Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slaba medicinska pomoc na smuciscu Kranjska gora

Slaba medicinska pomoc na smuciscu Kranjska gora

Z mozem sva lani decembra prisla na pocitnice v Slovenijo in se odlocila, da popestriva svoje bivanje z bordanjem v Kranjski gori. Zadovoljna s ponudbo Kranjske gore sva se celo odlocila, da bi podaljsala najine pocitnice dokler… moj moz se je odlocil, da se ta dan se enkrat spusti po pisti s prijatelji predno se smucisce zapre, jaz pa sem ostala s prijateljico spodaj. Cez dobrih 15 minut sem prejela klic, da je moj moz nesrecno padel. To se je zgodilo nekaj sto metrov pred ciljem. Pohitela sem do tocke, kjer je lezal in opazila, da nepremicno lezi na trebuhu obrnjen z glavo navzdol. Fantje so cakali na prvo pomoc, katera je prisla dokaj hitro. Fant, ki naj bi bil izurjen resevalec prvo kot prvo ni razumel niti besede anglesko tako da sem na sreco lahko jaz prevajala. Moj moz je potozil, da ga boli rama in hrbtenica. Resevalec ga je poskusal dvigniti tako da ga je potegnil za ramo katera je bila poskodovana. Moj moz je od bolecine padel skoraj v nezavest. Zatulil je kot zver. Resevalec ga je nato poskusal obrniti na hrbet in ga zopet potegnil za roko. Takrat sem jaz posegla v njegovo “strokovno” resevanje. Rekla sem mu naj ne pocne tega, kajti moj moz ima lahko poskodovano hrbtenico. Vprasala sem ga ce ima sani na katerih bi ga lahko povlekli do resevalnega vozila. In je rekel, da nima in da ga moramo nekako posaditi na motorne smuci. Nekaj fantov nam ga je pomagalo nekako vsesti na motorne smuci tako, da ga je ta nepripetega zapeljal do spodnjega dela, kjer je bilo parkirano resevalno vozilo. Nek drugi fant je prisel, da bi naredil zapisnik nesrece, medtem ko so mojega moza pustili sedeti na motornih smuceh v hudih bolecinah. Vprasala sem jih kje je dezurni zdravnik in so mi odvrnili da ga ni. Nato sem vprasala kje je voznik resevalnega vozila in sem dobila enak odgovor. Rekli so mi da je najbolje, da kar sama odpeljem moza na urgenco v Jesenice, ker bom morala cakati na resevalca najmanj eno uro. Nikakor nisem razumela zakaj bi morala cakati na resevalca eno uro saj je bilo resevalno vozilo parkirano tam pred menoj. Domnevam, da je bilo parkirano tam samo za imidz Kranjske gore, saj je bil to prvi dan odprtja smucisca in je novinarjev in kamermanov iz Tv 24ur kar mrgolelo. Tako sem sama odpeljala moza v bolnico Jesenice, kjer moram priznati, da nisem se nikoli dozivela boljsega in prijaznejsega sprejema in oskrbe. Moj moz je bil impresioniran nad taksno azurnostjo. Vse cestitke zdravnikom, ki so se res potrudili in tako urgentno poskrbeli za mojega moza. Izkazalo se je, da je imel zakompliciran izpah rame, pri katerem je imel potrgane vezi in misice. Ko sva se vrnila v Anglijo so slike pokazale, da je operacija nujno potrebna in sedaj po vec kot 6ih mesecih fizijoterapij se vedno ne more povsem dvigniti roke, tako da razmisljajo o ponovni operaciji. Kljub temu, da je ga. Klavdija Gora v nedavnem clanku potrdila, da je na tem smučišču za varnost in ustrezno strokovno pomoč poskrbljeno v skladu z zakonom, sem jaz imela povsem nasprotno izkusnjo. Sama ne morem verjeti, da si lahko Kranjska gora privosci taksno nestrokovnost resevalcev se posebno, ko je prisotnih toliko tujih turistov. Upam, da bo to sporocilo doseglo prava usesa! Zanima me ali je imel kdo od vas podobno izkusnjo ? iscem nasvet kaj narediti okoli tega, saj ne bi zelela, da bi se kaj takega se kdaj ponovilo.

