Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kosilo za čim manj denarja

kosilo za čim manj denarja

Tamle spodaj v eni temi se ena hvali, da za evro skuha (bio) kosilo za tri. Bio gor ali dol, meni to ne rata, pa fertik. Še za precej več mi ne rata. Sprašujem že tam spodaj, kako, pa se ne javi. Zato nova tema in sprašujem vse vas: kako kuhate kosila, da pridete za čim manj skozi?

In ali ste že kdaj preračunavale, koliko vas to pride na obrok oz. na osebo dnevno?

Izvoli pa se čudi. No, meni tole vse skupaj ne diši preveč, ampak vsak po svoje…ptiček poje.

http://24ur.com/bin/video.php?media_id=60533155&section_id=1&article_id=3442856

Evo jaz ko se mi ne da v trgovino, brez enega evra zapraviti. Doma ima zmeraj por, korenje, solato, riž. Prepražim na kolesca narezeno korenje in pir, fino stenstam z začimbami, ki so tak doma. Ko se fino potensta korenje, vržem riž. Počasi dušim. Rižota njamsi, ko serviram čez še parmezan. Solato greš na vrt iskat, ali jo pa imaš doma in voila kosilo odlično, okusno – brez evra zapraviti. Ta teden sigurno pade, ker jo imamo vsi radi. Dost mesa vsak dan. Če imaš pa še kaj zelenjave v hladilniku dodaš še kar pač imaš. Vse se da. Pa ne kuham tole zaradi nezapravljanja, ampak ker vse ponucam v hladilniku, ker bi se korenje zgnilo in še všeč nam je. Kaj manjka kosilu. Če to ni v redu, pa kar v Špar na dunajca za par evrov.

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da se da. Zgleduj se po receptih naših babic + pridelaj kaj sama.

Samo 2. od mnogih idej:

ješprenova enolončnica (brezmesna)
palačinke

zeljna jota
češpljevi ˝knedli˝


A riž tud pr vas na vrtu raste, pa začimbe, pa “pir”, pa parmezan? Kje pa ? Dejto no dejte,še men povejte, kje lahko naberem parmezan !

Ne stenstam korenje in pir – pač pa por. Pir pride po kosilu na vrsto, hihihi

Če nimaš doma riža, pora, moke, pašte … pol itak nisi kuharica in nima smisla se s teboj pogovarjati. Jaz imam take stvari vedno doma. Ti pa kokr češ, namesto da mene tle neki buzeriraš, naredi fasengo in ne pametuj. Moderne gospodinje itak vse sproti kupujete, zato ne znate nič – ne narediti, ne prišparati. Lajaj v luno, ki prihaja jutri, ne vame. Bog ti pomagaj, pir je bil pač napaka – ki jo tečne babe takoj vzamejo pod okrilje. Dej spi en pir – pa bo mir. Da vedno imam doma riž, pa por tudi, solato ne kupujem vsakič po eno glavco – nimam vrta pred hišo, imam pa pamet v glavi. Pismo že en čist navadna rižota ji dela probleme, kaj šele….

Aha, tako, potem časa, ki ga za obdelavo vrta porabite, ne računate. Hm, saj to mene mori – imam svoje podjetje in najela sem košček zemlje za obdelavo. Ne me narobe razumet, mi je v užitek kaj pridelati, ampak po drugi strani pa, če bi ta čas delala, na uro zaslužim tudi do 30 €, če se potrudim… Zato je cena te doma pridelane zelenjave nekoliko relativna. Ampak ja, se ne odpovem temu, ker vsaj vem, odkod prihaja.

Pa če to damo na stran: v bistvu me je zanimalo, kako skuhati kosila, če na voljo ni vrta. Torej da hrano kupuješ samo v trgovini. Saj je samo glava solate že skoraj evro.

Ne vem, no, če je vse tako preprosto.
Ne živijo vsi v hiši, ki ima vrt z možnostjo vrtnarjenja, tako da taki morajo kupit vse, od korenja, pora, solate …
Tudi riž je bil nekoč kupljen (strošek). Ali pa korenčke iz hladilnika.
Če govoriš o obroku za en eur, je potrebno to upoštevat.

No dobr dobr ne se zdaj skregat 🙂 nisem zato odprla teme, da bi se prerekali, ampak da bi si kakšne dobre nasvete izmenjali 🙂

Jaz imam vedno doma riž, pa polento, pa pašto, pa kakšno konzervo tune, pa sladkor, moko in verjetno še en kup stvari. Ampak v omarici mi pa res ne zrastejo same od sebe, moram v trgovino ponje 🙂 Tako da tudi na tisti dan, ko ne grem v trgovino, sem za kosilo vsaj nekaj zapravila – in ko tudi to všteješ v ceno, res mislim, da je nemogoče priti pod en evro….

