Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kupec mi zaradi avta grozi s tožbo!!!

Kupec mi zaradi avta grozi s tožbo!!!

Pozdravljeni, prodal sem brezhiben in lepo ohranjen 4 leta star avto z narejenimi vsemi servisi.
Kupcu je mesec dni po predaji zaribal motor in nastala je ogromna škoda. Govorim o skoraj 12.000 evrih. Avto je odpeljala vleka in čaka na uradnem servisu. Ponudili so mu odkup za manjši znesek, predlagali pa, da gre raje v popravilo pri njih ali naročijo nov motor in ureja naprej kje drugje. Predlagali so mu tudi da me toži. Kupec se je obrnil name in me obtožuje, da sem mu prodal avto za na odpad. Vložil bo tudi tožbo. Vem, da z avtom ni bilo narobe nič, ker sem ga prodajal od novembra in se vmes vozil vsakodnevno v službo.
Obrnit se bom moral na odvetnika, to mi je že jasno. Bom moral tipu plačat nov motor slučajno?

Imas vsa servisna potrdila in racune?
Jaz vse to spravljam, ze zaradi sebe, ko pa prodajam avto, tudi zelo prav pride.

zaribal je pa ker- ni bilo olja, je nekdo notri kaj “dodal”, v nafto, v olje??kak aditiv, ki jih reklamirajo..
če imate servisne listek, ker je avto star 4 leta verjetno še iz uradnih servisov, sicer pa za to ni stvarna napaka-skrita napaka, če je avto 1 mesec deloval..
kot rečeno lahko je kak mojster sam “menjal” olje, pa olja NI dolil nazaj..
veliko je odvisno od vzroka okvare?!

nova
Uredništvo priporoča


Skoraj zagotovo bošmoral plačat, motor ne gre kar tako. Zamolčal si stvarno napako.

Avto je bil vozen, brez napak in prask, redno servisiran, vzdrževan in odlično ohranjen. Ni mogoče da bi manjkalo olje, hladilna, ni šans. Servis je bil dekan 3 mesece pred prodajo, ker sem avto rabil zase. Vse račune in dokumentacijo sem predal kupcu, zdaj pa zaribalo in nevem kaj vse polomljeno zarad tega. Vprašal sem ga isto, če je kaj štoferil ker iz mojega vidika to ni mogoče. Vem kako sem vozil in kako sem z avtom delal in imel je 46000km šele prevoženih in narejene 3 servise. Kje je logika da zariba po tej kilometrini? To je skoraj kot nov avto.

na tak način se je z avtom zafrknil sodelavec. avto starejši od 4 let. mašina šla mesec po nakupu

ničesar ni iztržil od prodajalca.
če je bil avto redno servisiran, je tu očitno malomarno delovanje kupca


pojdi na servis in jih prosi za kopijo dokumentacije. po mojem si na čistem.

4 leta star, bencinar ali diesel? Koliko kilometrov? Lahko gre za kakšno tovarniško napako. Glede na to, da je bil redno servisiran bo kupec težko kaj dosegel. To je razvidno iz dokumentacije, tudi servis ima v bazi podatke itd. Ti ne moreš vedeti kako je z mašino saj je nisi odpiral. Torej gre za nesrečni splet okoliščin.


Sodišče ne upošteva nesrečnih spletov okoliščin, ampak če gre za stvarno napako je odgovoren prodajalec po zakonu, tu ni sploh vprašanje. Bo pa odvisno od servisa, ki bo povedal, zakaj je do okvare prišlo, če bi morda res kupec bil kriv.


Sodišče ne upošteva nesrečnih spletov okoliščin, ampak če gre za stvarno napako je odgovoren prodajalec po zakonu, tu ni sploh vprašanje. Bo pa odvisno od servisa, ki bo povedal, zakaj je do okvare prišlo, če bi morda res kupec bil kriv.
[/quote]
najprej ti loči med stvarno in skrito napako, potem je treba vedet, ali je v kupoprodajni pogodbi klavzula videno kupljeno, na koncu pa bo vse odvisno od mehanika, ki bo povedal, zakaj je okvara nastala.

