Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj je z našo današnjo mladino???

Kaj je z našo današnjo mladino???

Pozdravljeni,

Ravno danes sem bila v parku z mojim sončkom in mimo nas prideta dva fanta cca. 17 do 18 let (ne bom rekla klošarja), ker se ne spodobi).
Oba dva sta imela vse kavbojke porezane, vsepovsod in polno uhanov in vrezov itd. Eden fant se je obrnil proti meni in mi pokazal jezik.
Nisem vedela, ali bi se smejala ali bi bila žalostna.
Priznam pa, da upala se mu ne bi smela nič, ker ne veš kaj ti lahko stori.

Premišljevala sem o naši današnji mladi, če je to resnično in kot pribito, da moramo mi starejši molčati pred mladino, ker so napadalni, drogirani in še in še. Tistega fanta sem samo gledala in v sebi sem takoj mislila, ohhh boga tvoja mama z tabo… Verjetno se doma tudi obnaša kot zunaj…

Kaj menite ve za današnjo mladino? Ali bodo res nas starejše izsiljevali, da kaj dosežejo? Poznam par ubogih mamic, ki imajo takšne otroke, da jim ne sme povedati A, če pa kaj pove pa že grozi, da se bo ubil, da se bo pričel drogirati in vse takšne stvari. Ne vem kaj bo prišlo iz teh najstnikov ven!? Spomnila sem se enega očeta, ki je pisal za njegovega sina.

lp, Doroteja

P.s. Prosim lepo ne me sedaj popljuvati, če nekomu ni prav moje pisanje naj se vzdrži komentarjev.
Hvala!

Doroteja, se strinjam, da so se časi spremenili – od naše rane mladosti. Pa vendar so za to odgovorni starši otrok – njihova vzgoja. Odgovorna je tudi družba, ki razpada. Družba, v kateri poštenje, sočutje in fair play ne pomenijo več nič. Danes je neka vrlina le še denar, denar, denar. No, pa dober avto, pa velika hiša, pa veliko fensi prijateljev. :((( Na nas je, da se temu trendu upremo in naše otroke vzgojimo drugače. Za to pa je potrebno preteči kar nekaj časa, preteči kar precej politike in trdne volje. Ampak jaz sem še vedno optimist, da nam bo morda pa le uspelo. :)))

Lahko noč.

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

Tudi jaz se to sprasujem… v zgornjem postu na primer….

Sploh se ne znajo pametno zaposlit… Hmmm… Odpira pa se tudi drugo vprasanje – zakaj toliko razmisljamo o mladini… Pa ne, da se staramo :)))))

Sloncek

''Rojen si kot original, ne umri kot kopija...''

Če povem po pravici, se včasih počutim kar že malce ogroženo-predvsem moški del srednješolcev (vsaj v LJ) se obnašajo kot, da je cel svet njihov. Napihnjeni, arogantni, nesramni. Lahko rečem, da jih je večina takšnih.
Mi smo bili veliko bolj mirni in spoštljivi do drugih v mojih časih (SŠ zaključila l. 96).

Zadnjič mi je mož pripovedoval, kaj vse so kot mulci v Zasavju počeli. Pa ga ne bom zdaj špecala, samo danes so mulci drugačni. In nič “hujši”.

Smo pa na sociologiji imeli posebej na to temo nekaj predavanj. Že od nekdaj obstaja velik razkorak med tema dvema svetovoma. Naše babice so se držale za glavo, ko so gledale vrstnike svojih otrok in naši starši, ko so gledali naše vrstnike… in najbrž tudi nas same v času odraščanja.

Zakaj je tako, prepuščam v razmislek. Slonček, bravo za tvoj stavek o staranju!

