Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakšna je razlika med katoliško in pravoslavno vero?

Kakšna je razlika med katoliško in pravoslavno vero?

To vem, da imajo pravoslavci božič in veliko noč kasneje, da nimajo birme, da so njihove maše malo drugačne (ni pridige, ampak v glavnem pojejo, in stojijo), pa da nimajo celibata (ampak menda se tudi njihov patriarh ne sme poročiti).

Torej, a to drži, kaj pa ostale razlike? Prosim, če nekdo ve, naj napiše enostavno bistvene razlike. Ne kopirat linkov nekih dolgih tekstov, kjer nič ne razumeš in samo filozofirajo.

Hvala

V principu ni nobene razlike, so le nianse. Obstajajo, kasneje ugotovljene nepremostljive razlike glede nekaterih dogem, zato je tudi prišlo do razkola.

Je zadosti na kratko? In še to: veliko je še krščanskih ver in religij.

Ker tako hočeš: nekaj razlik je, a vse je krščanska vera, torej jedro isto. Dosti kratko?

nova
Uredništvo priporoča

katoliška in pravoslavna vera sta se razcepili ob propadu rimskega cesarstva, pravoslavna oziroma ortodoksna je tista, ki je ostala na vzhodu.

ne priznavajo papeža, ampak so prepričanja, da ima vsak škof iste pravice kot papež. zato pa obstajajo srbska, grška, bolgarska, ruska….. cerkev.

drugače je to isto krščanska vera, ki priznava ravno tako vse verske spise, kot katoliška, seveda pa ne priznava tistih “resnic”, ki so jih obelodanili katoliški papeži. kot recimo marijino brezmadežno spočetje (ne jezusovo, jezus ni bil spočet)

drugače pa ti sprašuješ po običajih. birma seveda ravno tako obstaja, le da je otrok birman takoj po krstu in ne petnajst let kasneje.

http://sl.wikipedia.org/wiki/Pravoslavje

Nisem se mogla upreti, da ne prilepim link…

Ok no, to znam sama poiskati, ampak mene zanimajo stvari iz prakse, ki ponavadi v takih tekstih ne pišejo.

Torej, če je kakšen pravoslavec tukaj, ki pozna svojo vero, naj pove, ostali pa ne rabite pametovat, če enako kot jaz nimate pojma.

Narobe sklepaš (če sploh sklepaš), imamo mi čisto dovolj pojma, ampak se čudimo tvoji želji po nebranju in neizobraževanju – če te že nekaj zanima, potem preštudiraj sama, do obisti. Po zapisu sodeč ti ne bi škodilo malo intelektualnega truda.

eh, ona bi rada iz prakse vedela sledeče:
katoliki pečejo za veliko noč potico, kaj pa pravoslavci
katoliki imajo post ob petkih, kaj pa pravoslavci
katoliki rečejo ob obhajilu amen, kaj pa pravoslavci…

njo zanimajo le takšne podrobnosti v različnih običajih, ne pa filozofske razlike med verama, kolikor sem jo uspela prečitat.

Če dobro preberem, se mi zazdi, da si pomešala pravoslavno in protestantsko vero.

Pravoslavni uporabljajo julijanski koledar, zato praznike praznujejo nekoliko drugače kot katoliki, ki jih praznujejo po gragorianskem koledarju. Drugače pa oni niso tisti, ki nimajo celibata in ne priznavajo zakramentov, to pa so protestanti, rečemo jim tudi evangeličani. V sloveniji živi kar nekaj pravoslavnih vernikov, v Ljubljani imajo cerkev in nekaj jih je v Beli krajini, pripadajo Srbski pravoslavni cerkvi (nisem povsem sigurna, za belokranjske ne vem). Evangeličani pa pri nas v večini živijo v prekmurskem koncu, vem, da je tam več različnih cerkva, ki izhajajo iz načel protestantizna (evangeličani, binkoštna cerkev), ne poznam pa njihove kulture, lahko pa tudi zato uporabiš google.

Prakso pravoslavnih poznam delno, ker poznam nekaj belokranjcev, ter iz spremljanja medijev – v oddaji Obzorja duha redno povedo kaj tudi o navadah drugih vej krščanstva.

No potem nebistvene razlike.

Prekrižajo se tudi različno: nekateri tudi s skupaj stisnjenimi palcem, kazalcem in sredincem
Nekateri pravijo: Nema krsta bez tri prsta! 😉

Še kaj?

Aha, celibat. Meništvo, ki ga poznajo mnoge vere in religije, je nekaj drugega, čeprav obstajajo nekatere stične točke, s celibatom.

