Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako naj mladi pridejo do stanovanja?

Kako naj mladi pridejo do stanovanja?

Med novoletnimi prazniki je debata nanesla na stanovanjski problem mladih. Večina jamra kako je težko pa sem se odločil to preveriti sam. Ugotovitev, da bi lahko svoje stanovanje, ki sem ga kupil 11 let nazaj prodal verjetno za najmanj 80.000 EUR več me je dobesedno vrgla na rit. 

Ljubljana, kot glavno mesto države je logično najdražja izbira oz. celo luksuz. Vzel bom par primerov stanovanj v okolici, torej radij cca. 20-30 km. Osrednjeslovensko regijo sem vzel zato, ker izhajam iz nje, tako kot tudi moji sorodniki in sklepam, da imajo mladi namen ostati v svojem primarnem okolju + naši so večinoma zaposleni v Ljubljani. Če imata oba mlada zaposlitev v Ljubljani, je utopično pričakovati, da si bosta kupila stanovanje v Celju ali pa na Jesenicah. Tu je potem še skrb za otroke in vsa logistika povezana s tem in pa seveda želja po tem, da z lastnimi otroki ne obremenjujejo svojih staršev. Samostojno življenje pač stane.
 
Recimo, da kupujejo stanovanje za več deset let, torej 1-2 sobna ne pridejo v poštev. Starša naj bi imela svojo spalnico, otrok/a pa svojo sobico. Torej, po teh novih klasifikacijah gre za 3-sobno stanovanje. 

Spodaj par primerov – zgolj zato, da ne boste rekli, da pišem na podlagi blefa:

Krtina, Domžale – novogradnja, 3.014 EUR/mhttps://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/krtina-domzale-stanovanje_6379981

Domžale, zgradba zgrajena 1998, 2.544/m EUR/m https://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/domzale-stanovanje_6376054

Kranj, zgradba zgrajena 2006, 3.254 EUR/mhttps://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/kranj-stanovanje_6375960

Kranj, zgradba zgrajena 1975, 2.450 EUR/mhttps://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/kranj-stanovanje_6356780

Škofja Loka, zgradba zgrajena 1985, 2.430 EUR/mhttps://www.nepremicnine.net/oglasi-prodaja/skofja-loka-frankovo-naselje-stanovanje_6347931

Predpostavljajmo, da niso vsi naši otroci IT-jevci, kemiki ali pa zdravniki. Recimo, da mladi na začetku svoje poklicne poti ne služijo bajno, vzemimo dve plači 1300 – 1600 bruto – še to sem mogoče napisal preveč. Kredit 150.000 EUR (recimo, da nekih 20-30k mladi vseeno privarčujejo – mogoče razmišljam velikopotezno) stane na mesec cca. 620 EUR, seveda pa tu ni vključenih stroškov stanovanja (150 – 200 EUR), hrane (250 – 300 EUR) in verjetno še nakup/leasinga enega ali dveh avtov (2 bolj skromna avta recimo 250 EUR leasinga na mesec), kaj šele “stroškov”, ki jih “povzroči” otrok. 

Torej, za mlad par (še brez otrok) cca. 1.300 EUR fiksnih stroškov na mesec (verjetno več kot ena plača, ki jo mlad človek prejme na svoj račun). V teh 1.300 EUR ni vštetega nobenega “luksuza”, kot je obisk frizerja, kakšnega kosila v restavraciji, naročnine za telefon, stroškov hobijev ali nakupa oblačil, kaj šele stroškov dopusta ipd. Gre samo za stroške golega preživetja, da imaš streho nad glavo, prevozno sredstvo do službe in da se prehranjuješ. Basic. 

Zdaj pa moja zgodba: 11 let nazaj sem dal za kvadratni meter novogradnje 2.030 EUR/m (novogradnja, danes je pa cena 30-40 let starih stanovanj na kvadrat višja), dva lastniška parkirna mesta v garaži, spalno naselje cca. 10 km od Ljubljane. Moja plača se mi je v teh 10 letih zvišala za mogoče 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, cene stanovanj so šle pa vsaj 50-60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} gor, torej je zdaj vsaj 10x težje kupiti stanovanje, kot pa leta 2010 – da primerjave z letom 2005 ali pa 2000 sploh ne delam. Kje je tu logika? 

