Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kakšne so možnosti preživetja nedonošenčka 900 gramov

kakšne so možnosti preživetja nedonošenčka 900 gramov

Sorodnica je rodila predčasno dvojčka, v 6. mesecu, težka pod kilogram, okoli 800-900 gramov. Sem čestitala, pa so rekli kakšne čestitke neki, da so v skrbeh, kaj bo z njima in če bosta sploh preživela. Je to zelo kritično, je z večino s tako težo vse v redu? Drugih pridruženih težav niso omenili.

Seveda, moja nečakinja je imela 500g ob rojstvu, in je sedaj super punca! Zdravniki delajo čudeže!”

No, jaz bi tem cestitkam dodala, da upam, da bi vse vredu, da bosta dobro napredovala in bosta zdrava.

Problem niti ni samo prezivetje, to se danes ze da s pomocjo medicine, je pa problem zdravje, ker toliko prezgodaj rojenim otrokom se rade ookazejo kaksne okvare ali bolezni.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi z manjso tezo zrastejo v zdrave odrasle in obratno. Seveda so moznosti.

Možnosti so ogromne, če so preživeli s to težo tudi 60 let nazaj.

Eno je preživetje, drugo so posledice.

Imam žlahtnico ki je pred 26 leti v porodnišnici Lj rodila v 7.mescu.
Takrat je bil otrok v inkubatorju neki cajta.
No glih v tistem cajtu je na obisk tja kjer so inkubatorji, pršla punčka, takrat če se ne motm, stara 3 leta. Vse ok z njo. No, in takrat jim je blo rečen, da je ta punčka rekord porodnišnice. Zdej pa res ne vem več točn kolk je bla težka, ampak kolikor imam v spominu neki manj od 500g. Pa je blo to 26 let nazaj.

Imam žlahtnico ki je pred 26 leti v porodnišnici Lj rodila v 7.mescu.
Takrat je bil otrok v inkubatorju neki cajta.
No glih v tistem cajtu je na obisk tja kjer so inkubatorji, pršla punčka, takrat če se ne motm, stara 3 leta. Vse ok z njo. No, in takrat jim je blo rečen, da je ta punčka rekord porodnišnice. Zdej pa res ne vem več točn kolk je bla težka, ampak kolikor imam v spominu neki manj od 500g. Pa je blo to 26 let nazaj.
[/quote]

Pa še spomnla sm se ene sosede, rodila pred leti trojčke, tud 26 let nazaj 😉 no, oni so pa imel če se ne motm glih eno tako kilažo kot od tvoje sorodnice, pa so vsi 3 dans pri 26 letih čist ok.

Je pa razumljiv da so za zdej v skrbeh. Tud od te moje žlahtnice otrok ko se je rodil predčasno, njen mož ni hotu nobene fešte ob porodu narest. Je reku da najprej vidmo če bo otrok preživel.
Tko da men se tvoja čestitka ne zdi nič napačna, njihov odgovor na to pa tud razumem.

Bolj kot prezivetje je skrb, ce jima je prezgodnje rojstvo pustilo kaksne posledice. To bodo na zalost pokazala sele leta.

Jaz
vsekakor upam da bo z malima vse uredu.

Moja prijateljica je bila tak nedonošenček, rojen v 6. mesecu, 900 g.
Je preživela, zdarva kot dren, pa je danes stara 40 let, tako da le pogumno. Pošlji jim v mislih dobro energijo, naj se borita in naj bo življenje dobrohotno z njima.

Vse možnosti so! Ampak otroci potrebujejo ogroomno pozotivne energije, predvsem od staršev!

Vem za primer doma rojene dojenčica tam leta 1956, nedonošena, doma rojena, samo v vato so jo zavijali da je bila na toplem. Zrasla v zdravo in inteligentno žensko (danes je profesorica). Res pa je da ima težave z očmi, danes tega ni več zlasti zaradi dobre medicinske oskrbe. Običajno vsi taki otročki zrastejo….

če takoj po porodu ni vidnih posledic ( poškodbe možganov, ipd), ni nobenih problemov. Ne straši. Nedozorela pljuča so edini probem pri takih nedonošencih rojenih toliko prezgodaj; to rešijo z dodajanjem kortikosteroidov za dozorevanje, nafilajo z antibiotiki; mišično pa kasneje tudi nadoknadijo, poavadi leshodijo lahko dosti kasneje, kot večina rjenih ob roku. Sicer jaz sem imela podaljšano porodniško, za enega od otrok, ker je moral nekaj časa hoditi v razvojno ambulanto zaradi mišičja, koordiacije. Je pa bil dojen pri meni vseskozi. Shodil je pa pol leta kasneje kot povprečen rojen otrok ob roku. Danes je še vedno zdrav, d 7. leta ni imel 10 let niti prehlada ne; nič mu ne fali, se ukvarja tudi s športom. Tudi korona virus ga še ni zahaklal; je pa srednješolec.

Tule imaš zelo poljudno napisano:

Vaš link

Napisala si v 6. mesecu, kar je med 21. in 24. tednom. V tej fazi razvoja je vsak teden izjemno pomemben in znatno poveča možnost preživetja. Zato tule ni dovolj, da je šlo za 6. mesec nosečnosti, ampak je ogromna razlika, ali je šlo za 21. ali za 24. teden.

