Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hči 10 let se redi

Hči 10 let se redi

Hči je imela marca še 39 kg.
Sedaj jo že kak teden dni gledam, da je nekam fejst okrogla v lice in mehka okoli pasa.
Vaga je pokazala 43,5 kg. Skoraj me je kap.
Ima 143cm.
Ima že zelo izrazit trebuh.
Kaj naj naredim, da nam tole na pobegne?
Zelo rada ima vse kar je OH 🙁
Hvala vam že vnaprej za KONSTRUKTIVNE predloge.

… moja se redi od šestega leta naprej, po operaciji mandljev. Ves čas konstantno. Takoj, ko sem opazila, sem skušala zajeziti, pa se ni dalo. Zdaj je v dvanajstem, se je pa začela sekirati. Bi bilo pa fajn, ko bi ti naši otroci lahko dihali brez, da jim zagnusimo življenje. Imej to pred očmi, da se ne bo počutila nevredno, če bo kaka kila več. Vse ostalo je pravzaprav nepomembno.
Seveda pa imaš vedno možnost, da jo navajaš na manj sladkarij, predvsem ne med obroki. To je zelo pomembno že zaradi njene slinavke, se pravi čisto iz zdravstvenega vidika. Če to uspeš, sta že na pol poti k zmagi. Pa gibanje tako, da to delaš z njo. Da jo prineseš okoli in ne razlagaš zakaj.

Te taktike bi se jaz posluževala.

torej, sama veš, kaj je treba omejit

skenslat izdelke iz bele moke in sladkarije, sladke pijače in povečat aktivnost.
sicer pa ima ITM še normalen.

nova
Uredništvo priporoča

Kaj ima operacija mandljev veze z zavaljenostjo? Meni so jih tudi udstranili, pa še marsikomu. To da se otroci bašejo, je najbolj verjetno psihološkega izvora! Nekaj je narobe, nekaj se ji je zgodilo ali pa se dogaja, v šoli ali družini in se posledično tolaži s hrano, kar vodi v odvisnost oz. je lahko že tam. Priporočam psihologa, če ji sama ne znaš pomagat čustveno in jo spravit v red. Kako si avtorica šele zdaj opazila, da je debela?? Nikar pa ne pustit, da jo kdo v družini žali, ker bo še huje.

ITM pri otrocih se ne gleda isto kot ITM pri odraslih.

Preveč oh redi. Zdaj je sezona sadja, zelenjave, idealna priložnost da gresta skupaj po nakupih, izbereta skupaj hrano za jedilnik. Če jeste meso, jejte perutnino,testenine polnoznate v manjših porcijah, čim manj kruha , peciva itd
Za prigrizek imate lahko pest oreščkov s suhim sadjem namesto čipsa ali žemljice.
Lahko tudi lepo narezano korenje, papriko itd
Tud sladoledu se ni treba od rečt, lahko ga narediš sama iz svežega sadja brez dodanega cukra itd
Namesto paštet jaz delam avokadov ,skutin in tunin namaz, dovolj je samo manjši kos kruha za zajtrk itd, potem jajčka so odlična jed, lahko kuhana, umešana po želji
Mogoče ji bo na začetku čudno, če je navajena drugače jest, če boste vztrajal se bo navadila in tudi za naprej je dobro, da seraznoliko in uravnoteženo prehranjuje, ne samo zaradi izgleda ampak zdravja

Zelo rada je. Pri kosilu to pomeni 2x juho, 2x glavno jed (če ji ne bi rekla, da je dovolj bi si še tretjič nabasala), prostor je tudi za sladico, poricje si nadeva večje kot jaz. Pri kosilu jo moram skoz opozarjat, da naj si ne deva toliko na krožnik in da je dovolj.
Opazila sem, da si je začela že sama hodit v hladilnik in špajzo po hrano.
Na kaj naj bom pozorna, da kompenzira na čustvenem področju.
Koliko se mi dozdeva je največ, ko ji je dolgčas.
Če smo kje na obisku ali ima družbo je zmožna preživet ure brez hrane, če je dovolj zanimive akcije.