Tega pa res ne razumem.

Si se pismeno pritožila na upravnike smučišča?
Si, ker praviš, da je bilo tam takrat veliko snemalcev in novinarjev, poskusila takrat kontaktirati z mediji? Jim povedati, da je rešilec očitno nevozen?

Kaj bi zdaj rada, po pol leta?

Glede na število prebivalcev Slovenije si ni mogoče zamišljati zdravnika na vsakem smučišču! Tega ni nikjer, lepo vas prosim, no.

nova
Uredništvo priporoča

A če ne bi bilo prisotnih tujih turistov, si pa lahko?


s tem se pa ne strinjam oprosti ampak Kranjska gora ni vsako smučišče temveč eno izmed večjih smučišč in MORA po zakonu imeti poskrbljeno za prvo pomoč!

Če je vse to res, moram reči, da sem šokirana.
Seveda vsako smučišče ne more imeti zdravnika, reševalna služba in usposobljeni reševalci pa ne bi smeli biti vprašanje.
Mislim, poškodovanca dati na motoren sani? A so nori?

Ce je bil moz poskodovan hudo, bi morala poklicati 112 in resevalci bi prisli ponj. (govorim o izurjeni ekipi bolnisnice Jesenice) Saj v Angliji bi tudi klicala 999 oz. 112. Dela resevalcev na smuciscu pa ne bom komentiral. Ce imas pripombe se obrni na smucisce.

Podobno se je zgodilo mojemu partnerju pred dvema letoma v Nassfeldu v Avstriji, na koncu so ga prijatelji peljali v Slovenijo v bolnico, kjer so potrdili zlom ključnice.

Ni bilo niti reševalcev oz. po dobre pol ure čakanja so se naveličali in je sam oddrsel do spodnjega dela smučišča, ni bilo zdravnika, niti koga za naredit zapisnik o nesreči…

Pač tja ne greva smučat nikoli več.

Kranjska gora in Bohinj ze nekaj let ne moreta dobiti dodatnih zdravnikov, ki bi jih nujno rabila. Ocitno tudi smucarjem zato pogosto niso dosegljivi. ( Kar je seveda za Kranjsko goro in njen turizem sredi zimske sezone sramota.)

Obravnava opisanega pokodovanca s strani domnevnih resevalcev in to, da ni bilo na voljo resevalnega vozila ( magari iz 20 minut oddaljenih Jesenic) je pa tudi izpod vsake kritike. (Bi se dalo verjetno tudi iztozit na sodiscu.)

Najboljše, da počakaš še ene pol leta, da se spet začne sezona in ponovite vajo. In glede na današnje odgovore boste točno vedeli kaj storiti, ker zdaj je šele avgust in je šele 8 mesecev od vaše štorije.

ko se je nesreca zgodila medijev ni bilo vec na spregled in poslala sem nekaj pritozb vendar nisem nikoli prejela odgovora.

nikakor ne zahteva nihce zdravnika na vsakem hribcku…ce pa ze imajo urnega resevalca na motornih saneh, pa naj ima ta vsaj malo znanja kako postaviti ponesrecenca na sani itd, se vam ne zdi???

ko se je nesreca zgodila medijev ni bilo vec na spregled in poslala sem nekaj pritozb vendar nisem nikoli prejela odgovora.[/quote]

Na tvojem mestu bi se obrnila na vse možne naslove. Združenje žičničarjev, Slovensko turistično organizacijo, vlado … povedala, da si nisi dobila nobenega odgovora na pritožbe in da zahtevaš vsaj odgovor.

A če ne bi bilo prisotnih tujih turistov, si pa lahko?[/quote]

Ne, vsekakor ne…strokovna medicinska pomoc bi morala biti prisotna prav za vsakogar, ki jo potrebuje. Zelela sem le poudatiti kako visok renome ima Kranjska gora (skoraj vsak drugi prebivalec najmansega mesta ali vasi v angliji ve kje je Kranjska gora – mislim, da se polovica Slovenije ne zaveda, kaj to pomeni za malo Slovenijo) in prav zaradi tega si ga ne bi smela pokvariti s tako pomembnimi dejavnostmi kot je resevalna pomoc.

