Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 30 minut za zdravo kosilo

30 minut za zdravo kosilo

No, takole. Berem temo spodaj. Pa že prej ste se monovke kdaj napihovale, da znate v pol ure pripraviti zdravo kosilo za družino. Zdaj se pa gremo…

1. Če govorimo o kosilu VSAK DAN; in če naj bo hrana RAZNOLIKA, se jedi ne smejo ponoviti prej kot v 2 tednih. Pa recimo, da je ob vikendih več časa za kuhanje. Torej prvo pravilo:
-> naštej vsaj 10 različnih obrokov

2. Kar se skuha prejšnji dan in se naslednji dan pogreje, ne šteje v konkurenco. Ker to ne pomeni pol ure kuhanja, ampak 2 uri zvečer in potem 1/2 ure za pogret in dokončat drugi dan. Razen tega pa pogreta hrana načeloma ni zdrava. Res, nekatere jedi so drugi dan bolj okusne, ampak govorimo o ZDRAVI PREHRANI
-> od trenutka, ko si zavežeš predpasnik, do trenutka, ko sedeš za mizo, ne sme preteči več kot 30 minut

3. Dodatni plus dobi tista, ki pirpravi obroke po zmerni ceni.

Mislim, da bo ta igrica v splošno dobro. Lahko se tudi dogovorimo za kako točkovanje in dobi zmagovalka npr. brisačo in 50 g pralnega praška.

Je možno, če si presnojedec in ni kuhanja ampak samo priprava.

In še moj prispevek:

1. testenine z različnimi polivkami
2. testenine z jajci in solata
3. pasulj s fižolom iz konzerve
4. krompirjeva omaka s hrenovko
5. prežganka, zmrznjeni knedli in kupljen kompot
6. na hitro popečeno meso (razno) in solata
7. zmrznjena vok-mix zelenjava s piščancem in riž
8. rižota z bučkami ali s šampinjoni
9. hrenovke z gorčico in žemljo in sladoled
10. omleta s sirom, jajca na ocvirkih in podobne jajčne jedi

Dobro… res da se skoraj nobena od naštetih jedi ne uvršča med zdravo prehrano, je pa res vse gotovo v pol ure in večinoma ne drago.

nova
Uredništvo priporoča

Kje si pa prebrala, da se pod raznoliko hrano pojmuje neponavljanje jedilnikov prej kot v dveh tednih?
In od kje tebi ideja, da je pogreta hrana nezdrava?

Ne šteje. Govorili smo o kuhanih kosilih.

O tem, ali je presnojedstvo (sploh za male otroke, na primer) zdravo ali ne, se pa še bolj pametni kregajo; ne bi mi tu vlekli nekih zaključkov.

:)))) svaka čast! Ne upam tekmovati za nagrado, Čeprav bi mi ena nova BRISAČA še kako prav prišla. Meni pridejo v pol ure naprej samo delno zdrave jedi kot npr.:
– kurja jetrca z jajčki, solata
– enolončnica kuhana v ekonom loncu
-testenine z milansko omako
-hrenovke in solata
-jetrni sir in solata
-zrezki, ki se hitro popečejo (sv.ribica, kurji ali puranji
– zamrznjeni cmoki ali štruklji in kompot
– šmorn, palačinke

več pa se ne spomnim…
dalje….

kaj pol ure, v 20 minutah se da naredit zdravo kosilo 🙂
monovke vse vejo

http://med.over.net/forum5/read.php?151,3119237,3119237#msg-3119237

1. če ješ vsak dan isto, težko govoriš o raznoliki hrani. 10 dni sem si kar izmislila. Lahko bi rekli tudi en mesec.

2. nekako približno zato, ker se hrana razkraja. Tudi v hladilniku. Nekatera (npr. kava ali špinača) velja postana celo za škodljivo. In še enkrat: se strinjam, da je golaž boljši naslednji dan. Ampak zanima me kuhanje DEJANSKO V POL URE.

