Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Osebni finančni plan

Osebni finančni plan

Se kdo kaj spozna na finance oz. planiranje osebnih financ?
Tule sem zasledila, da naj bi za stanovanje dali do 1/3 prihodkov.
Za avto sem zasledila, da 10 plač, nekdo drug, da 3-6 plač , ampak ne vem na koliko let je bilo to mišljeno.
Varčevanje: menda naj bi šlo vsaj 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}?

V glavnem kaj pravite koliko naj bi zapravili, varčevali pa da imamo zraven tudi nek fond, če ti na hitro kaka zadeva crkne.

Stanovanje (najemnina, kupnina, stroški ogrevanja, elektrike…): do 1/3?
varčevanje: 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}?
Avto (nakup, vzdrževanje, zavarovanje…): ?
Izobraževanje:
Oblačila, obutev:
Prehrana:
Kozmetika, frizerji in podobno:
Čistila, orodje, ..:
Knjige, revije:
Internet, telefon, …:
Prehrana:
Šport in hobiji:
potovanja, dopusti, masaže…:
….

Zna to kdo malce napisat.
Koliko kaj porabite vi? Kaj vam največ denarja požre, razen stanovanja? No, tisti, ki seveda iamte stroške s stanovanjem :).

12 plač moraš imeti nedotakljiv fond, če izgubiš službo
6 plač fond za popravila naprav
6 plač fond za zdravje dodatne terapije
Ko imaš to našparano, se lahko igraš z ostalimi.

Strošek stanovanja (najsi bo najemnina, kredit, položnice, rezervni sklad, itd) naj ne bi presegal 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečnih dohodkov. Sama cena nepremičnine naj ne bi presegala 8-10 letnih prihodkov gospodinjstva.

Strošek NABAVE avtomobila naj ne bi presegal 12 mesečnih prihodkov glavnega uporabnika (velja tudi za vsakega naslednjega). Skupni strošek imetja posameznega vozila naj ne bi presegal 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečnih prihodkov (torej vzdrževanje, gorivo, amortizacija, zavarovanje,…)

Privarčevana likvidna (nevezana) sredstva naj bi zagotavljala pokritje enoletnih stroškov gospodinjstva. Skupaj z vezanimi sredstvi (dolgoročne naložbe) naj bi bilo na varčevanje preusmerjeno med 10 in 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prihodkov.

To je nekako to.

Vztrajaj! .
nova
Uredništvo priporoča

6 plač bi naj imel rezerve. Nepremičnina max. 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bruto dohodka v tujini. Pri nas pomoje okoli 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Sam bolj gledam na način, da poiskušam čim več zaslužiti in čim manj zapraviti. Pri zapravljanju se vedem čim bolj racionalno. Zato pri stvareh ki jih kupiujem bolj gledam na osebno uporabno vrednost. Torej če z avtom npr. ne naredim veliko kilometrov, potem sigurno ne bom kupil dražjega še manj pa novega. Če rabim šavfunciger-je in ključe za parkrat na leto, je tudi ne-profesionalno orodje dovolj kvalitetno zame itd.

Kar se tiče varčevanja, sem bolj pristaš investiranja. Delnice, zlato, kriptovalute, skladi – to so stvari, ki jih lahko prodaš prej kot v enem tednu. Torej zakaj bi imel na strani v denarju za leto življenja, če lahko imaš denar v naložbah in ga koristiš takrat ko imaš finančne težave?

Strošek stanovanja (najsi bo najemnina, kredit, položnice, rezervni sklad, itd) naj ne bi presegal 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečnih dohodkov. Sama cena nepremičnine naj ne bi presegala 8-10 letnih prihodkov gospodinjstva.

Strošek NABAVE avtomobila naj ne bi presegal 12 mesečnih prihodkov glavnega uporabnika (velja tudi za vsakega naslednjega). Skupni strošek imetja posameznega vozila naj ne bi presegal 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečnih prihodkov (torej vzdrževanje, gorivo, amortizacija, zavarovanje,…)

Privarčevana likvidna (nevezana) sredstva naj bi zagotavljala pokritje enoletnih stroškov gospodinjstva. Skupaj z vezanimi sredstvi (dolgoročne naložbe) naj bi bilo na varčevanje preusmerjeno med 10 in 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prihodkov.

