Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek periferija ali mesto?

periferija ali mesto?

Če bi imeli možnost izbire ali bi se odločili za življenje v okolici mesta ali v mestu? Konkretno govorim o Lj. Prednosti življenja v mestu so dobra infrastruktura, bližina vrtca, šole, trgovine, možnost športnih dejavnosti in velika izbira dejavnosti za otroka in odrasle, dostopnost brez avta… Pomankljivosti so manj prostora, več hrupa in onesnaženosti, več kriminala v blokovskih naseljih, težave s parkiranjem… Predvidoma je velikost stanovanja približno enaka.

Dokler nisem imela otrok, definitivno LJ, čim bližje centru (in tako je tudi bilo). Zdaj, ko imam otroke, se mi pa zdi lepše na obrobju.

Naša izbira je bila nekaj vmes – naselje Mostec. Še vedno v mestu, vse dostopno, hkrati pa v čisti naravi (gozd, travniki, bajer itd.)

Živela bi na obrobju. Toliko, da še vozi vsaj ena trola.

Periferija.

Živi in pusti živeti

Dokler sva bila sama, mi je bilo vseeno. Najprej sva živela na obrobju-bilo je super, nato v mestu-Šiška, blizu Mosteca-super. Z leti in povečanjem družine se želje spreminjajo. Želimo živeti na vasi, in v bližnji prihodnosti se bomo selili. Mislim, da smo našli, kar smo iskali. Če nam ne bo všeč, se bomo pa spet selili:-))))

LP

Sem mislila, da kaj bolj konkretnega sprašuješ!
Ljubljana-Mostec je pa ena in ista stvar, medtem ko je strogi center čisto drugo. A sploh lahko prezračiš stanovanje?
Mostec- super sprehajalna pot- pot spominov in tovarištva, Rožnik, živalski vrt,mesto čisto blizu z avtom, kolesom ali avtobusom, celo peš čez Tivoli.
Midva z možem se pa odločava ali večje stanovanje na dobri lokaciji ali hiška izven Ljubljane, ob gozdu brez sosedov!

Še ko sem bila sama, sem težko zdržala v Ljubljani ceeeelih pet dni skupaj – po enih treh, štirih sem nujno potrebovala dozo province.

Definitivno periferija.
Res imaš mogoče več stroškov z avtom vožnja, vzdrževanje… ampak je življenje na periferiji mnogo lepše kot v mestu, tudi v poznejših letih.
lp

Kot mestno dekle sem se preselila – omožila na periferijo…tukaj bom ostala… vsake toliko časa, pa se kljub temu grem in napolnim baterije v mestu (starši še živijo v Lj)

sedaj, ko imam otroke je moj izbor periferija
ni šans, da moje otroke vzgajam v mestu

hja vas mogoče.
Ampak, vsakič, ko sem tam (živimo zraven polj in travnikov) VOZIJO GNOJ, GNOJEVKO…..
Me je minilo.
Če bi bila kaka drugačna lokacija mogoče

tole je tudi stvar načina življenja oz. kaj ti je všeč in kaj ne. sama sem s periferije, zdaj živim v lj in za nič na svetu ne grem nazaj na periferijo. mi bolj odgovarja mestni način življenja, razmišljanja ipd. oba sva zaposlena v lj in tako nam ostane veliko več časa, kot če bi se morala še vozit vsahk dan zjutraj in popoldne, konec konec je to tudi precej obremenjujoče. kaj pa vrtci in šole? otroka moraš s periferije prav tako vozit s sabo v lj, razen če ne živiš ravno v bližini staršev (spet stvar odločitve, zame absolutno no way.) periferijo imamo, kadar se nam tega zahoče, oboji starši namreč živijo izven lj.

Ne maram pozdravljat vsakogar, ki ga srecam, ko grem zvecer na jogging.
Ne maram hodit leto in dan v isto trgovino.
Nocem prezivet dveh ur dnevno v avtomobilu, ker to nanese 1 mesec na leto.
Ne maram na izbiro treh bifejev, enega cevljarja, ene mesane trgovine s posodo, vrtnim orodjem, umetnimi gnojili in vodovodnimi ventili ter ene podruznice NLB, odprte od 8h do 16h.
Nocem, da bi moji otroci zabijali cas po avtobusnih in zelezniskih postajah, pol zivljenja jim pa ne mislim spilat taksista.
Nocem, da bi bili moji sosedje tudi moji najboljsi prijatelji.
Nocem imet orjaske hise, v kateri bom tiste tri ure na dan, ki mi ostanejo od sluzbe in prevoza na delo, porabila za pospravljanje.

Skratka, moja izbira je jasna.