Ja, staramo se.
teja

Se strinjam s tabo, Doroteja, da je mladina danes drugačna od nas (deset let nazaj). Pa ne samo v slabem smislu. So tudi veliko bolj napredni, več vejo in znajo… posledično prihaja tudi do skrajnosti. V Ljubljani, recimo, so se že cačele formirati tolpe (Šiška), ne bi vedela, da se je to dogajalo kdaj prej. Zanimivo mi je opazovati mladino v Hipermarketu, ko grem s sinčkom dopoldne kaj kupit. V Domžalah, kjer živim, je zraven SŠ in hodijo na malico. Niso problem samo mlado fantje, tudi punce znajo biti zeloooo nesramne in arogantne. Skoraj nisem mogla verjet, ko sem slišala vulgarne kletvice iz njihovih ust.
Zato je še toliko bolj pomembno, kaj bomo mi vložili v naše otroke. Starši so velikokrat ignorantni do tega, kar se v svetu dogaja, potem pa otroci sami zrastejo, brez da bi jih pripravili na prihodnost in dali v njih vrednote, ki resnično nekaj pomenijo. Mislim, da je odgovornost predvsem na nas, starših.

Lep sončen dan vam želim.
Pika

Ko sem jaz kot najstnica hodila naokoli z raztrganimi kavbojkami in v jakni z neti, je moja mama dobivala živčne zlome. Bila sem pridna gospodična odličnjakinja, ki pa je za vogalom našega sicer zelo urejenga doma kadila kot turek. No ja z drogami pa res nisem eksperimentirala, tukaj sem pa znala reči ne. Nekateri moji prijatelji pa žal ne.

In tega je, hmmmm… skoraj 20 let?

Mislim, da danes ni nič drugače, le naši pogledi se spreminjajo in mi se staramo. Sama opažam, da sem z leti v določenih stvareh vedno bolj konzervativna 🙂

Ko vidim moji nečakinji, ki hodita naokoli s kavbojkami komaj komaj nad … in majčko čisto do … vmes pa seveda veliko gole kože (huh, pozimi!), uhanček v popku, uhanček v nosu in pet uhanov v ušesih, zelene lase en teden, drugi teden vranje črne,…. me tolaži misel njune mame: “saj sta čisto fajn punci in raje vidim, da se izražata s frizuro in obleko kot pa na kakšen drug, bolj škodljiv način” 🙂

Spomnim se, ko smo v tretjem letniku gimnazije pisali šolski spis o prepadu med generacijami in je en sošolec spis modro zaključil: “in potem bo naslednja generacija zopet pisala takšen spis”.

Punce, staramo se.

Vedno e bilo govora “kakšna je ta današnja mladina”, tudi ko smo bili mi še tako mladi. In seveda se strinjam z vami, da taki prizori, pa droga, alkohol, brezdelje, nevolja… tudi mene postavljajo pred vprašanje, kam pa to pelje in ojoj, kakšni bodo pa naši otroci??!!! Po moje je prav, da to opazimo in se maksimalno potrudimo pri vzgoji svojih otrok, da ne bodo še slabši kot je današnja mladina.
Kljub temu pa je nekaj ohrabrujočega – v našem kraju so lani mladi od 15 let dalje, med njimi je tudi veliko študentov, ustanovili svoje društvo in se začeli malo bolj aktivirati v razvoju kraja. Upam samo, da jih ne bo začetna zagnanost minila.

Človeka nikoli ne sodim po videzu. Obleka in frizura mi ne povesta ničesar.
Če bi jezik pokazala meni, bi jima ga jaz z nasmehom pokazala nazaj 😉
Mogoče je pa jezik pokazal, ker je videl, da si ga v sekundi ocenila kot škart robo. Pa si je mislil – na, babura malomeščanska…

Ta fant je lahko čisto OK pobec, mogoče ima glavo bolj na mestu kot v nulo spedenana deklica.

