Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Spanje v vrtcu

Spanje v vrtcu

Pozdravljene!

Mena pa zanima, kako je v vaših vrtcih urejeno spanje. Pri nas namreč “morajo” spati vsi – brez izjeme. Torej, če otrok ne more spati, mora pa pri miru ležati. In meni je tega enostavno dovolj. Hčerka je do nedavnega spala in s tem ni bilo težav, zadnje čase pa pravi, da ne more več spati. Potem se seveda premetava in s tem “moti” druge. In kaj stori vzgojiteljica? Grozi… Če ne boš dala mir, bo pa…. Poslušam prijateljico, ki mi pravi, kako pri njih ni nujno spati in kako poskrbijo za otroke, ki ne morejo zaspati…

Slišala sem tudi, da v nekaterih vrtcih dnevno pišejo na oglasni, kaj so tisti dan v vrtcu delali. To se mi zdi dobro (ali pa vsaj, da bi bilo tedensko), ker jaz ne vem, kaj delajo v vrtcu. Otrok pove, kolikor pač pove, pa še tisto je ponavadi za par dni nazaj.

Torej, kako je kaj v vaših vrtcih glede tega?

Prosim za odgovore, da bom lahko svoje mnenje povedala tudi danes na sestanku. Hvala vsem.

pri nas letos, ko so otroci stari v večini 4,5 let, spanje ni več obvezno. morajo pa drugi, ki ne želijo ali ne morejo spati, dati mir. takrat rišejo ali gledajo knjigice.

Podobna tema je bila spodaj, o vrtcih.

Vsi morajo spat, da imajo vzgojiteljice svoj mir. Spet ena zgodba žalosti ane, govorijo eno, kako se prilagajajo, da naj spi tisti, ki mora, ostali naj lepo v miru uziva v koticku igra, delajo pa drugo, tako, da naženejo vse spat in tišina, gorje če je ni. To je vrtec in prej se navadite na vse take finte bolje bo. Tako je in tisti, ki misli da tega pri njih ni, se moti. Redki vrtci so, ki imajo še odlične vzgojiteljice, ki bi v takem primeru šle do tvojega otroka mu dalo knjigico, kakšno mirno igro, da bi ostali lahko spali, tisti, ki ne želijo pa bi se jih motiviralo drugače, ampak ej, za to je potrebna prava vzgojiteljica, ki pa jih je žal malo. zato sta potrebna mogoče dva prostora, da v enem lepo v miru spijo, v drugem pa se igrajo in uzivajo otroci, ki pocitka ne potrebujejo. Zato je potrebna prava organizacija, malo dobre volje, ampak žal posluha ni, četudi se boš pritožila te bodo še potuškali in na koncu itak ne boš vedela, spi, ne spi, kaj, če se tvoj otrok celo laže, da mu grozi…ej, jaz ti verjamem, samo lahko ti nekega dne vzgojiteljica reče prav to. Da bi ona komu grozila no, si nora;))? še huje je, ko 5 letnike, skoraj 6 letnike napodijo še počivat, za ljubi mir.

Hčerka je stara 3 leta in še spi v vrtcu. Vem pa, da če kak otrok ne more spati sedi pri mizi in bere knjigice, v glavnem dejavnosti, ki ne povzročajo hrupa.

Na oglasni deski pa nas čaka vsak dan napisano kaj so delali in katero pesmico in knjigico so obravnavali. Napisano je precej obsežno cca. v 20 točkah oz. slab A4 format.

zakaj vedno želite spreminjati pravila? a mi lahko kdo razloži?
Če so pravila taka jih naj spoštuje tvoj otrok, tako kakor drugi. Od počivanja mu ne bo nič hudega.

Tudi pri nas enako. Sicer pa moja deklica še vedno spi v vrtcu.

Tudi pri nas triletniki spijo brez izjeme in mi je prav tako…tudi tisti,ki prej niso vec spali, zdej bojda spijo…tko da ne vidim tukaj nobenega problema…jst svojega po kosilu sicer vzamem ven…pa ne zato,ker ne bi spal, pac pa zato ker spi po 3-4 ure…ocitno ta spanec potrebuje in bi blo v vrtcu tega manj…

Tudi nasi vzgojiteljica in pomocnica vedno piseta listke,kaj so tisti dan poceli…meni je to zelo pomembno saj zelo rada prebiram to…tamal mi ponavad nic ne zna povedat kot le, da so jedli in se igrali…ne vem jst sem z delom nasih,tako vzgojiteljice kot pomocnice izredno zadovoljna, tamal enako,kar mi je pika na i:)

aja se to…ko spijo pri nas, tisti,ki na zacetku ni mogel, so mu dale kako knjigico, vendar je morala biti tisina zaradi ostalih,kar se mi zdi prav…ampak kot sem rekla, zdej vsi spijo 🙂

Res je, Jovanka Broz, od počivanja mu ne bo hudega. Me pa zanima, če lahko ti dve uri pri miru ležiš, če nisi utrujena in zaspana????? Jaz zase vem, da ne morem. Kaj pa šele otrok.

