Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Znanje angleškega in nemškega jezika v šolah

Znanje angleškega in nemškega jezika v šolah

Zdravo,
že dalj časa premišljujem o tem, zato sem se odločil to napisati.
Sam sem mnenja, da je v slovenskih šolah (drugje ne vem, kako je) preveč dobrih ocen pri tujih jezikih. Mogoče se to malo smešno sliši, mogoče sem preveč kritičen. Mislim, da bi moral dijak v gimnaziji, sploh višji letniki, za oceno 5 pokazati res top znanje. Ampak res super, brez pripomb, oz. tako kot se imenuje ocena: odlično. Kolikor vidim/slišim je ocena 4 in 5 kar pogosta med dijaki, če bi bil jaz ocenjevalec, bi za tako oceno moralo znanje res biti tako kot sem rekel: vau, kar pa po pravici povedano, dvomim čisto, da je tako …
Ne vem, če gre res tukaj potem samo zato, da učitelji/profesorji dajo dijakom dobro oceno le zaradi povprečja ali pa je le tako nizek pogoj znanja za oceno 5. Se sprašujem, če sem le sam malo preveč kritičen, ampak moje mnenje je, da bi dijak za odlično oceno, pa naj bo to pri angleščini ali pa nemščini, moral res samostojno govoriti, kaj sam dodatnega povedati, ne pa samo odgovoriti na profesorjeva vprašanja ali pa se le naučiti neko zgodbico, pri kateri še povrh vsega ne ve, o čem se gre, in zato dobiti kar lepo 5. Saj ne rečem, da ni takih dijakov, da jezik res obvladajo. Daleč od tega da so, ampak da je pa takih 3/4 v razredu … Lepo in pohvalno, če je res toliko takih, da je, samo pri matematiki je pa potem čisto druga zgodba, tam pa niso take ocene. Konec koncev tudi sam vem, da je vsak vesel dobre in lepe ocene. Ampak trenutno gledano na ravni znanja. Kakšno pa je vaše mnenje o tem?

Hči ni preveč nadarjena za učenje jezikov.
Ampak po končani gimnaziji je z zaključeno 4 iz angleščine brez težav opravila certifikat za stopnjo C1.
Nemščina ji gre srednje (3) in temu primerno se izraža.

Verjamem pa, da ocena oceni ni enaka od šole do šole…

Sem imela nemščino 5 v gimnaziji. Znala pa nisem nič.
Učiteljica je bila lena, zamujala, na pamet smo se morali naučiti par lekcij in to je bilo to. Znanja pa nobenega.
Tako, da ja se strinjam s tabo.

Isto je bilo z mojo angleščino v OŠ. Imela ves čas 5, ko sem prišla v SŠ pojma nisem imela, ker je učitelj govoril vse angleško.
TIsti, ki so imeli pa angleščino 2 v OŠ pa se po mojem niti predstaviti niso znali. Čista tema. Samo, da so izdelali razred.
Aja v SŠ smo imeli pa super učitelja za angleščino pa sem imela 3 in sem ogrono znala. Nemščino pa 5 pa nula.

nova
Uredništvo priporoča

No, ja, o tem govorim … Ocena 5, znanje pa nula. Pa nič slabega seveda ne mislim s tem, ampak tako pač je.

Veš kako razočaranje je, ko prideš s petko pri ang v gimnazijo in ugotoviš, da v resnici pojma nimaš?
Ali pa ko ti je nemščina fajna, misliš, da kaj znaš pa v resnici pojma nimaš. Se zdaj spet sama učim nemščino in sem med drugim tudi našla knjige iz SŠ pa še tiste dodatne: nemščina na maturi. Dveh teh maturitetnih nismo obdelali pa bi morali. Sem zdaj pogruntala, da bi morali cel kup reči obdelat pa jih sploh nismo. Pa smo imeli v četrtem letniku 5 ur nemščine na teden (maturitenta skupina).

Ja, žalostno. Nemščino sem imela 5 pa komaj pa nič znala. Angleščin pa 3 pa ogromno znala.

Veliko zanič učiteljev je. Na žalost.

Se kr strinjam s tabo.
Sama sm npr ang v šoli imela 4. Pa vrjamem da to ni znanje za 4. Ok, lahk se sporazumm s kom in govoriva ang, ampak ni to to. Tud časi npr mi ne grejo glih. Razumm pa skor vse, vem pa, da ne povem prou, ampak ok, sogovornik me nekak razume 😉
Več sm se ang naučila s klepetom s tujini frendi. Na ta način sm se celo neki mal nem naučila 😉 pa da se pohvalm, pravjo frendi in frendice, ki npr “balkanskih” jezikov sploh ne obvladajo, da se da z mano lepo pogovarjat v ang 🙂

Govorite o današnjih dijakih ali o svojih dijaških letih? Na normalni gimnaziji ima danes jezik 5 kdor zna, povprečje je najbrž bolj 2,3. Proti moji generaciji znajo današnji uspešni dijaki ogromno. Prof pa ne more ocenjevati kar nekaj, ker obstajajo natančni kriteriji koliko za kaj.

ne boš verjel, da v šoli (gimnaziji) veliko otrok obvlada angleščino celo bolje kot profesorji, imamo dijake , ki se ves čas med sabo pogovarjajo v angleščini. Drugi cajti so, že od malega spremljajo tuj jezik. Moj sin se zgrozi, ko sliši mene govoriti angleško.
5 imajo z razlogom. Pojdi pogledat maturitetne naloge pa boš videl, da ne moreš akr tak dobiti 8 na maturi in jih ima veliko 8.

