Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Toksičen odnos in kaj narediti

Toksičen odnos in kaj narediti

Pozdravljeni!

Pišem v imenu prijateljice, ki se je znašla v zelo kočljivi situaciji. Leto in pol je v zvezi z enim od mojih bližnjih sorodnikov. Pred kratkim mi je zaupala, da se je slednji spremenil do nje in da je njun odnos precej slab. Obračam se na Vas, ker nobena ne ve, kako iz te zagate. Kot sem že povedala, sta skupaj leto in pol. Sprva je bil ljubeč, prijazen in predvsem spoštljiv, zadnje pol leta pa se je njegovo obnašanje drastično spremenilo. Lahko povzamem le njene besede, da je do nje zelo nasilen, udari jo za vsako, ko kaj ni po njegovo, kriči nanjo in jo zmerja, če mu ne ustreže v vsaki stvari, ki si jo zamisli. Tudi na družinskih dogodkih jo večkrat kar pusti in gre zase, zanjo se praktično ne zmeni, kar ji daje tudi jasno vedeti. Nedavno ji je tudi prepovedal, da bi se družila z njegovim mlajšim bratom (star je 16 let), ker je paranoičen, da bi se njuno druženje razvilo v kaj več, pa vem da tega mlajši brat nikoli ne bi storil, ker je super fant in preveč spoštuje svojega brata, ona pa ima svojega fanta tako rada, da ji kaj takega sploh na pamet ne bi prišlo. Med drugim mi je povedala tudi, da ko mu kaj ni prav, oz. če ne naredi tistega kar želi on, jo zaklene v sobo ali kopalnico, iz katere jo je že nekajkrat rešil njegov najmlajši bratec. Vsak večere ali dan ji pregleduje telefon, s kom si dopisuje in ji tudi prepoveduje stike z prijateljicami in podobno. Zelo redko gresta kam, večinoma hodi on sam naokoli, njo pa pusti, “da se znajde” sama. Tudi naša družina je opazila, da med njima nekaj ni v redu, saj je večino časa zase in ji jiti ne pusti navezati stikov z ostalimi. Priznala pa mi je tudi, da njegovo razpoloženje zelo niha. Najprej ji bo “zagrozil” da jo bo zapustil, čez eno uro pa bo vse kot po starem – prijazen, nežen, ljubeč. To nama je bilo sumljivo, da se človeku lahko tako na hitro obrne razpoloženje. Prijateljica pravi, da ga ljubi in ga ne želi zapustiti, saj ga ima preveč rada, prav tako njegovo družino. Velikokrat mu je že skušala dopovedati, da nasilja (tako psihičnega kot fizičnega) ne bo tolerirala, vendar se ji za vsako smeji, češ saj me ne upaš zapustiti in me tudi ne boš, ker boš drugače dobila klofuto. Sedaj je razdvojena, ker ne ve, ali naj prekine ta toksičen odnos, ali naj vztraja v njem, ker je morda možna še kakšna rešitev. Zelo bi bile vesele vaših mnenj, kaj bi vi na vašem mestu storili?

Hvala za odgovore in pomoč!

On je tak kakršen je, kaj je narobe z njo, da ostaja z njim?
Kako lahko nekdo nekoga “večkrat udari”?
Mene bi namreš samo enkrat.

Kaj konkretno pa ljubi pri njem? Udarce, zmerljivke, zanemarjanje, posmehovanje, nespoštovanje, omejevanje svobode? Ima ta gospod poleg naštetih še kakšne krasne lastnosti, ki bi si jih želela vsaka žena?

nova
Uredništvo priporoča

ta tvoja prijateljica naj se povsem neha družiti z drugimi ljudmi, tudi s tabo, ker ji samo polnete glavo, kako je ta fant slab.
Če je občasno dober, to pomeni, da je fant na mestu, prijateljica pa ga s svojim vedenjem spravlja na obrate. Ona naj poskuša ugotoviti, kaj ga jezi in se takega vedenja izogiba.
Logično je, da 16 letni fantje radi gledajo za puncami svojih starejših bratov, zato se naj njegove družbe izogiba.
Najbrž sta oba še mlada, sedaj se bo še lahko prilagodila. Upam, da ji bo uspelo najti način, da fant postopoma ne bo rabil uporabljati klofut pa tega.