Ja, in ravno to me moti, ko vedno govorijo, kako je vrtec prilagojen vsakemu posebej in kako je delo individualno,…. Potem pa ne morejo nekomu, ki ne more spati, niti ene knjigice dati.

no ko je bila moja v vrtcu ni bilo obvezno, niti za 3 letnike. morali so ležat in poslušat pravljico, pol pa kdor ni zaspal, se je lahko šel igrat. vem, ker moja ni nikoli spala

spa, kako naj bo vrtec prilagojen inidividualno posamezniku, ne more biti, kajti otrok je po 14 in več, oseb pa največ po eno, malo časa sta dve. Torej nemogoče ane. Drugič pa tudi le en prostor je. Kurikulum trdi eno, delajo drugo, ampak saj večina staršev tega sploh ne ve in potem tudi ostale, ki pa vse to vedo in jim ni prav že nekako utišajo na način, kot da si ti čudna…

Jaz ti dam prav, le zakaj bi tvoj otrok spal, če tega ne potrebuje in tvoj otrok ni izjema in prav bi bilo, da v takem primeru otroku dajo možnost, da ta čas dela kaj drugega, ampak ker je to le ena soba in mali otrok ne more biti tako tiho, je najlažje rečt, tiho, spali bomo. Žal ja.Seveda pa jih poterajo spat največkrat zato, da imajo svoj mir vzgojiteljice. če bi bila vzgojiteljiva ta prava, bi otroka, ki noče spat že zamotila tako, da bi ta čas preživeli v miru ob branju pravljic, mirni igri ali čim drugem!

Otrok v vrtcu ne smejo siliti k spanju, niti k ležanju. V jaslih (do 3. leta) večinoma res še vsi spijo, a so tudi že takrat kake izjeme. Po 3. letu pa je v vsakem vrtcu vsaj kak otrok, ki ne rabi več popoldanskega spanja. Tak otrok sicer res ne sme motiti ostalih (ne sme glasno govoriti, se sprehajati…), treba pa mu je omogočiti mirno dejavnost (risanje, branje knjigic ipd.).

Pogovori se z vzgojiteljico in zahtevaj, naj otroku omogoči mirno dejavnost med spanjem, če recimo po pol ure ležanja še ne bo zaspal. Če to ne bo zaleglo, stopi do ravnateljice.

Vsekakor pa ti mora biti jasno, da če se tvoj otrok ni sposoben (oz. če ni tako vzgojen) mirno zabavati in upoštevati tega, da mora biti tiho in na miru, potem pa konec koncev vzgojiteljica lahko zahteva tudi ležanje na ležalniku, če bi bila edina druga varianta ta, da bi otrok med počitkom/spanjem motil in budil druge otroke.

RAzumem, da morajo ostali otroci med tem, ko eni spijo v miru počakat. Kam pa naj jih da ta čas vzgojiteljica? NAj gre z njimi na igrišče? Kdo bo potem s tistimi, ki spijo?
Stvar je gotovo povezana z organizacijo celega vrtca. GOtovo in to le stvar ene vzgojiteljice (ki bi rada mir, ali pa tudi ne).
Kako pa bi sicer ve organizirale delo?
Kao doma uredite dva ali tri otroke v majhnem stanovanju. Potempa pomislite na celo skupino npr. 3-letnikov, ki jih mora popedenat ena vzgojiteljica.
Nič ji ne zavidam. Individualizacija je pač utopija.
Sicer pa, ali želite vzgojiti odraslega, ki se ne bo v nobene stvari sposoben nikomur in ničemur prilagodit. Ali nas čaka čas in svet samih egoistov?

JOvanka, še ena modra misel, kaj?

Vrtec je organizacija, v okviru katere so zbrani posamezniki.
Ni mi jasno, zakaj se v razumnih okvirih ne bi moglo upoštevati tako osnovnih individualnih potreb teh posameznikov, kot je spanje ali hranjenje.

Pa ne me sedaj razumeti, da jaz na nevem čem vztrajam. Želela sem samo vedeti, kako je to urejeno v drugih vrtcih. Vem, da ni enostavno za vzgojiteljice, po drugi strani pa tudi nočem, da se moja “boji” spanja v vrtcu. Pri nas je tako, da sta dva prostora eden zraven drugega, v katerem otroci spijo. Vzgojiteljici pa sta najmanj dve, večinoma celo tri. No, po moje bi se pa od teh lahko našla ena in dala kakšno knjigico tistim, ki ne morejo spati, a ne? Saj ne pričakujem, da bo preživela z njimi kvalitetno tisti čas.

