Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Analiza oz. oporečnost vode

Analiza oz. oporečnost vode

Ker sem po dvotedenskih bolečinah v želodcu, končno odkrila vzrok – voda iz pipe (doma sem namreč edina, ki popije na hektolitre vode, zato se očitno pozna samo na meni, mož je bolj na sokovih, otroci pa bolj ali manj na prekuhani vodi oz. čajih), me zanima kam bi lahko vodo poslala na analizo, plačilo te analize…. Zanima me namreč (ne)oporečnost naše vode in ali so moji zaključki (da je vsega kriva voda) pravilni. Želodec me namreč začne boleti kakšnih deset minut po zaužitju kozarca vode, boli kakšne dve ure in nato preneha. Ko mi še ni bilo jasno od česa naj bi to bilo in ko sem se z vodo nalivala cel dan, me je jasno bolel cel dan in to ne tako malo. Me prav zanima kaj vse spijemo takole nič hudega sluteči. Za vse informacije ali podobne izkušnje bom hvaležna.

Glede na tvoj opis malce dvomim, da je za bolečine v želodcu kriva voda. No, ker sprašuješ, kje lahko opraviš analize, naj ti povem najprej to: vodo lahko neseš recimo na območni zavod za dravstveno varstvo (tisti, ki ti je najbližje – so npr. v LJ, MB, KR, CE, MS,… ali na Inštitut za varovanje zdravja RS). Vendar se moraš seveda najprej odločiti nakatere parametre boš dala analizirato vodo (ali mikrobiološka preiskava – kateri mikroorganizmi ali pa kemijska – težke kovine, pesticidi…). Cene za mikrobiološko preiskavo so cca 10.000 sit, za kemijsko bistveno več. A imate vodo iz lastne vodooskrbe?

No, in zakaj se mi zdi, da za težave ni kriva voda? Praviš, da se težave pojavijo že 10 min po zaužitju vode. Mislim, da pri nobenem mikroorganizmu ni tako hitre reakcije (težave nastopijo nekaj ur ali celo dni po zaužitju). Ponavadi zastrupitev spremlja driska, bruhanje, ti pa ne navajaš, da bi imela te težave. Pri toksinih sicer lahko težave nastopijo, prej. Da bi bila voda onesnažena s pesticidi do te mere, da bi imela takšno akutno reakcijo, pa se mi zdi malo verjetno.

Svetujem ti, da obiščeš zdravnika, ter mu poveš o težavah. On bo najbolje presodil, kaj bi lahko bilo (če bo sumil, da bi lahko bila voda, ti bo tudi lahko svetoval parametre analize).

Kar pa se “nalivanja z vodo” tiče (kot ti to imenuješ) – zelo pomembno je, da telo dobi zadosti vode, a prekomerno uživanje tudi ni zdravo, ker se s tem iz telesa izločajo npr. minerali.

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

Si poskusila z ustekleničeno vodo????

Pri nas pijejo vodo iz pipe vsi – in ni nikomur nič.

Meni smrdi in tudi če jo slučajno pijem (razredčeni sok) me boli želdoec.
Zato pijem ustekleničeno vodo (skoraj vse, razen ljubljanske kanalizacije po imenu Zala, ki mi tudi smrdi in ima obupen okus).

Matr sm tečna :)))))))))

Ampak z užitkom pijem vodo iz vodovoda pri tašči, kje na Gorenjskem, kjer je voda v kozarcu bleščeča, brez mehurčkov klora in ki diši po vodi!!!!

Nataša

nova
Uredništvo priporoča

Če je vaša voda mikrobiološko oporečna, potem bi trajalo dalj časa, da bi se pokazali učinki. Če pa je kemijsko neprimerna, potem bi (zelo verjetno) imeli podobne simptome tudi otroci, če pijejo prekuhano. Prekuhavanje ponavadi ne pomaga pri kemijskem onesnaženju.

Kaj pa, če imaš nasplošno občutljiv želodec in je težava v tem, da naenkrat popiješ preveč? In te potem boli zato, ker se ti je želodec razširil? Poskusi piti počasi, ne več kot 1 dcl naenkrat. Možno je tudi, da si preobčutljiva na temperaturo. Pij mlačno, ne hladne vode.

In glede na to, da praviš, da te želodec boli dva tedna, mi to diši na kakšno črevesno virozo, ki veselo delajo zgago zadnjih nekaj tednov. Jaz sem jo imela, moja družina tudi. Simptomi pa precej podobni tvojim – boleč želodec kakšna dva tedna, občutek kamenja v želodcu. Čez čas se infekcija ˝pomakne˝ malo nižje in se manifestira v obliki drisk in/ali zaprtja.

Lahko pa si tudi alergična na katero od snovi, ki se v vaši vodi nahajajo v (dovolj) nizkih koncentracijah, da je voda ustrezna za pitje in ostalim ne povzroča težav.

Analizo pa ti bodo naredili na vsaki izpostavi Zavoda za zravstveno varstvo. Ni drago, mislim da nekaj tisočakov. Lahko pa enostavno za začetek pokličeš podjetje, ki vaše področje oskrbuje z vodo in zahtevaš, naj ti povedo za rezultate analiz, ki jih morajo ves čas delati.

New Report

Close