Rojstvo v 23. tednu pomeni manj kot 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} verjetnost preživetja. (!) Rojstvo v 26. tednu pa več kot 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} verjetnost preživetja. To je samo statistika preživetja. Potem imaš pa še statistiko okvar, kot so že drugi omenili… Običajno gre za težave s pljuči in z razvojem živčevja (zaradi česar so lahko različne težave s sluhom, vidom, duševno zaostalostjo itd.). Manj kot je nedonošenček razvit v času rojstva, večja je verjetnost okvar oz. težav.

Pri tako prezgodnjem rojstvu je edino primerno, da staršem in nedonošenčkoma zaželiš vse dobro, srečo, pozitivne misli, (molitev, če ste vsi verni) ter ponudiš podporo. Pri tako nedonošenih novorojenčkih se lahko tehtnica prevesi v katerokoli smer in se je tega treba zavedati.

Vso srečo malima dvema!

če takoj po porodu ni vidnih posledic ( poškodbe možganov, ipd), ni nobenih problemov. Ne straši. Nedozorela pljuča so edini probem pri takih nedonošencih rojenih toliko prezgodaj; to rešijo z dodajanjem kortikosteroidov za dozorevanje, nafilajo z antibiotiki; mišično pa kasneje tudi nadoknadijo, poavadi leshodijo lahko dosti kasneje, kot večina rjenih ob roku. Sicer jaz sem imela podaljšano porodniško, za enega od otrok, ker je moral nekaj časa hoditi v razvojno ambulanto zaradi mišičja, koordiacije. Je pa bil dojen pri meni vseskozi. Shodil je pa pol leta kasneje kot povprečen rojen otrok ob roku. Danes je še vedno zdrav, d 7. leta ni imel 10 let niti prehlada ne; nič mu ne fali, se ukvarja tudi s športom. Tudi korona virus ga še ni zahaklal; je pa srednješolec.
[/quote]
Ljudje smo si različni v tem, na kakšen način smo radi informirani o stvareh. Recimo mene pomiri, če poznam dejansko statistiko. Ker sem potem bolje pripravljena (tako psihično kot drugače) na potencialne probleme ter se z njimi bolje spopadem, če se slučajno pojavijo. Dosti ljudi pa želi samo vedeti, da se situacija lahko tudi pozitivno razplete in težje prenašajo misel na to, da se stvari lahko odvijejo tudi drugače.

Hočem reči, da dejanska statistika vseh ljudi ne (u)straši, ampak nekatere med nami bolje pripravi na spoprijemanje s situacijo.

Je pa seveda zelo lepo prebrati in me veseli, da se je pri vas vse dobro izteklo. Sigurno marsikateremu staršu, ki ima sedaj otroka v inkubatorju, vaša izkušnja vpliva upanje in mu je v uteho.


Ljudje smo si različni v tem, na kakšen način smo radi informirani o stvareh. Recimo mene pomiri, če poznam dejansko statistiko. Ker sem potem bolje pripravljena (tako psihično kot drugače) na potencialne probleme ter se z njimi bolje spopadem, če se slučajno pojavijo. Dosti ljudi pa želi samo vedeti, da se situacija lahko tudi pozitivno razplete in težje prenašajo misel na to, da se stvari lahko odvijejo tudi drugače.

Hočem reči, da dejanska statistika vseh ljudi ne (u)straši, ampak nekatere med nami bolje pripravi na spoprijemanje s situacijo.

Je pa seveda zelo lepo prebrati in me veseli, da se je pri vas vse dobro izteklo. Sigurno marsikateremu staršu, ki ima sedaj otroka v inkubatorju, vaša izkušnja vpliva upanje in mu je v uteho.
[/quote]

No, izjava: “eno je preživetje, drugo posledice” avtorice, ki sem jo jaz scitirala, tudi ni nek hud argument v prid statistike. Ker to se razume tako, kot da ima oz. bo imel vsak prezgodaj rojeni otrok “posledice”. Pa temu ni tako, edem od mojih tudi rojen pri še ne 6mesecih in pol – in je da nes super inteligentna zdrava brihta – je pa imel ob rojstvu nedozorela pljuča in žal ni mogel niti sam zadihat, zajokat. Drugi, ne prvi, ki je bil omenjen.

Se strinjam zagotovo, da statistika veliko pove. In tudi moji otroci so bili del te statistike, torej ne samo eden. Vsi rojeni prezgodaj. Določena genetika in dejavniki po nasprotni strani.

In vse pohvale ponovno po skoraj dveh desetletjih neonatalni ekipi UKC Lj , pod vodstvom ge. zdravnice, Dr. Lilijane Kornhauser Cerar 🙂

Sej vem, da nisi mislila nič slabega, ampak starša trenutno prestajata kristusove muke, ti jima pa čestitaš…

če takoj po porodu ni vidnih posledic ( poškodbe možganov, ipd), ni nobenih problemov.
[/quote]

To pa ni res. Ne vem ali nacrtno zavajas, ali nimas pojma…

Zakaj so nedonosencki torej tak problem in strah vsakega starsa in zdravnika? Ce clovek tebe bere je vse v najlepsem redu, cetudi se rodijo prezgodaj…..ne zavajaj!

Moja dva nista preživela. Sta imela tudi taksno težo, ampak so rekli da teža ni toliko pomembna kot razvitost.

New Report

Close