Binki, mislim, da tudi, če moja ne bo spala v vrtcu, da zato še ne bo egoist in je sicer kar prilagodljiva.:)

Glej, moje mnenje okorog vrtca in vzgojiteljic je sledeče.

Moj sin se še nikoli nad ničemer ni na veliko pritoževal, so manjše pritožbe, amapk za vsako stvar reagirati je neumnost in potuha otroku. Vedno, ko ga vprašam kaj okrog vrtca, govori, kako se imajo fajn, kako se igrajo….. Vem tudi, da ni vse popolno, da imata vzgojiteljici preveč otrok, v prenatrpanem prostoru, da znata biti nepravični, da sta velikokrat tudi tečni,….. Ampak, življenje ni ena sama pravljica in prav je, da otrok čimprej to sprevidi, saj bo imel lažjo pot za naprej. Napačno je vzgajati otroka, da se vse vrti le okoli njega in tako stopiti za vsako malenkost v njegov bran. Do neke mere jaz pustim določene zadeve, da z vzgojiteljico sami razčistijo, saj mora tudi ona z njim shajati cel dan in prav je, da si ga tudi prilagodi.

Do sedaj še nisem imela nobenih konfliktov z vzgojiteljicami, čeprav se v veliko stvareh z njimi ne strinjam. Ko bo potrebno, ko bom videla, da sina resnično kaj muči, da ga kaj teži…. takrat pa bo čas, da se pogovorimo. Če bi npr. mojega otroka silili spati in bi ga to tako težilo, da bi mi vsak dan jamral, bi se zagotovo želela pogovoriti z vzgojiteljico, kako bi to zadevo izpeljali in kakšno je dejansko stanje. Če pa ne bi posebej jamral, bi pa pustila, da zadevo sami razčistijo.

Moj sin v vrtcu spi, kako pa je poskrbljeno za ostale, ki ne spijo, pa ne vem.

lp,

N.

pri nas jih ne silijo v spanje, ampak jih drugače posebej zamotijo, ker vsi ne hodijo spati. na oglasni deski pa imamo vsak dan napisano s čim so se otroci ukvarjali. zelo v redu odnos in čudovite vzgojiteljice.

nihče ne želi spreminjat pravil, dejstvo pa je da je otrok individum, in ja kot takega ga je treba celostno obravnavat.
moj otrok pač nikoli ni imel potrebe po popoldanskem počitku, in sreča da je naš vrtec bil tako organiziran in vzgojiteljice tako usmerjene, da so to upošetavle.

Prav je, da se otroci navadijo določenih pravil, ki naj veljajo za vse enako (sedenje za mizo pri jedi, lepo obnašanje, sprehod za vse, čeprav bi kakšen morda raje bil v igralnici ipd.). Pri jedi in pri spanju (pa tudi iztrebljanju) pa je po moje treba prisluhniti potrebam posameznih otrok, seveda v okviru sprejemljivega. Siliti otroka, ki ne je veliko, s hrano, je zame nesprejemljivo ravno tako (če ne bolj), kot odrekati otroku, ki bi bi rad še in ki nima problemov s težo, dodatek. Siljenje s hrano lahko npr. pripelje do tega, da bo otrok pridobil prav patološki strah pred prehranjevanjem in bo odklanjal hrano celo takrat, ko bo lačen. Prav tako je siliti otroka spati, ko ni zaspan in ko pri najboljši volji ne more zaspati, zame nesprejemljivo. Ker pripelje do tega, da bo otrok, ki je prej z veseljem hodil v vrtec, začel le-tega odklanjati. Pojavi se lahko ravno tak patološki strah pred vrtcem kot ob siljenju s hrano. Se je zgodilo pri nas pri prvorojencu. Otrok, ki se je drugače zlahka privadil vsakršnim pravilom in s katerim ne v vrtcu ne pozneje v šoli ni bilo nobenih problemov, je postal jokav in ni želel več v vrtec. Kljub vsem pogovorom se takrat ni dalo urediti (pred 15 leti), da bi se tisti, ki ne morejo spati, lahko mirno igrali. Ker ni bilo možnosti menjave vrtca, je otrok dve leti odklanjal vrtec. Ko je prišel v skupino male šole, kjer spanja več ni bilo, je to postal čisto drug otrok. Spet je z veseljem hodil v vrtec in mislim, da je pol leta govoril vsako jutro, kako vesel je, da mu popoldan ni več treba spati.

