Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako smo včasih doštudirali, ko se stari niso učili skupaj z nami?

Kako smo včasih doštudirali, ko se stari niso učili skupaj z nami?

Rojen sem konec šestdesetih let, v šolo vstopil sredi sedemdesetih, izobrazevanje pa končal na začetku devetdesetih, kmalu po “osamosvojitvi” Slovenije. Ko danes poslušam in berem, koliko problemov imajo starši z mularijo in njihovim šolanjem, se marsikaj vprašam. Moji stari so bili na zadnjih govorilnih urah nekje v šestem razredu osnovne šole. Od nekje takrat naprej so me tudi redno puščali doma kot varuško mlajšemu bratu čez vikend, ko sta šla kam na lepše. Na informativni razgovor za srednjo šolo smo takrat hodili sami, sami si urejali štipendije in delo prek servisa za poletje. Konec prvega letnika sem šel prvič sam z družbo na morje. Na žure nas nikoli niso hodili z avti iskat. Če bi kdo takrat prišel na dan s tako idejo, bi ga povprašali po mentalnem zdravju. Pri osemnajstih – devetnajstih smo se pripravljali za odhod v vojsko na nasprotni konec Jugoslavije. Zvečer si se poslovil od staršev, pograbil potovalko in na drugi konec mesta v kakšen park na poslovilni žur do jutra. Zjutraj pa še pijan in skrokan na vlak v osrčje Balkana.

Ko berem danes, kako se stari celo osemletko skupaj z mularijo dudlajo učno snov in jim pišejo domače naloge, polnoletne jih imajo še za otroke, ne upajo jih same doma pustit, izbirajo jim fakultete in hodijo se z njimi vpisovat, kot da so invalidi, me resno zaskrbi, kakšna bo to inteligenca, intelektualci, ki naj bi enkrat vodili ključne funkcije v državi? Upam, da res obstaja kaka “globoka država”, kakšni strici in tete iz ozadja, da bodo v resnici oni vodili stvari namesto uradne “elite” večnih sončkov, ki bodo še v izvršnih pisarnah nosili plenice, ki jim jih bodo ostarele mamice menjavale.

Veliko otrok ne živi svojega življenja ampak izpolnjujejo neuresničene sanje staršev. Zato se starši tako ženejo za uspeh.

Glede na zapis se mi zdi, da pojma nimaš, da je na nekaterih osnovnih šolah snov pri biologiji na nivoju študija mikrobiologije.
Rojena sem v 70 ih, občasno zmagovala na matematičnih tekmovanjih, pa me je kljub temu oče spraševal šolsko snov v srednji šoli?! Oče me je hodil iskat v disko. Mamo je skrbelo, kje hodim. Ja, res sem razvajena do konca. Imam dobro plačano odgovorno službo, ki me veseli, moža, ki me spoštuje in tri najstnike. Otroci veliko storijo doma. Imajo mnenje o svetovnih problemih in delujejo v smeri njihovega praktičnega reševanja v lokalnem okolju ( nakup živil s čim manj emabalaže, varstvo okolja, mirno reševanje sporov, ..) So samostojni, pa kljub temu eden od njih potrebuje pomoč pri šolskih obveznostih. Dokler bom imela energijo, da otroku šolske stvari, ki mu ne gredo, olajšam, bom to storila. Prihranim mu veliko časa in energije, ki jo lahko porabi za trening športa.

Sprintaj si test iz fizike 1. letnika Gimnazije Ledina in če nisi diplomiral iz fizike ali nisi naravni talent za naravoslovje, se javi, ko zbereš točke za pozitivno ;))

Če si kot najstnik popival po parkcih do jutra, se ti ni treba s tem hvalit. Si uspešen v službi? V privat življenju? Si alkoholik, sociopat ali ženskar? Verjetno si zelo v redu. Možno je, da dobri, uspešni in zadovoljni ljudje odrastejo v kakršnikoli družini . Samo to je bolj izjema, kot pravilo. Osebnostno zdravi posamezniki navadno odraščajo v družinah, kjer imajo starši dober in odkrit odnos, kjer so starši zadovoljni sami s seboj in z drugimi, kjer živijo družinsko življenje, so skupaj za vikende, kjer imajo otroci svoje obveznosti v gospodinjstvu, vendar pa se skupaj spoprijemajo s kakšnimi izzivi-na primer s šolskimi, če se kaj zalomi.
Ni cilj, da človek diplomira, cilj je, da otrok čim lažje naredi osnovno šolo, potem pa se izobrazi za poklic, ki ga bo veselil in mu nudil finančno varnost. Cilj je, da se najstnik razvija v samozavestno, zdravo, delovno, odgovorno in zadovoljno osebo.

