Starševski čvek

Eksplozija cene ZLATA, danes je doseglo novo rekordno ceno v €, sedaj je vredno že skoraj 1600€ na unčo!

Default avatar

mmojcaa411

Desiderius_da_Pietri je napisal/a:
Default avatar

Varcevanje

Resno razmisljam o taksnem varcevanju. Ker sem pa se bolj zacetnica v tem, mi prosim pomagajte. Če začnem kupovat zlato, recimo, da ga na leto kupim za 600 eur. In tako kupujem 20 let. To je 12000 eur, koliko bo takrat to vredno oz. koliko bi dodatno zasluzila?
Default avatar

mmojcaa411

Varcevanje je napisal/a:

Hahahhahahaha saj se hecas s takim vprašanjem? 😂😂😂
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

mmojcaa411 je napisal/a:
________________________________________________________________________________________________________
» Respect My Existence or Expect My Resistance! « (Kdo sem?)
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

Varcevanje je napisal/a:
Zlato v povprecju prinese nekako 4% na leto (dolgorocno). Ob krizah, kot je tale, tudi kaj vec. Letos je recimo cena zrasla ze za nekih 16%v prvi polovici leta. Vendar... smisel nakupa zlata ni v temu, da bi kaj zaluzila. Ce danes spodoben rabljen avtomobil stane prbl. 3 do 5 unc zlata, bo teh 3 do 5 unc zlata zelo verjetno enako vredno tudi cez 10 ali 20 let. Za 5 ali 8 tisoc evrov (ki bi jih imeli v nogavici) pa solidnega avta cez 20 let ne boste dobili. Smisel zlata je torej v ohranjanju vrednosti na dolgi rok (zlata rezerva - dobesedno).
________________________________________________________________________________________________________
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

mmojcaa411 je napisal/a:
Razlika je v tem, na katero ceno je obracunan DDV. reciva:

Danes ima srebro ceno okoli 16 evrov. Kovanec stane 21 evrov. Razlika je 5 evrov. 4,10 sta zasluzila "kovec" in prodajalec, 0,90 pa je DDV. Pri palicah pa je cena za Valcambi danes 693,10 za kilogram. Ampak je v tej ceni ze 22% DDV, torej je cista cena srebra 568,11 ostalo pa je DDV.

Po domace: ce nimas firme, da bi si lahko odbijal(-a) vstopni DDV, kupuj kovance. ;-)
Default avatar

da odgovorim na vprašanje

Da, z možem imava tudi nekaj zlate rezerve v zlatu. Od nakupa pred leti se je cena že kar precej zvišala. Letos ga je bilo mogoče z dobičkom prodati že po mesecu dni od nakupa!
Nekaj imava tudi srebra, ker ga je laže prodati, če rabiš manjši znesek. In srebro imava v glavnem v kovancih.
Imava pa tudi nekaj spominskih in priložnostnih kompletov kovancev še iz Jugoslavije pa nekaj starih zlatnikov. To je pa bolj za gušt, ne vem, koliko je to vse skupaj vredno. Prav veliko se mi zdi, da ne (mogoče kateri od starih zlatnikov, en vem, da je še iz Avstroogrske z začetka prejšnjega stoletja, ampak tega je kar dovolj na trgu, se mi zdi. ).
Default avatar

Tako je s plemenitimi

da odgovorim na vprašanje je napisal/a:
Zlatnike se ne splača ravno numiznatične kupovati, ker je težko dobiti potem kupce, katerim jih bi naprej prodali za ceno, ki je višja od tržne vrednosti zlata. Najbolj se splača kupovati unčne zlatnike priznanih kovnic (Avstrija, Kanada, ZDA).

Pri srebru se ravno tako splača najbolj kupovati unčne kovance dotičnih kovnic, poleg tega se da veliko pridobiti tudi z numizmatičnimi in semi numizmatičnimi kovanci, ker so tu cene nižje, je veliko povpraševanja tudi za tovrstne kovance. Kitajski panda iz leta 2013 se recimo prodaja tudi po 40€, čeprav je cena srebra dosti nižja trenutno.

Pri nas je bila odlična spletna stran za licitiranje in nakup srebra in zlata (Kovine.si), ki pa je žal propadla.
Default avatar

Ničvredno zlato

Eksplozija zlata je napisal/a:
Zlato nima nobene prave vrednosti več, kaj boš s palcami?