😉

Kako malenkost lahko povem, ker so moji stari starši pravoslavci. Vem npr., da imajo družine svoj praznik oz. nekega družinskega zavetnika, v našem primeru je to Sveti Đurđe, ki goduje 6. maja (pri katolikih je to Jurjevo, ki je 14 dni prej, če se ne motim – pač po gregorijanskem koledarju). Temu dnevu se reče “slava”. Punca, ki se poroči, potem prevzame slavo moževe družine. Za slavo se nese hrana žegnat v cerkev, najbolj se spomnim kuhane pšenice, pa na obisk pridejo sorodniki, je se odojka in sladice in take reči. Ko sem bila še majhna, se spomnim, da je en od stricev po kruhu polil rdeče vino v obliki križa in ga potem razlomil. Na ta dan npr. ne smeš nikogar izgnat iz hiše, ki pride na obisk. Tako k starim staršem pridejo npr. tudi okoliški Romi in jih je treba pogostit s hrano in pijačo kot vse ostale, nekateri prinesejo instrumente in tudi kaj zaigrajo.

Za veliko noč je podobno kot pri katolikih, pred tem je post, barvajo se jajčka ipd.

Pa v cerkvi je poseben prostor, kjer se prižigajo sveče (take dolge rumene). Zgoraj se prižiga za žive (za zdravje, srečo ipd.), spodaj pa za pokojne, npr. prednike.

Precej drugače je npr. na pogrebih, ko je v navadi, da se hrana pušča na grobu in tudi kasneje obiskovalci prinašajo hrano umrlemu na grob. Zdaj pa ne vem, ali je to verski običaj ali pač običaj, vezan na kulturo.

Hm, gotovo je še marsikaj, pa se ta trenutek ne spomnim. Najbolje bi bilo, če bi kakšnega znanca, soseda, prijatelja pravoslavca vprašala.

Toliko iz “prakse”, podrobnosti in ozadja vseh teh zadev pa ne poznam, ker sama nisem verna in se nikoli nisem poglabljala v te verske zadeve niti me ni posebno zanimalo, zakaj je nekaj kakor je iz verskega vidika. Vedno sem te zadeve spremljala bolj z radovednostjo, pač kot običaje, ki so lepi in zanimivi, predvsem pa drugačni od slovenskih.

ne bi rekla, da je kaj pomešala…..

pravoslavni popi se še kako poročajo, za njih celibat ne velja.

Vzhodne pravoslavne Cerkve upoštevajo prvo skupino celibatnih ukrepov, namreč tiste, ki so bili sprejeti še pred veliko shizmo: škofje sploh ne smejo biti poročeni, za nižjo duhovščino pa velja prepoved poroke po duhovniškem posvečenju. Pred posvečenjem se bodoči pop lahko poroči, saj pravoslavne Cerkve ne upoštevajo ukrepov, ki so bili sprejeti v katoliški Cerkvi po razkolu.

če bi radi delali cerkveno kariero, to pač ne drži. nema seksa, če hočeš biti šefe..

vseeno pa jih je njih več poročenih kot jih ima med katoliki svojo kuharco :-))))

Mah daj no ne nakladaj, nič nisem pomešala, dokod ti ta neumna ideja.

ne bi rekla, da je kaj pomešala…..

pravoslavni popi se še kako poročajo, za njih celibat ne velja.

Vzhodne pravoslavne Cerkve upoštevajo prvo skupino celibatnih ukrepov, namreč tiste, ki so bili sprejeti še pred veliko shizmo: škofje sploh ne smejo biti poročeni, za nižjo duhovščino pa velja prepoved poroke po duhovniškem posvečenju. Pred posvečenjem se bodoči pop lahko poroči, saj pravoslavne Cerkve ne upoštevajo ukrepov, ki so bili sprejeti v katoliški Cerkvi po razkolu.[/quote]

Aha, no to je zanimivo. Hvala!

Ok no, to znam sama poiskati, ampak mene zanimajo stvari iz prakse, ki ponavadi v takih tekstih ne pišejo.

Torej, če je kakšen pravoslavec tukaj, ki pozna svojo vero, naj pove, ostali pa ne rabite pametovat, če enako kot jaz nimate pojma.[/quote]

Kaj konkretno te zanima?