Takšna oseba bo kot odrasla presodila, kakšno ravnanje političnih elit je družbeno sprejemljivo in kakšno ne. Takšna ženska se bo postavila po robu nasilnemu partnerju. Takšen uslužbenec se bo postavil po robu šefu, ki ga izkorišča? Opolnomočenje je nova beseda za to, za kar smo včasih potrebovali tri besede – prepoznavanje izzivov, samozavest in pogum za delovanje v smeri doseganja pozitivnih sprememb.

Takšnih in nesamostojnih mladih, ki jih ti opisuješ, ne poznam. Ne vem, kje si jih srečal.
Poznam pa veliko nedoraslih moških starih od 40-80. let, ki so zapiti, finančno visijo na svojih urejenih in delovnih ženah in kritizirajo ter maltretirajo vse okrog sebe. Ali pa so zagrenjeno samski sociopati. Si se kje prepoznal?


Tudi zame vse to drži – edino v vojsko nisem šla 🙂 Namesto tega na štop ali z Interrailom po Evropi, večkrat.


Ti po mojem nisi intelektualka. Samo polna fraz in mešaš vse po vrsti: obsojaš avtorja teme, ki ga sploh ne poznaš (iz napisanega kar sodiš, kakšen človek je), malo se hvališ s svojimi domačimi razmerami, hkrati pa napiflano uporabljaš besede, ki jih v slovenščini sploh ne bi smelo biti. “Opolnomočenje” – da te kap!

Hahaha, fizika v prvem letniku gimnazije je na ravni doktorata, hahahaha.

Mah, ja in ne. Ja, cilj je samozavestna, odgovorna in delovna ter zadovoljna oseba, ampak dejstvo je, da je pri scrkljanih maminih hčerkicah in sinčkih (face it, teh je danes veliko več kot nekoč, saj se od staršev ne zmorejo odtrgat niti pri 30-tih) ta cilj veliko težje doseči kot pri tistih iz prejšnje generacije, ki smo večinoma bili samostojni. Ja, okej, oče ti je pomagal, če česa nisi znala, kul. Meni tudi. Ampak to je bilo, ko sem ga vprašala, ali mi lahko razloži to in to, in sicer po tem, ko sem se sama z zadevo mučila, pa mi ni bila čisto jasna. Pa še to je bilo tu in tam. Ko je res zagustilo. Danes? Mularija čaka starše, da pridejo domov, da skupaj delajo za šolo. Seveda ne vsi, ampak daleč večje število kot nekoč. Dejstvo!
Težja učna snov, praviš? Ne bo držalo, saj raziskave in prfoksi, ki delajo že 30+ let kot učitelji, pravijo drugače. Iz učnih načrtov se težje učne snovi črtajo. Testi, ki so jih učitelji dajali pred 30 leti in jih še vedno hranijo, danes ne znajo rešiti niti odličnjaki. Ti imaš pa tak občutek, ker si enostavno pozabila, kaj se je učilo in kaj si morala znati. Za slovenščino vem, da so vrgli ven veliko snovi, ki si jo moral znati v OŠ (npr. povedkov prilastek, povedkovo določilo…) in jo zamenjali že ob uvedbi devetletke za bolj praktične zadeve (pisanje uradnih pisem itd.). Pač akademske stvari so vrgli ven in dali not praktične. Pa očitno še vedno ni okej, še vedno pravijo, da je preveč balasta v učnih načrtih. Ampak verjemi, da ga je pred letom 94 bilo še več. In še veliko več dudlanja na pamet. Smo pač pozabili…
Jap, človeštvo v zahodnem svetu je vedno bolj razvajeno. Vedno bolj se zanaša na starše, da bodo reševali njihove probleme. Še eno dejstvo. Tudi jaz vem, da nas nikamor niso hodili iskat starši. Če sem hotela v mesto, sem pešačila ali šla z busom, enako moji sošolci in prijatelji, pa so starši imeli avto. Žuranje? Če znaš žurat, znaš priti tudi nazaj domov. Samoumevno nam je bilo, da ne bomo ob treh zjutraj zbujali staršev, da nas pridejo iskat. Halooo! Tebe so hodili iskat. Okej, ena redkih takrat.
Glej, dejstvo je. Bili smo na splošno bolj samostojni in bolje smo se znašli v nepredvidljivih situacijah kot se na splošno mulci znajdejo danes. Tako pač je. Itak da imaš izjeme kot povsod, ampak dejansko se jih danes veliko bolj ujčka in zavija v vato kot pred 30. leti. In spet na splošno- je to načeloma slabo. Veliko jih ostane nesamostojnih daleč v odraslost. In to je daleč od tistih tvojih ciljev, ki si jih na začetku navedla.

