Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Poroka v družinskem krogu

Poroka v družinskem krogu

Zdravo!

V načrtu imava poroko. Začela sem se že malo pripravljat in zanimat o stroških in me je sedaj na rit vrglo, kako je vse drago!! :((

Moja žlahta je zelo plodna 😉 in jih je iz moje strani okrog 80 (tete, strici in sestrične in bratranci) iz njegove okrog 40 pa še prijatelji 20, pa sem na cifri 140. Ker pa mi je to absolutno predrago, sem pri sebi začela razmišljat o poroki v družinskem krogu (starši, brati, sestre in babice) to je pa 15 ljudi z nama in najinima otokoma.

Naj povem, da če povabim žlahto moram vso, nismo pa ne vem kakšni prijatelji. Vidimo se parkrat na leto in za okrogle roj. dneve. Kako bi vi gledali na svojega sorodnika, ki bi se poročil v družinskem krogu?

Niti slučajno nisva škrt, ampak drugo leto bova začela delati hišo in to je tak velik strošek.

Pa še tiste ki ste se tako poročile, ste se tudi cerkveno ali samo civilno?

Ja ja, manjka mi samozavesti glede žlahte da je joj 🙁 me prav skrbi kako me bojo “požrli” če res to narediva. Moj pa pravi j… ga 🙂

lp

Jaz imam podobno orjaško žlahto in te sama ne bi nič postrani gledala, vem pa, da so okrog mojega bratranca precej otresali, ko je naredil nekaj takega. Ampak moja žlahta tudi sicer neprestano obira, če se kdo poroči ali ne.
Pojdita se sama poročit v Benetke ali v New York ali na Miramare in šele potem povejta žlahti, da sta vedno želela imeti poroko v obliki pobega ženina in neveste. Drugo leto lepo narediš veliko žurko v obliki piknika na dan, ko boste nalili plato za bajto, in rečeš, da je to namesto poročne fešte.

Sem sicer koruznica, ampak: poročiš se zaradi sebe, ne zaradi žlahte. Povabiš pač tiste, ki si jih želiš imeti v tistem trenutku poleg sebe. In sploh se mi zdijo ohceti za 100 in več ljudi stran metanje denarja (če ga ravno nimaš toliko, da ti je za par tisoč EUR čisto vseeno). Naredi, kot se tebi zdi in se ne oziraj na to, kaj bodo drugi rekli. Za denar, ki bi ga zmetali za fešto za 140 ljudi, si pa raje sami kaj privoščite, bo več koristi.

Ja hvala Bogu, da še nekdo razmišlja s svojo glavo! Poročila sva se skoraj v družinskem krogu in to civilno in cerkveno. Bilo nas je okrog 40, sicer pa bi nas bilo okrog 120. Zamere gor ali dol, poroka je vajin intimni dogodek, vidva se odločata o tem, koga in kam bosta povabila. Midva sva povabila le strice in tete (ter njihove partnerje), bratranca ali sestrične pa nobene. Če bi se še enkrat poročila, bi naredila isto, morda bi povabila še kakega prijatelja več (bili so samo trije). Žlahta se je najprej čudila, nato se pa sprijaznila in danes ni nobene zamere kljub temu, da so po moji strani strašno “občutljivi”.

Midva sva se poročila v tem stilu. Starši in bratje ter sestre z družinami. Bilo nas je 22 in smo se imeli prav lepo. Tudi bend smo imeli zvečer na ohceti in nas ni bilo prav nič premalo.
Poročila sva se civilno in cerkveno.
Glede na to, da bi bilo najine žlahte še enkrat toliko kot vajine (mož ima recimo 33 pravih bratrancev in sestričen), niti ne vem, kam bi jih dali.
Sva se pa odločila za to varianto ker nama je obema bolj tako ustrezalo in nama ni žal. Užaljenosti pa nisva zaseldila, res ne.
Glejta na vajine želje, ZMOŽNOSTI in potrebe. To je velik dan in samo vajin!

