Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek varčevati ali…

varčevati ali…

Sem v dilemi. Imam ugledano nepremičnino, ki bi jo kupila, v njo bi bilo potrebno še kar nekaj vložiti (dela in sredstev). A sem v dilemi… imam sicer kje biti, a za vsak slučaj… da bi v času aktivne službe še nekaj ustvarila, sem razmišljala, da bi poleg prihrankov vzela še nekaj kredita in kupila to nepremičnino ter jo dala v najem. Po drugi strani pa mi ne diši se še dodatno obremenjevati z urejanjem neke nepremičnine, za katero ne vem, ali mi bo prišla kdaj prav. Kaj bi vi naredili – bi raje varčevali (za starost oz. če bi potrebovala sredstva) ali bi šli v investicijo – nakup nepremičnine?

Kje pa je ta hiša, ki jo misliš oddajati?


Kje pa je ta hiša, ki jo misliš oddajati?
[/quote]

Sicer v manjšem kraju, a ima vse na dosegu par sto metrov (avt., vlak, trg., ZD, šola). Dobre pol ure do Lj.

Ne vem lokacacije, ampak trenutno je večinoma vse precenjeno.

Osebno ne vlagam v nepremičnine, saj so donosi premajhni glede na tveganje in vložek dela. Precej več mi pomeni miren spanec.

Drugače bi bilo, v kolikor bi mi to pomenilo primaren vir dohodka, vendar meni pač to ne odgovarja.

Nepremičnine so zelo popularna naložba pri Slovencih, ki očitno v genih nosimo neko potrebo po zidovih, ker jih včasih nismo imeli. Večina Slovencev tudi na nepremičnino gleda predvsem z vidika naložbe z zidovi, ne pa naložbe, ki prinaša tudi redne prihodke (rento).

Kot je že avtor pred mano omenil, je nepremičnina bolj nizko donosna naložba v primerjavi z drugimi, dodajam pa še, da je nepremičnina naložba, s katero imaš ogromno dela in stroškov. Z večino drugih naložb tega ni. Tukaj pa moraš iskati najemnike, najti dobre najemnike, nepremičnino obnavljati, redno vzdrževati, ipd. Ves čas je delo, ves čas so stroški. Najemnina je neka renta, ampak nižja od česa drugega. Tudi nepremičninam cene fluktuirajo kot kakšnim drugim naložbam.

Zdaj če hočeš vzeti nepremičnino kot naložbo kot zidove, ki ti bodo, ali pa tudi ne, prinašali rento, boš imela pa nekaj oprijemljivega za prodat enkrat, potem mogoče razmisli o tem. Če pa kupuješ zato, da dobivaš mesečno najemnino, se usedi in dobro, res dobro premisli in predvsem preračunaj, koliko, če se ti sploh, to splača.

V vsakem primeru je pa nepremičnina lahko zelo nelikvidna naložba. Ali veš, da jo boš lahko prodala, ko boš potrebovala denar? Ali veš, da boš dobila dobrega kupca, ki ti bo približno lahko plačal toliko, kot boš ti zdaj dala (cene so visooooke!)? Ali veš, da boš zdaj dobila najemnika, ki bo pripravljen plačevati toliko najemnine, kot si jo sama želiš? Si pripravljena prevzeti vse rizike z oddajo nepremičnin, kajti to je biznis (glej drugo temo na MONu)? Si pripravljena imeti izpad dohodka iz najemnine, pokriti morebitne stroške, škodo, če se zgodi najhuje?

V osnovi nisem proti nepremičnini kot naložbi, samo zavedaj se, da tako enostavno in dobičkonosno to pač ni. Če si sama v dvomih, zato le dobro, res dobro premisli, kaj točno hočeš in pričakuješ, kaj želiš, pa poglej še za drugimi alternativami.

[/quote]

Osebno ne vlagam v nepremičnine, saj so donosi premajhni glede na tveganje in vložek dela. Precej več mi pomeni miren spanec.

Drugače bi bilo, v kolikor bi mi to pomenilo primaren vir dohodka, vendar meni pač to ne odgovarja.
[/quote]

Morda nisem bila ravno najbolje razumljena. Ne gre mi ravno zato, da bi zaslužila z najemnino, v najem bi dala, da ne bi hiša stala prazna in da bi dobila nekaj nazaj za posojilo. Bolj se sprašujem to, ali je bolje, da varčujem ali da vložim v nepremičnino. Donos in vložek dela se mi verjetno ne bi izplačal, bolj bi bilo pač to, da imam nekje nepremičnino, ki vendarle ima neko vrednost in možnost, da se tam v primeru potrebe “umaknem”. Ali je bolje, da imam denar na banki?

Po tvojem zadnjem odgovoru ti svetujem, da se malo finančno izobraziš. Poleg nepremičnine in denarja na banki je namreč še kar nekaj vmesnih možnosti, ki so namenjene varčevanju. Vedno je odvisno od tvoje starosti in nagnjenosti k tveganju, kaj boš izbrala, osnovno pravilo pa je, NE nosi vseh jajc v eni košari. Torej razpršitev glede na tvoje želje, cilje in nagnjenost k tveganju.

Še nekaj – pišeš, da imaš zdaj kje biti, ampak če bi se morala umakniti… Predvidevam, da morda živiš pri partnerjevih. Prihranki tvoji so pa od kod? Ker če si jih ustvarila v zvezi, se šteje, da je to skupno premoženje. Enako bi veljalo za nepremičnino, če jo kupiš v času zveze s prihranki, ustvarjenimi z delom v času zveze.

Torej če misliš nepremičnino kupovati za svoj back up, če gre kaj narobe, pa si zdaj v zvezi, razmisli tudi o tem vidiku, da ne bo potem kakšnih presenečenj.

Glede na zapisano je definitivno da imate denar na banki.

Hvala “tkole je”, da se ukvarjaš z mano. Se strinjam s tabo, da finančno nimam glih pojma. Sem pa ziheraš po naravi in tako mi ne diši kakšno vlaganje v kakšne sklade ali kaj podobnega, vedno raje manj tvegam, za cilj mi pa je, da si do upokojitve (cca. 14 let) nekaj ustvarim; ali prihranke ali npr. nepremičnino, ki jo lahko v primeru da rabim, v njej živim ali celo prodam.

New Report

Close