To je nekako to.
[/quote]

Dobro tole. Ampak nujno rabim višjo plačo. Da bo pasalo v tale okvir, ki se mi zdi smiseln.
Sedaj sem sicer v najemu, stroški so pod 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ker imam res ugodno in poceni stanovanje (poceni, ampak mala luknja). Ampak želim nabavit stanovanje in za 10 letnih plač nič ne dobim :(.
Avto, 44kw, rabljen, mi pa samo zavarovanje gre prek 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečne plače. Najslabši, začetni bonitetni razred (brez kaska). tako, da ne bo šlo v okvir 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Samo na delnice se moraš spoznati. Oz. zelo spoznati, drugače ni smiselno tvegat.
Pri zlatu gredo tudi cene gor, dol. Če ga greš prodajat takrat, ko so na dnu, imaš zgubo. Zlato se mi zdi bolj za na dolgi rok. Če pa na hitro rabiš denar pa je lahko ravno v fazi, ko je zlato na dnu.
Kriptovalute: tu jaz ne bi tvegala. Pojma nimam kaj sploh je to.
S skladi imam pa slabe izkušnje.
MI je pa žal, da nisem pred leti nabavila zlata.

Dokler v ozadju ni narejene resne analize finančnega stanja posameznika (ali družine, če finančno funkcionira v paru) potem je kakršenkoli nasvet pavšalen in je lahko celo škodljiv.

Med ljudmi so finančno ogromne razlike, prav tako v določenih potrebah (tveganja) in navadah.

V primeru, da želite narejen po le vaši meri narejen finančni načrt bo zanj potrebno plačat. To vam lahko na dolgi rok prihrani tisočake. Še namig: edini objektivni finančni načrt vam naredi svetovalec, ki ga plačate le vi, saj bo le tak delal izkjučno v vašem interesu.

Druga opcija pa je, da se ravnate po zgornjih postih, ki vsak zase lahko držijo, a so brez omenjene analize zgolj pavšal ali se po nasvet obrnete na svetovalce slovenskih finančnih služb. Bo pa ta bolj tako tako, saj bo v ozadju seveda ponudba družb, pri katerih so zaposleni.

Samo na delnice se moraš spoznati. Oz. zelo spoznati, drugače ni smiselno tvegat.
Pri zlatu gredo tudi cene gor, dol. Če ga greš prodajat takrat, ko so na dnu, imaš zgubo. Zlato se mi zdi bolj za na dolgi rok. Če pa na hitro rabiš denar pa je lahko ravno v fazi, ko je zlato na dnu.
Kriptovalute: tu jaz ne bi tvegala. Pojma nimam kaj sploh je to.
S skladi imam pa slabe izkušnje.
MI je pa žal, da nisem pred leti nabavila zlata.
[/quote]

Preveč kompliciraš. Vse na enkrat ne gre. Postavi si prioritete. Kot prvo odplačaj vse dolgove če jih imaš. Potem daj vsaj za 6 mesecev na stran za preživetje če ti kej zarusta. Potem začni varčevati za polog za stanovanje. Potem si zračunaj letne stroške, morebitno varčevanje za nov avto….in dajej vsak mesec na stran za to. Če ti znese dajej še 10-15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na stran za penzijo ali pa za kaj večjega če boš kdaj rabila. Vlagaj v index sklad kot sem ti že v prvi temi napisala. Ne rabiš se spoznat na delnice. Sklad S&P 500 vzameš in je. Sem ti tudi napisala kje poglej. Slovenski skladi imajo čisto previsoke stroške. Nisi omejena na slovenijo. Pa resno ne kompliciraj toliko. Noben te ne bo lovil če bo kaj odstopalo od procentov priporočljivih :). Prioritete so pomembne. Pa plan. Pa dojet da vse na enkrat pač ne gre. Korak za korakom.
Tegale si poglej:
https://www.ramseysolutions.com/dave-ramsey-7-baby-steps
Mene tip sicer nervira, ampak za ljudi, ki so na začetku urejanja svojih financ je pa pomoje primeren.