(Pa tudi, če doma pridelam korenje, por in krompir: vseeno me je nekaj stalo, nekaj začetnega kapitala v obliki zemljišča, potem semena, voda in mogoče tudi kakšno gnojilo (ne nujno umetno!!!!), pa recimo, da je moj čas zastonj….)

Ja, o tem govorim. Recimo da nimaš vrta in moraš vsak korenček kupit.

Saj, tudi če nimaš vrta se da marsikaj v naravi najti, tako kot tamle v Preverjenem Čerin govori. Recimo namesto špinače koprive. Ampak te so za kuho dobre samo spomladi. Jeseni kostanj, ja, ampak za vsako kosilo tudi ne moreš kostanjevega pireja jesti 🙂 Pa borovnice, gozdne jagode, gobe – to je vse sezonsko.

Hm.

Samo te sestavnine te vseeno stanejo, vseeno jih plačaš, si jih pač kupila par dni prej, kako lahko potem razlagaš, da je to kosilo ‘brez enega evra zapravit’?

Živim v bloku ( mi je čisto luštno, stroški mnogo manjši kot v hiši, se ne pritožujem), nimam možnosti vrta. tudi če bi ga lahko kje ( ne vem sicer kje ) najela mi ob službi ki jo imam in otrocih ne bi ostalo dovolj časa da bi ga še obdelovala. Tudi če bi vrt imela in na njemu pridelovala zelenjavo, to ni zastonj, čas in moje delo sta nekaj vredna, rabiš pa tudi orodje za obdelovat, gnojila in semena, plačat je treba tudi vodo s katero vrt zalivaš, skratka če pridelaš zelenjavo na svojem vrtu to ne pomeni da si do surovin prišel zastonj. Potem pa za samo pripravo kosila porabiš stvari ki jih nujno moraš kupit in plačat in jih na vrtu ni in to so maščoba na kateri pripravljaš ( olje, zaseka, margarina, maslo ), nekatere začimbe v prahu, plin ali električna energija brez katere boš pač težko skuhal.
Če se ti ne ljubi it v trgovino in surovine vzameš iz hladilnika tudi verjetno ni zastonj, nekako so mogle v hladilnik prit a ne.
Zdaj pa naj se javi tisti ki skuha kosilo za 1€ in prosim napiše specifikacijo od kod je katero surovino dobil in koliko je zanjo plačal.

Jaz se nimam namena kregat, ampak obrok (kuhan) za manj kot euro, meni se zdi neizvedljivo. Mogoče če skuhaš kakšno brezmesno enolončnico v večjih količinah. Pa še to, če imaš zelenjavo na vrtu in ne upoštevaš zraven še stroškov elektrike/plina…

Sodelujem samo v kreativnih polemikah : v mercatorju sem včeraj kupila kar veliko glavco radiča : 0,80 evrov. Ko jo nerežeš, je pride res veliko, pa če vržeš gor še fižol iz konzerve – Mercatorjeve, je pa itak super solata. Vse se da, če je volja. Torej kupujete res velike glave solate, če je prek evra. Moti me, ko kaj človek napiše, pa kar dajmo mal zajebavat, če že ne znamo nič doprinesti k debati. Sama tudi nimam vrta, pa se vse da, pa ne obiskujem razne Spine, Hoferje in Lidle. Ok, včasih tudi. Jetrca – bljak bo zdej, ledvičke – še večji bljak a ne – cela ledvička je 08,0 evra, upam da imate vsaj kaj krompirja doma. Ledvičke s krompirjem . Zelo poceni dobro kosilo. Če seveda nisi šmensi – moji tega ne jedo. Mi pa ja. Jih pač namočiš v mleko in izgube ves vonj. In je – za nas super kosilo. Ker pa današnje gospe tega ne bi jedle za živo glavo – pač končujem. Šaro poznate, pašto fižol, vse poceni- dobro. Konec. Raje o medaljonih debatirajte, pa biftekih, pa kraljevskih palačinkah , ki so super kosilo s krožnikom fižolove juhe . Ah , nekatere spet fižol napenja, pol pa končamo.

Vprašanje je bilo – KAKO ČIM CENEJE SKUHATI KOSILO? A ne štekaš vprašanja?
Ne moreš sedaj napisati, da te kosilo nič ne stane, ker vse pobereš doma, Tudi to stane, enkrat si morala kupit riž, parmezan… Pa zelenjava, eni smo iz blokov, nimamo vrta. Ne moreš napisati, da je tvoje kosilo ZASTONJ, ker to ni. Je pa poceni.