Druga dva otroka sta hodila v vrtec, kjer ni bilo nobenega problema, če nekdo ni mogel spati. Bila je možnost druge igralnice, kjer so se igrali otroci, ki niso spali. Seveda tihe in mirne igre. Toda druga dva sta bila ravno nasprotje prvega. Spala sta do 5. leta. Dveinpolletnica doma ob sobotah in nedeljah ne spi več popoldan in tudi čisto nič ne tečnari do osme ali devete zvečer, ko gre spat. V tem vrtcu vsi otroci morajo spati, zato bom najkasneje drugo leto otroka prepisala v vrtec, kjer jim ni treba spati, če bom videla, da se otrok na ležalniku muči in da začenja odklanjati vrtec zaradi tega. Bom pa tudi vodstvu povedala, zakaj smo se tako odločili.

Demokracije v vrtcu ne more biti in pika. Ko se bodo otroci enkrat zmišljevali, kdo bo spal in kdo ne bo, bo čista anarhija. Kmalu ne bo spal nihče več!
Pa poznam primer, ko so bile pri eni deklici vzgojiteljice prešibke. So vprašale starše, ali naj otroka silijo spat, starši seveda ne. Ojoj, jim je bilo žal! Dve leti jim je potem trmarila popoldne pri hiši, ker se ji je spalo!!! Ampak potem je bilo prepozno.

Drugače je moj tudi govoril, da v vrtcu ne spi, da samo leži. Malo morgen, ja. Se je točno videlo čez vikend, ko res ni spal, da je bil ob osmih koma. Čez teden pa nikakor spat.
Otroci rabijo red. ne moreš imeti pol tako, pol tako. Kako boš potem otroke, ki res morajo spati, prepričal, naj spijo, če jim ni treba?

spa in ostale, oprostite, da živim in za to moje mnenje.
Nov nasvet- najemi privat varuško in jo nauči,kako naj postopa z tvojim otrokom! Ali pa toži vrtec, ker mora tvoj otrok počivati on pa tega noče! amen. Ste zadovoljne?

Torej imajo po tvojem vsi otroci enake potrebe?
Tudi enake potrebe po spanju?
2 moja otroka sta v vrtcu spala, 1 ne.
Na srečo so bile vzgojiteljice tako uvidevne, da so ga pustile, da se je v kotu mirno igral, bral, sestavljal.
Naj bi ga mučile in mu priskutile vrtec?

Ne morem dojeti, kako zelo ozko gledate.
Sploh Jovanka, ki je povsem očitno okamenina sivega socializma.

ja sedaj bi jih v vrtcu silili spat, pol pa pride šola pa ja nikakor spat. spanje prepovedano. pol boste pa se pritoževale, kako so učitelji nepošteni, saj so otroci šele 6 let stari, pa kaj še vem.

pa dajte se no zbrihtat. vsaka ve kako je z njenim otrokm. če je navajen spat bo spal tudi v vrtcu, če ne pa ne bo. vzgojiteljice pa tudi morajo bit toliko fleksibilne da dajo otrokom ki spijo skupaj ležalnike, onim ki ne pa spet drugam. da se po pravljici lahko vstanejo in nikogar ne motijo.

pa bodite no realne. pa ja mamica kr tko, pišeš da otrok v vrctu spi in da je to nujno da si nima kaj zmišljevat, čez vikend ga pa sama ne daš počivat. pa daj no, malo premisli.

Ne, ga ne dam počivat čez vikend, gre pa zato zvečer prej spat. V vrtcu imajo pač sistem, da gredo spat vsi (oziroma počivat) in tudi tisti, ki rečejo, da ne bodo spali, zaspijo. Hecno, ne? Za tiste redke primere, ki jim vseeno ne uspe in so po določenem času še budni, je pa na voljo igralnica.
Če pa boš dal otrokom na razpolago, ali bodo spali ali ne, poznate enega samega, ki bo prostovoljno legel? Jaz ga ne.
Pravilo je torej: Vsi spat, če pa kdo ostane buden, ko že vsi spijo, se lahko umakne. Nikakor pa ne: Kdor ne želi, mu ni treba spat. Ali pa da bom jaz zdraj odvihrala v vrtec in zagnala vik in krik, zakaj ga silijo spat? Prisiliti ga itak ne morejo in bo tak otrok samo moteč za druge. Če pa ga pripravijo, da leže in potem zaspi, čeprav je prej trdil, da ne bo, je pa to za moje pojme samo pozitivno. Ve pa tak cirkus zganjate.

Vidim, da imate tudi ve probleme z organizacijo.

Mene pa muči šef v službi. Nikakor ne more razumeti, da mi od 10ih pa do 12 misli ne delajo tako, kot bi morale in da pač v tistem času potrebujem 2-3 pavze za kavo. Delo je do konca šihta narejeno, vedno, dobro, kavlitetno. Tako, da se nima pravice pritoževat. Za kar me plača, to storim. Ne vem pa, zakaj ne more upoštevati tudi mojih potreb. Moja mama jih je vedno.

New Report

Close