glede na to, da je avto tako nov, da bi bilo za pričakovati, da ima še TOVARNIŠKO garancijo, da je bil redno srevisiran, je težko verjet, da bi prodajalec moral odgovarjat. moja kia ima 7 let garancije na motor

https://www.amzs.si/motorevija/mobilnost/nasveti/2019-01-28-pravni-nasveti-zapleti-po-nakupu-rabljenega-avtomobila


najprej ti loči med stvarno in skrito napako, potem je treba vedet, ali je v kupoprodajni pogodbi klavzula videno kupljeno, na koncu pa bo vse odvisno od mehanika, ki bo povedal, zakaj je okvara nastala.

glede na to, da je avto tako nov, da bi bilo za pričakovati, da ima še TOVARNIŠKO garancijo, da je bil redno srevisiran, je težko verjet, da bi prodajalec moral odgovarjat. moja kia ima 7 let garancije na motor

https://www.amzs.si/motorevija/mobilnost/nasveti/2019-01-28-pravni-nasveti-zapleti-po-nakupu-rabljenega-avtomobila
[/quote]
Glej tupo, beri zakon o varstvu potrošnikov in stvarni napaki, ki velja tudi za fizične osebe. Ne more se vam vse na mon lepit.


najprej ti loči med stvarno in skrito napako, potem je treba vedet, ali je v kupoprodajni pogodbi klavzula videno kupljeno, na koncu pa bo vse odvisno od mehanika, ki bo povedal, zakaj je okvara nastala.

glede na to, da je avto tako nov, da bi bilo za pričakovati, da ima še TOVARNIŠKO garancijo, da je bil redno srevisiran, je težko verjet, da bi prodajalec moral odgovarjat. moja kia ima 7 let garancije na motor

https://www.amzs.si/motorevija/mobilnost/nasveti/2019-01-28-pravni-nasveti-zapleti-po-nakupu-rabljenega-avtomobila
[/quote]
Sicer če bi prebralo kar si prilepilo, ti tudi tu piše, da je odgovoren prodajalec in kavzula videno kupljeno v tem primeru ne velja.


Sodišče ne upošteva nesrečnih spletov okoliščin, ampak če gre za stvarno napako je odgovoren prodajalec po zakonu, tu ni sploh vprašanje. Bo pa odvisno od servisa, ki bo povedal, zakaj je do okvare prišlo, če bi morda res kupec bil kriv.
[/quote]

Avto je bil tri mesece pred prodajo servisiran in prodajalec bo kar odgovoren za odpoved motorja, malo morgen. Ko se je avto kupil je deloval in še cel mesec zatem. Stvarna napaka?

Pol se pa delate norce iz Renaulta, še noben ni zaribal.

Ker gre za prodajo med fizičnima osebama, predvidevam, da pogodba vsebuje videno-kupljeno. Kljub temu veljajo določila obligacijskega zakonika ( http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1263 od 458. člena dalje ) glede uveljavljanja skrite napake.

Vsaka zadeva se preverja posebej. Videno-kupljeno načeloma velja, ne velja pa, če je bila napaka prodajalcu znana, pa o njej ni obvestil kupca. Tako da se bo sedaj ugotavljajo, ali si za napako vedel ali ne. Za kakšno napako gre in ali bo tvoj argument, da za napako nisi vedel, vzdržal, pa vprašaj mehanika. Vsekakor kontaktiraj tudi servis, kjer je bil avto servisiran.

Sicer imaš tule nekaj napisanega na to temo: https://www.informiran.si/portal.aspx?content=avtomobil-stvarna-napaka&showMenu=1&showRightFrame=1 bi pa predlagal, da v primeru, da te kupec dejansko toži, dobiš odvetnika.


Sicer če bi prebralo kar si prilepilo, ti tudi tu piše, da je odgovoren prodajalec in kavzula videno kupljeno v tem primeru ne velja.
[/quote]

prvič
za rabljena vozila mora prodajalec, ki ni fizična oseba, dati garancijo za stvarne napake za 1 mesec

drugič
klavzula videno kupljeno je lahko nična v primeru, da je prodajalec vedel za napako (dokaži najprej to), da je vsilil klavzulo (dokaži, da ji je kupec nasprotoval?) ali da je napaka v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo. recimo, da je izrecno dogovorjeno, da ima avto isofix, potem pa se izkaže, da ga ni

da ima avto motor nekak ne more bit dogovorjena lastnost

Avto je bil tri mesece pred prodajo servisiran in prodajalec bo kar odgovoren za odpoved motorja, malo morgen. Ko se je avto kupil je deloval in še cel mesec zatem. Stvarna napaka?
[/quote]
Glej meni je vseeno, ne znaš brat niti kar si samo prilepilo, pa ti lepo piše. Ne bom jaz odločalo tem, ampak bo sodišče po zakonu.

