Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Podjetje v Bosni

Podjetje v Bosni

Ali se vam zdi, da je imeti podjetje registrirano v Bosni, davčna utaja? Imam možnost pisati članke za tujega naročnika, a je pri nas zadeva zakomplicirana in bi več dala državi, kot bi zaslužila. Sploh pa bi bila katastrofa, če kak mesec ne bi imela dela.

Če delaš s tujino, ne moreš biti normiranec in moraš biti zavezanec za DDV, kar pomeni še plačevanje računovodstva, poleg prispevkov, ki presegajo honorar za več člankov.

Nisem še čisto raziskala, kako je z vsem v Bosni, mogoče je v Srbiji celo boljše.

Vsako mnenje je dobrodošlo. Samo brez žaljivk prosim. Saj bi odprla bančni račun v Ameriki, kar bi bilo super, pa ga ne morem.

Na kakšen način imate urejeno tisti, ki to že delate.

Rok Snežič ti bo povedal.
Za Srbijo pa Simčič.

Kaj pa ti misliš?

Če pogledaš določbe Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, lahko vidiš, da je rezidentstvo odvisno tudi od sedeža poslovodstva (5. člen): http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO4687

Pri s.p.ju se uporabljajo tudi določbe ZDoh-2, ampak tudi po teh padeš pod rezidenta.

Tako da ja, če delaš v Slo, ampak kao preko tujega podjetja, potem je to neke vrste davčna utaja. Oziroma če se te FURS loti, potem boš po mojem pač plačala slovenski davek in kazen.

Se pa takšna vprašanja naslavlja na specializirane strokovnjake in ne na MON.

Če posluješ z odjemalci v EU, bi morda bilo bolje, da ustanoviš podjetje v kateri izmed držav članic EU. Poljska, Slovaška, Madžarska in Hrvaška, Nemčija imajo kar dobre pogoje za mala storitvena podjetja.
Preveri to pri kom , ki se ukvarja z davčnim svetovanjem.
Preveri še kako je s tem v Liechtenstein-u… 😉

Pa če govoriš o odprtju računa v ZDA, najbrž zadeve niti približno ne poznaš. Za ZDA hitro padeš še pod marsikatero drugo zakonodajo (da omenim FATCA na hitro), pa njihov davčni zavezanec boš, česar si pa najbrž ne želiš biti – tam se gre hitro v zapor, če je kaj narobe z davki.

Torej najprej se je treba odločiti, ali bi s.p. ali družbo kot je d.o.o., ali pa samo želiš odpreti TRR v tujini, kamor prejemaš nakazila. Če slednje, ne pozabi še na mednarodno poročanje. Skratka, za mini pare se ti nekam skrivati ne splača, skriti se je pa danes tudi zelo težko.

A kakšno avtorsko ali podjemno ali kaj temu podobnega pa ne bi šlo?

Kaj pa ti misliš?
[/quote]

Da se ti je težko izselit iz mama hotela in odpovedati plači za nedelo beri socialni.

Lah pa greš z menoj drug tedn v BiH, če daš za nafto.

Ali pa v Luksemburgu.

Sam pa podpiram takšne postopke – ker mogoče bo dalo misliti komu odgovornemu in se bo kdaj kaj premaknilo. Sedanja ureditev je popolnoma nesmiselna za male storitvene projekte, sploh če so neredni.

Vprašanje lastništva podjetja in rezidentstva je bistveno povsod, v vseh državah.
Če delaš za male denarce, potem se praviloma to ne izplača. Če bi sam imel naročnika, ki mi zagotavlja stalen posel, bi se preselil v eno izmed davčno ugodnejših držav in delal od tam.

Komu pa? Do sedaj so samo zviševali davke in si izmišljali nove… in folk vedno znova izvoli te iste politike.

Komu pa? Do sedaj so samo zviševali davke in si izmišljali nove… in folk vedno znova izvoli te iste politike.
[/quote]

Katere davke so zvišali in katere nove si izmislili v zadnjem času?

Komu pa? Do sedaj so samo zviševali davke in si izmišljali nove… in folk vedno znova izvoli te iste politike.
[/quote]

Tistemu neverjetnemu, katerega obstoj je le minimalno verjeten.
Ne morem drugače – sem optimist.

Dokler dejansko živi v Sloveniji, je davčni rezident Slovenije in dohodnino plačuje tu, četudi ima firmo nekje v EU!

Katere davke so zvišali in katere nove si izmislili v zadnjem času?
[/quote]

nazadnje so se zvišali davki na najemnine in kapitalske dobičke na 27,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} iz 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pa že to je bilo zvišano iz 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Katere davke so zvišali in katere nove si izmislili v zadnjem času?
[/quote]

Davek na dobiček iz premoženja – iz 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na 27,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, letos. Pahorjeva vlada pa je dvignila DDV na 22{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Glede na ravnanje (zapravljanje) zadnje vlade in načrti povezanimi z odpravo dodatnega zdravstvenega zavarovanja pa bi nam sledilo ali dvig prispevne stopnje za zdravstveno zavarovanje ali pa dvig DDV, ali pa kombinacija obojega.

Davek na dobiček iz premoženja – iz 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na 27,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, letos. Pahorjeva vlada pa je dvignila DDV na 22{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.
Glede na ravnanje (zapravljanje) zadnje vlade in načrti povezanimi z odpravo dodatnega zdravstvenega zavarovanja pa bi nam sledilo ali dvig prispevne stopnje za zdravstveno zavarovanje ali pa dvig DDV, ali pa kombinacija obojega.
[/quote]

Popravek – Ni bila Pahorjeva vlada, bila je vlada Alenke Bratušek, ki je gasila požar, podtaknjen za časa Pahorjeve vlade.