Preveč kompliciraš. Vse na enkrat ne gre. Postavi si prioritete. Kot prvo odplačaj vse dolgove če jih imaš. Potem daj vsaj za 6 mesecev na stran za preživetje če ti kej zarusta. Potem začni varčevati za polog za stanovanje. Potem si zračunaj letne stroške, morebitno varčevanje za nov avto….in dajej vsak mesec na stran za to. Če ti znese dajej še 10-15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na stran za penzijo ali pa za kaj večjega če boš kdaj rabila. Vlagaj v index sklad kot sem ti že v prvi temi napisala. Ne rabiš se spoznat na delnice. Sklad S&P 500 vzameš in je. Sem ti tudi napisala kje poglej. Slovenski skladi imajo čisto previsoke stroške. Nisi omejena na slovenijo. Pa resno ne kompliciraj toliko. Noben te ne bo lovil če bo kaj odstopalo od procentov priporočljivih :). Prioritete so pomembne. Pa plan. Pa dojet da vse na enkrat pač ne gre. Korak za korakom.
Tegale si poglej:
https://www.ramseysolutions.com/dave-ramsey-7-baby-steps
Mene tip sicer nervira, ampak za ljudi, ki so na začetku urejanja svojih financ je pa pomoje primeren.
[/quote]

Nimam dolgov. Če bi pa šele zdaj začela varčevati za stanovanje pa ga ne bi nikoli kupila. Grem namreč že proti 50 :).
S skladi sem se pa že pred leti opekla, ne bi se še enkrat.

Nimam dolgov. Če bi pa šele zdaj začela varčevati za stanovanje pa ga ne bi nikoli kupila. Grem namreč že proti 50 :).
S skladi sem se pa že pred leti opekla, ne bi se še enkrat.
[/quote]

Bom sam ugibala, kupila si varčevanje/zavarovanje? To pač niso skladi 🙂 Govorim o index skladih s&p 500 (komplet delnic – lahko različne izbereš) katerih zgodovino si lahko pogledaš za desetletja nazaj. Za moje pojme ena najbolj simpl in varnih naložb. Lahko vlagaš sprotri in jemlješ ven če rabiš. Davek je 28{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na dobiček. Donosnost 6-8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} letno povprečno. Lahko vzameš tudi take, kjer se dividende sproti izplačujejo, ampak če varčuješ za penzijo je boljše da se dividende direktno nazaj vlagajo.
Zlato je bulšit. Zlato je za ljudi, ki imajo ogromni portfolij za primer inflacije, ne za slovenca z jurja plače.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=benefits+of+s{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}26p+500+index

Če si bolj za zihr in te ne moti da ni nekega donosa ampak da samo vrednost drži pa vlagaj v obveznice.

Trditve, da varčevanje/zavarovanje v letu 2021 ni ok za varčevanje preprosto več ne drži. Poleg tega je lahko združeno s t.i. indeksnimi skladi, od katerih je le en indeks ta, ki ga omenjaš.
Pri davčnih stopnjah za vrednostne papirje in sklade bi bilo potrebno precej dodati. Zlato bulšit? Morda, ampak kako veš, da zanjo in v celoti? Enako pri obveznicah – na pamet.

To so, samo nekatere, težave posploševanja pri osebnih financah.

Samo na delnice se moraš spoznati. Oz. zelo spoznati, drugače ni smiselno tvegat.
Pri zlatu gredo tudi cene gor, dol. Če ga greš prodajat takrat, ko so na dnu, imaš zgubo. Zlato se mi zdi bolj za na dolgi rok. Če pa na hitro rabiš denar pa je lahko ravno v fazi, ko je zlato na dnu.
Kriptovalute: tu jaz ne bi tvegala. Pojma nimam kaj sploh je to.
S skladi imam pa slabe izkušnje.
MI je pa žal, da nisem pred leti nabavila zlata.
[/quote]

Noben človek se z znanjem ne rodi, ampak ga osvoji. Pa naj bo to držanje žlice, vožnja avtomobila, znanje jezikov, znanje programiranja in tudi za znanje o financah ni nič drugače. Mentaliteta “tega pa ne znam” in “na to se moraš spoznat”, je vseživljenjsko porazna, saj si vedno toliko v krču, da se nobene stvari ne lotiš in posledično ne širiš svojega znanja.