Mislim, da ni toliko problem v otrocih ampak v starših, ki želijo preko otrok doseči tisto, česar sami niso. In se jim svet podre, če otrok dobi trojko, bognedaj cvek.

Avtor, vse kar si napisal drži. Zelo bolano je tudi videti, ko se mati poslavlja od sina, ki je na športnem taboru (3 dni) in ga poljublja na usta in joka kot dež.
Zelo hudo bo tudi, ker večino današnjih otrok ne zna delati z rokami. Tista malenkost, ki jo imajo pri tehničnem pouku ne šteje. To je premalo oz. nič. Ne znajo cveka zabit, ne karjole vozit, ne nič. Na podeželju je malo bolje, ker so otroci le v hišah doma in je potrebno kaj narediti. Kajti, kader, ki sedaj prihaja ima nazive mag. in dr. a v praski ne zna nič izvesti.
Ko zdaj pravijo, da je eden izmed scenarijev tudi šolanje doma, se je sedaj pokazalo, da otroci ne znajo niti osnov računalništva, da bi lahko delali samostojno. Še huje je, ko je pol učiteljev računalniško nepismenih in nefunkcionalnih. In potem boste starši vzeli dopust, da boste otrokom reševali naloge?

Problem je, ker pri tehničnem pouku tudi ne smejo več delati s stroji. Mi smo v 8. razredu naredili celo leseno tablo za pred šolo, razrezali les s cirkularjem, vse pooblali, zrezkali napis in vžgali črke s pirografom, pobarvali… Seveda je bil učitelj zraven. Si ne predstavljam kaj bi bilo, če bi danes dali otroke rezat s cirkularjem. Verjetno bi bili starši takoj v šoli.

to je res, ampak zakaj je prišlo do tega? Nekoč je starš, katerega otrok je bil zanič v šoli, rekel, okej, res ne bo študent, je pa dober z rokami, bo mehanik. Danes gre 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mulcev študirat v Sloveniji. Vsi bi dali mularijo študirat, v OŠ ima pa komaj trojke. Fizično delo ni cenjeno, vsi se hočejo zagrebsti za dobro plačane službe, vsi bi šli študirat. In potem je cel kup faliranih študentov, ki končajo kot kelnarji ali trgovci. Ampak starši otroka ženejo čez OŠ in čez srednjo, delajo z njimi, sedijo z njimi, se učijo z njimi. Da bo lahko šel študirat! A sploh veste, da več kot 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi, ki začne študirat, nikoli študija ne dokonča? V Švici jih gre študirat 17 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} populacije, študij konča 15 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Pri nas jih ravno tako konča 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ampak gre pa študirat 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi.:) Itak, ko pa imamo študij zastonj. Zakaj ne bi izkoristil nek bebav študij, po katerem itak ni zaposlitve, če pa je zastonj? In mi vse to plačujemo.

Oprosti, ampak ti nimaš pojma kaj mora vse danes mladina znati, pa sem jaz generacija, ki je zdaj že pri 30ih in nimam otrok.

Poglej samo recimo kakšno angleščino so morali znati tvoji starši (do srednje šole peli samo neke pesmice zrecitirane), kakšno angleščino je govorila generacija 80-90ih in dandanes imaš tamale, ko se tekoče pogovarjajo z drugimi pri 7/8 letih.

S tem da večina otrok hodi na 2-3 jezike, druge obšolske dejavnosti itd. Otroci dandanes nimajo kaj dosti od otroštva, ker so medij, da si starši na njih pucajo neuresničene cilje in sredstvo primerjanja z drugimi.

