Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako se po štajersko reče smetišnici?

Kako se po štajersko reče smetišnici?

Imamo eno sodelavko, ki se je preselila na Gorenjsko. Prej je pa živela v okolici Maribora. Nedolgo nazaj smo se do solz nasmejali, ko nas je prosila za smetišnico. Je pa izraz tako specifičen, da sem že pozabila, kako Štajerci rečete smetišnici.

Ali mi lahko kdo obudi spomin? 🤣

Mišafla.

Smetšavfla :)))

nova
Uredništvo priporoča

Ja al patako, sam da mi imamo z v mišavfla

To, to. Hahaha. 🤣

Kako se reče po štajersko ne vem, mi na Primorskem pa rečemo škovacjera. (škovaca = odpadek).

Js sem Štajerka in rečemo smetišnica.

Točno, mišavfla je smetisnici govorila tudi moja že pokojna mama, sicer rojena Mariborčanka, pa sem že pozabila 🙂

Smetjača.

Korošci pa rečemo samo šaufla.


šafla del še razumem al pa smet šafla… kaj pa pri mišafli pomeni ta “mi” spredaj, veš od česa to pride?

Smetšaufla, pa sem tudi Korošica.

Štajerka reče js? Jaz, čuj. Velenje je sedaj bolj negde tamo dole, kot na Štajerskem
Miš šaufla je pravilno.

smetnjača lol-…

Js sn tut s štajerske, pa onem štilu za pometat rečem mjetla, onem za prah uloviti, pa smetišnca.

Štajerka reče js? Jaz, čuj. Velenje je sedaj bolj negde tamo dole, kot na Štajerskem
Miš šaufla je pravilno.
[/quote]
To je Zahodna Štajerska. In tudi pri nas rečemo smetišnca. Tista šaufla je na vzhodu zgleda. Ste pa vi Vzhodnoštajerci še hujši kot vaši največji sovražniki- Ljubljančani. Kaj drugega kot pa MB z okolico za vas ne obstaja. Samo to, kar vi govorite, da je štajersko? Kar sanjajte, hohštaplerji in nemškutarji. Se žabarji lahko skrijejo proti “pravim” Mariborčanom. Ja, res je hecno, ko se “toti pravi” Štajerec zgraža nad Ljubljančanom, pa je sam še hujši! 🙂

🤣😋😁🤣

Ste smedni s pacenjem…kot prvi ne pise se saufla ampak safla…in tud izgovori se safla…tako se rece tud vecjim lopatam…safle…oz saflanje
pri nas mo taku lopati rekli tud pik as…to da na stajerskem recejo smetisnici mis safla pa prvic cujem…pri nas se ji rece tud smet trigl

Glej ti si že na meji pri Ljubljani in nimaš pojma.
Reče se mišaufla in pika 😉

Štajerka reče js? Jaz, čuj. Velenje je sedaj bolj negde tamo dole, kot na Štajerskem
Miš šaufla je pravilno.
[/quote]

To pa nisem čist sigurna, da imaš prav. Je tipična ponemčenka, prihaja iz izraza müllschaufel, ki je sestavljen iz müll (smeti) in schaufel (lopata).

Je pa ziher tudi kakšna miš kdaj nabasana nanjo.

Niti ne rečemo mišaUfla, rečemo mišaVfla.


šafla del še razumem al pa smet šafla… kaj pa pri mišafli pomeni ta “mi” spredaj, veš od česa to pride?
[/quote]
Der Mist – gnoj
Avstrijska nemščina – tudi odpadek, smeti
Odtod tem vzodnjakom popačenka misšafla.

No, nisi štajerc. Pri izgovorjavi se kar sliši tisti u v šaufli. Ker to je pač štajerska raba, ki izvira iz Schaufel. Misšaufla pa izvira prav tako iz nemščine mistschaufel, pač nekaj germanizmov smo si izposodili in jih malo po svoje uporabljamo.

Niti ne rečemo mišaUfla, rečemo mišaVfla.
[/quote]
Kje tocno tk recete?teta je celo zivljenje zivela v mb,moz je bil pristni prlek pa nikol nisem koga slisal da bi bi govoril mis safla…tist v si pa v rt ftakni ce bi pisal i z u bi se zastopil kje pa si v dobila pa sam dobri bog ve…verjetno te pika v buci


Kje tocno tk recete?teta je celo zivljenje zivela v mb,moz je bil pristni prlek pa nikol nisem koga slisal da bi bi govoril mis safla…tist v si pa v rt ftakni ce bi pisal i z u bi se zastopil kje pa si v dobila pa sam dobri bog ve…verjetno te pika v buci
[/quote]Kje so tako rekli smetišnici? V Mariboru, kjer sem odraščal. Pri Betnavskem gozdu. LJublJanska ulica.

New Report

Close