…na srečo so zaustavili sprejemanje nepremičninskega davka, ki bi še dodatno udaril predvsem mala podjetja in s.p.-je.

Da se ti je težko izselit iz mama hotela in odpovedati plači za nedelo beri socialni.

Lah pa greš z menoj drug tedn v BiH, če daš za nafto.
[/quote]

Hahaha
Prav nasmejala sem se. Ni vse povezano s hotelom mama, ker sem že odrasla s svojo družino.

Imam specifično znanje, ki ga je nekdo pripravljen plačati. Kar je dobro. Tisto, kar pa ni dobro, pa je to, da je naročnik v ZDA, članke bi naročal preko portala, lahko bi jih bilo 5 na mesec ali nič. Plačilo odvisno od namena, velikosti itd itd

Odprtje sp samo zato se mi ne splača, vsaj zaenkrat ne. Če bi se razvilo v kaj več, ni problem. Za par člankov pa ne. Zato iščem način, kako.

Vse mi je jasno glede dohodnine in rezidentstva. Gre za to, da bi me poslovanje v Bosni stalo cca 150 eur mesečno, pri nas pa 400 +. Do zmanjšanih prispevkov nisem upravičena, ker sem nekoč že imela popoldanski sp

Mogoče pa kdo že piše članke za tuje naročnike, pa ima to rešeno drugače. Odprta sem za predloge.

Dokler dejansko živi v Sloveniji, je davčni rezident Slovenije in dohodnino plačuje tu, četudi ima firmo nekje v EU!
[/quote]

Nikjer nisem napisal, da ni tako.
A dohodnina je samo en del celotne zgodbe. Bolj gre za mesečne prispevke in ostalo navlako.

Nikjer nisem napisal, da ni tako.
A dohodnina je samo en del celotne zgodbe. Bolj gre za mesečne prispevke in ostalo navlako.
[/quote]

Točno to Rok. Ni problem plačati dohodnine, ampak vsi ostali stroški, tudi če ni posla, so pa bizarni.

Če ti je vse jasno glede dohodnine in rezidentstva, zakaj potem sprašuješ glede podjetja v Bosni? Potem tako ali tako veš, da bi bila v prekršku, ker bi tukaj zatajila prihodke in davek.

Kaj pa d.o.o.? Si o tem kaj razmišljala?

Druga stvar – si naročnika vprašala, ali so možne druge oblike plačila oziroma pogodb?

Prijatelj ima odprto društvo, kamor mu tudi nakazujejo denar, ko kje občasno kaj dela. Ne vem, kako je potem s tem denarjem, če ga lahko ven dvigneš, ker se na to ne spoznam.

Hahaha
Prav nasmejala sem se. Ni vse povezano s hotelom mama, ker sem že odrasla s svojo družino.

Imam specifično znanje, ki ga je nekdo pripravljen plačati. Kar je dobro. Tisto, kar pa ni dobro, pa je to, da je naročnik v ZDA, članke bi naročal preko portala, lahko bi jih bilo 5 na mesec ali nič. Plačilo odvisno od namena, velikosti itd itd

Odprtje sp samo zato se mi ne splača, vsaj zaenkrat ne. Če bi se razvilo v kaj več, ni problem. Za par člankov pa ne. Zato iščem način, kako.

Vse mi je jasno glede dohodnine in rezidentstva. Gre za to, da bi me poslovanje v Bosni stalo cca 150 eur mesečno, pri nas pa 400 +. Do zmanjšanih prispevkov nisem upravičena, ker sem nekoč že imela popoldanski sp

Mogoče pa kdo že piše članke za tuje naročnike, pa ima to rešeno drugače. Odprta sem za predloge.
[/quote]

Ma ne vem, za tak primer bi se probala zmenit, da mi plača kar na paypal račun in konec, kaj bi še nekaj dajala denar državi, odpirala sp ali karkoli, ker nimaš računice.

Hahaha
Prav nasmejala sem se. Ni vse povezano s hotelom mama, ker sem že odrasla s svojo družino.

Imam specifično znanje, ki ga je nekdo pripravljen plačati. Kar je dobro. Tisto, kar pa ni dobro, pa je to, da je naročnik v ZDA, članke bi naročal preko portala, lahko bi jih bilo 5 na mesec ali nič. Plačilo odvisno od namena, velikosti itd itd

Odprtje sp samo zato se mi ne splača, vsaj zaenkrat ne. Če bi se razvilo v kaj več, ni problem. Za par člankov pa ne. Zato iščem način, kako.

Vse mi je jasno glede dohodnine in rezidentstva. Gre za to, da bi me poslovanje v Bosni stalo cca 150 eur mesečno, pri nas pa 400 +. Do zmanjšanih prispevkov nisem upravičena, ker sem nekoč že imela popoldanski sp

Mogoče pa kdo že piše članke za tuje naročnike, pa ima to rešeno drugače. Odprta sem za predloge.
[/quote]

Kaj pa če bi se dogovorila s kom, ki že ima podjetje?

Ma ne vem, za tak primer bi se probala zmenit, da mi plača kar na paypal račun in konec, kaj bi še nekaj dajala denar državi, odpirala sp ali karkoli, ker nimaš računice.
[/quote]

Problem je, ker večina resnih naročnikov zahteva, da si registriran kot neka vrsta uradnega biznisa. Pri njih to ni problem, ker ne plačaš nič, če nič ne zaslužiš, pri nas pa …

New Report

Close