Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj za vraga stavkajo knjižničarji?

Zakaj za vraga stavkajo knjižničarji?

Včeraj sem hotela vrniti knjige v knjižnico in ugotovim da zaradi stavke ne dela…
Halo?
Ok razumem da stavkajo medicinske sestre, pa policaji in cariniki, ampak ne razumem pa zakaj stavka en knjižničar , ki ima itak vse možne bonitete kot javni uslužbenec, ali pa delavke za okenci na raznih uradih…
Mislim ej nej se grejo srat, že tko jim je veliko boljše in so 100x bolj zašćiteni , kot večina zaposlenih pri raznih privat firmah,ki ponavadi veliko bolj garajo, kot teli ki zdaj štrajkajo, npr, lahko gredo na bolniško kadar so bolni, ne da bi se bali da bodo ob službo, lahko imajo po pet otrok, ne da bi se bali da bi bili ob službo, vsak dan gredo lahko na malico, brez da bi jih ob tem grdo gledali, mi ki pa delamo po raznih privat firmah, pa se ne upamo doma ostat niti ko je naš otrok bolan in iščemo druge rešitve…

Prestrašno. Vem, kakšne plače imajo in se mi zdi srhljivo in totalno brez ksihta, da si upajo stavkati.

Pa se zaposli v knjižnici še ti.
Če imaš ustrezno izobrazbo seveda.
Da si v privatni firmi, te nihče ne sili. Aja, samo verjetno imaš 2x večjo plačo kot knjižničarji.

nova
Uredništvo priporoča

Fert: lej sploh ni fore samo zame, koliko jih je ki imajo petkrat slabšo plačo.
Jaz sem iskala službo tudi v knjižnjici, in v državnih upravah ampak nikjer nisem prišla zraven, ker nisem imela dovolj poznanstev. Zdaj pa imam nekaj kolegic in VEM da imajo enako dobre če ne celo boljše plače kot mi Navadni smrtniki, ki se ne upamo stavkat. Jaz sem dvakrat ostala brez službe zaradi nosečnosti, ker v tistih dveh firmah niso imeli navade, da bi nosečnicam podaljševali pogodbe. A poznaš kakšno knjižničarko, ali pa delavko na matičnem uradu, ki je ostala brez službe med nosečnostjo?

Včeraj si babnica za šalterjem upa reči v kamero, da stavka, ker ima SAMO 900 evrov plače!!!! Pazi, samo!!!

Nimajo nobenega stika z realnim svetom, resnično ne. Če bi bila zraven, bi ji pritisnila klofuto, da bi se ji zabliskalo. In ona stavka in se jezi!
V javni upravi so ženske, ki po par let niso bile v službi zaradi otrok! Pa ves čas dobivale plačo in porodniško!

Jaz si obližem vseh pet prstov, stisnem glavo med rame in upam, da traja večno. Ne pa, da stavkam!!!!

Pohvale pa naši knjižnici – niso stavkali. Vse normalno.

Ja, saj, moj partner ima tudi SAMO 900 evrov plače in ravno tako kot ona srednjo šolo, ampak za teh 900 evrov dela sobote, nedelje in tudi praznike. Pa toliko in toliko nočnih vsak mesec.

no no, malo se ohladi. saj te razumem da si jezna ko pride do knjižnice pa najdeš zaklenjena vrata, ma poglej z vedre strani: ne boš rabila plačat zamudnih obresti. sicer ne vem kako so si oni zamislili stavko, niti ne vem z kom so solidarni, še manj mi je janso pod koga spadajo, sama sem vedno mislila da k šolstvu, pa sem se očitno motila.

ampak veš, tisto o plačah in bonitetah pa brez strahu v bolniško/ porodniško,…. to pa drugič raje izpusti, kolikor mi je znano za njih ni nič drugače kot za vse ostale v JU pri sklepanju pogodb. tudi pri njih so za DČ da pa o tem da zaposlujejo malo na novo, in da na vsako penzijo zunaj čaka 100 vlog za eno del. mesto, nima smisla izgubljat besed.

http://www.mju.gov.si/fileadmin/mju.gov.si/pageuploads/mju_dokumenti/DPJS/pdf/urejen_katalog.01062010.pdf
Takole – višji knjižničar (VI.stopnja) začne v 24.plačnem razredu, z univerzitetno izobrazbo pa v 30.razredu.
24.PR je vreden bruto 1.173,36€, 30 PR pa 1.484,66€ http://www.uradni-list.si/1/content?id=99155&part=&highlight=zakon+o+sistemu+pla{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8D+v+javnem+sektorju.