Tudi na denar je dobro, da se spoznaš, saj tudi vrednost denarja zaradi inflacije/deflacije niha in je dobro imeti malce občutek koliko izgubljaš na svojem kupčku ki ga šparaš. Še posebej je dobro da gledaš globalno, kaj se dogaja z valuto v kateri varčuješ.

Vsak pameten finančnik in investitor ti bo priporočal razpršene naložbe oz. “da nimaš vseh jajc v eni košari”. In če se tega držiš, potem praktično nikoli ne boš prišla do situacije, kjer bo “vse na tleh”. In tudi če se bi zgodilo, da vrednost pade, načeloma vsega premoženja tudi ne boš likvidirala, ampak likvidiraš le del.

Ok gospod zavarovalni agent :).
Zavarovanje z varčevanjem je bulšit. Pa če se na glavo postaviš. Del za varčevanje je običajno tam samo zaradi naših zakonov da jih zaobidete. V resnici nisi zavarovan dovolj. V večini so to življenjska zavarovanja, ki ga pa gospa ne rabi glede na to da je sama. Rabi drugačna zavarovanja, ki jih lahko ugodneje sklene posebej. Če bi bil finančni svetovalec (tapravi ne zavarovalni agent ki je naredil tečaj za kao svetovalca), bi to vedel. Od recimo 100e na mesec gre koliko v varčevanje? 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? Stroški? Izhodi stroški? Zavarovan si za koliko? 10k? Smešno. To vse na hitro poveste, edino kar je še vsak agent povedal je da je to samo ena kava na dan :). Očitno je to prvo kar vas navadijo.
Varčuje se posebej. Zavaruje se posebej. In v 2021 ni nobene potrebe plačevati take provizije v sloveniji če lahko vlagaš v tuje sklade z dosti nižjo. Iz katerih lahko kadarkoli potegneš denar ven in ne rabiš se zavezat za 10+ let. Življenjskega zavarovaja pa samski ne rabijo. Življenjsko zavarovanje imaš zato da tvoji potomci ne ostanejo na cesti če te avto zbije. In 10k ni nič. Zavarovanje naj bo vsaj v višini kredita. Gospa je sama. Bi ji dosti bolj odgovarjalo recimo zavarovanje za bolezni/invalidnost in zavarovanje za primer brezposelnosti. Edino varčevanje v sloveniji imam za drugi steber, ker mi pač služba plačuje. Vse ostalo je dosti bolj ugodno preko tujih posrednikov.
Finančni svetovalec mora biti fiduciar. Ne pa prodajalec za eno ali več produktov za katere dobiva provizijo in jih prodaja neglede komu.

https://sl.enemonzo.org/why-financial-advisors-sell-life-insurance-4b04b4
https://sl.yourchildsprogress.com/new-investment-fiduciary-rule-4140367-2805

Dobro tole. Ampak nujno rabim višjo plačo. Da bo pasalo v tale okvir, ki se mi zdi smiseln.
Sedaj sem sicer v najemu, stroški so pod 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ker imam res ugodno in poceni stanovanje (poceni, ampak mala luknja). Ampak želim nabavit stanovanje in za 10 letnih plač nič ne dobim :(.
Avto, 44kw, rabljen, mi pa samo zavarovanje gre prek 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesečne plače. Najslabši, začetni bonitetni razred (brez kaska). tako, da ne bo šlo v okvir 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
[/quote]

Zavarovanje takega avta ne more biti več kot 200 Eur, to pomeni da si pod minimalcem….študentsko delo?