Naša izkušnja in Nassfelda je precej drugačna. Sin si je zlomil roko, ponj so prišli na smučišče, ga nato odpeljali s kombijem do zdravnika (ki je v bistvu tudi na smučišču, le da je do tja po cesti 15 minut vožnje), tam ga takoj oskrbeli, naslednji dan smo ga pripeljali še na pregled. S coriss zavarovanjem je bilo to vse tudi povsem brezplačno (ne, da delam reklamo, samo povem).

Po regelcih bi moralo vsako smučišče imeti vsaj enega reševalca. Število reševalcev pa zavisi od kapacitete smučišča. Ta reševalec mora bit posebej usposobljen za reševanje na smučišču . Bistvo je, da se zagotovi hitra in strokovna nujna medicinska pomoč, se pravi, da reševalec poskrbi za najnujnejše (vitalne funkcije, imobilizacija, transport, oskrba manjših poškodb na licu mesta). Zdravnik na vsakem hribčku ni potreben, dovolj je reševalec,jasno pa je, da mora biti v nujnem primeru zdravniška pomoč zagotovljena čim prej. Pa o vsaki nesreči bi moral obstajat zapisnik.
Pa ko smo že glih pri nesrečah: Fajn bi bilo, da bi čim več ljudi poznalo vsaj osnove prve pomoči. Nikol ne veš, kdaj ti pride prav.

A če ne bi bilo prisotnih tujih turistov, si pa lahko?[/quote]

Ne, vsekakor ne…strokovna medicinska pomoc bi morala biti prisotna prav za vsakogar, ki jo potrebuje. Zelela sem le poudatiti kako visok renome ima Kranjska gora (skoraj vsak drugi prebivalec najmansega mesta ali vasi v angliji ve kje je Kranjska gora – mislim, da se polovica Slovenije ne zaveda, kaj to pomeni za malo Slovenijo) in prav zaradi tega si ga ne bi smela pokvariti s tako pomembnimi dejavnostmi kot je resevalna pomoc.[/quote]

Zato pol mene 10x na dan vprasajo, ce sem s Slovaske, ceprav jim recem slovenija. Heh.

*Slovenije

Izpah rame ni tako huda poškodba da bi bila potrebna kaka drugačna oskrba. V sedečem položaju pri tej poškodbi najmanj boli, zato tudi prevoz s sanmi. Kar se tiče prevoza do Jesenic je pa tako, da rešilec ne čaka ravno na angleške turiste, da bi jih lahko v vsakerm trenutku peljali na Jesenice. Posledično je lastni prevoz najhitrejši in najudobnejši. Izkušnje pa kažejo da “poškodovanci”, ki najbolj tulijo niso kritično poškodovani ampak vse prej kot to. Tisti, ki resnično potrebujejo pomoč stisnejo zobe in so zanjo tudi hvaležni. Bevsaknje tu gor na spletu po več kot pol leta pa o vsem skupaj tudi nekaj pove. Raje z možem razmišljajta o fizioterapijah in kako čim bolj telovadit za boljšo gibljivost kot pa da se pritožujeta tu gor. Zdravniki so svoje naredil, zdaj sta na vrsti sama.

Jup, jaz sem tudi zlomil roko v Kranjski Gori nekaj let nazaj, do bolnisnice na Jesenicah so me odpeljali z osebnim vozilom in me isti vecer operirali. Tezil pa nisem nikomur, ker se mi je zdelo brezveze. Kriv sem bil sam, ker sem se precenil. Smucarji vedno lovijo zadnjo minuto in potem se dogajajo nesrece. Kot, da ne more it smucat naslednji dan… Zdravstveni dom v Kranjski Gori pa vem, da je problematicen, ker je zdravnikov tam premalo. Naj gre pa kdo iz mesta delat tja pa jih bo vec… Pohvala pa bolnisnici na Jesenicah za dobro oskrbo 🙂

Tudi moja sestrična si je zlomila zapestje med smučanjem v Kranjski gori. Spodaj, kjer prodajajo karte in je parkiran rešilec, sta dva “poba” (kao reševalca) kadila čike in se zabavala. Nas sta poslala v zdravstveni dom Kranjska gora. Iz zdravstvenega doma so nas “potrajbali” v Jesenice. O kakem rešilcu ni bilo govora, so rekli naj jo peljemo sami. Skratka, kakšne človeške pomoči sestrična ni bila deležna.