Pameti ji ne moremo vlit v betico.
Če noče it, naj pač ostane. Ti pa jamr na jamr poslušaj, če se ti ravno da.

Tukaj ni druge rešitve kot razhod. Včasih je psihično nasilje sicer še slabše, ampak ko se enkrat začne obračunavat tudi fizično bo šlo samo še na slabše. Žal pa dokler ne sprevidi sama ne moreš storiti ničesar. Čim manj se obremenjuj z njima, vem pa, da je težko.

Najbolje, da kakšnega otroka naredita, ker pol se vsi ful spremenijo na bolje.

Sarcasm off.

Ženske ne vem, a se hecate ali kaj, da leta 2020 prenašate takšne glupe in nasilne tipe?? Kot da smo v srednjem veku in je ženska primorana biti skupaj s tipom, ne glede na vse. Očitno tale res rabi batine, al kaj, da vztraja in sprašuje, če bo kdaj bolje. Svašta.

Super, naj ga ima, da bo manj takih drekov na prostem trgu.

a se hecaš? Ne ve ali naj prekine ali vztraja? Pravo vprašanje je kako oditi na varno, ne *ali!?!?!
Če ji telefon preverja, naj tvojega uporablja (ker sme) – služba pa streha nad glavo… to je važno.
Eni ti norci ne dovolijo kakršne koli samostojnosti, zato, da žrtev nima kam iti in je še bolj odvisna od njih, posledično dovzetna za pranje možganov in nasilje. Če nima dohodka, naj si ga zrihta (tako, da ne bo vedel oziroma preko tvojega telefona) in naj najde streho nad glavo – pač eni smo tako, da je selitev od nasilnih partnerjev k staršem iz dežja pod kap.

Drugo pa – in je tvoj sorodnik, kaj pa vaša družina dela oziroma so delali z njim, da je tako? Oziroma zakaj se mu ne pomaga s psihiatrično/psihološko/psihoterapevtsko pomočjo? Že prej?!?!

Mislim, da nikjer nisem napisala svojega osebnega mnenja glede njenega fanta, ki je hkrati moj bratranec, in ga poznam zelo dobro, saj sva praktično skupaj rasla in do ostale družine ni bil nikoli takšen, razen do svoje mame. Vedno je bil v redu fant, nasmejan in vedno je poskrbel za smeh v družbi, zato mi je bilo še toliko bolj čudno in težko verjeti, da bi lahko kaj takšnega sploh storil. Opisala sem le njeno stisko in njeno mišljenje oziroma dogajanje v njunem razmerju. Kar se pa tiče nje in njenega obnašanja je pač tako, da ona ne počne nič takšnega, kar bi moralo njega skrbeti oziroma spravljati ob živce, vsaj z našega vidika ne in v tej luči kot smo punco spoznali mi.

DobraIdeja

Ne vem ali si resna ali samo nevedna – ženske (in tudi moški) tolerirajo takšno nasilje nad seboj, ker so od majhnega tako naučeni in vzgojeni. Naslednjič ko vidiš kakšnega “ubogega starša”, ki grdo dela z otrokom (se dere, posmehuje, ustrahuje)… Se otrok uči – nikoli vredu, nikoli dovolj, defekten f*k naredi samomor – breme, breme, če nočeš umret, si dolžen trpet.
Meni se bruha, ko vidim koliko podpore imajo izrodki, ki se igrajo “dominanco” nad nemočnim otrokom ali psom – potem se moram pa vsi neumne delati zakaj je toliko depresije, anksioznosti, odvisnosti in samomorov.

saj do nje tudi ni nikoli takšen, razen ko jo trešči, a ne?

in pa praviš, da ona ne počne nič takega. torej je v vaši familiji sprejemljivo, da pa če neka oseba počne nekaj, karkoli že, se uporabijo batine?