Ok gospod zavarovalni agent :).
Zavarovanje z varčevanjem je bulšit. Pa če se na glavo postaviš. Del za varčevanje je običajno tam samo zaradi naših zakonov da jih zaobidete. V resnici nisi zavarovan dovolj. V večini so to življenjska zavarovanja, ki ga pa gospa ne rabi glede na to da je sama. Rabi drugačna zavarovanja, ki jih lahko ugodneje sklene posebej. Če bi bil finančni svetovalec (tapravi ne zavarovalni agent ki je naredil tečaj za kao svetovalca), bi to vedel. Od recimo 100e na mesec gre koliko v varčevanje? 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? Stroški? Izhodi stroški? Zavarovan si za koliko? 10k? Smešno. To vse na hitro poveste, edino kar je še vsak agent povedal je da je to samo ena kava na dan :). Očitno je to prvo kar vas navadijo.
Varčuje se posebej. Zavaruje se posebej. In v 2021 ni nobene potrebe plačevati take provizije v sloveniji če lahko vlagaš v tuje sklade z dosti nižjo. Iz katerih lahko kadarkoli potegneš denar ven in ne rabiš se zavezat za 10+ let. Življenjskega zavarovaja pa samski ne rabijo. Življenjsko zavarovanje imaš zato da tvoji potomci ne ostanejo na cesti če te avto zbije. In 10k ni nič. Zavarovanje naj bo vsaj v višini kredita. Gospa je sama. Bi ji dosti bolj odgovarjalo recimo zavarovanje za bolezni/invalidnost in zavarovanje za primer brezposelnosti. Edino varčevanje v sloveniji imam za drugi steber, ker mi pač služba plačuje. Vse ostalo je dosti bolj ugodno preko tujih posrednikov.
Finančni svetovalec mora biti fiduciar. Ne pa prodajalec za eno ali več produktov za katere dobiva provizijo in jih prodaja neglede komu.

https://sl.enemonzo.org/why-financial-advisors-sell-life-insurance-4b04b4
https://sl.yourchildsprogress.com/new-investment-fiduciary-rule-4140367-2805
[/quote]

To je pa povsem res, da mi hočejo kaki zavarovalni agenit poturiti razne variante, ki so ugodne po moji smrti :). Hja, to me pa res zanima kaj bo po moji smrti :).
Se pa strinjam, da je pomembno imeti nekaj, če se zgodi invalidnost, bolezen… takrat pa rabiš veliko denarja. Po smrti pa me prav malo briga kaj bo pa ravno po smrti bi mi ponujali ugodnosti :).

Ves kaj, ce bi se sama ozirala na te cifre, ne bi nikoli imela novega avta ali stanovanja.

Pri meni je trial and error – pac tako je naneslo, da sem bila iz mama hotela delozirana, brez sluzbe, imela pa sem nekaj prihrankov za start. Na dan selitve v najem sem zacela delat za sankom. Na crno, ampak nuja, sprejela bi karkoli. Nekaj casa sem minus pokrivala iz prihrankov, jedla v sluzbi, ce sem kaj dobila, vse tiste donirane pijacke od sluzavcev zaracunala in kovancke dajala v zep. Kaj mi bo 20 placanih pijac, ce rabim denar, sem se znasla… Za prvim sankom sem morda enkrat na teden dobila obrok hrane, ok, bolje ista nego nista. Za drugim pac pice in solate vsak dan, pa prepovedano ostanke domov nosit. Za malico dovoljeno picopeku narociti vse “tapoceni” zadeve. Jasno, prvo kot prvo, roka roko umije, grem do picopeka, vsak dan mi bos dal taveliko in ostanke za s sabo, jaz bom pa stran pogledala, ko bos praznil sod piva in vzel katerkoli pijaco. Sva nasla nacin, da je na papirju vse klapalo.
Potem najem – ok, 350€ v startu, placa obup, pa je bil minus prvi mesec, drugi, ampak vsakic manj. Pocasi sem videla, koliko se lahko raztegnem s trenutnim prilivom, unovcevala vse ugodnosti z vsemi karticami trgovin. Scasoma dobila oceno povprecnih mesecnih stroskov, zamenjala profesijo. Spet iz nule, se kar ni bilo dovolj za vsaj cisto nulo… nadure, sparat na hrani, res oklestila vse stroske na minimum. Menjavala sluzbe, za tisto najemnino sem morala vedno imeti dovolj na strani. Pa sem menjavala toliko let, da sem malo izboljsala placo, menjala avto in tisto mesecno najemnino z dodatkom zamenjala za obrok stanovanja.
Sem se pa seveda odpovedala dopustom, dragim igracam, vsak priliv je sel za poplacila. 10+ let kasneje imam zlato rezervo, avto odplacan, flat se odplacujem, ampak lahko vsak mesec dam nekaj na stran.

