Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko denarja daste za poročno darilo?

Koliko denarja daste za poročno darilo?

Poročita se dobra prijatelja, dala bova denar, da si kupita kar pač rabita oziroma želita. Zdaj pa dilema: koliko? Sva pa dva, jaz in partner, koliko skupaj naj dava? Nisem bila na poroki že 5 let in sploh nimam občutka koliko se daje. Nekje sem prpebrala, da daš toliko, da se pokrije menu. Bo pa poroka v zemonu in vem, da je tam kar drago, verjetno 100 za oba ne bo dosti, kaj menite? Koliko ste dali vi za dobre prijatelje (se jasno razlikuje ali je dober prijatelj ali ne, sorodnik..)?

daj toliko, kot bi sama rada dobila in kolikor si moreš privoščit.
pa tudi odvisno od sorodstvene bližine
sestri daš več, kot moževemu sodelavcu…

To, da je potrebno dati toliko, da se pokrije hrana in pijača, je meni totalno mimo. Resno? Če to pričakujejo, naj ne vabijo.
Moja lestvica je sledeča (darilo naše tričlanske družine):
– za prijatelje 100€
– za sorodnike (bratranci, sestrične ipd.) 200€
– če je kdo od naju priča 400-500€
– za ožje sorodnike (brat, sestra) 700-1000€

Dej tok, da te mal zaboli, je reku župnk

Midva ne dajeva denarja. Vedno kristalna kozarca z inicialkami.

Tega tudi jaz ne razumem. Naj naredijo pol piknik…vsem ne ustreza neko preseravanje in šminkerija na Zemonu, da bi morali plačat za to.

Odvisno od tega, v kakšnem finančnem stanju sta. Če denar ni problem, potem lahko dasta skupaj 200 eurov, če sta bolj na tesno z denarjem, je 100 eurov za oba čisto dovolj.
Se mi zdi pa, da je na Zemonu zelo drago. Pojma nimam, koliko pride meni za eno osebo.

Kako dobra prijatelja sta to?

In se, kaksno je vajino financno stanje?

Spodaj ena pise, prijatelju 100, sestricnam 200.
Vcasih je prijatelj veliko vec kot sestricna, je kot res pravi brat, tisto sestricno pa vidis 1x na leto ali se to ne, tako da meni ta racunica ni prava.

V druzbi imamo dva samska prijatelja, oziroma en je ze v zvezi, drugi samski. Gre za dolgoletno prijateljstvo, res tisto pravo, ko si ljudje stojimo ob strani v do rem in slabem.
Ce bi se kateri od njiju porocil, bi dali 100€ po osebi in verjetno bi kupili se eno skupno darilo z ostalimi prijatelji, nekaj takega, ko bi vsak dal 50€ ali kak euro vec.

Tu gre za Prijatelja. Ce bi se pa porocil prijatelj, kolega, potem verjetno kakih 100 evrov na par in eno skupno darilce z ostalimi.

Vse pa je odvisno od vajine financne situacije. Ce zivita iz rok v usta, potem vama je ze 100 prevec, ce sta vsaj malo stabilna v financah, je ok, ce sta bolje stojeca pac vec in tako naprej…

A inicialke so zato gor, da jih še šenkat naprej ne moreta? :))

Tega tudi jaz ne razumem. Naj naredijo pol piknik…vsem ne ustreza neko preseravanje in šminkerija na Zemonu, da bi morali plačat za to.
[/quote]

Ne seri. Včasih se je dajalo toliko, da je bila pokrita hrana, pijača in muzika. Glede na to, da smo imeli doma gostilno in da je šel ta rek iz roda v rod, je bilo to nekakšno nenapisano pravilo. Danes to pomeni najmanj!!! 100 eur na osebo.

A inicialke so zato gor, da jih še šenkat naprej ne moreta? :))
[/quote]
Bravo!
Imam dva taka kozarca doma. Ne vem kaj naj z njima, ker – a) sta tako trapaste oblike, da nista ne za belo vino, ne za penino, b) sta tako mimo, da niti pod razno ne bi bila iz njih, c) če že zvečer pijeva vino, pijeva rdeče iz velikega, širokega kozarca.

Ja, ampak včasih so bile tudi poroke bolj tipske in je bilo to “da se pokrije hrana in ansambel” pač nek standard za darilo. Danes se pa dva kekca odločita na Zemunu poročit in Plestenjak jima tam žvrgoli, svatje naj pa odkartajo 500 po glavi, da bodo to pokrili.