Jaz sem si želela ožji krog in je samo z res najožjimi (starši, sorojenci, stari starši in res najboljši prijatelji – seveda vsi s spremljevalci) prišlo 30 ljudi, kar mi je še vedno preveč, zato jih bo potrebno še malo zreducirati.
Mi je prav malo mar, kaj si razne tetke mislijo, saj se poročam zaradi naju, ne zaradi njih. V mislih imam samo obisk pri matičarju in večerjo, nič drugega.
Brezveze delat ceremonije za ljudi, ki jih vidiš parkrat letno po dolžnosti. Povabi res tiste, ki ti nekaj pomenijo in ne tistih, katere se “spodobi” ter naj bo tako, da bo vama prav, saj gre za vajin dan. Bodo že razumeli, da je vajina predstava o poroki drugačna. Imata vso pravico, da jih ne povabita.

ena rešitev je pa ta, da svate striktno prosiš, naj prinesejo za darilo denar…potem se ti poroka skoraj če ne celo povsem pokrije, kar se stroškov tiče. midva sva naredila tako, kljub temu, da sva imela samo 35 povabljenih (mava majhno žlahto). ampak kar se pa tiče žura, pa mislim, da je vseeno bolje, da povabiš samo tiste, ki ti res nekaj pomenijo in ki si jih želiš ob sebi.
predvsem pa – to je vajin dan in se morta met vidva fajn. za ostale te pa briga…

Kaj je zdaj to, tvoja poroka, al poroka tvoje žlahte?
verjemi, kakorkoli se odločiš, se bo našel kdo, ki bo imel kaj za gundrat in se pritoževat.

zadnjič sem bila na eni taki skromni poroki. mislim, da nas je bilo okrog 25. bila je tako civilna poroka,k kot cerkveni obred.

Vidiš, meni se zdi ravno pobiranje denarja od svatov čisto mimo. Pravzaprav celo nekoliko poniževalno, ker potem vedno poslušaš po ovinkih tisto razpravljanje ali kupčkanje, ali so dali oziroma dobili dovolj, premalo ali preveč za tisto, kar so na ohceti pojedli, popili, poplesali in pobruhali).
Uzdaj se use i u svoje kljuse, pravijo naši južni nekdanji sodržavljani…

no, kakor kdo hoče, lahko pa dobiš tud 10 mikserjev za darilo 🙂

moji svatje so bili absolutno zadovoljni, ker se jim ni bilo treba ukvarjat s kupovanjem daril in so rade volje prispevali za poroko oziroma za poročno potovanje… dal je pa kolikor je kdo mogel in hotel, eni so svojo udeležbo “preplačali”, drugi ne – s tem se nisem obremenjevala, oni pa pomoje tud ne 🙂

Povabi tiste, ki ti veliko pomenijo. Ne vse sestrične in bratrance, ampak tiste z katerimi se dobro razumeš in pogosteje vidiš. Jaz bi strica in sestrične obvezno povabila, ker so mi kot sestre in se pogosto vidimo. Brez njih si ne bi znala predstavljati poroke. Glavno je to, da povabiš tiste, ki ti veliko pomenijo. V moj krog to spada starši, tete in strici (ampak ne vsi), bratranci in sestrične (tudi ne vsi) in nekaj prijateljev. ne predstavljam si, da bi na poroko povabila samo starše, tetev in stricov, ki pa so mi kot drugi starši pa ne.

Jebeš širšo žlahto, poročaš se zaradi sebe, ne pa zaradi njih, da bodo malo uživali na tvoj račun.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Ne vem zakaj bi vabila vso žlahto, če si do sedaj koruznica z dvema otrokoma. Sigurno je najboljše, da se poročiš v sredo ker se poročaš itak za sebe.