A govorimo o 1 € na osebo ali o 1 € za družino, se pravi 3-4 člane, od tega vsaj 2 odrasla?

Eno tako zelo poceni kosilo so špageti s paradižnikovo omako.
0,5 kg špageti, odvisno od znamke od 0,5 – 1 € (za 1 € dobiš že ekološke)
Pločevinka pasiranega paradižnika cca 0,5 €
Solata cca 0,5 €

potem je še malce oljčnega olja, sol, začimbe in parmezan – vse skupaj po moji oceni cca 0,5 €

Tako imaš za cca 2 € kosilo za 4 (2+2), to se pravi približno 0,5 € na osebo.

Ceneje pa res ne vem, če gre.

Joj no – in špageti , olivno olje so tudi sami prišli domov, kot govoriš sama zgoraj a ne!? Same sebe zanikujete, najprej nekaj naložite drugi, ki je kaj napisala in kasneje napišete same enako. Ja, IQ foruma pod 1 evrom.Vsak dan najbrž.

Sem se spomnila, da Jana objavlja recepte za poceni kosila, malo poglej v knjižnici.

Ja, lej jo no, kaj se pa zdaj tako napenjaš :), sama si napisala, da imaš doma korenje, por in riž in te to nič ne stane 🙂 Vse kar so ti punce povedale, je, da nimaš prav, da to vseeno stane, enkrat si morala kupiti. Zato se ne razburjat, ker je to čisto res. Od takrat dalje pa nisi enega recepta napisala, samo kregaš se nanje 🙂

Zdaj omenjaš ledvičke, šaro (no, jaz sem blont, me lahko razsvetliš, kaj je to?) in pašto fižol. Ja, ok. Ampak ne moreš tega jesti sedemkrat na teden štiri tedne v mesecu.

Ker imaš zagotovo dobre ideje, bi bilo fino, če brez kreganja še kaj napišeš, bomo hvaležne 🙂

Torej da povzamem vse do zdaj:

-brezmesna rižota
-solata s fižolom
-jetrca s krompirjem
-šara (?)
-pašta fižol
-zeljna jota + češpljevi cmoki
-ješprenj + palačinke

Jaz bi mogoče dodala še:
-goveja juha + meso iz nje + tenstan krompir (res da te pride meso več, ampak juha je za večkrat)
-tortilja (krompir + jajca + olivno olje + česen)
-makaronflajš (pa ne vem, če ni mleto meso za eno kosilo kar ornk prek 1 evra)

hm, potem mi pa že zmanjka 🙂

Če tebi funkcionalna pismenost dela težave, to ni moj problem.
Še enkrat dobro preberi moj post in boš videla, da sem tudi oljčno olje vkalkulirala in špagete.

Nikjer pa nisem zapisala, da je to za vsak dan.

Ko se boste intelektualke naučile brati, se zopet vidimo. Če bi brala, bi videla da kupujem v trgovini, da nimam vrta. Pa če bi tudi znala vse brati, bi prebrala kaki recept – za enolončnico. Če se ti nekaj jeziš, jaz uživam. Ker sem po dolgem času tukaj, malo napišem, in hopla dejmo se! Ne, hvala, dejte se same. Loviti za besede, ki so napisane, samo prebrati jih je treba. Kregajte se same, adijo. Sej vem da ste blond : če ne veš kaj so ledvička, pašta fižol. Ne da se mi več. Adijo. Pa pejte na kulinariko. Če sprašuješ, potem vzami odgovor kakor ga dobiš. Če želiš neko nategovanje zaradi besed v nedogled – ne hvala. A mi poveste prosim, kje raste goveja juiha, kje parmezan, a tvoje nič ne stane. Pa veš koliko pride za govejo juho – ki jo imaš za večkrat. Pismo : kaj pa ne stane. Evo : kosilo pod evrom : greš na sonce in dihaš dve ure. Pa peš domov. Evo brezmesno kosilo pod 1 evrov.

Res poceni kosilo, za potešit prvo lakoto, vendar to ni za vsak dan, za kvaliteten in zdarv obrok pa vendarle rabiš še kaj poleg zgoraj naštetega. Pa sestavine niso vse kar rabiš pri kosili, tukaj je še tvoj čas, delo, plin oziroma elektrika, voda s katero pomiješ posodo. Spodaj so to vse vračunali v ceno kosila v šoli veš.

Ni, meso je poceni (vsaj določeni kosi). 1 kg mletega mesa je okoli 6 € (5,45 v spletni trgovini najboljšega soseda), za en obrok je dovolj 100 g, kar je cca 0,5 €, dodaš še makarone in solato in si pod 1 €/osebo

New Report

Close