, ki so praktično takoj po rojstvu uporabljali WC.

ma ljubi bog ženske, če takole vzgajate, delate s svojimi najmlajšimi, se ne čudim, da so že mala bitja , ki jih opazujem ena sama nevzgojena kopica otrok.

otrok mora dojeti, kaj se mu v plenicah dogaja, torej ko lula, mora to vedeti, enako za kakat, dokler se tega ne zaveda, se lahko mečete po zobeh in se plenic ne boste rešili.

Na silo pa itak, da ne, to je pa najslabše, mlade prepotentne mame in hopa, brez plenic boš in nato travme in lulanje v hlače še do šole

pustite času čas, to ni izgovor, temveč resnica, vsak otrok na svoj način in tu ni neke meje, en je lahk res suh že pri dobrem letu, en bo šele pri treh letih, da so pri treh letih že skoraj vsi suhi, ne nakladat, mal po vrtcih poglejte, sploh fantje so bolj počasni v tem.

Opazujte otroka, videle boste, ko bo dojel kaj se mu dogaja v pleničkah, nato pa spodbuda, narediti neko veselje, super lulal si, kakal, greva po hlačke v trgovino, bravo, kakšne želiš, nato pa počasi, če se upira, bodite nežni in vztrajni in bo šlo, veliko knjig je na to temo, le preberite jih in ne pozabite, vsak na svoj način, tu pravila ni!

New Report

Close