Starševski čvek

Kako naj mladi pridejo do stanovanja?

Default avatar
Razmisljanjexx je napisal/a:
Pardon, 18.000 EUR stane taka parcela.
Default avatar
Če je bila povprečna plača nižja 20%, cene nepremičnin so pa šle vsaj 70% gor...

Jah, jaz bi rekel, da je potem danes veliko dražje, kot 11 let nazaj. Logika enih res ne deluje.
Default avatar
2134443 je napisal/a:
Cene so šle gor predvsem v Lj, v ostalih krajih ne bistveno, kjer so cene na ravni leta 2006. Torej je ceneje za teh 20% kot so šle plače gor....
Default avatar
žal ne moremo vsi imeti vse. V nastanitveni dom naj gredo živet.
Default avatar
2134443 je napisal/a:
Ne gre se toliko ali je dražje/ceneje, bolj je vprašanje kakšna je dostopnost. Ker večina ljudi nakupi nepremičnino s pomočjo kredita, kreditiranje precej vplia na ceno nepremičnin.
Default avatar
Nikakor se ne strinjam s tem. Imela sem najemnike, ki so imeli večje prihodke od mene, oba zapravljala na polno, 50 eur jima ni nič pomenilo, dobesedno . Primer imela dobropis, pa ga nista uniočila, saj je drobiž, potovanja v Ugando, safari, ogled goril, to so bila potovanja po 3000 eur na osebo. Potem pa panika , otroci, pa jamranje, kako naj pridejo do stanovanja.
Ko smo mi gradili, si nismo kupili niti štumfov, vsako marko smo obrnili.
No, pa da povem primer otroka iz skromne družine. Oba starša na slabih plačah, živita v svoji hiši, ki sta jo s trudom zgradila. Hči pa ambiciozna, si je kupila pri dobrih 23 letih s fantom 2 sobno stanovanje, ki sta ga prodala in letos kupila manjšo novo hišo, stara je manj kot 30 let. kako ji je uspelo? Malo pomoči je dobila od staršev, saj kredita ni mogla dobiti, nekaj jim je vrnila, nekaj ne, avto je prodala in kupila eno staro kripo, nekaj je imela prihranjeno, fant je imel kar nekaj prihrankov, malo so mu starši zraven dali, mal je vzel fant kredit in sta imela 2 sobno stanovanje. Fant je par let starejši od nje, delal od 18 leta, varčeval in imel lepe prihranke. Ambicije so ključne. Eni samo jamrate.
Poznam tudi ljudi, ki so dobili od staršev štuk v hiši in kljub dobrim plačam ne zmorejo niti prebarvati.Vse je tako kot je oči pustil. Dama še pralnega stroja ni zmogla kupiti,ker to toliko stane, pa imata plače nad 4000 eur skupaj. Vse zafrčkajo.
Default avatar
ja itak
malo so dali njeni starši, malo njegovi, malo babica pa dedi
vsak je malo dal
Default avatar
jojhaanana je napisal/a:
ne ona iz skromne družine je zgodaj pogruntala, zakaj jo ima in je pač vzela bolj bogatega, ki je v glavnem tudi s pomočjo svoje žlahte, financiral stanovanje:)
Default avatar
eh to pa ne je napisal/a:
Kakšni bogataši neki. Poznam družino od fanta in fanta, starši delajo v trgovini, fant dela tudi kot fizični delavec. Je pa tudi fusal , pa je tako nasparal. Živel pri starših. Sedaj pa iracunajte, koliko prihranite, če daste vsak mesec skoraj celo plačo na stran? Npr 800 eur x 12 mesecev =9600 EUR. Če dela od 18. Leta, pa izracunajte koliko privarčuje v npr. 8 letih. Dvosobno stanovanje izven Ljubljane pa tudi ni tako premoženje. Tu preveč jamrate,res preveč. Ko si zastaviš cilj, ga dosežeš. Poznam par ljudi z zelo dobrimi plačami, pa so se odločili živeti v mansardi. Pa bi z lahkoto šli na svoje. Samo se jim ne da. Eni izbirajo najlažje poti. Gledam pri kolegih, oba imata ves čas višje plače, pa nista v življenju naredila nič. Živita v mansardi, ki je bila že narejena, samo še ploščice in laminat sta položila in prebarvala. To je tako jamranje, kot da bi milijon gor zmetala. Pa sta dala notri 10.000 EUR. Mi smo zgradili hišo, pa smo imeli ves čas malo manjše plače.
Default avatar
vrtnica1344 je napisal/a:
Tako je bilo tudi pri nama.