Problem je, ker pri tehničnem pouku tudi ne smejo več delati s stroji. Mi smo v 8. razredu naredili celo leseno tablo za pred šolo, razrezali les s cirkularjem, vse pooblali, zrezkali napis in vžgali črke s pirografom, pobarvali… Seveda je bil učitelj zraven. Si ne predstavljam kaj bi bilo, če bi danes dali otroke rezat s cirkularjem. Verjetno bi bili starši takoj v šoli.
[/quote]

Imaš prav, učitelj tehničnega pouka na naši šoli je tudi nehal s tem pred leti. Enkrat je enemu dal v roko stroj za brušenje lesa, po tem, ko je pokazal, kako se dela in vse… Mulca je odneslo nazaj, vrgel je stroj iz rok in uničil mizo, hb se nikomur ni nič zgodilo. Mulc se je pa režal zraven. Učitelj je hitro nehal s tem špasom. Učiteljica v 3. razredu OŠ- so šli na travnik v sklopu ure naravoslovja. En otrok se je vrnil nazaj ves zatečen v obraz- alergija na neke trave, mati ni povedala v šoli. Potem je mati privršala v šolo in rekla,da ne bi slučajno otroci še kdaj hodili v naravo, ker je to za njenega nevarno. Kljub temu so šli, njenega pa je med tem časom imela druga delavka in mu iste zadeve kazala v učbeniku. Mati je pridrvela z odvetnikom, da njenega otroka šikanirajo, da je bil ves prizadet, ker on ni mogel z njimi, da kaj ga imajo za puščat z delavcem iz javnih del, ki ni niti šolan za te zadeve, skratka cel cirkus. Če vodijo druge ven, naj to naredijo tako, da njen ni prizadet in da ima strokovnjaka, ki bo delal z njjim. Niso hodili več v naravo.

Imaš prav, učitelj tehničnega pouka na naši šoli je tudi nehal s tem pred leti. Enkrat je enemu dal v roko stroj za brušenje lesa, po tem, ko je pokazal, kako se dela in vse… Mulca je odneslo nazaj, vrgel je stroj iz rok in uničil mizo, hb se nikomur ni nič zgodilo. Mulc se je pa režal zraven. Učitelj je hitro nehal s tem špasom. Učiteljica v 3. razredu OŠ- so šli na travnik v sklopu ure naravoslovja. En otrok se je vrnil nazaj ves zatečen v obraz- alergija na neke trave, mati ni povedala v šoli. Potem je mati privršala v šolo in rekla,da ne bi slučajno otroci še kdaj hodili v naravo, ker je to za njenega nevarno. Kljub temu so šli, njenega pa je med tem časom imela druga delavka in mu iste zadeve kazala v učbeniku. Mati je pridrvela z odvetnikom, da njenega otroka šikanirajo, da je bil ves prizadet, ker on ni mogel z njimi, da kaj ga imajo za puščat z delavcem iz javnih del, ki ni niti šolan za te zadeve, skratka cel cirkus. Če vodijo druge ven, naj to naredijo tako, da njen ni prizadet in da ima strokovnjaka, ki bo delal z njjim. Niso hodili več v naravo.
[/quote]

Ste pa učitelji tudi ene sere cagave, da vas lahko vsaka histerična mati komandira in se vam vtika v učni program.

Točno tako. Imam eno tako sodelavko. Jo je otrok klical v službo da je dobil 2. Sem mislila da jo bo kap. Je hodila gor pa dol po pisarni, težko dihala, klela učitelja in otroka. Ko smo jo hoteli pomirit, češ saj je samo ena 2, bo že popravil, jo razneslo. Kaj si mi predstavljamo? Da otrok je v množični generaciji, bo rabil še več pik za XY gimnazijo, da ona že ne bo trpela, da dobiva 2 ali 3….. Uglavnem prikrit psihopat. Njeni otroci se mi res smilijo.
In verjamem da jih kar nekaj, ker jih vidim ko že v 1.razredu zafilajo prosti čas otroku s tujimi jeziki, glasbeno šolo in drugimi dejavnostmi kot je šport.

