Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek izklapljanje računalnika, tvja in luči ko niso v uporabi

izklapljanje računalnika, tvja in luči ko niso v uporabi

Ali vam kdaj TV laufa recimo 2 uri, pa ga nihče ne gleda? Ostane še pol noči? Ali ko se “sprehajate” med prostori in ostane recimo otroška soba prazna kakšno uro in otroci pustijo luč, jo ugašate, dokler se ne vrnejo iz dnevne npr.? Kaj pa računalnik, če ga puščaš po cel teden prižganega – koliko to pokuri elektrike? Mi je zoprno ga večkrat dnevno zaganjati in čakati, da se prižge. Uporabljam ga dopoldne in zvečer, prižgan je pa nonstop, samo poklopim laptop.

Kako vi?

Osebno, dam računalnik v spanje tudi prenosnik. Potem malo po tipkovnici ali z miško in se vrneš – poraba je verjetno malo nižja. Računalnik ugašam zelo redko sploh zdaj, ko imam prenosnik. Stacionarca pa sem večinoma dajal v spanje. Včasih izklopil. Ali znova zagnal za posodobitve.

TV redko pustim prižgan tudi, ko ne gledam, da je nek glas v ozadju. Ali pa sem na telefonu ampak je TV prižgan spet kot background noise…

Luči sproti ugašam in čez dan itak nimam prižganih oz. redko – ponoči pa tudi kar v temni sobi na računalniku ali gledanje TV. Redko tudi z lučjo, ko se mi tako zljubi. Razen v kuhinji ipd. ponoči pač prižgem, če kuham večerjo ipd. in potem ugasnem, ko grem iz nje.

Koliko centov elektrike se porabi, če pustiš luč čez noč v dnevni sobi? Recimo 8 ur, od 22.00 do 6.00 zjutraj. Koliko centov je to približno? Koliko centov porabi pralni stroj za dvourno pranje pri 40 stopinjah pri dnevni tarifi, in koliko centov če isti tak stroj 2 uri na 40 stopinj pereš po 22. uri na cenejši tarifi?

nova
Uredništvo priporoča

Ja odvisno od tega, kakšno žarnico imaš. Če 100 vatno žarnico pustiš 10 ur, je to 1 kWh, cena okoli 13 centov, na mesec 3,9 €. Če imap 10 vatno LED ali CFL, pač 39 centov na mesec.

Ugašam vse, ko me ni blizu. Včasih spim pri prižganem laptopu, recimo ko kaj poslušam pred/med spanjem.

Izklapljam. Pa ne zaradi varčevanja z elektriko ampak zaradi elektromagnetnega sevanja.

Tudi jaz precej ugašam, predvsem zaradi sevanja, nekaj pa je tudi vzorec iz otroštva, da je treba šparat. Mi je včasih prav smešno.

Odvisno od tega, kako imamo ali imate kaj nastavljeno in pri lučeh – od tipa žarnice.

Pri nas npr – so stacionarni računalniki nastavljeni tako, da se dajo sami po cca pol ure po koncu aktivnosti v spanje ali pa mirovanje. Iz tega e zbudijo v trenutku. Prenosniki podobno.

Tv je nastavljen, da se izklopi eno uro po zadnji spremembi – tako da če kdo zaspi na kavču, ga ponavadi zbudi izklop TVja.

Luči – kjer jih več in dlje potrebujemo – so varčne žarnice, ki ne porabijo skoraj nič – oz je slabše če se večkrat izklopijo/vklopijo, kot če jih pustimo svetiti – zato večinoma kar svetijo.

Manjša poraba je več ali manj nateg.
Če gledam račun za maj iz 2012 imam ET 256 kWh, če pa avgust 2020 pa 310 kWh. Torej preprost izračun pove, da kljub menjavi el. štedilnika, pralca, pomivalca za A+++ in zamenjava vseh žarnic, ki so pregorele (verjetno vse v tem obdobju) za LED ne privarčujem nič oz. porabim več. Ostalo Ceteris paribus.

TV se sam ugaša…. po določeni uri uporabe napiše obvestilo, da se bo izklopil, če nihče ne bo pritisnil noben tipke.
Ko gledam film na telefonu, se tudi sam ugasne, še vem ne kdaj….
PC se itak sam ugaša po določenem času neuporabe….

Luč se tudi po 1 uri sama ugasne, nočna….

Dobiš pa nočne notranje lučke na senzor gibanja….

Jaz tudi ne opazim razlike, če recimo cel mesec perem v nočni tarifi ali med vikendom, vse isti šmorn.

Tudi jaz precej ugašam, predvsem zaradi sevanja, nekaj pa je tudi vzorec iz otroštva, da je treba šparat. Mi je včasih prav smešno.
[/quote]

Jaz ugašam računalnike zvečer, ampak so povezani z UTP kabelom (optika pri T2), ki nima sevanja. No, vsaj manjšega ima kot brezžično (wifi).

Računalnik dam na ACPI S3, TV ni bil prižgan že par mesecev, luči na hodniku in WCju so na PIR senzor.

New Report

Close