Ravno danes bom delala tele sirove štruklje, ki so res dobri.
http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=2055

Pa kitajska jed, v kateri je zmešano najprej na hitro popečeno piščančje meso, potem kake bučke in paprika, polito s sojino omako, na koncu pa primešam še najtanjše špagete plus dodam še malo sojine omake. njami!

hudo zdravo verjetno ni nič od tega, je pa zelo dobro.


kaj pol ure, v 20 minutah se da naredit zdravo kosilo 🙂
monovke vse vejo

http://med.over.net/forum5/read.php?151,3119237,3119237#msg-3119237%5B/quote%5D

Ups… se opravičujem za ponavljanje teme. No, pa dobro… v moje opravičilo… jaz sem dodala brisačo in prašek.

1. če ješ vsak dan isto, težko govoriš o raznoliki hrani. 10 dni sem si kar izmislila. Lahko bi rekli tudi en mesec.

2. nekako približno zato, ker se hrana razkraja. Tudi v hladilniku. Nekatera (npr. kava ali špinača) velja postana celo za škodljivo. In še enkrat: se strinjam, da je golaž boljši naslednji dan. Ampak zanima me kuhanje DEJANSKO V POL URE.[/quote]

1. ja, ljuba duša, raznoliko pa res ne pomeni neponavljanje prej kot v enem mesecu, malce se izobrazi v tej smeri.
2. Ne bos verjela – ričet, ki ga skuhaš v večji količini, je naslednji dan več kot odličen – dodaš sveže kuhano zelenjavo, npr.

Kar nekaj na pamet opletat je pa res lahko.
Ponavadi ravno tiste, ki ne kuhajo, utemeljujejo, da tega ne počno zato, ker se zato porabi preveč časa. Imaš pa celo paleto jedi, ki so 1,2,3 pripravljene. Žganci, polenta, krompir, pira, testenine, ajdova kaša – pa sem samo na hitro preletela.


:))

Ta tema je stara 4 leta. jaz sem se je spomnila, ker sem si jo takrat shranila med priljubljene

je pa zanimivo, kako se vedno vrtimo v enem in istem krogu.

O matr no, a res ne znate v lonc vržt ene sveže karfjole, mal korenja, ohrovta…, na putrčku prepražit mal piščančjega fileja in oprati mal zelene solate? Madona, sej ni to možganska kirurgija, ampak eno preprosto kuhanje.

A recimo ene ribe ne znate vržt v pečico, pa zraven skuhat mal sveže špinače. Ko je kuhana jo date na česen, premešate, posujete s pinjolami in vuola krasno kosilo.

Polnozrnate testenine, medtem ko se kuhajo, na olicu prepražite malo česna, dodate pelate, na kocu baziliko in pamezan. Pa mal solate in finito.

Al pa prepražit jetra na čebuli, zraven kos kruha in solata.

Skuhat trdo polento, jo narezat, zmešat z narezano panceto in zalito s sirovo omako, vse skupi fliknt v pekač, naribat parmezan, pa spet mal solate…

vse to in še milijon variant, ki so čisto povprečno zdrave, …o madona, kot, da je to neka znanost no…

Al pa pišančje nogce premazat z omako iz zenfa, rdeče paprike, stisnjenega česna in olivnega olja. Naložiš v pekač, zraven narežeš surov krompir in spečeš.

Zdej ne vem, a se zajebavate al vam to resno predstavlja kakšen problem.

Od kdaj so pa hrenovke npr. zdrava prehrana? Pa jetra v kombinaciji z jajci in razna hrana iz konzerv npr.? Samo vprašam…

To tudi mene zanima.

Prav fino sem se nasmejala in zraven dobil par res dobrih brzinskih receptov. Hvala ti za tole, polepšala si mi dan…zdaj grem pa možeka in otročke pocartat 😉

V voku prepražiš na koščke narezano piščančje meso, čez 15 minut dodaš zelenjavo, začimbe. Vmes skuhaš riž. To je to. Največ časa vzame čiščenje in seckanje zelenjave, tako, da je čas priprave odvisen od njene čistosti in vrste. Jaz vzamem por, korenček, papriko, koruzo…

Ali pa skuhaš ajdovo kašo, ki jo zmešaš z res na drobno narezano in prepraženo zelenjavo, nap. čebula in paprika.