A inicialke so zato gor, da jih še šenkat naprej ne moreta? :))
[/quote]

👍🏻

Tudi jaz imam nekako tako lestvico, kot jo je že navedel zgoraj nekdo. Pa me popolnoma nič ne briga, ali se poroka odvija na plaži, v obliki piknika na najbližjem travniku ali pa se mladoporočenca preseravata z Zemonom, Brdom in Jezerškom. To je njuna odločitev, ki sta jo sprejela sama in ni dolžnost povabljencev, da jima jo financirajo.

Še hujša varianta je tista, kjer mladoporočenca prirejata poroko na drugem koncu Slovenije, kjer si morajo povabljenci itak plačati prenočišče, potem naj pa še njima pokrijejo vse stroške poroke? Niti slučajno.
Če si se odločil da se poročiš, da to proslaviš z bližnjimi ali malo manj bližnjimi, da jih povabiš in pogostiš – izvoli. Lahko seveda pričakuješ darilo ob veselem dogodku, nikakor pa ne povračila stroškov.


Že res, ampak še vseeno… Poročni meni nekoliko višjega ranga je 100 evrov. Ni dolgo, kar smo dali to skozi, tako da dobro vem. V tem primeru, je to njuna stvar, če sta izbrala top lokacijo – daš pač znesek, ki je v vsakem primeru primeren 🙂 Kot rečeno – s 100. evri na osebo, ne moreš zgrešit.

Aja, pa še to – prosim, res prosim, nehajte nosit na poroko darila, ki so všeč vam… Slike, “osebna” darila, ročna dela… kam za boga naj gre človek s to kramo? 100 kozarcev, skled za solato, pred leti sem videla celo kovano stojalo za steklenico?!? Nevesta in ženin pa v stanovanju z minimalističo opremo in v visokem sijaju.
Zadnji dve poroki, na katerih sem bila, sta bili super – takoj po zaobljubi so sledile čestitke, priča je imela v roki košarico, v katero smo dajali “čestitke” v obliki kuverte. Brez krame in šare.


Že res, ampak še vseeno… Poročni meni nekoliko višjega ranga je 100 evrov. Ni dolgo, kar smo dali to skozi, tako da dobro vem. V tem primeru, je to njuna stvar, če sta izbrala top lokacijo – daš pač znesek, ki je v vsakem primeru primeren 🙂 Kot rečeno – s 100. evri na osebo, ne moreš zgrešit.

Aja, pa še to – prosim, res prosim, nehajte nosit na poroko darila, ki so všeč vam… Slike, “osebna” darila, ročna dela… kam za boga naj gre človek s to kramo? 100 kozarcev, skled za solato, pred leti sem videla celo kovano stojalo za steklenico?!? Nevesta in ženin pa v stanovanju z minimalističo opremo in v visokem sijaju.
Zadnji dve poroki, na katerih sem bila, sta bili super – takoj po zaobljubi so sledile čestitke, priča je imela v roki košarico, v katero smo dajali “čestitke” v obliki kuverte. Brez krame in šare.
[/quote]

100€ po osebi? Saj se hecaš, a ne? Ni šans da jih dam in niti slučajno jih ne pričakujem. Po tvojem naj recimo 4 članska družina da 400€?
100€ – 200€ po družini.


Že res, ampak še vseeno… Poročni meni nekoliko višjega ranga je 100 evrov. Ni dolgo, kar smo dali to skozi, tako da dobro vem. V tem primeru, je to njuna stvar, če sta izbrala top lokacijo – daš pač znesek, ki je v vsakem primeru primeren 🙂 Kot rečeno – s 100. evri na osebo, ne moreš zgrešit.

Aja, pa še to – prosim, res prosim, nehajte nosit na poroko darila, ki so všeč vam… Slike, “osebna” darila, ročna dela… kam za boga naj gre človek s to kramo? 100 kozarcev, skled za solato, pred leti sem videla celo kovano stojalo za steklenico?!? Nevesta in ženin pa v stanovanju z minimalističo opremo in v visokem sijaju.
Zadnji dve poroki, na katerih sem bila, sta bili super – takoj po zaobljubi so sledile čestitke, priča je imela v roki košarico, v katero smo dajali “čestitke” v obliki kuverte. Brez krame in šare.
[/quote]

Še nisem srečal para, ki bi na vabilu napisal, da sprejemata samo darila v denarni obliki.
Če mojega darila ne želita naj ne vabita! Kam bosta dala darila pa ni moj problem!