Moj sin je na elitni gimnaziji izbral francoscino. V 4 letih se je izmenjalo vsaj 15 uciteljic. Zakljucil je s petko, zna pa absolutno nic.

Hci je imela na isti gimnaziji vsa 4 leta isto profesorico in obvlada francosko za C1, pa je vseskozi imela francoscino 4.

jaz pa sem opazila, da otroci v teh časih obvladaj angleščino stokrat bolj kot njihovi učitelji…v razredu sina v 9. polovica tekoče govori angleško, učiteljico non stop popravljajo, menda je že prav moteče, ker učiteljica ne dohaja otrok,…zavedati se je treba, da ta generacija odrašča z angleščino, učitelji angleščine v osnovni šoli pa žal znajo bolj osnove angleščine, kot kaj več…tako bi jaz dala raje ocenila učitelje z 1, največ 2….saj se ve, kdo uči angleščino v osnovni šoli….so pa redke izjeme ampak takih je 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Tudi naša profesorica ima težave z angleščino, pa jo uči, 6 in 7 razred. Zna samo tisto kar piše v učbeniku. Pogosto med uro uporablja kar Google translate in otroci jo dost popravljajo. Predstavitev v angleščini nekega projekta na roditeljskem seltembra je bila nepozabna komedija. Govor kot učenci z 8 razredov in ogromno napak. Dialoga se skoraj spomnim.
They will did went, no, I mean, I mean wait no, they go yes, they go, you all will go thru different social things there. Am am, am you, they then you will see, I mean, you all will see new things. Cool things. Everything will be so cool.

Keri smeh med starši ampak to je čas, v mestni šoli bi jo nagnal iz prve.

Ah, tako dobro kot naši politiki ala janez janša in Alenka Bratošek pa
že govori ta učiteljica.


No to je neumnost da govorijo tekoče ang. Se zavedaš kaj pomeni govoriti tekoče nek tuj jezik.? To da se tebi zdi, da tvoj otrok govori tekoče se ti samo zdi.
Jaz od malega treniram več jezikov (doma govorili večjezični) pa se zalotim da včasih kaj narobe rečem ali napišem, ker jezika ne uporabljam vsak dan nonstop.

Tekoce govorijo anglesko?
14 letniki, ki Anglije niso videli niti na zemljevidu, kaj sele v zivo?!
Ti 14 letniki, ki so odrasli ob sinhroniziranih risankah in filmih?

Danasnji 20+ letniki obvladajo anglesko veliko bolje kot 30+ letniki in oboji veliko bolje od 40+ letnikov, mlajsi od 20 pa zal ne! So bolj na ravni 40+ letnikov, a imajo to sreco, da so mladi in svoje znanje lahko izboljsajo.

Tekoce govorijo anglesko?
14 letniki, ki Anglije niso videli niti na zemljevidu, kaj sele v zivo?!
Ti 14 letniki, ki so odrasli ob sinhroniziranih risankah in filmih?

Danasnji 20+ letniki obvladajo anglesko veliko bolje kot 30+ letniki in oboji veliko bolje od 40+ letnikov, mlajsi od 20 pa zal ne! So bolj na ravni 40+ letnikov, a imajo to sreco, da so mladi in svoje znanje lahko izboljsajo.
[/quote]

ja ne bi verjel, če ne bi slišal njihovih pogovorov (med sabo velikokrat govorijo kar angleško) ampak je res, prav rad bi da bi jih slišal…žal je tako, da kaj takega težko verjameš, ampak boš prej kot slej naletel na te današnje devetarje, te bodo presenetili…

Moja dva sta ena taka primerka generacije, ki bi, če bi pustili, preživela ves čas na YT, računalniku ali telefonu. Igrata igrice in se pogovarjata s pol sveta. Gledata YT in se učita zraven angleščino. Znata in razumeta precej dobro angleško (jima je praktično drugi jezik). Celo med sabo se pogovarjata v angleščini in se zraven afnata v avstralščini, britanščini, pakistani ingliš 🙂 Seveda še ne znata perfektno, je pa za nekoga, ki jih površno posluša, slišati zelo dobro. Itak delata slovnične napake, samo spet ne takšne, da jih ne bi kak mulo iz tujine ne imel za Angleža ali Avstralca v kakšni igrici. Američani navadno takoj nasedejo 🙂
V glavnem ja, današnje generacije so od rojstva izpostavljene angleščini in jo v povprečju precej dobro obvladajo. Daleč od perfektnega, tu pa tam pa se najde kakšen s smislom za jezik, ki pa ga lahko res zelo izpopolni. Je pa zato problem z drugim jezikom – tam je navadno manj volje in interesa, zato je znanje drugega jezika danes v povprečju slabo.

ja ne bi verjel, če ne bi slišal njihovih pogovorov (med sabo velikokrat govorijo kar angleško) ampak je res, prav rad bi da bi jih slišal…žal je tako, da kaj takega težko verjameš, ampak boš prej kot slej naletel na te današnje devetarje, te bodo presenetili…
[/quote]

To lahko napiše samo nekdo, ki sam ne zna jezika. Doživeto večkrat. Otrok se nauči nekaj fraz, po možnosti pocestniškega slanga, in jih premetava naprej in nazaj, mati pa vsa vzhičena “Kako naš obvlada angleščino!” . Saj je lepo, da jih imate rade, ampak spustite se na realna tla.

New Report

Close