Zakaj pa skuhaš toliko hrane, da si otrok lahko naloži 3 porcije? Skuhaj manj, da bo samo za eno rundo, če je še lačna, naj pa je solato. In za boga nehaj kupovati sladkarije in ostali junk food!

Skuham ponavadi toliko, da imamo vsi za kosilo. Mož ponavadi prihaja domov po 17/18:00 in hči si baše njegov del kosila. Včasih res skuham malo več, da si lahko potem z možem neseva v službo za malico.

Nobene redilne hrane ne sme biti doma. Tudi vi ( cela družina), boste morali jesti dietno. Če boste njej dali skledo solate, vi boste pa jedli pomfrit, ne bo sodelovala.

Tuda naša 9 letnica se je poredila. Ampak v času karantene smo se vsi, priznam. Gre počasi na stare tirnice.

Jaz raje kot da omejujem hrano, spodbujam aktivnost.


Ko skuhaš, daj na stran za moža oziroma za naslednji dan predno postaviš na mizo. Tako bo na voljo manj hrane. Pa res več beljakovin in zelenjave in bo manj potreb po OH.
Pa veliko se pogovarjaj z njo. Pa čas za sprehode oz. kolesarjenje z njo si vzemite. Za malico pa sadje in zelenjava.

Fizično jo zaposli in glej, kaj jeste kot družina. Če ste vsi nezdravi jedci, potem težko pričakuješ od otroka, da bo imel drugačne navade.


Ti si doma in imaš čas za preserancijo.

hrane ji ne bi strogo omejila, pač pa bi postavila točne ure hrajenja, zajtrk, kosilo in večerjo, vmes pa kakšen sadež ali en piškot…, vmes pa gibanje

Pri nas je bilo isto, hčerka se je pri 9-10. letih začela vidno debelit. Pri čemer naj povem, da smo vsi ostali v družini (starša in še dva otroka) prej suhi kot debeli. Prehrana normalna, večinoma kuhana doma, cukra omejeno, veliko pijemo vodo.

Skratka, otrok se je začel debeliti, lica zalita, trebušček kar orenk, noge močne. In nama ni bilo jasno, od kje to? Doma nismo grozno nekaj jedli, normalno pač. Je pa res, da je bila vedno ješča, kar je dobila je pojedla. In dokler je intenzivno rastla, je še šlo, ko se je to ustavilo, se je pa takoj na teži poznalo.

Skrakta, jaz sem ugotovila, da veliko poje zlasti v šoli (malica, kosilo). Dobi normalno porcijo kot vsi, ampak gre še najmanj po 1x repete. Pa še od kake sošolke je kaj dobila, ker one niso marale. Kuharice so ji pa kar dajale 🙁 Ko smo bili na kakem praznovanju, se je kar usedla ob pladenj s piškoti in grickala, dokler ni vse pogrickala. In dokler nisi pozoren na take zadeve, niti ne opaziš. Pa tudi doma je sčasoma ratalo tako, da ni bila zadovoljna z normalno (odraslo) porcijo, ampak bi kar še in še. Če bi ji dovolili, bi tudi v hladilnik nenehno kukala in jedla. Sladkarij namerno nimamo doma.

Sem videla, da drugega kot omejevanje ne bo šlo. Ker fizično aktivni smo pri nas tako ali tako že. Sem se pogovorila z njo, da je treba pazit na težo, da ni zdravo, da imamo več kil kot je treba. Da bo težje hodila, težje tekla, težje delala vse. Estetskega vidika nisem nikoli poudarjala, zgolj funkcionalnega. Ker pa je precej športna in ji je to bolj seglo do srca.