Vidiš, meni se zdi ravno pobiranje denarja od svatov čisto mimo. Pravzaprav celo nekoliko poniževalno, ker potem vedno poslušaš po ovinkih tisto razpravljanje ali kupčkanje, ali so dali oziroma dobili dovolj, premalo ali preveč za tisto, kar so na ohceti pojedli, popili, poplesali in pobruhali).
Uzdaj se use i u svoje kljuse, pravijo naši južni nekdanji sodržavljani…[/quote]

meni se pa zdijo mimo darila, kot so neke brezvezne vaze, grde slike, kavomati, jedilni servisi in podobna šara, ki potem samo gnije v kleti. denar je zakon. vsak 50 evrov pa imaš pokrite stroške poroke pa še ne rabiš glumit, kako so ti darila všeč in razmišljat, kaj naj z njimi.

Hahaha, človek se ob takih vprašanjih in odgovorih vpraša, za koji klinac se sploh poročate. Če gledate na fičnike in nimate keša, se poročite samo z dvema pričama in basta. Vprašati se morate, kaj vam poroka sploh pomeni. Če bi radi samo njegov priimek, če nočete imeti vsi različne priimke in vam gre predvsem za praktične rešitve, se poročite samo s pričami. Če vam gre za tradicijo, slike, fešta, nepozaben dan…. pa gre zraven skoraj pod mus tudi celotna žlahta in poroka na veliki nogi. Samo vam gre večinoma za zadnje, želili pa bi si ne porabiti toliko, ali ne? In od tod potem tisto kalkuliranje, ali povabiti samo teto Francko in strica Toneta ali tudi njihovega sina Ptaha. Da vam Francka in Tone pomenita več kot Ptah in zato vabite samo tastara dva? Heheh, koga farbate? Samo manj denarja bi radi porabili in to je to. In od tod tudi kalkulacije s tem, da za darilo pričakujete samo keš itd. Da se pokrijejo stroški.

Recite kar hočete, jaz pa pravim, da so take poroke navaden šit. Ali pojdi na vse in pač porabi, kolikor se porabiti mora, ali pa (če ti gre za keš) pojdi na Maldive in se poroči brez vseh priveskov ali le s pričama v sredo na magistratu. Vse ostalo je bullšit in eno samo sprenevedanje.

Frca, to, da si izmišljuješ teme, kadar ti je dolgcajt, se zdi meni sicer bedasto, ampak za Ptaha si zaslužiš Zlato Mono (največja pohvala MONa, primerljiva z Zlatim Stojanom s celjskega erotičnega sejma). Vsakič, ko preberem kaj o Ptahu, skoraj crknem od smeha…:)))))))))))

In kdo si ti, da naj bi bilo tvoje mnenje edino pravilno?

Ljudje se poročajo, ker se imajo radi in pač želijo ljubezen kronati s poroko.Zakaj bi morala poroko nujno spremljati množična pijanščina in počitnice na Maldivih?

Obstajamo nekateri, ki imamo s širšo žlahto bolj malo stikov. In zdaj nam ti želiš dopovedati, da je edino pravilno, da povabiš celotno žlahto, ali pa nikogar od žlahte? Nekateri res znate razmišljati samo v ekstremih?

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Kdo pa pravi kaj o množični pijanščini? Če se poročaš samo zato, ker si želiš ljubezen kronati s poroko, se lahko poročiš tudi v dvoje in s pričami, ali ne? Če želiš zraven še žlahto, potem se ne poročaš SAMO ZATO, ker želiš ljubezen kronati s poroko, ampak ti gre TUDI za nek dogodek, ki ga želiš deliti z drugimi. Ne?

Nisem rekla, da je to edino pravilno za vse in vsakogar, ampak sem govorila zase. Nihče od nas nima s širšo žlahto stalne stike. Celo z ožjo žlahto večina nima posebnih stikov, razen s svojimi starši (nekateri niti s temi ne). Redko kdo pa na poroko povabi samo tiste, s katerimi ima stalne in redne stike in ki jih družijo resnično globoke vezi, ker bi potem povabil samo 5 ljudi.:)

Kar sem hotela povedati je tole: večina od tistih, ki sedaj govorite, da je prav, da se povabi samo “bližnje sorodstvo”, karkoli naj bi to pomenilo, bi bilo takoj pripravljenih povabiti tudi širše sorodstvo, če bi to plačal nekdo drug. Kapiš zdaj, kaj sem hotela reči s sprenevedanjem? Nič hudega, če ne kapiraš.:)

