Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je vejica ali ni??

Je vejica ali ni??

Je kakšen lektor slučajno na forumu?

Je vejica ali ni pred prvim “ali” v stavku: Potrebno je opredeliti, ali je uspelo ali ni.

Hvala za pomoč.

Je vejica. Pa “potrebno” je treba nadomestiti s “treba”.

Hvala ti, Školjkica. Človek takole pomisli, da obvlada slovnico, pa ni čisto res :((.

nova
Uredništvo priporoča

No, to ni ravno potrebno. 🙂
To je izmislek tistih čistunov, ki preganjajo vse, kar tudi čisto malo “diši” po srbščini ali, bog ne daj, celo hrvaščini.
Vejica pa res mora biti. 🙂

Se strinjam s školjkico (tudi glede treba).

Kaj pa tukaj: Rekli bi lahko, da je manj več. Kakšna vejica med “manj” in “več”?

Ne.

Je vejica, in sicer zato, ker morata biti dva glagola (v tem primeru opredeliti in uspelo) vedno ločena z vejico.

Ne, med “manj” in “več” ni vejice. Je pa pred “da”, ker sta spet v povedi dva glagola (rekli in je) in ena vejica. Tako sem si jaz zapomnila, kdaj pride vejica in kdaj ne. Mogoče bo še komu v pomoč.

Tudi jaz sem si tako zapomnila, da mora biti vejica, če sta dva glagola v stavku. Pa tisto “Pred ki-ko-ker-da-če vejica skače” tudi pomaga :).

Kaj je potem primerneje: npr. Ne boste potrebovali ali rabili?

Oboje, odvisno od pomena. 🙂
Glagol rabiti je vezan na rabo (ponavadi neke dobrine).
Če hoče ljudem sporočiti, da jim nečesa ni treba vzeti s sabo, potem pa uporabi 🙂 glagol potrebovati.

Aja, še tole sem enkrat zasledila: je števila do deset res treba 🙂 izpisovati z besedo?

Kje naj naredim kakšen šnel kurz za lektorico :))? Hvala vam za tole pomoč.

Ne, ni potrebno. 🙂
Odvisno, v kakšnem kontekstu. Telefonskih številk zagotovo ne boš pisala na ta način. Ša tudi matematičnih formul ne.
Za neko poljudno besedilo pa načeloma res velja, da je bolje pisati z besedo.

Tole z dvema glagoloma velja za kot!

Govori kot utrgan.
Govori, kot bi bil utrgan.

Bili smo v trgovini in kupili kruh. – Kam bi ti tukaj tiščala vejico? Je ni.
Lahko si zavrtiš glasbo ali pogledaš film. – Kam naj bi tukaj šla vejica?

Seveda ni vejice, saj imaš in in ali.

Seveda ni vejice, saj imaš in in ali.[/quote]

priredne in podredne zveze se učijo v osnovni šoli. zadeva res ni kvantna fizika, no.

Priredne………podredne zveze………………KDO TO OBVLADA?
KDO SE ŠE SPOMNI, DA SO NA TOVRŠICE “ZAJEBAVALE” S TEM?

AMPAK RES JE TUKI NENORMALNO VELIK SLOVENISTK. (takoj za trgovkam)
————————————————————————————————————

Kaj rečete Monovke? A jim je dolgčas? A se jim tipi izogibajo – a jim tipček sploh upa rečt “lubm te”……………Ali pa “rat te mam”.

A GA SLOVENISTKE POPRAVIJO, PREDEN MU PONUDIJO SVOJO ŽEMLJO??

Moj mi reče, da gre dat šešt cune, pa se nič ne pritožujem.

“Kot” nima nobene veze. V prvem stavku ni vejice, ker je samo en glagol. V drugem stavku pa sta dva glagola, zato vmes vejica skače. ;-))

Vejico včasih nadomesti “in” ali “ali“.

Sicer je tema že malo stara, ampak vseeno.

Stavek ima sam po sebi lahko le en povedek, ki je lahko sestavljen iz več kot enega glagola:
Šel sem smučat.

V tem stavku, sta dva glagola pa še vedno ni nobene vejice, ker je v njem le en povedek (šel smučat).

Torej vejice ločujejo stavke/povedke v povedih in ne glagolov v stavkih.

LP,
K

New Report

Close