Punce so ze precej povedale, bom jaz samo se o postu dodala:
Posti se pred vsemi velikimi prazniki, vsako sredo in pete in se vmes kdaj. Med postom se nikoli ne uziva hrane zivalskega izvora, tudi mleko in jajca ne, samo ribe se lahko jedo. Na veliki petek in se kaksne velike pomembne dni, nekateri ne jedo nic in so samo na vodi, nekateri jedo hrano brez mascobe, se pravi samo kuhano, nekateri pa imajo post samo brez zivil zivalskega izvora. Ce se zelis spovedati in blagosloviti, naj bi 1 teden postil samo s kuhano ali svezo zelenjavo in sadjem (brez mascobe), na dan “pricesti” naj ne bi zauzil nic, tudi zobe naj si ne bi umil…

Pa o koledarju:

Bozic in novo leto sta res 14 dni narazen, tudi veliki fiksni prazniki so 14 dni razlike, prazniki, ki se stejejo po luni, kot recimo velika noc, so pa dovisni od lune in letos sta katoliska in pravoslavna velika noc na isti datum. Enako se barvajo jajca, enako se nese hrano zegnat, naredi se “strudla” – razlicica potice in odojek, ki je srbska nacionalna jed zaradi Turkov – ce so gojili piscance, ovce in krave, so jim Turki pobrali zivino, svinje pa niso, ker jih muslimani ne jedo, zato so Srbi gojili svinje in za svoje praznike pekli odojke, ker potem Turki niso prihajali jest in krast.

Mene tudi zanima, kaj te zanima. 🙂
Izvor je isti, več stoletij je bila to skupna cerkev, potem se je razdelila na vzhodno krščansko cerkev (pravoslavno) in zahodno (katoliška), ki sta se potem seveda spet razdelili na nove cerkve.
A te zanimajo razlike v dogmi ali v praksi? V dogmi je razlika npr. pri pojmovanju narave svetega duha – pravzaprav danes težko dojamemo, da je na podlagi različnega mnenja, ali sveti duh izhaja le iz Očeta ali tudi iz Sina, lahko nastal tako globok prepad. 🙂

Katoliška cerkev ima enega poglavarja – papeža, ki je poglavar tako katolikom v Nemčiji kot tistim v Latinski Ameriki. Pravoslavne cerkve so bolj vezane na posamezne narode (tako imamo grško, rusko, srbsko … pravoslavno cerkev, ki imajo vsaka svojega poveljnika).

Med vidnimi razlikami pa je po moje najbolj očitna oblika križa. Pravoslavni križ je “kvadratast”, tudi pravoslavne cerkve imajo takšen tloris.

Skratka, zadeva je taka:

Vse je več ali manj isto, spreminjajo se datumi in imena, ter nekaj manjših pravil. V osnovi pa vse vere učijo na svoj način povedane 10 božjih zapovedi…

Skratka isto sranje, samo drugo pakovanje!

To lahko rečeš za vse vere. Pa tudi za seks. 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=8SaYN2YOscA

Ni nekih drastičnih razlik, če pa je eden od partnerjev katolik in drugi pravoslavc, je pa težko furat.

Pravoslavne cerkeve so avtokefalne, na nek način samostojne in nimajo enega in edinega vrhovnega poglavarja kot je papež v RKC. Na čelu je pravoslavne cerkve je patriarh,ki je “šef” na ozemlju svoje cerkve. Tako ima srbska pravoslavna cerkev svojega partiarha, ruska svojega, črnogorska svojega….Partirahi pravoslavnih cerkev so “enaki med enakimi”, ne pa kot v RKC ker je en posameznik na vrhu.
Pravoslavna cerkev ne priznava Marijinega brezmadežnega spočetja.
Pravoslavna vere pozna ikone (božje podobe v slikah) in ne dovoljuje božjih in svetniških podob v kipih.

Pravoslavne cerkeve so avtokefalne, na nek način samostojne in nimajo enega in edinega vrhovnega poglavarja kot je papež v RKC. Na čelu je pravoslavne cerkve je patriarh,ki je “šef” na ozemlju svoje cerkve. Tako ima srbska pravoslavna cerkev svojega partiarha, ruska svojega, črnogorska svojega….Partirahi pravoslavnih cerkev so “enaki med enakimi”, ne pa kot v RKC ker je en posameznik na vrhu.
Pravoslavna cerkev ne priznava Marijinega brezmadežnega spočetja.
Pravoslavna vere pozna ikone (božje podobe v slikah) in ne dovoljuje božjih in svetniških podob v kipih.[/quote]

Khm … a to mi kao oporekaš? 🙂 Ker povedala si isto kot jaz.
Brezmadežnega spočetja Marije jaz namenoma nisem omenila, ker je to tudi v RKC nekaj precej novega in ob ločitvi obeh cerkva tudi katoličani tega niso priznavali – oziroma jim kaj takega niti ni prišlo na misel. 🙂

zakaj pa to?

A to ti iz lastnih izkušenj???

Kr neki….

New Report

Close