V javni upravi bi morali vsaj 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi posuvati v rit, da bi imelo ostalih 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sploh kaj delati. Ko bodo malce bolj ažurni, potem bi se pa šele lahko pogovorili o plačah,…
Ni mi jasno; če že štrajkajo, naj pa gredo vsaj na cesto. Ampak včeraj je padal dež, pa bi svoje riti zmočili, danes je pa verjetno prehladno.

Že res, da sem imela pogodbo za dč, ampak sem sedaj lepo na suhem…beri konec leta grem na zavod, sem pam delala 3 leta ko budala v JU, seveda so mi gospodje podaljševali pogodbo vsake 6 mesecev. Poln k. mam vsega…

za njih ne vem, ker nobene ne poznam, ma jaz ja 1x in to po 6 letih dela v bolnišnici, neprestano na ena in istem delovnem mestu na ena in istem oddelku, v rednem turnusu, ampak pazi pogodba za DČ, povečan obseg dela. še vedno sem za DČ, pa nisme dobila zaposlitve v isti bolnišnici in ja najbrž bom znova brez službe, ker sem noseča. in ja v JU. in ko sem pošiljala vloge izven domačega kraja, v druge bolnišnice in ZD sem dobila odgovor: niste optimalni za nas zaradi potnih stroškov in ker ne morete bit na razpolago v trenutku ko vas pokličemo. zato samo naj še eden reče da nismo slo. mobilni, da želimo delat samo na lastnem pragu. to sem napisala zato, da vidite kaj se dogaja v opevani JU v zdravstvu. ko eden gre v bolniško, ali pa se šefu zazdi da bi popravljal urnik zjutraj ker nima kaj za delat (ja ta ima pa dobro plačo, o katerih vsi pišete), te pokliče ob deset do dve, ob dveh pridite delat popoldan, ko koristiš prosti dan od vikenda ali nočne. če rečeš ne, si pa na tapeti dokler naslednji ne postopa enako, oz. dokler se ne odločajo, če bi ti sploh podaljšali. ker si si drznil oporekat. ampak to so stvari, o katerih bolj malo veste “zunaj”, o teh vejo samo naši najbližji.

Vidiš, to pa podpišem!

Me je včeraj zelo zmotilo, ko so na TV povedali, da so na mejnih prehodih dolge kolone in se čaka več ur za prehod meje. Razlog: cariniki natančno pregledujejo avtomobile. Ja kaj so pa do zdaj delali? So mogoče brezvestno in nenatančno spuščali avtomobile in ostale čez mejo? Niso opravljali svojega dela? Samo vprašam?

Lep pozdrav !

za njih ne vem, ker nobene ne poznam, ma jaz ja 1x in to po 6 letih dela v bolnišnici, neprestano na ena in istem delovnem mestu na ena in istem oddelku, v rednem turnusu, ampak pazi pogodba za DČ, povečan obseg dela. še vedno sem za DČ, pa nisme dobila zaposlitve v isti bolnišnici in ja najbrž bom znova brez službe, ker sem noseča. in ja v JU. in ko sem pošiljala vloge izven domačega kraja, v druge bolnišnice in ZD sem dobila odgovor: niste optimalni za nas zaradi potnih stroškov in ker ne morete bit na razpolago v trenutku ko vas pokličemo. zato samo naj še eden reče da nismo slo. mobilni, da želimo delat samo na lastnem pragu. to sem napisala zato, da vidite kaj se dogaja v opevani JU v zdravstvu. ko eden gre v bolniško, ali pa se šefu zazdi da bi popravljal urnik zjutraj ker nima kaj za delat (ja ta ima pa dobro plačo, o katerih vsi pišete), te pokliče ob deset do dve, ob dveh pridite delat popoldan, ko koristiš prosti dan od vikenda ali nočne. če rečeš ne, si pa na tapeti dokler naslednji ne postopa enako, oz. dokler se ne odločajo, če bi ti sploh podaljšali. ker si si drznil oporekat. ampak to so stvari, o katerih bolj malo veste “zunaj”, o teh vejo samo naši najbližji.[/quote]

Debata teče o knjižnicah, razen če delaš v bolnišnični knjižnici, se ni treba razburjat. Zdravstvo je itak v kur.cu, to vemo in vam ne oporekamo.