Oh, kaj pa vem, z mojim malim princem so pa vsi ti povaljani najstniki tako prijazni (otrok namreč hodi po svetu in ljudi sprašuje vse mogoče), da sem vedno čisto ganjena. Tudi, oz. še najbolj tisti, ki so videti takšni, da bi se jih kar ustrašil. In če bi meni pokazal jezik, si zelo želim, da bi mu ga lahko nazaj, ampak najbrž bi se prevec režala. In potem bi ga še ta mali vprašal, zakaj neki je to naredil :-))

Draga Doroteja, razmišljaš prav. Meni je za vse te otroke, kar zame mladina je, neskončno žal. Pa že tudi za njihove starše!
Vendar ni za obupati in ne za posploševati. Najmanj polovico naše mladine je dobre in primerno vzgojene. Kdo je te pomagal vzgajati pa nočem tu izpostaviti, da ne bom vzpodbujala neproduktivnega polemiziranja in sovraštva.
Lepo pozdravljena!

Oh Doroteja, kaj pa porečeš, da si na igrišču z otroci starimi 9- 10 let in seveda svojega otroka opazujes med igro, ker ga moras voziti na igrisce in ga pac pocakas tam, ker 9 letnik se mi zdi se vseeno premali, kaj ce se kaj zgodi, tvoj dom je pa dalec…in se slisijo besede,” boli te ***** mala, ne nimam kurca, no pol pa picka, jebi se, goni se u tri krasne, ej kaksna prasica si “in se bi lahko nastevala, to prihaja iz ust 9-10 letnikov, mene je skoraj pobralo!

Sprasevala sem se, kaksni so ti otroci doma, nemogoce je, da so taki le na igriscu in sprasevala sem se ali jaz zivim za luno, je to sedaj normalno za tako starost vse to pičkarjenje, res cel teden nisem prišla k sebi, danes pa le upam, da moja otroka vseeno ne bosta podlegla takemu frajarjenju…

Kako lahko pomiluješ fanta, ki je bil pač v pošvedranih oblekah s piercingom na nosu in je eni ženski kazal jezik?
A te kljub letom še ni izučilo, da obleka ne naredi človeka?
Mogoče pa bi bil ta pobec edini, ki bi ti pomagal, če bi se zrušila sredi ulice, mimo pa bi hiteli lepo urejeni ljudje in gledali stran.
Jasno je, da misliš, da za polovico lepo vzgojene mladine stoji kler .
Ampak se pošteno motiš.
Pa mislim ,da tudi to že veš.

Nočem nikogar kritizirati, vendar sem sama v 8 mesecu nosečnosti ob čakanju na avtobus (namenjena sem bila domov s pregleda) doživela takšno prerivanje upokojenk in upokojencev pred vrati v avtobus, da mi je bilo kar slabo. Če bi bila med njimi, bi me verjetno pohodili.

Mladi( dijaki) pa so raje počakali ob strani in so potem čisto normalno vstopili na avtobus.

Navsezadnje mi je v avtobusu prijeten najstnik neurejenega izgleda odstopil sedež. Takrat sem bila v 30. letu starosti.

Da ne govorim, kaj se je včasih dogajalo v čakalnicah pri zdravniku. Vrivanje, odhajanje k zdravniku preko vrste, jamranje, kako dolgo je treba čakati, ker ubogi upokojenci pa res nimajo časa.
Popolnoma neprimerno obnašanje starejše generacije za moje pojme.

Le kje neki mladina pobira dobre in slabe zglede, se vprašam.

Ne strinjam se, da so vsi najstniki taki; kot še do pred kratkim zaposlena v šolstvu pa lahko rečem, da so eni res totalno nevzgojeni. Toda če takemu pogledaš v dušo in spoznaš njegovo ozadje, se potem ne čudiš. Ko vidiš, kaj vse mora prestajati doma in pod kakšnimi pogoji živi, si marsikdaj rečeš, da bi enim staršem morali z zakonom prepovedati imeti otroke. Ok, malo pretiravam, ampak ni daleč od resnice. Če si to priznamo ali ne, otroci so naše ogledalo. V njih se zrcali naša slika, kot staršev.
In kot sem že rekla, pa še enkrat poudarjam, niso vsi taki. Eni so prav prijetni in lepo vzgojeni.
V globalu pa – medgeneracijske razlike pač so in bodo obstajale in po moje je ena od “nalog” otrok tudi to, da nam včasih kravžljajo živčke.

