Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vesela nato pa šok

Vesela nato pa šok

Dobila sem sluzbo. Vsa vesela po 3 letih in po taksni situaciji s virusom. Berem, minimalna placa leta 2020 940€ bruto, letos z januarjem 2021 1050€. Kako lahko meni ponudijo bruto niti 900€ ne?

 

Dobrodošla v deželi hlapcev.

dežela slo korupcije , alkohola in samomora

Dobrodošla v deželi hlapcev.

nova
Uredništvo priporoča

Če imaš v pogodbi manj kot minimalca, ti bodo morali doplačati razliko do minimalne plače. To ni nič neobičajnega, veliko ljudi ima tako situacijo.

Ne sprejet dokler nebo dva jurja.

A ni po zakonu doloceno z januarjem letos 1050 bruto? Kako lahko dajo pod 900€?

A ni po zakonu doloceno z januarjem letos 1050 bruto? Kako lahko dajo pod 900€?
[/quote]

Ne razumeš. Tebi mara delodajalec, če boš delala ves mesec, izplačati 1050 eur. Tvoja osnova je pač manjša. Se pravi, če boš na bolniški, boš dobila 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od tvoje osnove. Tudi pokojnina se računa iz osnove.

Ne razumeš. Tebi mara delodajalec, če boš delala ves mesec, izplačati 1050 eur. Tvoja osnova je pač manjša. Se pravi, če boš na bolniški, boš dobila 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od tvoje osnove. Tudi pokojnina se računa iz osnove.
[/quote]

Na tak način šparajo. Vsi dodatki so obračunani po osnovi in vse ostalo. Dodatek do minimalne plače je kozmetični dodatek, še ena od nebuloz plačnega sistema.

Ne razumeš. Tebi mara delodajalec, če boš delala ves mesec, izplačati 1050 eur. Tvoja osnova je pač manjša. Se pravi, če boš na bolniški, boš dobila 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od tvoje osnove. Tudi pokojnina se računa iz osnove.
[/quote]

Ne, zal nisem razumela. Pisejo bruto placa po zakonu 1050 to je 736€ in vsi dodatki vzeti iz minimalne. Tudi delovna doba. Oni ti dajo osnovno toliko koliko jim ugaja. Kaksna pokojnina bo potem, ce ni bruto placa niti 900€. Zdaj pa vsaj vem zakaj ljudje po 40.letih imajo manjso pokojnino od 560€.
Vedela sem, da bo minimalna placa. Ampak bruto me je sokiral 200€ manj.

Ne razumeš. Tebi mara delodajalec, če boš delala ves mesec, izplačati 1050 eur. Tvoja osnova je pač manjša. Se pravi, če boš na bolniški, boš dobila 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od tvoje osnove. Tudi pokojnina se računa iz osnove.
[/quote]

Ni res.
Bolniška do 30 dni se računa iz zadnje ali pa zadnjih treh skupnih bruto plač.
Bolniška nad 30 dni se računa iz skupnih bruto plač preteklega leta.
Pokojnina se računa iz letnih plač oz.prispevkov, celo ločiti je treba, koliko je bilo dejanskih plač z dodatki in koliko nadomestil zaradi bolniške (izjema je krvodajalstvo, ki se šteje k plačam).

Za avtorico pa – to je tvoja osnovna plača. Ki je lahko nižja od minimalne. In minimalna je tudi nižja od minimalne osnove za prispevke.
Dobila boš dodatek do minimalca in potem še ostale pripadajoče dodatke (delovna doba…).

Ni res.
Bolniška do 30 dni se računa iz zadnje ali pa zadnjih treh skupnih bruto plač.

Bolniška nad 30 dni se računa iz skupnih bruto plač preteklega leta.
Pokojnina se računa iz letnih plač oz.prispevkov, celo ločiti je treba, koliko je bilo dejanskih plač z dodatki in koliko nadomestil zaradi bolniške (izjema je krvodajalstvo, ki se šteje k plačam).

Za avtorico pa – to je tvoja osnovna plača. Ki je lahko nižja od minimalne. In minimalna je tudi nižja od minimalne osnove za prispevke.
Dobila boš dodatek do minimalca in potem še ostale pripadajoče dodatke (delovna doba…).
[/quote]

Tako je.