Tako je, na odraslega 100 eur. Če že moraš šparat, pa računaj na otroke po 50. Meni za otroka stane namreč isto, kot pa za odraslega!
Pa še to – preverite, ali so otroci sploh zaželjeni.

In? Me ne briga koliko stane meni. To je odločitev mladoporočencev in nisem refundacijski center.
Od kdaj hudiča ste babe naumile, da so darila refundacija stroška poroke?????

In? Me ne briga koliko stane meni. To je odločitev mladoporočencev in nisem refundacijski center.
Od kdaj hudiča ste babe naumile, da so darila refundacija stroška poroke?????
[/quote]
Ne bi vedela :)))) Ko se je ženil moj sin, to je bilo lani, je bilo prepovedano nositi darila in kuverte, tako da ne meči vseh v isti koš :))))
To povem zato, ker velika večina ljudi misli, da se za otroke pa pač “da zraven tisti stol, pa je”. Ne, ni tako!

O pa ni taka redkost. Mi smo tako vabilo v katerem je pisalo “……naj kak EURO zašumi”, dobili že cca 10 let nazaj.

Nazadnje ko sem bila sem dala mislim da 250 eur.

2 odrasla + otrok do vecerje (potem je sel domov v varstvo.)

Slo se je pa za mojo necakinjo, katero imam zelo rada.

Za prijatelje ze kar nekaj časa nazaj sem dala 140 eur za 2 osebi. (Mi je bilo zelo veliko, ker sem bila takrat brez službe).

Nikoli nisem razmišljala v tej smeri, da bi povabljeni morali z darilom pokriti stroške menija. Meni se zdi tako razmišljanje popolnoma mimo. Mladoporočenca se sama odločita, kakšno poroko bosta imela, koliko svatov bosta povabila, koliko ju bo vse skupaj stalo in kako bosta vse skupaj financirala. S tem svatje nimajo popolnoma nič in se mi zdi neprimerno, da se nanje vali odgovornost za delno poplačilo stroškov poroke.

Poleg tega je čisto normalno in primerno, da svatje, ki so študentje, nezaposleni, so v težji finančni situaciji ali so imeli že zaradi same poroke kot take večje stroške (recimo večja družina, pripotovali iz oddaljenega kraja itd.) podarijo manjše in bolj simbolično darilo.

Kdor ne razume, da je primarno darilo svata vedno to, da se poroke udeleži in z mladoporočencema preživi ta izjemni dogodek, bi moral resno razmisliti o tem, zakaj je sploh nekoga povabil na poroko.

Tako da avtorica, oceni glede na svoje finančno stanje in glede na to, kako blizu sta si z osebo, ki te je na poroko povabila.

Prijateljem midva z možem trenutno podariva med 200-250 EUR in neko malenkost v fizični obliki, ki je čim bolj v skladu z željami in okusom mladoporočencev. Če bi bil kdo od naju na poroki priča ali bi šlo za najboljšega prijatelja, bi bilo darilo večje.
Ampak midva sva dva, oba zaposlena in s kar znatno nadpovprečnimi prihodki. Ko sva bila še študenta, sva poklanjala praktična poročna darila in sicer dosti manjše vrednosti kot sedaj.

Če sta se mladoporočenca odločila za dražjo poroko, si jo očitno lahko privoščita. Če si je ne moreta privoščiti, je pa to popolnoma njun problem, s katerim svatje nimajo čisto nič.

Moje darilo nima veze s tem, kje in za koliko denarja se odvija ohcet. Itak ne maram jesti na takih zadevah, tako da na meni lahko veliko prihranijo.

Darilo je po mojem odvisno predvsem od zmožnosti povabljenca in od tega, kako blizu sta ti nevesta in ženin. Nikakor pa ne od tega, da je poroka na Zemonu.

Primer: študent na poroko daljne žlahtnice, ki jo vidi 1x na leto, prinese simbolično darilo.
Primer 2: dobro situirana zakonca na poroko ljubljene sestrične prineseta vsaj 500 EUR.

Ne klafedrej. Kolikor vem so še vse gostilne v Sloveniji zaprte in bodo še nekaj časa. Zdaj ko se bodo za 14 dni terase odprle, pa že načrtujete fešte v gostilnah, ki jih še omenili niso, da bi jih sploh odprli?!
Točno se ve, da letos ne bodo naredili iste napake kot lani in poletno sezono reševali! Pred septembrom ne bo nič odprtega. Še najmanj pa hoteli in restavracije za fešte!

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

New Report

Close