Točno tako. Imam eno tako sodelavko. Jo je otrok klical v službo da je dobil 2. Sem mislila da jo bo kap. Je hodila gor pa dol po pisarni, težko dihala, klela učitelja in otroka. Ko smo jo hoteli pomirit, češ saj je samo ena 2, bo že popravil, jo razneslo. Kaj si mi predstavljamo? Da otrok je v množični generaciji, bo rabil še več pik za XY gimnazijo, da ona že ne bo trpela, da dobiva 2 ali 3….. Uglavnem prikrit psihopat. Njeni otroci se mi res smilijo.
In verjamem da jih kar nekaj, ker jih vidim ko že v 1.razredu zafilajo prosti čas otroku s tujimi jeziki, glasbeno šolo in drugimi dejavnostmi kot je šport.
[/quote]

Kaj pa ima vsaka vešča v šolo hodit težit, kadar se ji sprdne? Ve se, kdaj so govorilne ure. Lepo bi jo odslovili, če bi še kaj težila, pa v spremstvu policije ven.

Ste pa učitelji tudi ene sere cagave, da vas lahko vsaka histerična mati komandira in se vam vtika v učni program.
[/quote]

Prišlo navodilo od zgoraj. Ravnatelj vprašal na ministrstvo, kaj v tem primeru, tam so rekli naj ne hodijo ven. Učitelji so nasprotovali, ne bom tukaj opisovala, ampak je bilo kar vroče.

Prišlo navodilo od zgoraj. Ravnatelj vprašal na ministrstvo, kaj v tem primeru, tam so rekli naj ne hodijo ven. Učitelji so nasprotovali, ne bom tukaj opisovala, ampak je bilo kar vroče.
[/quote]

A so to tiste vrste navodila, o katerih potem na ministrstvu nihče nič ne ve in nihče ni pristojen za odgovore, ko kakšna stvar v javnost pride?

Fizično delo je v prvi vrsti slabo plačano. Če nekdo ni ravno obrtnik bo dobival bedno, verjetno minimalno plačo (če je pri nekomu zaposlen). To je prvi problem…

A so to tiste vrste navodila, o katerih potem na ministrstvu nihče nič ne ve in nihče ni pristojen za odgovore, ko kakšna stvar v javnost pride?
[/quote]

Itak, saj zato pa nočejo pisat na e-pošto. Vedno samo telefonsko, da ni dokazov.:) Si je ravntelj zapisal pogovor, ampak saj ne bo nič veljal, če bi dejansko prišlo v javnost.

Prišlo navodilo od zgoraj. Ravnatelj vprašal na ministrstvo, kaj v tem primeru, tam so rekli naj ne hodijo ven. Učitelji so nasprotovali, ne bom tukaj opisovala, ampak je bilo kar vroče.
[/quote]

Odgovor na takele kozlarije je skupinska tožba ostalih staršev proti tej mami, ki je prikrajšala ostale otroke za učni proces.
Za denarno odškodnino.

Itak, saj zato pa nočejo pisat na e-pošto. Vedno samo telefonsko, da ni dokazov.:) Si je ravntelj zapisal pogovor, ampak saj ne bo nič veljal, če bi dejansko prišlo v javnost.
[/quote]

To bi se morda dalo uporabiti v svoj prid, da naredite kaj po svoje, ker nimate navodil ministrstva, pa naj oni dokazujejo, da so jih podali.

Moji študirajo, ampak jaz se nič ne učim z njimi. Če imaš ti otroka vpisanega nekam, kjer je zanj pretežko, si mu slabo svetoval in pač študiraj z njim.

Fizično delo je v prvi vrsti slabo plačano. Če nekdo ni ravno obrtnik bo dobival bedno, verjetno minimalno plačo (če je pri nekomu zaposlen). To je prvi problem…
[/quote]

Itak, in vsi bi dobro plačana dela, pa čeprav mešajo meglo. Poanta je, da bodo itak pristali na slabo plačanem delu, tudi če celo osnovno in srednjo starši delajo namesto njih.:)) Ali pa na kavču pri starših, ker njihov sonček je pa prepameten za tako zanič plačano delo. Ampak če bi bili pametni in v štartu šli v sebi primerne šole, bi morda na koncu razvili mojstrsko veščino in temu primerno boljšo plačo. Ampak ne, oni nočejo niti začeti v taki zanič plačani službi. Vsi tisti, ki se v gimnaziji mučijo z dvojkami in popravnimi, bi mogoče bili super v kakšni poklicni šoli in se izučili za mojstra s tega področja. Tako pa komaj zdelajo tisto gimnazijo, gredo nekam študirat in ne dokončajo. Potem pa gredo kelnarit ali se zaposlijo kot trgovci.

New Report

Close