Tudi jaz bi si v nasednjem življenju izbrala poklic knižnjičarke! Letos poleti je bila naša knižnjica odprta samo dopoldan ali samo popoldan, v službi pa so bile 4 knižnjičarke hkrati. Ena za šaltrom, druga zraven brala revije ali telefonarila, ostali dve pa v sosednjem baru. To ni bil osamljen primer, ker se z vozičkom (sem na porodniški) vsak dan veliko sprehajam tam okrog. Pa nobenega pritiska nimaš v tem poklicu, ne stresa, noben rok ti ne visi na glavi, preganja te lahko le to, ali si pravilno zložil in označil knjige…Hčerki bom svetovala, naj si izbere ta poklic!
PS: tudi naša knižnjica je bila včeraj zaprta.

Saj res-preden katera skočo gor-napiše se knJIŽNICA in knjIŽNIČARKA! 🙂

Skratka, spet dokaz, da se tu zbira res brhki cvet slovenske imbecilnosti. Neumne, nerazgledane babnice, ki mislijo, da je knjižničarka samo tista, ki tam na šalterju knjige tala.

Pojma nimate o tem, kaj vse je potrebno, da knjiga pride uporabnikom v roke in stvari niti slučajno niso tako simpl, kot so simpl v vaših puhlih, luknjastih glavah.

Ne, nisem knjižničarka, poznam pa zadeve.

Jebemtimast! Sem delala prakso v knjižnici in dobro vem, kako poteka delo tam! Da si upa ena kura izjavit, da je to višek težaštva??????

Marš, za trak s takimi! A naj ti še posteljo naštimamo in enega, da ti bo s pahljačo pihal???

Poznam diplomirano bibliotekarko blizu 40 let, plača zelo dobra daleč nad povprečjem, 30+ dni dopusta, na bolniški je pa tudi veliko, majhen otrok, dec tipičen karierist, ki je nesposoben poštimat svojega otroka sam, pa še sama ma tudi kar nekaj zdravstvenih “težav”, med službenim časom ima možnost postoriti vse od izleta na tržnico do manjših nakupov, dan pred praznikom zaključijo vedno prej kot “običajen” dan, kaj je delo po oddelanih osmih urah ne vedo, zamuda do pol ure je običaj… No še so službe kamor lahko hodiš v službo, nekje je pa treba delat.

Pa sploh tega nebi napisal, ampak me pa boli, ker po vsem tem, ko to pove si upa še JAMRAT kok je ona boga.

Pa mi povejte kdo dela pri zasebniku in ima 30dni dopusta, pa da ga gleda, ko ga vsak mesec vsaj tri dni ni zaradi bolniške, vse praznike je prost in sobote, nedelje ravno tako, lahko zamuja na delavno mesto, si vzame čas za nakupe med delom…

Ja tako je hudo nekaterim v NUK-u.

Moja sorodnica dela v knjižnici, visoko izobražena, plače ima pa neto 1600€.
Tudi jaz ne razumem zakaj bi pri taki plači kdo stavkal???