Testenine so itak na 100 in en način.

Zelenjavna juha je hitro kuhana, na vrh lahko daš šmorn ali to maso spečeš v dobro ogreti pečici.
Še bi se našlo.

vprašanje je bilo, kako to narediti v pol urice. karfijolo, korenje, ohrovt… je treba oprat in narezat, šele potem v lonec vreči in verjetno kuhat vsaj pol ure, če je korenje not. Skupaj torej nanese vsaj 40 min, če ne več. da ne govorimo o polenti, ki jo je treba najprej skuhat in ohladiti, potem šele narezat (aja, to narediš dan prej):)) in panceto narezat pa popražit, pa sirovo omako naredit, potem pa še popeči. Bi rekla nekje okrog ene ure dela, če ne več. Edina zadeva ki je res hitra, so tiste testenine, zraven pa omaka na praženem česnu. Pa še tam rabiš nekaj cajta +za oprat in narezat solato in še kaj vanjo. (aja, kupiš že narezano):))

Ja, simpl je tkole pisat, “popraži jetrca na čebuli pa kos kruha pa fertik”, ampak jetra je treba tudi narezat na majhne koščke (najbrž se kuha za celo familijo ne samo zase, tako da ne bo samo 4 koščke jeter, ne?), čebulo narezat, olje segret, pa smo že pri 20 minutah dela, potem pa še popražit in malo podušit (še vsaj 15 min), pa smo spet prekoračili pol ure.:)))) Enkrat štopaj, pa boš videla, kako čas hitro teče.:))

Če je zdravo ne bi vedela, sem pa naredila danes torteline s pršutom, paradižnikovo omako in solato s fižolom v 20ih minutah.
Za tako kosilo odštejem 3€, jedli smo trije.

Dobre ste ,da res tako hitro skuhate.No ,jaz se ne bom hvalila s tem,ker za mene je ,če skuham kaj v eni uri ,že zelo hitro .Samo res pa je ,da jaz ne kuham skoraj nič od tega zgoraj naštetega.

vprašanje je bilo, kako to narediti v pol urice. karfijolo, korenje, ohrovt… je treba oprat in narezat, šele potem v lonec vreči in verjetno kuhat vsaj pol ure, če je korenje not. Skupaj torej nanese vsaj 40 min, če ne več. da ne govorimo o polenti, ki jo je treba najprej skuhat in ohladiti, potem šele narezat (aja, to narediš dan prej):)) in panceto narezat pa popražit, pa sirovo omako naredit, potem pa še popeči. Bi rekla nekje okrog ene ure dela, če ne več. Edina zadeva ki je res hitra, so tiste testenine, zraven pa omaka na praženem česnu. Pa še tam rabiš nekaj cajta +za oprat in narezat solato in še kaj vanjo. (aja, kupiš že narezano):))

Ja, simpl je tkole pisat, “popraži jetrca na čebuli pa kos kruha pa fertik”, ampak jetra je treba tudi narezat na majhne koščke (najbrž se kuha za celo familijo ne samo zase, tako da ne bo samo 4 koščke jeter, ne?), čebulo narezat, olje segret, pa smo že pri 20 minutah dela, potem pa še popražit in malo podušit (še vsaj 15 min), pa smo spet prekoračili pol ure.:)))) Enkrat štopaj, pa boš videla, kako čas hitro teče.:))[/quote]

Ja, đizs in še enkrat đizs. Vse kar sem napisala se da nardit v pol ure, par minut gor al pa dol. Pol ure je pač neka fraza za hitro skuhano kosilo. V čem je point pol ali tričetrt ure?

Vse zgoraj našteto je kulturno zdravo in pripravljeno v doglednem času, da ni treba celega popldneva preživet za štedilnikom. In če ti rabiš za karfjolo in korenje očistit in skuhat pol ure, je to pač tvoj problem. Imam indukcijo, takoda voda takoj zavre (če jo nimaš daš pač vodo takoj gret) vmes sčistiš zelenjavo, ma ne porabiš pet minut. Kuhamo pa že dolgo ne več do mehkega, ker ni ne zdravo in ne dobro. Al dente, že kdaj slišala?