Bitcoin bo prevzel vlogo denarne valute po tejle krizi, boste videli in tisti, ki vlaga v bitcoin bo bil bogato poplačan, zlato bo pa še konkretno padlo.
Default avatar

Zlato je nateg

Pravijo, da so valute ničvredne, ker nimajo zlatega kritja. Kakšno kritje ima pa zlato? Njegovo vrednost vsi preračunavajo v "ničvrednih" valutah, hahahahaha.
Default avatar

Fionna

Všeč mi je tudi, ko kupim zlato, se za mojim denarjem izgubi sled. Pri eurih in nepremičninah država vedno ve, koliko imam, vedno plačujem še nek davek ali vodenje računa. Kdo ve, kaj bo s penzijami, pokojninskimi stebri, zavarovanji. Zlato pa položim v sef in to je to. Veva jaz in moj gospod.
In imaš prav, kila zlata je vedno kila zlata.
Default avatar

GOODLIFE

Desi je dal nekaj pametnih odgovorov in se kar strinjam z njim.

Sam vlagam vanj nekje od leta 2006, takrat je bila unča (ali en Dunajski filharmonik) nekaj čez 600 eur, v dveh letih narastla na okoli 1000, potem pa v 10 letih na nekje 1.500 kolikor je danes (eur gor ali dol), tako kot pravi Desi - v povprečju 4% letno. S tem, da je nekje ves čas rastla, razen 2013 je bil kar konkreten padec. Letos pa je rast kar visoka - predvidevam zaradi korone.

Zlato kot naložba z katero bi bogateli je torej slaba, je bolj ohranjavelc vrednosti denarja, ker je realna inflacija tudi tam-tam. Fino je, ker država ne ve, koliko ga imaš - ni obdavčeno, edino ukradejo ti ga lahko (za razliko od denarja na banki:)).

Mislim, da je potrebno vlagati v oboje - kripto valute (bitcoin, ethereum) in zlato. Koliko naj vsak sam presodi:)
Default avatar

ne drži

Tole pa ne drži!
Naložbeno srebro vsebuje v prodajni ceni že DDV, ob prodaji ga fizična oseba (če ni DDV zavezanec) ne zaračunava. Torej mora zrasti za 22%, da si na nuli. Izjema je nakup, kjer kovanci ostajajo v brezcarinskem skladišču; tako npr.omogoča nakup Elementum.
Zlato je brez DDV.
Dobiček med nakupom in prodajo pa je tako pri zlatu kot pri srebru neobdavčen.
Default avatar

Zlato se ne sveti tako močno

GOODLIFE je napisal/a:
Vsi pa pozabljate, da se z zlatom neposredno ne da ničesar kupit, ko kaj rabiš. Tiste vaše namišljene vrednosti, rast in donosi se razblinijo, ko je treba zlato prodat za običajno valuto. Je precej razlike med nakupnim in prodajnim tečajem. Še to imejte v mislih, ko računate tiste svoje štiri procente na leto.
Default avatar

sveta preproščina

Zlato se ne sveti tako močno je napisal/a:
Brez skrbi, tudi to upoštevamo!
Default avatar

Mary MCScary

Eksplozija zlata je napisal/a:
Imamo, zlato je tako kot vse ostalo treba znat kupovat in prodajat.Na srečo imamo v družini strokovnjaka in ga upoštevam pri vseh naložbenih poslih.
Default avatar

Kdor je pameten

vlaga denar samo v zlato in v ČISTO NIČ drugega. Zlato bo raslo desetletja ali pa tudi stoletja ... Dokler ne bodo našli toliko diamanta, da ga bo več kot zlata, takrat bo zlato padlo, cena diamanta pa bo šla v nebo ali pa še dlje.
Default avatar

GOODLIFE

Zlato se ne sveti tako močno je napisal/a:
Res je - razlika med nakupno in prodajno vrednostjo je cca. 5%, kar je kar precej - ce npr. Kupite 10 filharmonikov za 16k eurste v startu ob 900 eur...

...da se pa zlato ne bi moglo prodati je pa taka megla, kot bi rekel da bitcoina ni mozno prodati. Prej ne bo nihce hotel kupiti dolarja, kot pa zlata. Moje mnenje.
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

ne drži je napisal/a:
Tukaj sem razlozil razliko obracunavanja DDV pri srebrnikih in pri srebru.
Default avatar

Fionna

Najbolje kovance je napisal/a:
Hvala :)