Oh, kako lepo bi bilo, ce bi bili tisti, ki hodijo k verouku, res lepse vzgojeni (karkoli ze to je) in imeli tip-top osvojene vrednote! Za par let bi otroke lepo vpisali tja in bili brez skrbi. Ker pa poznam mnoge ‘cvetke’ z vsemi opravljenimi zakramenti, mi je se kako jasno, da bom morala v roke pljuniti sama in se maksimalno angazirati, da bo moj malcek postal clovek, kot se sika, ne glede na to, kako bo pac oblecen.

Oja, pod to se podpišem in čestitam, ker si to brilijantno povedala!!!

Kaj misliš, zakaj ti je jezik pokazal?

Mogoče si preveč buljila v njega…

Se spomnim enega heca glede buljenja.

Moj bratranec si je pri 17 letih med počitnicami na modro pobarval lase. Ker živi v manjšem kraju, seveda ni mogel ostati neopažen. sicer je bi pa to tudi njegov namen.

Ena gospa je tako hudo buljila vanj, da se je med hojo zaletela v obcestni steber z lučjo.

No, zdaj je pa že odrasel mulc pri 25 , zaposlen v vojski in nekaj svojega dopusta nameni za to, da kravžla živčke tudi kakšnim “nevzgojenim ” najstnikom v kolonijah na morju.

Jaz sploh nisem zijala v njega, ampak je ta čas ravno moj sinko bil na drugi strani klopce in sem slučajno pogledala. Da ne bo pomote, jaz drugače rada ne zijam za človekom… Nisem vse metala v isti koš, ampak nekatera mladina je pa takšna kot pa sedaj pred 25-timi leti, ko sem bila jaz najstnica.

Če je pa mislil, da sem malomeščanska gospa, kot je ena g. omenila pa mislim, da to ni važno, kakšna gospa sem – važno je, da si človek vredu ne glede, kje živiš, ali na kmetiji, v bloku na ulici itd…
Vsi smo krvavi pod kožo!

LP, Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))

Pozdravljeni!!!Ajoj ko sem prebrala neke odgovore nisem mogla verjeti.Ni važno iz kje si ali mesta ali vasi….Živim v mestu in marsi kaj vidim slišim od enajstnikov.Vse lepo in prav če je gdo pobarvan v modro in če želi pozornosti lepo in prav.vedno si pravim bodi kakor si sam želiš neprenesem pa da naprimer negdo ki si želi neke pozornosti je povrhu tega še zelo nesramen .Tudi če ga je g. Doroteja malo začudeno pogledala se mi zdi nesmiselno pokazati jezik.Zdi se mi da je današna mladina pozabila bonton in kultura je za njih pozablena.LEP POZDRAV KAJA!!!!!

Glejte Trenja zdajle… A to se je pred 20imi leti tudi dogajalo?! So mladoletniki nosili s sabo nože, tudi pištole? In se štihali do smrti, streljali??? Ne bi rekla. :(((

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

ŽN, pred 50 leti na štajerskem ni bilo dobre veselice, če ni vsaj eden končal zaštihan, tako, da… samo akterji so se spremenili, namesto vaških razboritežev so zdaj pač urbani nasilneži

Mislim, da niso vsi mlajši tako grozni, jih je pa bistveno več kot 10 let nazaj, in ja, tudi mene je strah, ker se mi zdijo nepredvidljivi.
Enkrat se je en osnovnošolec z južnjaškim naglasom drl za mano prav neotesano in sem mu nekaj (res ne bi smela, ampak sem bila takrat občutljiva, sem šele kasneje dojela, da sem bila sveže noseča) zabrusila nazaj. Čez čas jih je bilo vse polno, tudi starejših, cela banda in eden je name streljal s pištolo.
Na srečo je bila le otroška pištola s kamenčki.
Od takrat nikogar, če je videti zgubljen, ne pogledam niti v oči več, kaj šele da bi mu kaj rekla nazaj. Pogled z očmi, sploh pri bolj vročekrvnih ljudeh, ne glede na starost, je takoj vabilo za težave.

New Report

Close