Kar se pa tiče njegove družine, je tako, da sta ga morda naša babica in dedek morda preveč razvajala, saj je bil vedno “ta glavni” pri hiši. Njemu se je vse dovolilo, njegovemu mlajšemu bratu pač ne, ker je bil nekako vedno črna ovčka pri njima dvema. Vem pa za sigurno, da če bi njegov oče izvedel za kaj takega, je ne bi dobro odnesel, ker nikoli ne bi dopustil, da se z nekom dela na takšen način, saj je eden tistih, ki skrbi, da se takšne ljudi hitro postavi na realna tla (je policist).

Zakaj pa ti potem njegovemu očetu ne poveš, kaj se dogaja? Ščitiš nasilneža?

Ne vem kaj je treba sploh pisat te litanije in se spraševat.
Dovolj je ta stavek: Lahko povzamem le njene besede, da je do nje zelo nasilen, udari jo za vsako, ko kaj ni po njegovo, kriči nanjo in jo zmerja, če mu ne ustreže v vsaki stvari, ki si jo zamisli.

Odhod.
Prijava policiji.
Ne vem kje šteka.
+ ne vem kje šteka pri tebi, da sploh sprašuješ takšne stvari.

Emma

V tuje prepire se vsi neradi vpletamo, ker sta dve zgodbi (ali več) in je vse beseda enega napram drugemu. Če oba poznaš zelo dobro kot “prijatelja” in za oba ne moreš verjeti, da sta takšna… A si vprašala svojega najmlajšega bratranca ali jo je res zaprl v kopalnico? Oziroma ali je bil priča dogodku?
Ljudje radi izpustijo svojo krivdo, radi napihnejo tujo, lahko se kateri od njiju malo laže (polresnice), lahko ima tvoj bratranec npr. Bipolarno motnjo, lahko tvoja prijateljica uživa v dramah in scenah. Lahko sta dejansko vredu prijatelja in obupna partnerja. Kar se “dokazov”, da je takšen samo do svoje mame/tvoje tete – je pa spet vprašanje koliko ga ta stara zaj** v glavo.
Definitivno pa je najbolje za oba da se razideta.

Pa

Emma,

Saj veš, da si s tem povedala, da je pri vas doma (stara starša, stric/teta) nasilje sprejemljivo – tako psihično, čustveno kot fizično?
Popolnoma možno je da so samo “skrivali” vsi skupaj in je to kar ti prijateljica razlaga resnično, pa tudi, da si je najdel eno, ki ga spominja na dom in se laže, ali pa je samo navajen, da se ljubezen kaže z nasiljem. Vsak nasilen starš gobezdači majhnemu otroku, da klofuta boli njegovo roko bolj kot njegov obraz.

Vem, da je govora o tvoji prijateljici in bratrancu, ampak malo tudi pri sebi razčisti, če imaš kakšne psihične in čustvene rane (zdaj ko je povod za introspekcijo tuja zveza in ne npr. Uporaba mamil tvojega najstniškega otroka).

se mi sicer zdi, da je to precej izmišljena tema.
imaš pa kar dobre ideje.
torej prijateljica naj se nauči vedenja, da ga ne bo živcirala. Je pač navajen, da je ta glavni, da mu vsi berejo misli in želje, tako kot sta to počela star foter in mat (ta generacija, ko se za enega otroka in njegovo pozornost grebe cela falanga starih staršev šele prihaja). Foter policaj pa ga bo tudi zaščitil, če bi kdaj slučajno prijavila zaradi nasilja, tako da punca nima šans.

Ja, tle se je pa res za vprašat, kaj naj naredi …

Pa dobr … pa kaj je z babam narobe, da to prenašajo????? Ajaaaaa, fruuuuul rade ga imajo … Ko meni takšna pojamra in ko nič ne naredi glede tega (ker ga ima fuuuuul rada), pri meni izgubi pravico do nadaljnjega jamranja.