A veš, da bo čez 3 leta moško ime Ptah v radikalnem porastu pri novorojenčkih? Seveda bo vsa zasluga šla MON-u, hehe. Ko bo vaša svakinja/kolegica/sestrična vsa ponosna sporočila, da so dobili Ptaha, se spomnite name.:))

Midva sva se poročila tudi samo v ožjem družinskem krogu, to sva povedala najinim staršem in oni so potem ob priložnosti povedali naprej žlahti.
Sicer tašča ni bila najbolj navdušena, ampak ni nič težila ali prigovarjala, ker ona bi najraje videla, da bi bila ohcet na njenen domu na dvorišču, tako po starinsko…

Šli smo na občino in potem na kosilo na grad Mokrice in potem domov.

Takoj v ponedeljek sva pa letela proti Španiji.

Veš kaj, če vama pač ni do tega, nista dolžna nikomur polagati računov.
To je vajina odločitev in odločita se kakor paše vama in ne žlahti, saj vemo “žlahta raztrgana plahta”.

Pa še privarčevala bosta. Za hiško, kar je tudi zelo pomembno.

Bodi samozavestna.

LP MM.

Midva sva število prisotnih zreducirala na minimum – samo matičarki, midva in najini dve priči. Poročila sva se v sredo, čeprav sva iz LJ, sva šla v en sosednji kraj, poroka je bila le civilna (ker nisva verna), po poroki pa sva šla s pričama na eno dobro večerjo. Bilo je super!

Naslednji dan sem pa šla uredit vse dokumente (sprememba priimka).

Stroški so bili res majhni: uradne takse, stroški za nove dokumente. Večerje ne štejem pod stroške poroke, ker je bila prijetno druženje z dvema prijateljema in bi do nje lahko prišlo tudi brez poroke 🙂

Nekaterim se je to zdelo čudno, večina pa nama je dala čisto prav 🙂

Ob vseh teh hudih dilemah sem še bolj vesela, da sem anti-poroka človek 🙂

Midva sva se poročila v ožjem krogu, vseh skupaj nas je bilo 9, pa imava tudi veliko žlahto. Oba sva jim povedala, da se nameravava poročiti, vendar da ne bova delala ohceti, zamere ni bilo nobene. Tudi darila od nekaterih sva dobila:)

Kar pogumno in poročita se tako kot hočeta in ne ozirajta se na druge.

lp

**************************************** Prijatelji ne živijo samo v harmoniji, kot pravijo nekateri, temveč v melodiji. (Henry David Thoreau)

Podobno kot pri tebi – žlahte, da te kap. Vseh skupaj bi bilo več kot 80. Takrat sva se odločila, da nama je pomembneje, da imava ob sebi nama najdražje. Poroka je bila zato v družinskem krogu. Vseh skupaj nas je bilo 12.

Sva si potem raje privoščila eno potovanje v tople kraje, ki si ga v nasprotnem primeru ne bi.

Kaj so si takrat mislili sorodniki mi je bilo pravzaprav vseeno. Zvečer smo bili doma in nekaj jih je na lastno pobudo prišlo k nam. Vseh sem bila zelo vesela in vsi so bili lepo postreženi.

Pred dvema mesecema sva se poročila samo s pričami in to civilno. Sploh nikogar nisva obvestila o poroki, ker je to najina stvar in sva se poročila zato, ker se imama rada, ne pa da bi žlahta žurala. Po poroki sva povedala moževi mami, sestri in svaku in smo nazdravili. Bili so veseli za naju. Jaz pa sem povedala po poroki samo sestri (staršev več nimam) in je bila užaljena, ker bi po njenem morala prej vedeti.
A se s tem ne obremenjujem, to je bila najina odločitev in to je najino življenje.

Se je pa tudi v septembru nečakinja poročila na tak način.

Lp

New Report

Close