Z najemom je podobno, najemnina je mogoče malenkost (ali pa tudi ne) nižja kot v Avstriji, vendar je tam minimalna plača 1500 bruto (plus 13. plača + božičnica + v Avstriji delavcu ostane več od plače, v Sloveniji veliko več pobere država), v Sloveniji pa od letos 940,58 EUR bruto. 

V Ljubljani in okolici se gradi večinoma luksuz, prestižni vila bloki in neke kvazi rezidence po 400.000 EUR, ki za mlade ljudi, ki nimajo premožnih staršev seveda niso dosegljive. Kje so 2-3 sobna stanovanja po neki normalni ceni za ljudi z minimalno plačo? Saj morajo tudi ljudje z minimalno plačo priti do svoje strehe nad glavo, mar ne? No, res ni treba, da so vsi naši državljani lastniki stanovanj. Vse ok, ampak da bi bila potem stanovanjska politika pri najemu bolj ugodna, pa ni. Imamo potem najemnine višje, kot so obroki kredita za stanovanje – kaj se na dolgi rok bolj splača pa tako vsi vemo. 

Kje je sploh perspektiva za mlade, če morajo celo plačo oz. več kot to dajati v tako osnovno stvar, kot je streha nad glavo oz. jim je dostop do tako osnovne stvari popolnoma onemogočen? Ta naša država je popolnoma brez perspektive. Kje so regulatorji?! In kdaj se bo začelo graditi stanovanja za mlade, za tiste mlade, ki so samostojni in si želijo življenje ustvarjati sami in ne s pomočjo staršev, babic ali pa stricev? Danes država mlade z željo po samostojnosti in neodvisnosti dobesedno kaznuje. 

Tako, da tisti mladi, ki si v tej ljubi Sloveniji sami pišete svojo življenjsko zgodbo na našem podivjanem in močno precenjenem nepremičninskem trgu… Vsa čast vam. In ko vam sorodniki začnejo s takimi nesmisli, da je bilo včasih tudi težko, jim pošljite v branje tale moj zapis. Jaz zdaj vem od kje in zakaj “jamranje”. Včasih si je bilo stanovanje kupiti težko, danes je pa to nemogoče.   

Sem dal to davno čez, a se ne spomnim primera, ko bi si mladi kupili kot prvo trosobno stanovanje. Navadno je šlo preko garsonjere ali enosobnega naprej.
Ja bilo bi idealno, ko bi vsak državljan ob polnoletnosti dobil še stanovanje (po možnosti vilo) v last. A take “Indije koromandije” pač še nimamo. Zato se je pač potrebno prilagoditi. Življenje resnično “ni pošteno”. Ko si mlad ti mnogo stvari manjka, ko pa prideš v “zrela leta” in kasneje, pa je marsikaj rešeno. A žal je narava taka, da se staramo in ne “mladimo”. Vedno bilo in verjetno še kar nekaj časa bo.

Za ljudi z minimalno plačo lastniška stanovanja ne pridejo v poštev. Tega ni nikjer na svetu.

Najemnina ni višja kot obrok kredita.

nova
Uredništvo priporoča

Najemnina v osrednjeslovenski regiji je v večini primerov višja kot obrok kredita za vrednost 150.000 EUR.

S 700-800 neto palče nemogoče.

Ne bo držalo.

Mladi si tako ne morejo kupit stanovanja, s čim? Z minimalci dobis zelo bogi kredit, mogoče za luknjo na robu lj in se to, če nekdo izgubi job… Pade vse v vodo in se selijo k staršem po zapravljenih letih. Pametni grejo k staršem, s parajo in šele potem na svoje, večini pa doma nič ne manjka in ostanejo, pa pač kupijo dražji avto in okrasijo okolico z viskom.

Za ljudi z minimalno plačo lastniška stanovanja ne pridejo v poštev. Tega ni nikjer na svetu.

Najemnina ni višja kot obrok kredita.
[/quote]

Kaj potem pride v postev za ljudi, ki so celo zivljenje na minimalcu v najemu in gredo v penzijo? Kako potem placujejo najemnino?

Mladi si lahko stanovanje kupijo le s pomočjo starih.