V glavnem, probat, a znese, a se lahko prilagodis ali ne. Meni ni bilo lahko, veckrat lacna kot sita na tej poti, pa res garala in si nic privoscila. Zdaj pa svobodno diham, si tudi kaksno malenkost privoscim, igrace, dopust pa… mogoce, scasoma, ker raje prej puf vrnem kot se przim na plazi. Ampak to sem jaz, nekateri kredite jemljejo za dopuste. Pocasi, ce imas za najemnino, imas verjetno tudi za obrok kredita, pa tudi ce moras malo pas zategnit.

Moj pogled na osebne finance temelji na stroških.
Zaloga:
– v stabilni valuti za eno leto življenja,
– v zlatu za pol leta življenja (nakup zlata ni obdavčen), kovanci ne palice,
– rezerva rezerve je za 3 mesece življenja v srebru (palice max 500g).
Kar mesečno ostane gre sredi meseca v delnice, sklade, manjši del v kriptovalute.
Če se le da, viške naložim tako, da jih je možno prodati v nekaj dneh. Naložbam sledim na tedenski, do dnevni ravni, odvisno od hitrosti sprememb. Delnicam in skladom pač ni treba slediti dnevno, kritovalutam pa včasih večkrat dnevno…
Stroški stanovanja in prevoza se nujno prilagajajo prihodkom, pri tem da ob nakupu stanovanja upoštevam v tem vrstnem redu: kvaliteto bivanja, ceno vzdrževanja , morebitni donos, glede na lokacijo bivališča. Torej, bivališča ne kupim v obstoječem in urbanistično zaključenem delu mesta, ne kupim nove nepremičnine in ne kupim nepremičnine v razpadajočem stanju. Kupim pa nepremičnino, ki v največji meri izpolnjuje moje želje za ceno, ki si jo lahko privoščim in je po možnosti v urbanistično še razvijajočem se okolju.
Stroške in prihodke imam naštudirane na pamet do 10€ natančno in zato ne potrebujem nobenih excel tabel, papirja ali česa podobnega.
Pristop, s katerim bi imel stroške in prihodke izračunane bolj natančno se mi ne zdi smiseln zaradi porabe časa pa tudi razmerja koliko za to ali ono, se mi ne zdijo smiselna, ker nekomu več pomeni kraj bivanja kot prevozno sredstvo in obratno…

No midva sva računala skupni prihodki – skupni odhodki. Na papirju je štimalo, šla v kredit, nato pa šok… Pa tu malo, pa tam malo, pa nepričakovani stroki.
Ker je kredit bil tu, poti nazaj ni bilo več. Prvo leto je bilo težko. Priznam. Potem pa pride to in ono, si na pravem mestu ob pravem času. Gledaš pozitivno in si priden. Danes imam sicer kredit pa vseeno lahko varčujem poleg, brez da bi bili zato kaj prikrajšani. Je pa res, da nismo razsipni in da se otroke uči, da ne pride vse kar samo in je samoumevno.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Skupne prihodke ni problem izračunat saj večina ljudi nima veliko virov prihodkov (služba, potem pa je počasi konec), pa še to, če kakšnega pozabiš (recimo regres) je to plus in ne minus. Problem je z odhodki, kjer če si jih ne vodiš, praktično ne moreš vedeti kam gre denar (razen v primerih ko imaš res ustaljeno življenje). 🙂

Skupne prihodke ni problem izračunat saj večina ljudi nima veliko virov prihodkov (služba, potem pa je počasi konec), pa še to, če kakšnega pozabiš (recimo regres) je to plus in ne minus. Problem je z odhodki, kjer če si jih ne vodiš, praktično ne moreš vedeti kam gre denar (razen v primerih ko imaš res ustaljeno življenje). 🙂
[/quote]

Ja sem ugotovila. Imam sicer vodene glavne odhodke – torej redne odhodke, ki spadajo k življenju (komunala, elektrika, ogrevanje, šola…). Ti me niso presenetili. Šola, potem razni drugi stroški življenja (sej veš rojstni dnevi, dodatni bencin zaradi več voženj, dodatne aktivnosti v šoli, lom stroja, ki ga ni bilo mogoče popraviti….). Pa itak je tako, da ko ti gre na tesno, gre še nekaj, da te ja dodatno udari po glavi 🙂