Ne vem kako si upate eni pisat nekaj kar ni res in na kar se ne spoznate.

Tega sistema res ne razumem in ta minimalc bi morali sploh prepovedati oziroma ga dovoliti le v izjemnih primerih in za omejeno obdobje, če delodajalec dokaže slabo likvidnost in tudi sebi seveda zniža plačo ta čas!!!!

Moja prijateljica dela v invalidskem podjetju, dela tisto, za kar ima izobrazbo, pa prav tako dobiva manj kot minimalca. Ne vem, kako je s sodelavci, predvidevam, da isto.
Ko govorijo o prekarnem delu, takšnih primerov nihče ne omenja.

Večina tistih (še) brez napredovanj, ki delajo delo za V.stopnjo, bo dobilo dodatek do minimalca!
Tudi tisti z enim PR napredovanj bodo še vedno pod minimalcem!

Obelodanite podjetje!

Dokler ga boste ščitili s skrivanjem ne bo nihče vedel in tudi nihče reševal!

In ne se čudit, če bo penzija samo 350 €!

Govorimo o več zadevah. Predvidevam, da je v vašem primeru tako kot je že nekdo zgoraj napisal.

Torej vaša osnovna plača je 900. Poleg tega boste dobili tudi razliko do minimalne plače, ki je 940 in dodatke (minulo delo, izmensko delo, pogoji dela…).

Nekaj povsem drugega pa je znesek 1.050. To je najnižja osnova d katere mora delodajalec plačati prispevke. Tudi če je vaša plača nižja od tega zneska, mora delodajalec obračunati in plačati prispevke od tega zneska, vendar pa se to ne pozna na vaši neto plači.

Sedaj objavljan neto znesek 736 je pa spet ne ”bombonček”. V praksi je tak neto mogoč, če se obračuna dodatna olajšava dohodnine. Na ta način čez leto dobivate višjo neto plačo. Problem nastopi pri letnem obračunu dohodnine, saj v primeru, da ste prejeli še kakšno drugo nakazilo (npr nagrado, stimulacijo…), preidete v višji dohodninski razred in morate doplačati dohodnino.

Upam, da sem kaj pomagala.
Sem pa tudi sama enkrat podpisala tako pogodbo z zelo nizko osnovno plačo. Ker so mi obljubili precej visok variabilni del. In povem, da so obljubo držali. Moja plača v resnici ni bila niti slučajno tako nizka kot je bilo navedeno v pogodbi. Dodatki so jo praktično podvojili.

Ni problem v vsoti, ki ti jo podjetje izplača. Res je, dobiš minimalca + dodatke. Problem je, ker se določene stvari obračunavajo procentualno glede na osnovno plačo. Recimo varnostniki imajo cca. 500 eur dodatka do minimalne plače. Kar pomeni, da red dobijo izplačano celotno minimalno + malico + prevoz. Drugi dodatki pa so v procentih glede na osnovno plačo. Recimo nočne ure recimo 10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki pa jih ne obračunajo na 940 osnove, ampak na 440, kolikor je dejanska osnovna plača. Je pa kar razlika dobiti dodatno 94 bruto ali 44 bruto. Ali procenti za minulo delo. Je že res, da dobiš minimalca + dodatek na minulo delo. A se dodatek obračuna od osnovne plače in ne od minimalne.
Ni vseeno ali je osnovna plača minimalec ali pa nižja osnovna plača in dodatek do minimalca.

Prispevki se plačujejo od minimalne osnove za prispevke, ki so še višji od minimalne plače in pokojnina se obračunava glede na plačane prispevke!

Skratka, ne bluzi, ker nimaš pojma!