Jaz sem delala za 400€ pa mi stavka še na misel ni prišla!

pozabil si še na: prebiranje revij, časopisov, uporaba fotokopirca, interneta (kolegica ve vse cene najugodnejše nakupe in dobre ponudbe…, vse si splanira že v knjižnici, več posameznih odmorov za kavice, visenje na telefonih, malica ponavadi traja tudi kaj več, kot pol ure, Enim je pa res težko, tudi ta iz naše družbe je mislim da ravno 40 letnica, ki jamra in jamra, kod da bi od tega živela ne pa od plače.

poudarek na visoko izobražena.
morda ne veste, da so knjižničarji oz bibliotekarji visoko izobraženi, da so nekateri lahko tudi ministri znanosti ipd. da za delo v knjižnici potrebujejo strokovni izpit ter licenco za delo v cobissu, ki jo pridobijo na podlagi dodatnih izobraževanj (gre za 2 enotedenska tečaja in nekaj dodatnih v nacionalni knjižnici), plus izdelavo testne baze s prvim vnosom knjižničnega gradiva (to je kar zahtevna naloga), na podlagi pozitivno ocenjene baze gredo na izpit iz katalogizacije in pridobijo licenco.
Njihova licenca ni stalna, vzdrževati jo morajo kot se pač nadgrajuje program za delo v Cobissu, kar pomeni dodatna letna izobraževanja.
Licenca je pogoj za delo v knjižnici (pustimo okenca), pred časom je bil sprejet pravilnik o licencah, ki navaja, da bibliotekarjem z licenco pregledujejo zapise in ob treh večjih napakah (večja napaka je recimo zatipkana beseda, če napišeš npr “visokošlski” namesto visokošolski, je to smatrano kot velika napaka – kot rečeno ob treh napakah – ode licenca.

niso vsi knjižničarji tudi zaposleni v splošnih knjižnicah. eni delajo na fakultetah, kjer se nadelajo. imajo študente, imajo profesorje, ki jim vnašajo osebne bibliografije (vi verjetno pojma nimate kaj to je in kaj to pomeni za akademsko sfero) in stalne borbe s profesorji, kajti ti bi hoteli vse in več (bibliografije jim prinesejo točke, točke prinesejo habilitacije, oboje prinese denar) in najbrž ne veste kak pritisk in prisile v nekaj, kar bibiliotekar ne sme vnest, profesor pa ZAHTEVA,da se vnese. to so kreganja, obtožbe, pritisk in prisile.

da ne dolgovezim, imate pa prav pri nečem. plačni sistem ni enoten in delo ni enako. ena na izposoji v šolski knjižnici ima višji plačni razred in višjo plačo kot ena v visokšolski knjižnici, kjer je dela neprimerno več.

o tej stavki sicer nimam ravno dobrega mnenja, vem pa, za kaj se stavka. tega pa vi ne razumete.

na koncu koncev, bi pa šle študirat bibliotekarstvo, kot sem ga študirala jaz in bi se zaposlile v knjižnici. nihče vam tega ne brani, zato ne bodite tako nesramne. ste morale it študirat, zakaj se zdaj jezite? meni je čisto v redu tako, da imam redno plačo, težijo pa zaradi bolniških tudi nam in ne izostajamo in se štempljamo in ne delamo nadur ali nam jih ne plačajo, določena izobraževanja si moramo kriti sami, če se jih ne udeležimo, nam licenca propade, ker pa denarja v JS ni, nas ne morejo pošiljat na “vaše” stroške.

in konec koncev, to kar vidite od zunaj, je daleč od realnosti ki si jo zamišljate. saj tudi v lekarni lahko zaposlijio samo prodajalca s srednjo trgovsko šolo – a bi mu zaupale, ko bi vam dajal antibiotik???

tako si vi predstavljate knjižnice. vsaka mona ki ima pet minut časa lahko dela v knjižnici po vašem mnenju, kajneda?! : -))))

za nekatere so knjižnice ključnega pomena za svoje izobraževanje in raziskovalno delo zato jih nujno potrebujejo in potrebujejo nekoga, ki ve kaj in kako ker se je zato učil, kot se je učil zaposleni v lekarni, ki ve kaj več o zdravilih kot nekdo, ki bi vam v lekarni prodal štruco kruha.

se opravičujem: magistri znanosti, sem napisala ministri :-)))

Ja saj zato pa je tako, pridne učenke, pridne dijakinje, pridne študentke, pa še magisterij in počasi gre stik z realo v božjo mater. Ni šans, da ena študentka bibliotekarstva loči med realno dodano vrednostjo in cuzanjem javnih financ.
Itak, z diplomo je od boga dana pravica do dobre službice brez napora, mentalnega in fizičnega do penzije.