Zame hrenovke, pasulj iz konzerve (???), razne zmrznjene kupljene reči in podobno, kar ene naštevajo zgoraj, niso zdrava prehrana, sori.

Jaz znam skuhat samo nekaj zdravih kosil v pol ure (je pa res, da so skromna – ni treh hodov in mesa in ne vem kaj še):
– riž z grahom in parmezanom,
– polnozrnate testenine z brokolijevo omako,
– polenta s paradižnikovo omako,
– polenta z jabolčno čežano (ne kupljeno),
– v pekaču pečeni svaljki z zelenjavo (bučke, paprika, korenje),
– pečeni jajčevci in pire krompir,
– široki rezanci s tunino omako.

Vse ostalo, čim je zraven solata ali karkoli, že presega pol ure, ker je treba oprat, narezati itd.

Meni ni jasno zakaj mora biti kosilo kuhano v 30 min.

Otroci jedo v šoli, midva z možem v službi. Za večerjo pa kaj lahkega.

In ni mi jasno zakaj bi bila pogreta hrana nezdrava. Vsaka gospodinja ve, da je jota boljša naslednji ali pa tretji dan.

In kaj je narobe z juho drugi dan Pa saj jo ne skuham samo za 1x. Škoda elektrike in sestavin.

Pa pasulj, sarme filane paprike tudi ne narediš samo za 4 oz. 3 ali samo 2.

A tista karfjola iz Hoferja za par centov je pa zdrava? Ali misliš, da raste vse leto in jo tisti dan utrgajo, pripeljejo v trgovino in ti jo kupiš in takoj pripraviš.

Vse ste nerealne in navadne lažnjivke samim sebi. Pa tista vaša plastična solata je pa fuuuul zdrav obrok. Pa ne mi zdaj da je iz vašega vrta. Sploh ne če imaš pol metra snega pred bajto.

nakladaš, razen če ste vsi trije jedli tisto majhno vrečko tortelinov.

vprašanje je bilo, kako to narediti v pol urice. karfijolo, korenje, ohrovt… je treba oprat in narezat, šele potem v lonec vreči in verjetno kuhat vsaj pol ure, če je korenje not. Skupaj torej nanese vsaj 40 min, če ne več. da ne govorimo o polenti, ki jo je treba najprej skuhat in ohladiti, potem šele narezat (aja, to narediš dan prej):)) in panceto narezat pa popražit, pa sirovo omako naredit, potem pa še popeči. Bi rekla nekje okrog ene ure dela, če ne več. Edina zadeva ki je res hitra, so tiste testenine, zraven pa omaka na praženem česnu. Pa še tam rabiš nekaj cajta +za oprat in narezat solato in še kaj vanjo. (aja, kupiš že narezano):))

Ja, simpl je tkole pisat, “popraži jetrca na čebuli pa kos kruha pa fertik”, ampak jetra je treba tudi narezat na majhne koščke (najbrž se kuha za celo familijo ne samo zase, tako da ne bo samo 4 koščke jeter, ne?), čebulo narezat, olje segret, pa smo že pri 20 minutah dela, potem pa še popražit in malo podušit (še vsaj 15 min), pa smo spet prekoračili pol ure.:)))) Enkrat štopaj, pa boš videla, kako čas hitro teče.:))[/quote]

Napaka. Za zelenjavo velja – manj se kuha, bolj je zdrava. Če boš cvetačo pacala pol ure, ne bo od nje nič več ostalo. Korenje je pa itak greh kuhat. Polente še nikoli nisi delala? Skuha in ohladi se u tren oka. Sirova omaka – en dva tri. Narezat jetrca – minutka. Ajde pet, če je res gora.

Skratka, najprej dejansko poskusi kaj skuhat, potem pa pametuj, koliko časa kaj vzame.

New Report

Close