Ej, res Hvala. Pa nisem sarkastična. Tako pogosto se vsi “ta Stari” samo zdirajo, da smo mladi razvajene gnile riti, ki bi mogli iti na cesto crkniti. Že samo to kako boš našparal do 30. 10-15 tisočakov v “hotel Mama” je težko, s tem, da večina “ljubečih staršev” pričakuje, da se “da kaj v skupno gospodinjstvo” in “pomaga staršem” in si “svoj avto sam kupiš”. S tem da tvoja računica ne upošteva nikakršnih adaptacij stanovanja npr. Nova centralna, pohištvo; ali drugih stroškov npr. Hišni ljubljenčki, registracija avta, vinjeta; božična darila za “ljubeče starše”, ki “vzgojno” pričakujejo, da se zanje “skrbi”. Na “redne službe” raje ne pomislim, ker je bila sprememba trga dela že pred 15.leti.

Res Hvala, da nisi še en, ki samo s prstom kaže na mlade, da niso vredni dostojnega življenja, če ne morejo denarja potegniti iz riti. Srhljivo malo “ta starih” ne zna osnovnošolske matematike, ko pametuje “mladim”.

Midva z mojim šla od doma pri 24 letih, v najem. Takrat še oba študenta. Sedaj živiva v najemu 5 let in o nakupu lahko (pri svojih sicer še kar normalnih plačah) samo sanjava. Tako, da… nismo vsi mladi do 30. leta doma in samo dajemo na kup. Eni smo postali samostojni že prej. In takim je težko. Izjemno težko.

Ja kako??? Vam lepopiscem ni znano? Izbereš ga, in plačaš z leporečjem.

Končno nekdo z realnim pogledom na stanovanjsko problematiko. Hvala. Upam, da čimveč “pametnih” to prebere.

vsak si svojo “zgodbo” prilagodi svojim potrebam..
vama pač “stran od tašče” pomeni več kot neka “luknja”..za katero bi morala stanovat v mansardi in “prispevat” za skupno dobro..
včasih smo TRI generacije živele pod isto streho v eni stari kmečki bajti, kjer se “spalnic” NI ogrevalo..
dandanes, je VSE potrebno imet TAKOJ in VSE..
ker to VSI majo..
ma kaj bi jaz vse imel od Gatesa?? pa NIMAM in NE BOM IMEL.. so WHAT..
ampak ej, ne serjem na MONU.. kak je vse narobe, ker jaz nimam in težko do tega pridem..
no lahko pa kej izumim, prodam, delam..
no , če sm bolj “leve” sorte..pa sam nucam.. in nič ne znam.. pol ne bo nič iz tega ..kajne??

Ne vem za koga to zidajo te luksuzne flete za 400K. Ne recem center mesta, da so take cene pa kao eltnejse soseske ala rozna dolina. Ampak kr ene bedne lokacije kot vevce, Litostrojska, Brod. Kdo bo kupil kvazi luksuzne stanovanja na brodu? Pa a je folk neumen? Kaj je tu luksuznega? Stene kot kjerkoli druge, paket kot kjerolo druge, kopalnica kot kjerkoli drugje, lokacija pa drugorazredna.

Kaj potem pride v postev za ljudi, ki so celo zivljenje na minimalcu v najemu in gredo v penzijo? Kako potem placujejo najemnino?
[/quote]

Socialno stanovanje. Slovenija je socialna država.

To je res tako.
Vecina nas je zacela pri starsih v hisi ali z garsonjero. Mi iz his smo po nekaj letih vzeli kredit za manjse stanovanje, pa potem pocasi naprej.
Zakaj bi zdaj en 25 letnik potreboval 80m2 veliko stanovanje? 49m2 imata dva mlada cisto dovolj, pa se za otrocka je prostor, potem pa pocasi naprej v vecje.

Pozabljate, da smo eni v najemu v manjšem stanovanju (recimo do 30.leta) in nismo doma pri starših v hiši, ker je tudi nimajo kar vsi. Kako potem pride v poštev pri 30 garsoniera?!

Po moji oceni par s povprečno plačo lahko po 10 letih varčevanja pride do solidnega stanovanja s kreditom.

