Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cunami na Jadranu

Cunami na Jadranu

Sem že slišala, zdaj pa tudi prebrala, da je možen potres in nato cunami na Jadranu. Mislite, da je to možno? Sicer se mi FB ne zdi ravno kredibilen vir, a res je, da je v zadnjem času na Jadranu več potresov.

Tudi meni se je že porajalo to vprašanje. Sploh Dalmacija je zanimiva, saj je to kar precej potresno območje. Glede cunamija pa dvomim, da je na Jadranu možen. Nekoč je potres Dubrovnik zravnal s tlemi, pa ni bilo nobenega cunamija. Če ga takrat ni bilo, …

Jasno, da ja… dajta malo spremljat, kako se Zemljaa trese zadnje pol leta, od decembra 2020 še veliko bolj – se dogajajo premiki tektonskih plošč intenzivno sedaj, ja. – npr. aplikacija EMSC Earthquakes – pogosto je bilo v zadenj pol leta presenetljivo tudi v adriatic jadranski regiji -Split in okolica…. kar magnituda 4,5 – 5……. Pa Avstrija, Grčija nonstop šejka.

https://www.emsc-csem.org/#2

in če je magnituda 7,0 bo zagotovo cunami – tudi na Jadranu, seveda je možno.

nova
Uredništvo priporoča

Cunami je možen samo v tihem oceanu, drugje ne, sploh pa ne v sredozemlju v jadranu pa sploh ne


cunamiji so možni po oceanih in verjetno tudi večjih morjih
mimogrede, tisti najhujši do sedaj, je bil v indijskem oceanu, ne tihem
tudi atlantski ocean je že imel cunamije. v 18. stoletju je cunami po potresu skoraj zradiral lizbono

jadransko morje pa ni sposobno sproducirat cunamija. že za sredozemsko pa ne bi bila tak super ziher

baje do 6 metrov lahko gre

https://www.eskp.de/en/natural-hazards/tsunami-risk-in-the-mediterranean-sea-935107/

Dajte najprej razjasniti pojme; Cunami seveda je možen tudi na Jadranu, a so zaradi globin in strukture dna, bolj minimalni.

Sem ga tudi že doživel in to na enem izmed otokov v srednjem jadranu. Bilo je precej zanimivo za videti, ko gladina vode zaniha za kakšen meter do meter in pol, mogoče tudi več. V tistem trenutku je težko ocenjevati, ko razmišljaš kam naj se umakneš.


cunamiji so možni po oceanih in verjetno tudi večjih morjih
mimogrede, tisti najhujši do sedaj, je bil v indijskem oceanu, ne tihem
tudi atlantski ocean je že imel cunamije. v 18. stoletju je cunami po potresu skoraj zradiral lizbono

jadransko morje pa ni sposobno sproducirat cunamija. že za sredozemsko pa ne bi bila tak super ziher

baje do 6 metrov lahko gre

https://www.eskp.de/en/natural-hazards/tsunami-risk-in-the-mediterranean-sea-935107/
[/quote]

No… tudi v Sredozemlju gre kar dobro. V preteklosti, ko je razneslo Santorini v Grčiji, je praktično izbrisalo nekaj obalnih sredozemskih civilizacij, vsekakor pa je šlo k vragu nekaj naseljenih krajev.

Vprašanje je le, kolikšna masa se ob potresu dvigne ali posede …
Pogoji za to pa najverjetnejši na prelomih na liniji Dubrovnik – Pescara in Zadar – Ancona.
Ker pa gre za prelome z manjšo diferenco pa tudi ni pričakovati tsunamija takšne rušilne moči kot so pričakovani v Indijskem oceanu in na Pacifiku.
Tisti meter višinske razlike v morski gladini pa prinese tudi kaka močnejša tramontana. 😉

Vprašanje je le, kolikšna masa se ob potresu dvigne ali posede …
Pogoji za to pa najverjetnejši na prelomih na liniji Dubrovnik – Pescara in Zadar – Ancona.
Ker pa gre za prelome z manjšo diferenco pa tudi ni pričakovati tsunamija takšne rušilne moči kot so pričakovani v Indijskem oceanu in na Pacifiku.
Tisti meter višinske razlike v morski gladini pa prinese tudi kaka močnejša tramontana. 😉
[/quote]

Čisto prav imaš glede moči takega vala.
Kakšen meter seveda lahko prinese tudi tramontana, sploh pa jugo – a se vseeno ne zgodi v par sekundah (pa čeprav imaš udar vetra) – a tisto čemur sem bil priča je bil vseeno jadranski cunami.
Najprej je bil umik vode, šele potem val.