Minimalna penzija je bila 560€ in se nekaj za 40 let dela. Potem zakaj ljudje dobijo pokojnino pod 560€ pa ceprav so delali 40 let. Potem je kriva osnovna placa?
Kako je pokojnina obracunana? Na osnovno placo? Ali neto. Ker ce je obracunana na osnovno placo le ta je pod 900€ in je 63{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} potem je logicno, da ne dobis 560€.

penzija je v Sloveniji odvisna predvsem od trenutnih domislic aktualnih vlad, ki lahko zakon spreminjajo kot se jim zahoče.
Hec je, da je v bistvu izračun za pokojnino res teh 63{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Ampak za tiste, ki imajo zelo nizke dohodke, se to ne upošteva, ampak se potem penzija zaokroži navzgor na 560 evrov.
Tako da se goljufanje in izplačevanje dodatkov in delo na črno še kako zelo splača.

Priznam, res ni moje področje.

Če sem vas prav razumel, ima npr. varnostnik z 400 € osnovne plače, kot je nekdo gor napisal hipotetično enako penzijo kot zaposleni z minimalnim dohodkom, karkoli že to pomeni?

Hvala za odgovor!


Vesel oče


pomiri se
pokojnina se obračunava glede na plačane prispevke od osnove, ki jo določa zakon

tvoj delodajalec mora iz svojega žepa plačat še dodatne prispevke za tvojo pokojnino, ker imaš prenizko osnovo.

http://grad.si/minimalna-osnova-za-obracun-prispevkov-za-izplacila-po-1-3-2020/

tudi če imaš po pogodbi nižjo plačo od minimalca, gre zadeva tako:

najprej ti mora delodajalec obračunat dodatek do minimalne plače (ki ga tudi plača delodajalec in ne država, tako kot eni mislijo) in na račun dobiš minimalno plačo

prispevke za pokojnino itd pa ti mora obračunat od minimalne osnove, ki je višja od minimalne plače, tudi iz svojega žepa

tako, da tudi če imaš po pogodbi bruto 900 EUR, moraš dobiti na plačilni listi bruto 940 oziroma, koliko je že, prispevki pa morajo biti obračunani od bruto osnove 1017 EUR, oziroma kolikor bo določena naprej

Jaz sem se zaposlil novembra, bruto plača 745€, sedaj bo mogoče kakšnih 5€ več. Firma močna, mi pa reveži.

In glede na vse prebrano in ves “golaž” lahko opazite samo to, da tudi ta dežela ne izhaja iz igre kdo bo koga bolj nateg. pri tem. Toliko ti skomplicirajo, da na koncu vsaj upaš, da boš kaj dobil, da bi si pa upal preračunati koliko pa bolje da ne. Ker v večini primerov boš napačno preračunal, če pa boš slučajno prav te pa ponovno lahko “glava boli” od nate?G

Ne vem zakaj jočete po forumih, za plačo se pogajajte pri delodajalcih, bodočih ali že obstoječih. Tukaj razen pametnih komentarjev ne dobite, noben vam ne bo pomagal pri višji plači. Sami podpišete pogodbo, tako da se sami izpogajajte za boljše pogoje. Drugače je trg dela odprt in svoboden, tako da iščite naprej.

Sploh je naš plačilni sistem zgrešen. Vlečemo fosilni obračun plače še iz časov SFRJ-ota, kjer so podjetja (in potem država pri pokojninah) prišparali zaradi neto dodatka za malico in prevoz. No, ta dodatek nam znajo gasterbajterji zelo očitati, pri tem pa pozabljajo, da če bi dobili ta znesek v bruto in kot del plače, tako kot oni, bi se od celotnega zneska plačevalo za pokojnino. Tako pa ta v bistvu kraja zgleda kot dobra volja delodajalca, kar sploh ni res. V konkretnem primeru se bo avtorici res plačalo za penzijo od 1017 €. Bo pa vse dodatke, ki se obračunavajo procentualno, dobila na osnovo po pogodbi. Recimo, dodatek na delovno dobo – procenti od 900, dodatek na nočno delo, dodatek na uspešnost … Ves variabilni del bo na osnovo 900. Zato ni vseeno ali imaš v pogodbi 650 bruto ali 940 ali 1200 …itd. Ker izplačilo je že res minimalec in prispevki so že res od 1017 €, vse ostalo pa je prefrigano vezano na pogodbeno osnovo.
Če ne bi bilo tako, sploh ne bi imeli te anomalije dodatek do minimalne plače, ampak bi že v štartu vsi podpisali pogodbo za 940 bruto.

New Report

Close