Najprej se mora ugotoviti zakaj je prišlo do poškodbe motorja, še le nato se lahko kupec odloča ali vas bo tožil ali ne, seveda mora imeti za to pravno podlago za tožbo.

Poravnati račun za popravilo seveda mora sedaj plačat kupec in ne vi.

Braniš se lahko samo s tem vprašanjem, ki bo težko dokazati…njemu, kupcu zastavi vprašanje( dokažite mi, če sem JAZ vedel, da je z avtom nekaj narobe, preden sem ga prodal?)… Basta, konec debate


Skoraj zagotovo bošmoral plačat, motor ne gre kar tako. Zamolčal si stvarno napako.
[/quote]
Ti si pa ves srečen, samo, da nekomu vlivas slabo vest in posledice. V pogodbi piše ogledano, videno in prodano. Kasnejših reklamacij se ne upošteva. Torej tupoglavo blesavo ne blebetaj neumnosti, če ne veš zakaj se gre.


Sicer če bi prebralo kar si prilepilo, ti tudi tu piše, da je odgovoren prodajalec in kavzula videno kupljeno v tem primeru ne velja.
[/quote]

Nič ni konec debate, dajte se naučit vsaj osnovno brat.

Vendar pa klavzula videno-kupljeno tudi v poslih med fizičnimi osebami ni dopustna v vseh primerih. Taka klavzula bo denimo nična v primeru, če je bila napaka prodajalcu znana, pa nas o njej sploh ni obvestil, kot tudi tedaj, ko nam je prodajalec to določilo vsilil, ker je izkoristil svoj prevladujoči položaj. Prav tako velja, da je nedopustno uveljavljati klavzulo videno-kupljeno in z njo izključevati prodajalčevo odgovornost, če se je napaka pojavila v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo na vozilu.

Tudi stvarno napako in njeno prikrivanje je potrebno dokazat, tako da naj pač toži, če mu je do tega. Lahko pa rečem, da če imaš opravljene vse servise in tudi vpisane kot je treba, potem si krit iz te strani. Kaj pa je to zaeno jajce od avtomobila mimogrede, da zariba motor tako hitro?


Glej meni je vseeno, ne znaš brat niti kar si samo prilepilo, pa ti lepo piše. Ne bom jaz odločalo tem, ampak bo sodišče po zakonu.
[/quote]

Milan Ogorevc pojdi na kakšno drugo temo razlagat drugim ali znajo brat ali ne.

Ja pa dobro tupavci, en sam stavek pa bi morali znat prebrat? Al misliš, da sta se dogovorila,a bo motor takoj crknil?

Prav tako velja, da je nedopustno uveljavljati klavzulo videno-kupljeno in z njo izključevati prodajalčevo odgovornost, če se je napaka pojavila v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo na vozilu.

Ja pa dobro tupavci, en sam stavek pa bi morali znat prebrat? Al misliš, da sta se dogovorila,a bo motor takoj crknil?

Prav tako velja, da je nedopustno uveljavljati klavzulo videno-kupljeno in z njo izključevati prodajalčevo odgovornost, če se je napaka pojavila v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo na vozilu.
[/quote]

lol
pa daj nehi no
delujoč motor ne more biti “dogovorjena lastnost” na avtu no

jezus kaki amaterski pravniki

grem stavit, da je tipson nekaj zamučkal na avtu, ker mu avto ni všeč in bi raje kupil nekaj drugega. in hoče na tak način dobit denar nazaj
ker ni variante, da 4 leta staremu redno servisiranemu avtu zariba motor iz jasnega. ni šans

lol
pa daj nehi no
delujoč motor ne more biti “dogovorjena lastnost” na avtu no

jezus kaki amaterski pravniki

grem stavit, da je tipson nekaj zamučkal na avtu, ker mu avto ni všeč in bi raje kupil nekaj drugega. in hoče na tak način dobit denar nazaj
ker ni variante, da 4 leta staremu redno servisiranemu avtu zariba motor iz jasnega. ni šans
[/quote]
No, to bo servis povedal. Je pa večja verjetnost, da je ta mislil nategnit kupca, pa ne bo šlo, če mu servis svetuje naj toži, da mu je prodal klump.

Tist stavek zgoraj si pa le preberi, ker pove vsein sodišče sledi zakonom.

New Report

Close