Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zelenjava na balkonu

Zelenjava na balkonu

Imamo dolg balkon in letos bi prvič t+rada sama vzgojila nekaj zelenjave. Doslej sem bila lena. Ali je že čas za to? Ne bi kupovala sadik, ampak seme – npr. solata, blitva, peteršilj, redkvice. Vesela bom vsakega vašega nasveta.

Če boš vzgajala iz semen, kar prični. Posadiš v kakšne lončke, potem ko so sadikice dost velike presadiš ven.

Kakšno lego imaš, koliko sonca, dopoldansko, popoldansko?

Jaz opažam da večina rastlin bolje dela, če ima sonce dopoldan, pa potem nekako do treh max.

Splača se ti gojiti rastline ki se jih večkrat obira in ne rastlin ki dolgo rastejo, zavzemajo prostor in jih enkrat obereš in konec. Solate izberi sorte ki se jim obtrgava liste, blitva je v redu, pa bazilika, listna zelena za rezanje če jo kje dobiš (ne stebelna).

Splača se gojiti tudi lončne paradižnike in paprike, tudi mini melancan se dobi, ampak za tiste par rastlin se ti bolj splača kupiti sadike.

Od kapusnic brokoli, toskanski ohrovt in vse vrste kodrastih ohrovtov, to se ti splača posejat po nekaj rastlin v več intervalih, kar ti ostane semena pa lahko pojeste kot mikrozelenjavo.

Idealna za lonce in korita je tudi azijska zelenjava, ponavadi se dobi v mešanicah(bok čoi, mizuna, mibuna, tatsoi…), hitro raste, lahko se jo reže ali nekaj rastlin presadi za vzgojo odraslih rastlin, je prezimna, edino poleti gre hitro v cvet, ampak pač poseješ naslednjo rundo.

Od stročnic bi se splačal nizek stročji fižol, ampak posej ga notri ker je občutljiv na nizke temperature in ne bo dobro delal če gre prezgodaj ven. Pri ugodnih pogojih pa se ga dolgo obira.

V kakem velikem loncu bi dobro delale tudi bučke, za tiste dve tri rastline se ti bolj splača kupiti sadike.

Manj uspeha sem imela s kumarami v loncih, ne vem morda bi jih morala bolj ajčkat. Nekaterim uspeva tudi visok stročji fižol, tega imam jaz na vrtu, isto kot nizki ne sme prezgodaj ven.

Potem so tu še jagode. Jaz jih imam vse na balkonu ker na vrtu mi jih žrejo polži. Najbolje delajo če jih sonce ne žge cel dan. Izberi mesečne sorte. Čez zimo lahko ostanejo zunaj, jim ne bo hudega.

Več pa poišči na spletu, je ogromno tega še posebej v angleščini.

New Report

Close