Skratka, pri kosilu je lahko vzela normalno porcijo, če je hotela še, sem jo vprašala: “ali si še lačna?” Ni bila. Zato ni vzela dodatno. Pri zajtrku in večerji enako. Obrazi so bili ob tem, kot da sem ji odvzela najljubšo igračo…

Za šolo sva se pogovorili, da mora sama pazit nase. Da tam mene ni, da bi gledala in da mora sama ozavestiti, da je 1 porcija dovolj, pa če je še tako dobro.

Malice so pri nas doma od tedaj naprej pretežno sadne. Če se le da, jo zaposlim s čim (zunaj), da ne misli nenehno na to, da bi kaj pojedla

Ko smo kam šli, smo se pogovorili, da jemo normalno, pa čeprav je obilje dobre hrane (včasih je ratalo, včasih tudi ne).

Pa se je še prekršilo, ampak je zdaj 2 leti kasneje bolje. Še vedno ima kake 5 kil več kot bi bilo idealno, ampak je trebušček bistveno manjši, lica niso več tako zalita, oblekce ji lepo pridejo in ne deluje več debelušno.

Je pa to zelo mučno vse skupaj. Ker ona bi rada jedla, ona res rada je, prav uživa kot je. Mene je najbolj mučilo, da ne bom dosegla kontraefekt in bo nehala jest. Ampak sem poskušala biti v teh pogovorih in posreodvanjih nežna, čimmanj opazna, običajno je zadostoval že pogled, ki je rekel: “saj je dovolj, a ne?”.

Jaz upam, da bo uspela tako nadaljevat in se samoregulirat. Bo pa to verjetno njena večna borba. AMpak lej, če bo samo to, bo še malo. Nekaj kil preveč še ni nikogar ubilo.

Zato rabiš temo na forumu? A si starš al si komar? Pelješ najprej k zdravniku, da se preveri delovanje ščitnice, pogleda kri (ne a res, mar ni to samoumevno).

Sicer pa je menda ja vsakemu staršu jasno, od česa se otroc redijo? Zanič hrane, nezdrave prahrane (predvsem OHji – gled deklaracije izdelkov) in premalo gibanja. Kaj storiti je spet samoumevno: znižat OH na minimum, namesto sladkorja se kupi umetno sladilo (trilitol npr), nobenih tortic, cukrov in telovadba. Pa bo.

10 let, 145 cm, 44 kil?!? Pa saj ste ja nori. Jaz sem naši enake starosti že pri 38 povedu, da izgleda kot nosečnica in da je njen trebuh ogabno zavaljen (če ne poslušaš sa se filaš, se pač to zgodi) in da izgleda za nikamor (prijazno opominjanje ni prineslo rezultatov) + sprejeli smo ukrepe navedene zgoraj. Rezultati vidni v nekaj mesecih.

Bolše da slišijo trde besede doma, kot da nehajo jest, ko se bodo na njo sošolci spravili.

Moj sin enakpo…
sicer sva oba z možem bila med močnejšjmi v mladosti, sedaj imava normalne postave.
Sin je bil do vstopa v šolo suhec sedaj pa se vsako leto bolj redi.
Kuham ves čas enako, gaziranih pijač pri nas ni bilo in še zmerajni, sladkarije in pecivo zelo zelo redko kdaj, gibanje ves čas enako.
Poizkušala sem že vse, manjše porcije, skrivanje hrane, kreganje glede hrane, tedensko tehtanje, več športa skupaj z mano… privedlo je do tega, da je jedel skrivaj in posledično še več.
Pa sem se zamislila, kako so meni težili glede debelosti doma, me kregali, se norčevali – in kako je to vse samo še poslabšalo stvari.
Tako da na žalost tudi sama ne vem kako naprej…