Za nastanek cunamija mora biti izpolnjenih več pogojev, med njimi tudi ta, da mora imeti potres magnitudo vsaj 6,5. Cunami je v severnem Jadranu zelo redek dogodek, amplitude valovanj pa majhne.

Sredozemsko morje ima sicer precej pestro zgodovino cunamijev. Potres ob obali Sicilije je povzročil 13-metrski val, ki je za seboj pustil 2000 smrtnih žrtev.

https://www.regionalobala.si/novica/ali-obstaja-nevarnost-cunamija-v-nasem-morju-sredozemlje-so-v-preteklosti-ze-razdejali-unicujoci-val

In pa še tale izračun strokovnjakov:
Vaja bo temeljila na simulaciji, ki sta jo po uničujočih cunamijih v Indoneziji leta 2004 izdelala Vlado Malačič in Boris Petelin z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo. Izračunala sta, da bi potres s stopnjo 6,8 z žariščem 13 kilometrov pod morjem pred črnogorskim Barom lahko sprožil cunami. Takrat bi se na morski gladini oblikoval 25-centimetrski val, ki bi zadel ob črnogorsko obalo, v Tržaški zaliv bi po več kot šestih urah prišel močno oslabljen štirimilimetrski val.

https://www.24ur.com/novice/slovenija/v-zda-bodo-simulirali-cunami-na-jadranu.html

Čisto prav imaš glede moči takega vala.
Kakšen meter seveda lahko prinese tudi tramontana, sploh pa jugo – a se vseeno ne zgodi v par sekundah (pa čeprav imaš udar vetra) – a tisto čemur sem bil priča je bil vseeno jadranski cunami.
Najprej je bil umik vode, šele potem val.
[/quote]

V to ne dvomim, sem le hotel napisati, da tako valovanje ne naredi katastrofalne škode.
Pred leti sem bil v zadarskem becirku deležen tramontane. Privršala je hitro, ne v eni minuti pa vseeno hitro in takrat jim je razmetalo tiste orglje na špici polotoka pa v Jazinah potrgalo nekaj vrvi preveč na tesno privezanih čolnov.

Čisto prav imaš glede moči takega vala.
Kakšen meter seveda lahko prinese tudi tramontana, sploh pa jugo – a se vseeno ne zgodi v par sekundah (pa čeprav imaš udar vetra) – a tisto čemur sem bil priča je bil vseeno jadranski cunami.
Najprej je bil umik vode, šele potem val.
[/quote]

No, cunami definitivno ni bil :))
http://www.sos112.si/slo/tdocs/ujma/1993/65_66.pdf

definicija cunamija je, da gre za premestitev večjih količin vode[/b] ob potresu ali plazu.
15 cm val, ki lahko nastane v jadranu se za to glih ne kvalificira.

No, cunami definitivno ni bil :))
http://www.sos112.si/slo/tdocs/ujma/1993/65_66.pdf
[/quote]

Vse to, kot jadralec, poznam precej dobro. Tabele za plime/oseke imam na telefonu, barometer v barki,… – in ni bilo nič tako znanega. Res pa se ob tem ne spomnim potresa, tako da je lahko bil kakšen drug pojav in ne klasični cunami.

Če se ti v par sekundah umakne precej vode iz zaliva, da ribe ostanejo na suhem in izgleda kot Rdeče morje, ki se umika pred Mojzesom – potem pa pridre nazaj s precejšnjim dodatkom… ne vem, kako bi to pravilno imenoval?

definicija cunamija je, da gre za premestitev večjih količin vode[/b] ob potresu ali plazu.
15 cm val, ki lahko nastane v jadranu se za to glih ne kvalificira.
[/quote]

Če gre za res velike količine vode… potem se strinjam, da ni bil cunami. Vsekakor ni bilo mogoče primerjati s tistim zadnjim znanim v Indijskem oceanu.

Si me spomnil na neko moje doživetje pred veliko leti na Braču. Spomnim se ga pa bolj po fragmenih, saj sem imela okoli 10 let. En dan se je voda umaknila, da smo nabirali školjke. Kot sem ujela pogovor, so se odrasli nekaj pogovarjali o plimi in oseki in da to ni oseka. Potem je ob mirnem morju, vsaj ne spomnim se visokih valov, prišel nizek val in nas krepko poškropil, prekril, starši pa so nas klicali iz vode. Ne vem, kako visok je bil, so bile pa mokre tudi brisače, ki so bile na mestih, kjer prej nikoli ni prišlo morje kljub valovom. Nič dramatičnega, a čudno. O cunamijih še nam takrat ni niti sanjalo.

New Report

Close