Po študiju sva bila do 33 leta v najemu v enosobnem stanovanju, kasneje sva si tako stanovanje s kreditom kupila. Za otroke sva se kar dolgo odločala, saj nisva imela pogojev, naučili pa so naju najprej štalca ... Ker je Ljubljana zelo draga, sva razmišljala tudi o selitvi v okoliške kraje, pa v MB in okolico MB, a sva potem vseeno ostala v Ljubljani, saj sva raje vložila v kvadratne metre kot v prevozna sredstva, poleg tega se nama je glede na dohodke izšlo, na tesno, a se je.
V času odplačevanja prvega kredita sva v službah napredovala, tako da sva si lahko "privoščila" kredit za večje stanovanje, življenjsko zavarovanje, klasične dopuste in rabljen avto.
Zdaj imava pol stoletja, še par mesecev, pa bo kredit odplačan, kar nekaj imava tudi na strani, tako da si bova verjetno prvič v življenju privoščila malo boljši, rabljen, morda celo samo testni avto, preostanek pa bova porabila za pomoč otrokoma, ko se bosta osamosvajala.

Ker nisva imela nekoga v ozadju, ki bi priskočil, če bi zaškripalo, sva bila zelo ziheraška. Morda celo preveč, a po drugi strani k sreči. Ko sva najemala drugi kredit, je veliko najinih kolegov špekulativno vzelo kredit v "švicarjih", midva pa sva prisluhnila najini bančnici, ki je svetovala, da naj bo kredit v valuti v kateri je plača.

Nekaj kolegom so pomagali starši, nekaj jih je dobilo stanovanja na razpisih z lastno udeležbo, nekaj jih živi pri starših, nekaj jih je odšlo v tujino, kjer ni običajno, da bi razmišljali o svoji nepremičnini - zelo različno.
Default avatar
Če je želja, volja, vsak lahko pride do strehe nad glavo. Moja hči je kupila v Ljubljani v bloku letnik 1970, 2,5 sobno, za tričlansko družino je dovolj prostorno , otrok ima svojo sobico dali so 160.000 EUR. Blok ima novo streho in novo fasado, je lepo urejen. Novogradnje si nista mogla privoščiti, niti jih nista gledala. Tudi ti starejši bloki so ugodnejši ker imajo parking pred bloki, je zastonj
Te novogradnje pa ti garažo drago prodajo , kvadratura 80 m2, a je stanovanje 60 m2, ostalo je garaža in klet. Mi smo ji dali 20.000 EUR, njegovi starši isto 20.000 EUR, nekaj sta imela prihrankov, nekaj malega kredit. Krediti so zelo ugodni trenutno.
Default avatar
Vzgn je napisal/a:
To je kombinacija razmisljanja:
(1) vse podrediti lastniski nepremicnini. To podrazumeva pripravljenost postati suzenj tega cilja od rane mladosti dalje in dolgi niz kompromisov. Slednje je veljalo ze za generacijo danasnjih upokojencev.
(2) niz “olajsevalnih” okoliscin. Pac, kombinacija zivljenja na racun prednikov (poceni/zastonj sobivanje, souporaba prevoznih sredstev, pocitniskih kapacitet, itd, itd), razna darila, dedovanje in druge oblike pomoci pri nakupu, garanciji, zveze pri aukcijah, ipd.

Namrec resnica je, da brez taksnih ali drugacnih olajsevalnih okoliscin, kompromisiranja, hudega odpovedovanja, dveh dohodkov, vec sluzb, uber varcevanje med delom v tujini, itd, itd lahko ze lep cas hudicevo malo Slovencev pride do “svoje” nepremicnine. Ampak to je ze tako dolgo “normalno”, da se vsako novo generacijo spodbuja v smeri nakupa po vsaki ceni. Rezultat pa so seveda vse visje cene.