Potem pa poskrbi, da ji ne bo dolgčas. Ob lepem vremenu naj bo zunaj (je že dovolj stara da je lahko sama recimo s prijatelji na igrišču), ko je slabo vreme pa poišči ideje za kako ustvarjanje da jo zaposlite. Tudi skuhat in pospravit naj pomaga. Se boš pa morala tukaj tudi ti aktivno vključit in se potrudit.
Hrane, ki je namenjena za moža in za malico, ne nosi na mizo in ji razloži, da ta hrana pač ni zanjo in da je treba deliti z drugimi. Da mora en družinski član ostat brez kosila, drugi pa požret 3 porcije, pač ne gre.
Sladkarij in podobnega junka pa preprosto ne kupuj.
Ne gre samo za videz ampak predvsem za zdravje. Navade, ki jih po prodobila sedaj (3x porcija za kosilo, pa še potem malo v hladilnik, pa malo v špajzo, pa potem je seveda večerja…) bo imela tudi v odraslem življenju in lahko prinesejo resne posledice.

Če gledam ITM za otroke, je na zgornji meji prekomerne teže, torej na meji z debelostjo! Ima šest, sedem kilogramov preveč, da bi za las padla v normalni ITM. Njena idealna teža pa bi bila skoraj deset kg manj, kot jih ima. Četrtino kg manj, kot jih ima!!!! Oziroma z drugega konca, ima za tretjino preveliko težo.

Se pravi, je že treba biti alarm! Mogoče res ne bi bil odveč obisk zdravnika (če je to seveda sploh mogoče).

Lahko, da telo ne presnavlja dovolj dobro, nekaj sigurno ne štima, imam doma mal večjega otroka od tvojga pa ima 31 kg s tem, da skoz je, po šoli še pozno kosilo, priboljške in še večerjo. Pa sladolede na tone. Pa se ga čisto nič ne prime. Prav tako ostala dva.

Enako je naša. V šoli gre večkrat po repete. Na piknikih in obiskih in zabavah se vsede k mizi in je in je, dokler je kaj za njo na mizi. Da moram včasih prav prosit gostitelje, da naj ne dosipavajo več smokijev in čipsov ipd. Sedaj sem večkrat zalotila punce, da so si vzele skledo s smokiji, sladkarije, pijači ect in se spravile v drevesno hišico in tisto mlatile, potem pa poslale kakšno, ki ji mati ne teži, po repete.

Vsak starš ve, kaj je narobe, če se njegov otrok redi in potem gre spraševat na MON po nasvete.
Kaj naredi? Začni ukazovat. Raje poslušam trmarjenje 3 dni, kot da popuščam tako kot avtorica.

Hja…čez kako leto pa ambulanta za motnje hranjenja! Butelj!

Enako je naša. V šoli gre večkrat po repete. Na piknikih in obiskih in zabavah se vsede k mizi in je in je, dokler je kaj za njo na mizi. Da moram včasih prav prosit gostitelje, da naj ne dosipavajo več smokijev in čipsov ipd. Sedaj sem večkrat zalotila punce, da so si vzele skledo s smokiji, sladkarije, pijači ect in se spravile v drevesno hišico in tisto mlatile, potem pa poslale kakšno, ki ji mati ne teži, po repete.
[/quote]

ne teži ji na piknikih vpričo drugih. saj niste vsak drugi dan po piknikih, da bi se ta eksces toliko poznal.

delaj na tem, da vsak dan doma je bolj zdravo hrano, več beljakovin in zelo malo OH, ki bi prišli iz cukra ali moke. če so oh, naj bodo iz sadja, zelenjave, stročnic, krompirja.

ampak to pomeni spremembo prehrane za celo družino, ne samo za njo.

in ne kuhaj za sto norih, ampak skuhaj primeren obrok, daj proč, koliko bo za moža, spakiraj malico za v službo, in postreži toliko, kolikor je primerno. za občutek sitosti je fajn, da se najprej naje solate in zelenjave, potem pa glavno jed in mogoče bi bilo dobro prakticirat tako, da se poje juha (namesto kremnih juh kuhaj zelenjavne in mesne, izogibaj se juh z obilico krompirja in smetane), potem solata in na koncu glavna jed, sladic ne streži več kot dvakrat mesečno.

New Report

Close