SG

Okolica! Tako sem živela večino svojega življenja, v mestu sem bila tri leta. Iz mesta pogrešam le hitrost do službe (5 minut peš) in NIČ drugega.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

To sva tudi midva študirala. Na koncu je prevladalo tole: imava 4 otroke in če nočem biti nadaljnih 15 let šofer zaradi otroških aktivnosti, mora vozit mestni avtobus. Tako smo pristali v Tacenskih dvorih.
LP

Živimo 5 km do manjšega mesta in približno 20 km do Celja. Imamo pa v naši vasi v bližini vrtec, šolo, gostilne, prodajalne z živili, cerkev. Res, na kakšno dejavnost se vozimo v Celje, recimo dvakrat do trikrat na teden, je pa kvaliteta našega življenja mnogo višja kot v Ljubljani. Npr., ko je v Ljubljani megla je pri nas sonce.
Ne vem kaj lahko odtehta to, da spustiš otroke ven na zrak, brez strahu pred avtomobili, iglami, pasjimi iztrebki (seveda znotraj ograjene parcele).
Smo pa na samem, najbližji sosedi 100m proč.

Sem 10 km od centra Lj., pa vendar periferija. Tu živim že od rojstva in mi je všeč, v Lj. sem v petih minutah in ne bi zdržala v bloku. Sem imela možnost iti k možu domov živet, bolj na vas; tam pa ni trgovine, ni šole, ne dobrih avtobusnih povezav, pa ni bilo govora.

Sem na idealni lokaciji zame, čeprav bi marsikdo rekel, da v blok ne gre. Do službe 10 minut, iz bližnje trgovine z vozičkom, če kupiš več, zdravstveni dom blizu, knjižnica tudi…… V nekaj minutah si lahko tudi v naravi, okoli bloka pa je veliko asfalta in malo rož- krasno za moje alergije.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

tudi jaz sem na taki lokacij, pa sem na periferiji v hiši, ne v Lj.
Mislim, da stvari malo poenostavljate in razumete:
-periferijo, kot kraj izven Lj na samem
-Ljubljano( center v bloku)
Vmesnih variant pa je seveda mnogo in realnost ni črno bela.
Jaz živim na periferiji Ljubljane, v majhnem kraju, vendar ne na samem, sem v naselju hiš in imam peš do občine, banke,trgovine knjižnice, zdr.doma, službe. Do Lj 20 min z avtom.Ko se vsedem na kolo imam po 5 minitah vožnje naravo, gozd, pa seveda vrt okrog hiše.
Pandora, torej če greš na obrobje imaš lahko vse to kar ti naštevaš kot prednost mesta, pa še kaj več.Če si pa želiš dejavnosti ali shopinga v Lj, pa se zapelješ tja.
Zakaj smo se odločili kot smo se?
Za ceno 3-sobnega stanovanja v Lj, smo kupili hišo na periferiji.

Sem pa prepričana, da je v Lj v hiši super, samo dragoooo

Imela sem možnost izbire in sem se odločila za periferijo manjšega mesta.

Sicer pa: kdo pa nima možnosti izbire?

No, pa še to: tudi na periferiji je lahko dobra infrastruktura, bližina vrtca, šole, trgovine, možnost športnih dejavnosti (po moje celo večja)…. Kar pa se tiče dostopnosti brez avtomobila – tudi za tiste, ki stanujejo v centru prestolnice je po molje avtomobil nuja, ker se marsikaj, začenši s trgovino, seli na obrobje….

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

Tudi jaz nočem nič od tega (razen prve točke – to me ne bi motilo), zato je jasna tudi moja izbira: periferija.

Samo tako mimogrede: periferija Ljubljane ni Maribor ali Koper (glede na to, da omenjaš dve uri vožnje na dan).

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

Otroci so tudi v mestu obsojeni na trolo, vsaj srednješolci… No, če se ne vpišejo ravno v šolo najbližjo domu…

Sicer pa imamo vse, z izjemo banke, tudi v našem kraju (precejšnja ponudba tudi izvenšolskih dejavnosti, tudi precej rekreacije za odrasle), če pa je potreba, sem v Ljubljani v dobrih petih minutah, z avtobusom do glavne postaje pa v 23 minutah.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

Kaj pa je za vas periferija? Mogoče Ig, Škofljica Kurešček…. Ali že npr. Rudnik? To me najprej zanima, da sploh vem kje živim. A je potem takem Lj. samo stari del mesta.

Zame je periferija tam, kjer je zelene površine več kot betona in kjer ni blokovskih naselij… Ne znam potegniti natančne meje, vsaj za Ljubljano ne. Za svoje mesto pa vsekakor občutim, kje je center mesta, kje obrobje in kje periferija… Povsod se dobro počutim, povsod sem tudi živela, rada se sprehodim po starem mestnem jedru, občudujem stare hiše in se sprašujem kakšno življenje je potekalo pred stoletji za temi zidovi. A za svoj dom, kamor se vsak dan vračam, sem izbrala periferijo. To je tam, kjer raste moje drevo in cveti moja cvetlica. In vendarle do šole, vrtca, trgovine, banke… ni nič dlje kot, če bi živela v centru mojega mesta.

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

New Report

Close