Zaradi vse vecjega razkoraka med realnimi zmoznosti dobrega dela populacije in dosegljivostjo nepremicnih, pa imate potem vse vec taksnih, ki raje vegetirajo doma in ali cakajo, da se tastari stegnejo, med tem pa pac zivijo bolj kot ne iz meseca v mesec, novi telefoni, avti na leasin, dopusti, itd.
Default avatar
Vi govorite kaj vse se da ob idealnih pogojih.
Nismo vsi imeli moznosti bivanja pri starsih. Jaz nisem mogla zivet pri ocetu, ker je imel novo partnerko, ki je hotela da se svojim otrokom odpove, in se je.
Pri mami nisem mogla ker je psihicni bolnik in ker je stanovanje nebivalno.
Tudi sluzbe v domacih krajih nisem dobila, ceprav sem jo na cajte iskala.
Mogla sem v lj, po sobicah ze 15 let...

Pisete da ste pri 20ih dobile tipa, ni se vam skurbal... vse po predpisih... otroci...
In pisete kako imate fiksne sluzbe, kredite, napredovanja...

Res lepo, da eni dobite take stalne sluzbe, da lahko kredit vzamete, brez da bi vas kdo zaradi tega imel v sahu in se se bolj izzivljal nad vami... pa se napredujete....
Default avatar
Evo vam recept kako priti do svoje nepremičnine:
pojdite čim prej v službo, ne da ste večni študentje do 28. leta. Drugače pa študentsko delo
Živite pri starših in večino plače dajte na stran
ne iti v najem, ker potem ne bo ostalo nič od plače
varčujte, varčujte
ni ga vrag, da ne zberete za garsonjero, ni treba da v LJ, pa v okolici
Default avatar
No, tu se vidi kako se dela pri nas. Malo so dali njegovi starši, malo njeni, živela sta doma in varčevala... Tako gre ja. Za take ni problema.

Jaz sem to spisal za tiste mlade, ki si morajo stanovanje kupiti SAMI. Vidim pa, da takih verjetno res ni veliko.
Default avatar
Kakšno jamranje, a krediti še nikoli niso bili tako ugodni. Mislim , tu ste eni taki jamravcki, z avtorjem vred.
Malo višje pa punca mlada piše, da bi gradila hišo brez kredita. Očitno se da, samo enim je najlažje jamrat pa viseti na telefonu. Leni ste tisti ki pravite da se nič ne da. Leni. Vse se da, vedno.
Default avatar
Wertl je napisal/a:
So sicer tudi izjeme z minimalnimi prihodki, kot tudi ni za vsakogar lastniško stanovanje, vendar se strinjam da večina lahko z delom in varčevanjem pride do nepremičnine.
Default avatar
tr1ler je napisal/a:
a tebe so ven vrgli iz hiše? In kaj je narobe s tem da živiš pri starših, preden greš na svoje? Zakaj je treba iti v najem? Tu smo ti povedali, da obstaja tisoč poti, ti pa vidiš samo najtežjo. Torej da te starši pri 18-ih vržejo ven iz hiše in greš v najem, s starši pa prekines stike. In koliko je takih ljudi? Drugo je, če greš prostovoljno od doma ker ne maraš staršev.moj bratranec je pri 18 ih letih šel od doma, bil je gej, v domacem okolju se je slabo počutil , je rekel da na kmetih ne bo in je odšel v najem v mesto. Kdo je tu kriv? Starši ali on ki se je tako odločil? Ne iščite krivcev drugje ampak začnite pri sebi, zakaj je tako da ne morete priti do svoje strehe nad glavo.
Sama oddajam in ko vidim kako negospodarno delajo najemnikii z denarjem, se ne čudim da niso na svojem. kolesa za 6000 EUR, čevlji same znamke. Naj , njihov denar, samo ne jamrati !!!!
Default avatar
Če so starši doma v Zgornjih Fukovcih, služba v JU za 2k na mesec pa je v 150km oddaljeni Ljubljani, potem težko živiš pri starših, hodiš v službo pa šparaš poleg se ti ne zdi?
Default avatar
jebo vas čuk je napisal/a:
od 2k tudi pri službi v lj lahko prihraniš 500/mesec x 10 let = 60.000 Eur braz oplemenitenja