poudarek na visoko izobražena.
morda ne veste, da so knjižničarji oz bibliotekarji visoko izobraženi, da so nekateri lahko tudi ministri znanosti ipd. da za delo v knjižnici potrebujejo strokovni izpit ter licenco za delo v cobissu, ki jo pridobijo na podlagi dodatnih izobraževanj (gre za 2 enotedenska tečaja in nekaj dodatnih v nacionalni knjižnici), plus izdelavo testne baze s prvim vnosom knjižničnega gradiva (to je kar zahtevna naloga), na podlagi pozitivno ocenjene baze gredo na izpit iz katalogizacije in pridobijo licenco.
Njihova licenca ni stalna, vzdrževati jo morajo kot se pač nadgrajuje program za delo v Cobissu, kar pomeni dodatna letna izobraževanja.
Licenca je pogoj za delo v knjižnici (pustimo okenca), pred časom je bil sprejet pravilnik o licencah, ki navaja, da bibliotekarjem z licenco pregledujejo zapise in ob treh večjih napakah (večja napaka je recimo zatipkana beseda, če napišeš npr “visokošlski” namesto visokošolski, je to smatrano kot velika napaka – kot rečeno ob treh napakah – ode licenca.

niso vsi knjižničarji tudi zaposleni v splošnih knjižnicah. eni delajo na fakultetah, kjer se nadelajo. imajo študente, imajo profesorje, ki jim vnašajo osebne bibliografije (vi verjetno pojma nimate kaj to je in kaj to pomeni za akademsko sfero) in stalne borbe s profesorji, kajti ti bi hoteli vse in več (bibliografije jim prinesejo točke, točke prinesejo habilitacije, oboje prinese denar) in najbrž ne veste kak pritisk in prisile v nekaj, kar bibiliotekar ne sme vnest, profesor pa ZAHTEVA,da se vnese. to so kreganja, obtožbe, pritisk in prisile.

da ne dolgovezim, imate pa prav pri nečem. plačni sistem ni enoten in delo ni enako. ena na izposoji v šolski knjižnici ima višji plačni razred in višjo plačo kot ena v visokšolski knjižnici, kjer je dela neprimerno več.

o tej stavki sicer nimam ravno dobrega mnenja, vem pa, za kaj se stavka. tega pa vi ne razumete.

na koncu koncev, bi pa šle študirat bibliotekarstvo, kot sem ga študirala jaz in bi se zaposlile v knjižnici. nihče vam tega ne brani, zato ne bodite tako nesramne. ste morale it študirat, zakaj se zdaj jezite? meni je čisto v redu tako, da imam redno plačo, težijo pa zaradi bolniških tudi nam in ne izostajamo in se štempljamo in ne delamo nadur ali nam jih ne plačajo, določena izobraževanja si moramo kriti sami, če se jih ne udeležimo, nam licenca propade, ker pa denarja v JS ni, nas ne morejo pošiljat na “vaše” stroške.

in konec koncev, to kar vidite od zunaj, je daleč od realnosti ki si jo zamišljate. saj tudi v lekarni lahko zaposlijio samo prodajalca s srednjo trgovsko šolo – a bi mu zaupale, ko bi vam dajal antibiotik???

tako si vi predstavljate knjižnice. vsaka mona ki ima pet minut časa lahko dela v knjižnici po vašem mnenju, kajneda?! : -))))

za nekatere so knjižnice ključnega pomena za svoje izobraževanje in raziskovalno delo zato jih nujno potrebujejo in potrebujejo nekoga, ki ve kaj in kako ker se je zato učil, kot se je učil zaposleni v lekarni, ki ve kaj več o zdravilih kot nekdo, ki bi vam v lekarni prodal štruco kruha.[/quote]

Si si pa dala duška, če ne smeš v službi delat napak…
Velike začetnice, vejice.
Tako je “ode ti licenca”

No, kljub opisanemu delu je 1.600 evrov plače zadovoljivo, ali pač ne?
Koliko pa se tebi zdi primerno?

New Report

Close