Žal si včasih mislim, da jih je očitno še premalo dobila. In ja, sem ženska, ampak takšne se mi ne smilijo prav nič …


To so vsi ljudje kar vnaprej prepričani.. potem se pa zgodi Stockholmski sindrom..

Podobno tudi Leslie Morgan Steiner v svojem TED predavanju, obrazloži .. kot si prepogosto to napačno predstavlja slehernik.

De omnibus disputandum..

Ja nič naj ne naredi. Edino še kakšnega otročka mogoče. Al pa pet. Pa naj ga ljubi ko jo mlati. Naj ga ljubi do smrti. Če že sebe ne zna naj vsaj norca ljubi. Pa še otroke naredi da ga bodo še oni lahko ljubili ko jih bo mlatil oz. ko bodo gledali ko mami mlati. Vmes lahko še žlahta to opazuje. Kot neke vrste šport a veš. Ker saj je nasmejan pa to. Ona ga pa ljubi. Kaj bolj popolnega si lahko želiš.

BTW vsi, ki veste za to in sedite na riti ste isti gnoji kot ta bratranec. Da je to moj bratranec in prijateljica bi odvlekla njo stran, po možnosti k nekemu terapevtu/skupini, ki bi ji dostopal v mozak in ji znal predstaviti situacijo kakršna je (ona je v bistvu njegova lastnina trenutno-prostovoljno), potem bi pa par dedcev poslala na tega nasmejanega bratranca da bi se lahko brez zob naprej smejal. Ampak to sem pač jaz. TI jo pa božaj in čakaj da pride v črno kroniko ko jo bo fental da boš lahko potem vsa začudena na 24kur govorila kako ne razumete ker je bil vedno nasmejan, ona pa zaljubljena.


To so vsi ljudje kar vnaprej prepričani.. potem se pa zgodi Stockholmski sindrom..

Podobno tudi Leslie Morgan Steiner v svojem TED predavanju, obrazloži .. kot si prepogosto to napačno predstavlja slehernik.
[/quote]

Ker so skrbno izbrane in predisponirane za tak odnos, vem ja.
Traume iz otroštva, neželjenost, nizma samozavest, ves ta jazz.
Se ne najdeta zastonj taka dva skupaj, to je medsebojna odvisnost in jamranje je samo za fasado.

Kot rečeno – en normalen človek bi ob prvi ostri besedi protestiral, kje so še udarci.

ne moreš zmerjati ljudi zaradi ene avše, ki ima možgane v spodnjem štuku. Tudi če bi jo ta avtorica stran vlekla, še bolj bi rinila za njim in mu nastavljala svojo luknjo. Nimaš ti pojma, kaj se takim cvetkam plete v glavi in kako uživajo, ko mislijo, da ga bodo spremenile.

Hahahaha kera zgodbica!

A pa do nikogar ni bil tak, razen do svoje mame, fotr pa je policist….

….hahahaha za crknt smešno!!! ;-))))

Imaš dobra domišlija in dobro pišeš, le tako naprej! Še posebej bom vesel, če bo zgodbica šla v smer fotr policist-good guy !;-))

Ker so skrbno izbrane in predisponirane za tak odnos, vem ja.
Traume iz otroštva, neželjenost, nizma samozavest, ves ta jazz.
Se ne najdeta zastonj taka dva skupaj, to je medsebojna odvisnost in jamranje je samo za fasado.

Kot rečeno – en normalen človek bi ob prvi ostri besedi protestiral, kje so še udarci.
[/quote]
Ni tako premočrtno. Tudi “zdrav” človek bo v kritični situaciji lahko otrpnil.
To ni zavedni del naše izbire.

Manipulacija med dvema, pa ni nenadna.. ne vstopita v ready-made manipulativen, nasilen odnos.
Počasi se v to preoblikuje ta dinamika.. in ker je ta vstop tako počasen, žrtev niti ne dojame.

Poglejte vzpon nacizma, Hitlerj je bil lagalno izvoljen in zmanipuliral Nemčijo v nacistično Nemčijo.. in ni imel prav veliko odpora!

De omnibus disputandum..

New Report

Close