Jah tak je veste… Zgodaj je treba začet sprejemat odločitve… In za te odločitve tudi posledice. Bodis poz ali neg.😂
Eto i neka vama lepopisja i leporecja. Kar imej😘

Perspektiva mladih in tudi starejših je v dinamičnosti in prilagodljivosti. Ne vem zakaj imate nekateri tak fetiš, da živite v osrednjeslovenski regiji in delate za minimalca ali pa malo nad njim? Če hočeš biti v tej regiji potem si tukaj zaradi premoženja (nepremičnin), ki jih imaš ali pa zaradi službe, kjer dobiš več denarja in imaš boljše možnosti kot drugod.

Se strinjam, da je sedaj mladim težko priti do stanovanja, ampak prav lahko pa ni bilo nikoli.

Se je pa sedaj razpaslo to, da mladi pričakujejo, da jim priprada vse in to takoj. Da mladi na začetku svoje poslovne/življenjske poti hočejo imeti enako kot tisti, ki so na sredini ali pa celo že proti koncu. In hkrati ne bi za to ničesar žrtvovali oz. se odpovedali.

Pri nas imamo eno tako 25 letnico v družini, ki bi rada vse in to takoj. In je ne fer, da njeni bratranci/sestrične (ki so recimo 20+ let starejši od nje), pa vse to imajo. Noče niti slišat, da mora začet bolj skromno.

S partnerjem in s pomočjo staršev, bi napraskali tam nekje 100.000 €, za kar bi dobila garsonjero. Ampak ona (s partnerjem) ne bi garsonjere, bi večje. Za večje pa ni denarja, pa kredita za 30 let tudi ne bi jemala, pa skratka nič ne bi, razen večjega stanovanja, ki ji po njenem pripada.

Strinjam se z avtorjem. Danes je mladim zelo težko priti do stanovanja. Če nimaš bogatih staršev, ali pa takšnih, ki so kaj podedovali od svojih staršev, je praktično misija nemogoče.
Tisti, ki pravi, da je treba sprejemat odločitve zelo zgodaj… ja, že, samo za kakšen spodoben kredit moraš imeti tudi službo za nedoločen čas. Sama sem jo dočakala po 10 letih! Prej naju na banki tudi povohali niso.
No, potem pa kaj, naj se pri 30ih zakreditiram za najmanj 20 – 30 let pri svoji plači? Moja plača je povsem povprečna, cca. 1400 eur z vsemi dodatki, tako da realno nekje okrog 1250 eur. Njegova je malenkost višja. Pa ne mi zdaj o tem, kako je treba šparat… midva nisva preveč potrošniško naravnana, ne jeva zunaj, veliko pa potujeva (to je cca. 2x na leto, budget varianta, da se razume). Pa nama vseeno na koncu meseca ne ostane prav veliko.
Potem je še lokacija. Tisti, ki imamo službe v Ljubljani z okolico, smo res na slabšem. Primerljivo stanovanje v Beli Krajini stane cca. 80.000 eur, v Ljubljani pa cca. 250.000 eur. Adijo pamet!
Današnje novogradnje pa se zidajo za milijonarje. Ne vem kdo kupuje hiše do 3. podaljašane gradbene faze za 400.000 eur? Menda grejo pa za med.

takle mamo..
če smo operabilno nesposobni..
in je potrebno vse kupit “na ključ”…
ja to se pa plača.. pol pač plačajte..
al pa znižajte kriterije..
zakaj bi vidva s povprečnima plačama..
lahko imela tolk kot dva z nadpovprečnima..
v čem je potem razlika..??
skratka.. premik v Gornje f.kavce..
pa tam kupita za 60k€ staro bajto..
pridelajta še krompir..in solato..
pa ne pozabit kupit tak avto za premike, ki ga lahko kaj sam popraviš..
vsaj žarnice da lahko sam zamenjaš..
ne gledat sam da je “i” al “e” ..pa da se fino “vidi in sliši”

Da daješ 300 evrov na stran je to v 10 letih 35.000 evrov za ta denar dobiš vikend polno plesni in za podret.
Dobiš pa parcelo nekje izven mesta.
Potem varčuješ še 5 let zato da prideš do papirjev
In nato še 30 let da si zgradiš hišo pa še to najcenejšo.
Skupaj torej 45 let oz 20-25 let, če sta dva.

New Report

Close