Saj ne rečem, njena poškodba ni bila ravno kritična, a kljub temu zelo boleča in lahko bi se malo bolj izkazali. Sama imam z reševalno službo v Ljubljani dosti boljše izkušnje, za manjšo zadevo kot zlom zapestja so prišli na dom in odpeljali očeta na urgenco. Zelo prijazni in profesionalni.

Drugič helikopter naročte pa bo.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

upam, da vi niste eden od tistih resevalcev v kranjski gori, kajti ce je taksna oskrba, kot jo je prejel moj moz (puljenje za poskodovano ramo in obracanje na trebuh ob bolecini v hrbtenici) za vas pravilna, potemtakem je nekaj posteno narobe ali z nasim sistemom oskrbe ali pa izobrazbo zdravnikov. Resevalec ni mogel vedeti, da je slo za izpah rame, kajti moj moz je omenil tudi bolecino v hrbtenici. Torej, boste vi postavili na sani nekoga v sedeci polozaj, ki bi lahko imel zlomljeno ali drugace poskodovano hrbtenico?
Ce izpah rame ne bi bila tako huda poskodba potemtakem ne bi bila potrebna ze druga operacija…in verjemite mi, ne da bi zagovarjala svojega moza, ampak nisem se srecala bolj potrpezljivega cloveka kot je on… sest mesecev je bil v hudih bolecinah in prve tri mesece je spal samo eno uro na dan….vsak dan od dne ko je zacel s fizioterapijami je delal najmanj 5x na dan se dodatne vaje + vsak dan vaje v bazenu….Medicinska pomoc naj bi delovala na moralni ravni in ne na rasisticni…ni vazno ali je to anglez. bosanec ali slovenec….vsakdo si zasluzi posteno pravilno medicinsko oskrbo – prav taksno kakrsne sem jaz delezna v angliji. Nisem poklicala resilca samo zato, ker mi je resevalec Kranjske gore zabical, da bom cakala na resilca najmanj eno uro. moj cilj je bil spraviti moza cimpreje v bolnico in to na cimbolj human nacin. Kot sem omenila ze prej, sem izredno hvalezna za zdravnisko pomoc v bolnici Jesenice. Samo zato, ker sem svojo izkusno omenila danes na tem forumu, se ne pomeni, da prej nisem nic naredila…problem je samo, da se ni nic do danes premaknilo iz strani slovenije. in zato, ker slovenci samo stiskamo zobe in ne bevskamo, se stvari dogajajo tako kot se pac dogajajo in se bodo se naprej dogajale …

Odličen namig. To bi bila res rešitev težav. Verjetno res vsakdo pomisli na helikopter ob parkiranem rešilcu na vznožju smučišča.

Ne, vsekakor ne…strokovna medicinska pomoc bi morala biti prisotna prav za vsakogar, ki jo potrebuje. Zelela sem le poudatiti kako visok renome ima Kranjska gora (skoraj vsak drugi prebivalec najmansega mesta ali vasi v angliji ve kje je Kranjska gora – mislim, da se polovica Slovenije ne zaveda, kaj to pomeni za malo Slovenijo) in prav zaradi tega si ga ne bi smela pokvariti s tako pomembnimi dejavnostmi kot je resevalna pomoc.[/quote][/quote]

Zato pol mene 10x na dan vprasajo, ce sem s Slovaske, ceprav jim recem slovenija. Heh.[/quote

Jaz zivim v najbolj zakotnem delu anglije in imam vsak dan opravka s tisocimi ljudmi in vsakdo, ki me vprasa od kod sem omeni prvo Bled in Kranjsko goro. Mnogo od njih zahaja tja vsako leto…se bos moral preselit v bolj zakoten del, kjer so ljudje bolj izobrazeni hehe]

New Report

Close