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Ok gospod zavarovalni agent :).
Zavarovanje z varčevanjem je bulšit. Pa če se na glavo postaviš. Del za varčevanje je običajno tam samo zaradi naših zakonov da jih zaobidete. V resnici nisi zavarovan dovolj. V večini so to življenjska zavarovanja, ki ga pa gospa ne rabi glede na to da je sama. Rabi drugačna zavarovanja, ki jih lahko ugodneje sklene posebej. Če bi bil finančni svetovalec (tapravi ne zavarovalni agent ki je naredil tečaj za kao svetovalca), bi to vedel. Od recimo 100e na mesec gre koliko v varčevanje? 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? Stroški? Izhodi stroški? Zavarovan si za koliko? 10k? Smešno. To vse na hitro poveste, edino kar je še vsak agent povedal je da je to samo ena kava na dan :). Očitno je to prvo kar vas navadijo.
Varčuje se posebej. Zavaruje se posebej. In v 2021 ni nobene potrebe plačevati take provizije v sloveniji če lahko vlagaš v tuje sklade z dosti nižjo. Iz katerih lahko kadarkoli potegneš denar ven in ne rabiš se zavezat za 10+ let. Življenjskega zavarovaja pa samski ne rabijo. Življenjsko zavarovanje imaš zato da tvoji potomci ne ostanejo na cesti če te avto zbije. In 10k ni nič. Zavarovanje naj bo vsaj v višini kredita. Gospa je sama. Bi ji dosti bolj odgovarjalo recimo zavarovanje za bolezni/invalidnost in zavarovanje za primer brezposelnosti. Edino varčevanje v sloveniji imam za drugi steber, ker mi pač služba plačuje. Vse ostalo je dosti bolj ugodno preko tujih posrednikov.
Finančni svetovalec mora biti fiduciar. Ne pa prodajalec za eno ali več produktov za katere dobiva provizijo in jih prodaja neglede komu.

https://sl.enemonzo.org/why-financial-advisors-sell-life-insurance-4b04b4
https://sl.yourchildsprogress.com/new-investment-fiduciary-rule-4140367-2805
[/quote]

Prvič: nisem zavarovalni agent. Imam pa preko 15 let izkušenj s takimi kot jih opisuješ in hkrati s takimi, kot si ti, ki udrihajo povprek in počez, čeprav ne poznajo v detajl slovenskega finančnega trga.
Drugič: nauči se brat. Avtorico sem opozoril ravno na sklepanje preko zaposlenih svetovalcev na finančnih hišah – ki bodo vedno (logično) delali v korist delodajalca.
Tretjič: dajaj nasvete okoli kolikor želiš – tvoja legitimna pravica. Malo pa še razloži, v čem je podlaga tvojih nasvetov (razen, da ti tako delaš), ker o avtorici ne veš nič, razen, da je stara preko 50, nima več dosti časa in ima avto s 44kw?

Ko tole predelaš, se bova lahko kredibilno menila o kvaliteti finančnih nasvetov nepoučenim vlagateljem.

5 let nazaj sem dobila za rojstni dan bon Zlatarne Celje za 100 e, ko sem pol leta hodila gledat kaj hudiča naj kupim in nisem našla nič sem potem sklenila, da dodam 10 e in kupim naložbeno zlato 2 g ploščico za 110 e. V teh letih naj bi vrednost zlata zrasla za 34{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vendar če bi jo prodala prejšnji teden bi dobila točno 94 e če bi jo pa kupila pa 150 e. Nauk tega vrednost med nabavno in prodajno ceno zlata je zelooo velika. Torej po 5 letih sem za 16 e v minusu če prodam kljub temu da je šla vrednost zlata gor!
Ravno prejšnji teden brskala kam bi vložila 25000 prihrankov, ki sem jih imela vezane na banki (glede na situacijo in na to da grozijo z raznimi ležarinami) so me hoteli pregovoriti vloži v zlato… ne ni šans bom čez napr 5 let ven dobila 20000 ali še manj……

Hvala za tole.
Jaz namreč ravno o zlatu razmišljala. Pojma nisem imela, da so take ogromne razlike.

Zlato je le menjalno sredstvo, ki z inflacijo manj izgublja.
Bolje je naložiti v nekaj aktivnega: Če bi pa vložila v KRKG pa bi imela konkreten dobiček…

New Report

Close